Şimdi Ara

Kaza yaptım Videolu... Yorumlarınızı bekliyorum (9. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
4 Misafir (1 Mobil) - 3 Masaüstü1 Mobil
5 sn
197
Cevap
0
Favori
9.508
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
3 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 678910
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Bu olay abdde olsaydı park yerinden çıkan araca yol vermeyen şoför suçlu olurdu.

Burada büyük ihtimal yolu kontrol etmeden çıktığı için geri geri giden suçlu olur.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Black_Blade123

Durum bu şekilde hocam. Karşı taraf bana bıraktı sigorta ya da dışarıda yaptırma. Ama dışarıda yaptırma konusunda kaportacıya bana suç sende dediği için bana kaldı ihale... Benim tampona macun yapacağını söyledi malesef.... Esneme olursa atar dedi.

Ne korna ne fren hiç birşey yok ama tutanağa frene bastım yazdı. Videoda basmadığı anlaşılıyor ama kanımca....
    Fren izi var mı ona bakın. Nerde basmış. Bodoslama giriyor.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Kanunlara göre şuç bana ait... Maddi hasarla atlattık şükür...

• quote:

Orijinalden alıntı: C.CEMİL

geri geri gitmiyor park yerinden çıkış yapıyor
    ne yani siz tek başınıza öyle bir yere park etmek zorunda kalsanız ,yol boş olduğunda çıkış yapmayacak orada öylece kalacak mısınız ?
    kusura bakmayın ama sigortacılar da biraz tuhaf kararlar veriyor nedense ?

eğer video olmasa suçlu görülebilirdi ama adam yol boşken çıkıyor ama diğeri deli gibi gelip çarpıyor ,arabalara fren denen mekanizma boşuna mı konulmuş ?

o zaman gıcık kaptığınız birini takip edip ,park yerinden çıkarken çarpıp bir güzel intikam alabilirsiniz ,hatta kaporta boya gereken arabayı bu şekilde vurdurup beleşe getirebilirsiniz

herkes yolda geri geri gitme kuralını söylüyor ,burada geri geri gitme durumu yok ,park yerinden çıkış var

yahu siz hiç mi park yerinden bu şekilde çıkış yapmıyorsunuz ,çıkacağınız zaman kolluk kuvveti falan mı çağırıyorsunuz ?

edit : videoyu tekrar tekrar izledim ,bir defa orası anayol falan değil ,lojman gibi bir yere benziyor ,park yerinden çıkmaya başlayan adam arabanın geldiğini son ana kadar göremiyor ,gördüğünde hemen frene basıyor ama diğeri gördüğü halde hızını hiç kesmeden devam ediyor (hatta vururken dahi fren yapmadığı belli oluyor) tabi bir diğer etkenin kar olması (tahminen) nedeniyle görüşün azalması olabilir

üstelik keskin viraj dönen birisinin daha dikkatli olması gerekiyordu ,orada aniden yola bir şey çıkabilir ,,ki lojman gibi yerlerde çok daha dikkatli olunmalı

Alıntıları Göster
    Trafik kanununu görmeden sigortacılara suç atmayın hocam.

Ben hiç böyle çıkmam , aracımı yan park ederim. Zorda kalırsam da dörtlüleri yakar ya da uyarıcı vasıtasyıla acil çıkış yönüne göre park ederim.

Park yerinden çıkış yapıyor diye bir durum söz konusu değil. Geri geri gidiliyor. Park yeri de olsa , ana yol da olsa geri gidiliyor.

Trafik kanunu madde 67.

a) Sürücülerin, park yapmış taşıtlar arasından çıkarken, duraklarken veya park yaparken taşıt yolunun sağına veya soluna yanaşırken, sağa veya sola dönerken, karayolunu kullananlar için tehlike doğurabilecek ve bunların hareketlerini zorlaştıracak şekilde davranmaları yasaktır.

b) Yönetmelikte belirtilen şartlar dışında geriye dönmek veya geriye gitmek yasaktır. İzin verilen hallerde bu manevraları yapacak sürücüler, karayolunu kullananlar için tehlike veya engel yaratmamak zorundadır.

c) Dönüşlerde veya şerit değiştirmelerde sürücülerin niyetlerini dönüş işaret ışıkları veya kol işareti ile açıkça ve yeterli şekilde belirtmesi, işaretlerin manevra süresince devam etmesi ve biter bitmez sona erdirilmesi zorunludur.

