Şimdi Ara

Kayit parasi yetmedi :)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
7
Cevap
0
Favori
1.236
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

Boyle bir kararname var. Ozetle eldivenden merdivene hersey icin vergi kesilecek yurtdisindan gelirken. Isin asli astari nedir bilen var mi?

Konuyla alakali olarak cep telleri icin 20 avro
    https://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2019/12/20191224-6.pdf

• İnince valizimize çantamıza mı bakacaklar bilen birisi aydınlatsın bizi.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Bu bandrol ücreti aslında 3-4 yıldır vardı, tahsilatı beyana bağlıydı. Yani gümrük kontrolde beyanda bulunursan ödüyordun. Sonra onu kayıt bedelinin içine ekledik dediler zam yaparken. Şimdi yeni baştan badrol ücreti getirdiler, yerli ve milli para ÖYRO (EUR) üzerinden. Tahsilat yine beyana bağlı. Gümrükten geçerken yurtdışından cihaz aldım diye beyan edersen veya bagajını kontrol edip görürlerse bandrol ücreti ödersin. 1 Ocak'tan itibaren. Uygulama haberleri yakında gelir.

Her alanda korkunç vergiler, harçlar ödüyoruz. 2,5 liralık nikotinli ürüne 15 lira, 10 liralık fermente içeceğe 45 lira, 2 liralık akaryakıta 7 lira, telefona %55 vergi, arabaya %300’e varan vergi ödüyoruz. Hatta ön ödemeli, faturasız hatlarda bile eksi bakiyeyle aylık telsiz vergisi ödüyoruz. Uganda, Kenya, Sudan, Gambiya’da bile yok bu kadarı. Tepkisiz kaldığınız sürece daha neler neler ödeyeceksiniz.

quote:

Tek çözüm, bu ucube sistemin tamamen ortadan kaldırılması. IMEI kayıt rezilliği en geri kalmış ülkelerde bile yok. Cep telefonu gibi temel bir ihtiyaçtan zorla vergi/harç alabilmek için akıl almaz bir yöntem uygulanıyor bu ülkede. Kimsenin de gıkı çıkmıyor, herkes kabullenmiş, sadece sistemin detaylarını merak ediyor. Sanki ultra lüks Mercedes sokuyoruz ülkeye. Basit bir cep telefonundan 1800 TL ayak bastı parası alınmasını medeni bir ülkede medeni bir halka kabul ettiremezsin.

• quote:

Orijinalden alıntı: Huysuz İhtiyar

Bu bandrol ücreti aslında 3-4 yıldır vardı, tahsilatı beyana bağlıydı. Yani gümrük kontrolde beyanda bulunursan ödüyordun. Sonra onu kayıt bedelinin içine ekledik dediler zam yaparken. Şimdi yeni baştan badrol ücreti getirdiler, yerli ve milli para ÖYRO (EUR) üzerinden. Tahsilat yine beyana bağlı. Gümrükten geçerken yurtdışından cihaz aldım diye beyan edersen veya bagajını kontrol edip görürlerse bandrol ücreti ödersin. 1 Ocak'tan itibaren. Uygulama haberleri yakında gelir.

Her alanda korkunç vergiler, harçlar ödüyoruz. 2,5 liralık nikotinli ürüne 15 lira, 10 liralık fermente içeceğe 45 lira, 2 liralık akaryakıta 7 lira, telefona %55 vergi, arabaya %300’e varan vergi ödüyoruz. Hatta ön ödemeli, faturasız hatlarda bile eksi bakiyeyle aylık telsiz vergisi ödüyoruz. Uganda, Kenya, Sudan, Gambiya’da bile yok bu kadarı. Tepkisiz kaldığınız sürece daha neler neler ödeyeceksiniz.

quote:

Tek çözüm, bu ucube sistemin tamamen ortadan kaldırılması. IMEI kayıt rezilliği en geri kalmış ülkelerde bile yok. Cep telefonu gibi temel bir ihtiyaçtan zorla vergi/harç alabilmek için akıl almaz bir yöntem uygulanıyor bu ülkede. Kimsenin de gıkı çıkmıyor, herkes kabullenmiş, sadece sistemin detaylarını merak ediyor. Sanki ultra lüks Mercedes sokuyoruz ülkeye. Basit bir cep telefonundan 1800 TL ayak bastı parası alınmasını medeni bir ülkede medeni bir halka kabul ettiremezsin.
    Selam,
    Bana sanki yolcu beraberinde gelen cihazdan ziyade kargo vs ile gelen cihazlar izlenimi uyandirdi. Kararnamede bashedilen TRT kanununda da cok acik bir ifade yok.
    Ama tabi uygulayicinin nasil yorumlayacagi onemli.

• Bu olayı bende anlamadım. Yurtdışında yaşıyorum senede bir Türkiye’ye ziyarete geliyorum. Ayrıca telefonumun imei kaydını yapmıyorum Türkiye hattı kullanmadığım için. Ben cebimdeki kullandığım telefon için her geldiğimde 20€ mu ödeyeceğim?

• Şuan yurtdışından Türkiye’ye döndüğünde pasaport kontrolune girip direkt valizi almaya gidiyosun. Kimse ne getirdin diye bakmıyor ilgilenen yok yani tek tek bakacaklarını dusunmuyorum.

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.