Geri geri park yerinden çıkamazsınız. Yasak. Bu arada bilir kişi olduğumu da belirteyim. Ofisime beklerim , bu tür kazalar rapor yazdığım konuların başında geliyor. Size onlarca dosya gösterebilirim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi spacewolf -- 8 Şubat 2019; 13:45:28 >

• İtiraz edin bence. Bal gibi frensiz vurmuş. Çarptıktan sonra zınk diye duruyor ne hikmetse. Öncesinde mi kayacağı tutmuş.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi lazloo -- 9 Şubat 2019; 20:20:19 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Black_Blade123

Kanunlara göre şuç bana ait... Maddi hasarla atlattık şükür...
    Geçmiş olsun hocam.Komple suçu size mi verdiler? Sigorta ve kaskoyu bozduracaksınız o zaman
  • quote:

Orijinalden alıntı: spacewolf

Ben hiç böyle çıkmam , aracımı yan park ederim. Zorda kalırsam da dörtlüleri yakar ya da uyarıcı vasıtasyıla acil çıkış yönüne göre park ederim.

Park yerinden çıkış yapıyor diye bir durum söz konusu değil. Geri geri gidiliyor. Park yeri de olsa , ana yol da olsa geri gidiliyor.

Trafik kanunu madde 67.

a) Sürücülerin, park yapmış taşıtlar arasından çıkarken, duraklarken veya park yaparken taşıt yolunun sağına veya soluna yanaşırken, sağa veya sola dönerken, karayolunu kullananlar için tehlike doğurabilecek ve bunların hareketlerini zorlaştıracak şekilde davranmaları yasaktır.

b) Yönetmelikte belirtilen şartlar dışında geriye dönmek veya geriye gitmek yasaktır. İzin verilen hallerde bu manevraları yapacak sürücüler, karayolunu kullananlar için tehlike veya engel yaratmamak zorundadır.

c) Dönüşlerde veya şerit değiştirmelerde sürücülerin niyetlerini dönüş işaret ışıkları veya kol işareti ile açıkça ve yeterli şekilde belirtmesi, işaretlerin manevra süresince devam etmesi ve biter bitmez sona erdirilmesi zorunludur.

Geri geri park yerinden çıkamazsınız. Yasak. Bu arada bilir kişi olduğumu da belirteyim. Ofisime beklerim , bu tür kazalar rapor yazdığım konuların başında geliyor. Size onlarca dosya gösterebilirim.

Alıntıları Göster
    Çoğu kişinin ehliyeti var kurallardan habersiz.Laf anlatmaya çalışmayın boşuna.Geçmiş olsun diyecegine insanlarıda yanlış yönlendiriyorlar her konuda.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi alembizim -- 8 Şubat 2019; 19:1:13 >

• spacewolf kullanıcısına yanıt
    Aybars beye güvenim sonsuz arkadaşlar. Kendisi uzun zamandır forumdan tanıdığım birisi. Ona güvenerek sigorta ve kaskomu deldirmeden sanayide güvendiğim işini iyi yapan bir kaportacıya tamponumu tamir ettiricem. Çok şükür hasar sadece tamponda...yoksa kaskoyu kullanacaktım. Herkese fikirleri için teşekkür ederim

• quote:

Orijinalden alıntı: spacewolf

Trafik kanunu madde 67.

Alıntıları Göster
    yok artık daha neler kafa mı buluyorsunuz :)
    yahu park yerine girdikten sonra geri gitmeden nasıl çıkacaksın ?
    senin o gösterdiğin hiçbir kanun bizim bahsettiğimiz durumu anlatmıyor ,diğer türlü park yerine giren bir daha çıkamaz (kanunen)

bende diyorum bu saçma kararları kimler alıyor ,şimdi anladım :)

aracı yan mı bırakıyorsunuz ?
    yani başka araçların yerini de gasp ediyormuşsunuz ,insanlar şehirlerde park edecek yer dahi bulamıyor ,siz keyifle aracı yan çekiyorsunuz ?

bir aralar sizden sigorta yaptırmayı düşünmüştüm ama kalsın istemem

asıl siz trafik kanunu yanlış anlamışsınız
    kara yolunda geri geri gitmek yasaktır ,park yerinden geri geri çıkmak değil
    sizin yanlış verdiğiniz kararlar neticesinde kim bilir kaç kişi mağdur oldu ,yazık yahu

söyleyecek söz bulamıyorum artık
    karar verici olmak ,doğru karar verici olmak değildir

ben tehlikeli bir durum gördüğümde arkamdan gelen araç yoksa var gücümle frene basarım ,bu sayede yüzlerce kazayı önledim
    haklı olmak dahi bu tür konularda vicdanları rahatlatmaz
    adam görür görmez frene bassa bu kaza olmayacakmış

• Black_Blade123 B kullanıcısına yanıt
    siz mecburen trafik sigortasını deldireceksiniz ,çünkü diğer araç sahibi sizin sigortanızdan ödeme alacak ,sadece kaskoya boşuna para ödemiş olacaksınız

kasko bu gibi zamanlarda işe yaramayacaksa ne zaman yarayacak ?

neyse biz sizin işinize karışmayalım

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi C.CEMİL -- 9 Şubat 2019; 1:4:5 >
  • C.CEMİL kullanıcısına yanıt
    Kanun vicdanla işlemez.

Eğitimi yanlış karar vermek için almıyoruz. Ayrıca daha rapor yazmak ve karar verici arasındaki farkı bile bilmiyorsunuz.

Rapor yazılır , kararı idari merci verir
    Rapor dikkate alınır.

Siz önce hukuk eğitimi alıp ardından kanuna muafiyet ediniz.

Madde çok açık. Geri gidemezsiniz. Belirtilen şartlarda uyarıcı , dörtlüler veya bir kolluk kuvveti mensubudur.

Tüm kararlarda geri giden suçludur bu saydıklarım haricinde.

Biz hep bekleriz sigortaya , en azından kanunları bilen bir acenteye güvenmiş olursunuz hocam.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi spacewolf -- 9 Şubat 2019; 1:18:33 >
    < Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
    35 senedir araba kullanırım ömrümde sizin dediğiniz şeyleri ne okudum ,ne de duydum

rapor yazdığınızda karar vermiş oluyorsunuz ,uyarırım
    idari merci zaten sizin verdiğiniz kararı onaylıyor ,diğer türlü olsa oturur kendileri inceleyip karar verirler

siz merak etmeyin hukuk konusunda da bana yetecek kadar bilgiye sahibim ,bilmediğim konularda ise gerektiğinde avukat tutarım

hala madde çok açık diyor ve geri geri gidemezsiniz diyor ya :)

ben 35 senedir gidiyorum ve ömrüm yettiğince gideceğim ,çünkü ömrümde geri geri gitmeden park yerinden çıkan araç görmedim (arka arka yanaşmamışsa)

kardeş sana bir büyük tavsiyesi ;
    yanlış biliyorsun ve yanlış uyguluyorsun
    o bahsettiğiniz yasa normal karayolunda durup geri geri gitmekten bahsediyor ve zaten ona bir itirazımız olamaz (zaten çok tehlikeli olur)

neyse ben uyarımı yaptım ,vicdanınız rahatsa siz bilirsiniz ama yanlış yaptığınızdan emin olabilirsiniz
    üstelik suç şartlara göre belirlenir ,misal durmuş bir arabaya geri geri gidip vurup ,ama bak sen arkadan vurdun denildiğinde eminim siz vuranı da haklı görüyorsunuzdur

gerçi ben çok sayıda tuhaf karar gördüğüm için şaşırmıyorum
    misal bir kararda aynen şöyle belirtilmiş

A aracı (Ahmet) - B aracı (Mehmet)

karar : A aracı haklı -B aracı kusurlu
    Ahmet kusurlu ,Mehmet haklı

ne diyelim artık Allah doğrudan yana olan sigortacılara ve onaylayan merciler rast getirsin ,yoksa haklıyken haksız çıkacağımız kesin

Sayın hocam ,

Yaşınıza duyduğıum hürmetten dolayı isyanınızı çok iyi anlıyorum. Ancak kanunların mantığı sorgulanamaz. Hukuk diplomamı İstanbul üniversitesinden aldım. Bu üniversite Türkiyenin ilk sigorta hakemlerini çıkartan üniversite. 35 yıllık şöförlüğünüze karşı 60 Senelik kültür var .

Geri geri gidemezsiniz. Bu durumun en açık noktası 2 m geri geri parktır. Dörtlü yakmanız gerek ancak insiyatif durumu olduğu için ceza bile yiyebilirsiniz teoride. Uygulanıyor mu? Hayır.

Buna itirazınız varsa yazın bir cimere yazı veya başvurun hazine bakanlığına sonuçta hepsi e sisteme döndü. Değişim isteyin. Avukat tutun , yaptırın. Ancak bunları yapmıyorsanız şikayet de edilemeyecek konuların içindesiniz demektir.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
    aksine kanunlar mantığa göre yapılır ,eğer öyle olmasa kanuna ne gerek olacak ?
    o zaman eve giren hırsız da ,ev sahibini şikayet edip (evini soydum ev sahibine ceza verin deyip) ceza ev sahibine verilsin (sizin söylediğiniz söz bunun gibi bir şey)
    kanunlarda ayrıntı yazılmaz ,çünkü çok çeşitli davranışlar neticesinde suç ortaya çıkabilir

siz otoyolda geri geri gidilmez maddesini alıp ,park yerinden geri geri çıkılmaz olarak uygularsanız o zaman millet ne yapacak ,herkes sizin gibi her yerde yan yan park edip küfür mü yesin ?

bak ben bir tane daha yasa uydurayım o zaman (bu konuya uyacak)
    yola park edilen araca birisi gelip çarparsa ,park eden kusurludur

bu denilebilir mi ?
    sizin dediklerinize göre bal gibi de denilebilir
    otoyola park etmek yasak olduğundan ,deyip suçlu bulursun

mantık sorulmaz denilen tek yer askeriyedir ama orada da uygulanmaz ,uygulansa her gün felaket olur
    demek istediğinizi anlıyorum ama siz genelleme yapınca iş tuhaflaşıyor
    misal kadına pozitif ayrımcılık diye bir yasa çıktı ve bu yasayı çoğu kişi haksızlık olarak görüyor ama yasa koyucu yeni yasa çıkartmadığı sürece bu yasa mantık dışı olsa dahi uygulanmak zorunda (gerçi bir kesime göre çok mantıklı görülüyor)

bir yasa kesin ,tartışılmayacak kadar açıksa o uygulanır ve kimse bir şey yapamaz ama çoğu yasanın ucu açıktır ve o nedenle hakimlere taktir yetkisi verilmiştir

benim itiraz edeceğim bir konu yok ,çünkü sizin iddia ettiğiniz gibi bir yasa yok (park yerinden geri geri çıkılamaz şeklinde) ,siz yanlış uyguluyorsunuz diye ben nasıl başvuru yapayım ,olay benim yaşadığım bir olay değil ki ?

ben başvursam alacağım cevap belli
    kendi yaşadığım bir durum olsa mutlaka gereğini yapardım

• gece gece ne güldüm.

Geri Geri Gidemezsiniz yazmış bide
    Hocam valla ben anlatmaktan yoruldum , siz kaçmaktan yorulmadınız.

O zaman park ederken bir araca sadece dokunun ve polis çağırın anlaşamadık diye. Kusur dağılımı isteyin , sigortacılardan sonra polislere de suç atarsınız hatalı iş yapıyorsunuz diye.

Alacağınız cevap belliyse beyefendinin kusur dağılımına da yardımcı olsanıza?

İnsanımız profesyonel olmadığı her konuda atıp tutmayı bilir , otoyol , şehir içi ve aklınıza gelebilecek bütün yollarda önce kanun uygulanır. Yani otoyol kanunu diye bir olay yoktur , trafik kanunu vardır.

Trafik Cezası Madde 67/1-a , Park yapmış taşıtlar arasından çıkarken, duraklarken veya park yaparken taşıt yolunun sağına veya soluna yanaşırken, sağa veya sola dönerken, karayolunu kullananlar için tehlike doğurabilecek ve bunların hareketlerini zorlaştıracak şekilde davranmak. Gördüğünüz gibi geri park ile ilgili ibare yok , madem iddia ettiğiniz gibi neden geri manevradan bahsetmiyor?

Bakın 67. Maddeye ;
    Araç manevralarını düzenleyen kurallar:
    Madde 67 – Manevralarda aşağıdaki kurallar uygulanır.
    b) Yönetmelikte belirtilen şartlar dışında geriye dönmek veya geriye gitmek yasaktır. İzin verilen
    hallerde bu manevraları yapacak sürücüler, karayolunu kullananlar için tehlike veya engel yaratmamak zorundadır.

Daha rahat göründiye kırmızı işaretledim alıntıyı. Manevrayı düzenleyen kurallar diyor , otoyol kuralı demiyor. Buyurun resmi mevzuatı ;http://www.mevzuat.gov.tr/MevzuatMetin/1.5.2918.pdf

Buyurun konu sahibi bana güvenini söylemiş. Siz de avukatınıza sorun buraya resmi yazıyı yazın. Biz kafamıza göre doldurmuyoruz , kanun ne derse onu yazıyoruz.

Yokuş yukarı giderken tehlike durumunda , acil durumlarda , kolluk kuvvetlerinin olmadığı ve benzeri durumlar haricinde geri manevra yapamazsınız. Konuyla ilgili hazine müsteşarlık olduğu zamandan kalan 7 Nisan 2016 Tarihinde bizzat yazdığım bir dilekçe var. Geri manevranın kanunda yer almadığı , insanları mağdur ettiği ve eklenerek dörtlülerin yanması koşulu ile serbest bırakılması gerektiğine dair detaylıca bir dilekçe vermiştim. Buyurun siz de sorun , siz de verin ki düzeltsin bu hata.

Ancak bunu yapmıyorsanız , kurala uymak zorundasınız. Söylediğim gibi buyurun çarpın bir araca geri gidip. Sonra polis size kusur verince gelin buraya yazın bu şekilde kural yok diye.

Avukatınıza da yarın danışın lütfen , otoyol kanunu diye bir şey var mıdır diye.

Bakın ;http://www.kgm.gov.tr/Sayfalar/KGM/SiteTr/Trafik/KanunYonetmelikler.aspx

Kanun tektir , yönetmelik 4 tanedir.

Yönetmelikte sadece ağır taşıtlara , alttaki madde ile geri manevra izni verilmiştir.

Ancak, kamyon, otobüs, çekici, römork veya yarı römorklu bir aracın geri manevrası, sürücünün görüşüne açık alanda emniyetle sağlanamıyor ise, tehlikesizce geriye hareket edebilmeleri ve uyarılmaları için bir gözcü bulundurmaları mecburidir.

Hususi araçlar için geri manevra yönetmeliğe dahil edilmemiş olup , kanuna bağlı olarak faaliyet göstermektedir.

Sonuç olarak siz burada ne kadar yazarsanız yazın , geri geri gittiğiniz sürece suç size verilecek.

Polisler de size verecekler , devlete bağlı komisyon da size verecek ve bilir kişiler de size verecekler.

Ben diyorum ki size bu kadar güzel karşılılı yazışıyoruz. Gelin hem çayımı için hem birlikte başvuralım hazine ve maliye bakanlığına. Koyalım buraya verdikleri cevabı güzel bir kampanya başlatalım , ne dersiniz?

asıl ben yoruldum size cevap vermekten

yahu siz hep başka maddeleri getirip onlara ekleme yapıyorsunuz
    hani nerede "park yerinden geri geri çıkmazsınız" yazan madde ,artık lütfen o yasayı getirin bizde tamam diyelim

Bakın 67. Maddeye ;
    Araç manevralarını düzenleyen kurallar:
    Madde 67 – Manevralarda aşağıdaki kurallar uygulanır.
    b) Yönetmelikte belirtilen şartlar dışında geriye dönmek veya geriye gitmek yasaktır. İzin verilen
    hallerde bu manevraları yapacak sürücüler, karayolunu kullananlar için tehlike veya engel yaratmamak zorundadır.

gösterdiğiniz bu ve diğer maddelerin hangisinde "park yerinden geri geri gidemezsiniz" yazıyor
    park yerinden geri geri gitmek "geriye dönmek mi demektir" ,geriye gitmek mi demektir"

o maddeler akan yollar için geçerlidir diyorum ,siz otoyol kanunu veya başka kanun yok diyorsunuz
    iyiymiş o zaman adamın kapalı otoparkı varsa o zaman orası da karayolu kabul edilsin olmuşken

ya arkadaşım siz hiç mi bir avm. yada çarşıya gidip bir yere park etmiyor musunuz ?
    peki oradan geri geri gitmeden nasıl çıkıyorsunuz ?
    bizim bilmediğimiz bir yöntem varsa söyleyin bizde öyle yapalım (arabayı kucaklayıp yola koyuyorsunuz galiba)

polis gelip karar verdiğinde her zaman doğru vermiyor ki zaten ,onlardan da çok yanlış karar verenleri var ,böyle bir durum olursa karara itiraz edip düzeltilir ,polis karar verdi diye iş bitiyor mu yani ?

bakın size yaşanmış bir olaydan daha bahsedeyim de millet okusun görsün ;

tanıdık bir polis anlattı
    polis otosu ile yol kontrolü yapıyorlar ,arabayı yolun kenarına bırakmışlar
    o sırada birisi gelip duran polis otosuna çarpıyor ve başlıyor yalvarmaya "abi çok özür dilerim ben suçluyum ,masraf neyse ödeyim" şeklinde
    tabi polisler durumu anons edip ekip istiyorlar

gelen trafik ekibindeki polis ,polislerin hatalı olduğunu raporluyor :)
    tabi bunlar müthiş sinirleniyor ve trafik polisinin üzerine yürüyorlar ama adam inat ediyor
    bunu gören hatalı adam hemen değişiyor " evet ya siz suçlusunuz" diyor :)

polis otosunun şoförlüğünü yapan polise ceza geliyor ve aylığından kesiliyor :)

o nedenle diyorum ,trafik konusunda kim haklıysa nasıl oluyorsa diğeri suçlu bulunuyor (bazen)

yol kontrolü verilmiş polisler o arabayı gidip ,km.lerce ötede bir yere park edip ,gelip öyle mi kontrol yapacaklardı yani ?
    hiç duyulmuş görülmüş bir şey mi bu ?

zaten o nedenle dedim ,sigorta işlerinde bazen akıl almaz kararlar çıkıyor diye

neyse ben daha fazla yazıp kendimi yormayacağım ,çünkü siz diyorsunuz ki ,kurt kuzuyu yemeye karar verirse ,suyun yukarı akıp akmamasının önemi yok

• Geçmiş olsun. İstanbul’da okadar soğuk yok ama içeri girdiğimizde camlar hemen buğulanıyor ısıtıp netleştirdikten sonra çıkıyorum sizde acele etmeyin buzu çözün öyle çıkın herzaman için biliyorsunuz sizde eminin ama bi anlık işte.
    Allah beterinden saklasın olmuş bitmiş siz hatalı bulunmuşsunuz bence 2 tarafta hatalı. İtiraz edin diyen bir arkadaş var ama neye itiraz edilecek? Arkadan gelen yolunda gidiyor parktan çıkan Araç arkayı göremiyor vs vs..
    Çok büyük bir hasarda yok zaten ucuz atlatmışsınız geçmiş olsun tekrar

• Sayın arkadaşlar bende mantıken düşününce karşı tarafın hatalı olduğunu düşünüyorum. Çünkü aracın tamamını dışarı çıkarmama rağmen ne korna çaldı ne fren yaptı... Kasten gelip çarpıyor sanki... Ama dediğim gibi Aybars bey senelerdir takip ettiğim çok güvenilir bir kişi. Sizde forumda biraz araştırırsanız görürsünüz....

Malesef kanun bunu gösteriyor ve aynı durumun başına geldiği birkaç kişi daha buldum sonuç aynen Aybars beyin dediği gibi...

• Geri geri giden yani sizin aracınız hem mantıken hem de kanunen büyük oranda hatalı. Burada yol arkanizdan gelen aracın ve siz yol dolu iken aracın tamamini da bir kısmını da çıkarsaniz yol yine arkadan gelen aracın. Bu aynı sol şeride çıkarken sola sinyal verip arka tarafı kontrol etmeden sola atlayan sürücülerin yaptığına benziyor. Yani bu durumda ben sol sinyal verdim sucsuzum demek o adamı ne kadar kurtarır ise sizi de o kadar kurtarır. Sonuçta sinyal vermek yetmiyor verilen sinyalin bir anlam ifade edebilmesi için aynı zamanda yolun da boş olması gerek.

Burada siz geri geri çıkmışsınız dortluleriniz de yanmiyordu gördüğüm kadarı ile bu nedenle aslı suçlu burada sizsiniz. Arkadan çarpan her daim suçludur diyenleri de dikkate almamanizi tavsiye ederim. Sonuçta trafiğin akis yonunun tersine geri geri giderken birinin size gelip çarpması sizi suçsuz onu suçlu yapmaz.

Hasar durumu fazla değil anlasigimiz kadarıyla ve yaranlama da yok. O yüzden çok da takılacak birşey yok. Son olarak söyleyeceğim bu kaza sonucu tutanakları işleme koysaniz karşı tarafa da illa ki kusur çıkacaktır ama kusur oranı size %75 karşı tarafa %25 ancak çıkacaktır ki bu en iyi ihtimal. Park yerinden çıkıyor olmaniz trafiğin akış yönüne ters gittiğiniz gerçeğini değiştirmez. Burada sizin kendi güvenlik onleminizi alıp daha dikkatli çıkmaniz gerekirdi.

• 
Sayfa: önceki 678910
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.