Şimdi Ara

KAYIT DONDURMA ve AİLE SORUNU?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
37
Cevap
2
Favori
47.168
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    Şu an iktisat okuyorum.
    2.sınıf bitti 3'e geçmeye çalışıyorum.
    Ama bölümümü hiç sevmiyorum.
    Yani derse gittiğim zaman büyük bir ilgisizlik var.
    Bu benim bölümüm, ben bu yolda ilerlemek istiyorum diyemiyorum.
    Diyeceksiniz ki tercih yaparken veya bu zamana kadar aklın neredeydi?
    Bilmiyorum.
    İlk sene zaten temel dersler vardı.Ama bu sene bölüm derslerini görmeye başladım.
    Zaten önceden beri matematiğim iyi değildi.
    Bu sene çok zorlandım.(2008 ÖSS'de 3.75 Mat-2 neti yaparak girmiştim bölüme.)
    Şimdi kayıdımı dondurarak yeniden girmek istiyorum ÖSS'ye.
    Yaş 20.İlk senemde hemen girmiştim üni'ye.
    Kayıdımı dondurmak istiyorum ama bir kaç kez aileme açmaya çalıştım konuyu hemen sen öyle bir şey düşünmüyorsun değil mi? bir an önce bitir işe gir falan diyorlar.
    Aileme nasıl anlatabilirim durumu?

Son olarak Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi bölümü (başka bölümlerede bakıyorum) hakkında ne düşünüyorsunuz?
    Nasıl bir bölüm?Hangi dersler ağırlıkta?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Müşkilpesend -- 20 Temmuz 2010; 18:18:18 >

• bldiğim kadarıyla kayıt dondurmazsın kafana göre. geçerli nedenin olmalı 1. sağlık sorunu veya 2. olarak fakirlik belgesi alman lazım. ona göre diyeyim.
  • quote:

Orijinalden alıntı: ertanunver

bldiğim kadarıyla kayıt dondurmazsın kafana göre. geçerli nedenin olmalı 1. sağlık sorunu veya 2. olarak fakirlik belgesi alman lazım. ona göre diyeyim.

Okul bırakmak için mazeret aranıyor mu peki?
  • hayır ona gerek yok. kafana göre kaydını sildirebiliyorsun. ama dondurmak için mutlaka geçerli sebebin olmalı. yanlız fakirlik belgesini muhtarlıktan çok zorlanmadan alınabiliyormuş. o kadar büyük sorun değil. önemli olan tekrar yapabilecek misin veya ailen ne diyecek.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-E41040413 -- 20 Temmuz 2010; 18:45:09 >
  • keşke biraz araştırsaydın yazmadan önce ben iktisat yazacaktım çok güzel bi şehirde olmuyor matematik yapamıyorum sırf onun için kamu yazıcam daha ezik bi şehirde
  • bence harcını yatır ama gitme 1 sene okula sınava gir tekrardan. kazandın silersin kaydı kazanamadın devam edersin okula kaldığın yerden...
  • quote:

Orijinalden alıntı: principino

bence harcını yatır ama gitme 1 sene okula sınava gir tekrardan. kazandın silersin kaydı kazanamadın devam edersin okula kaldığın yerden...

kaydını yukarıda arkadaşın dediği gibi donduramıyorsan bunu yapmak çok mantıklı. dondurduğunda da nasıl olsa harcını yatırıyorsun.

belki devam zorunluluğu olmayan derslerin sınavlarına öylesine girersin ki devam edecek olursan onlar aradan çıkmış olur.

ama şunu söyleyeyim, dondurduktan sonra üniversite sınavında başarısız olursan bölümüne geri dönmen çok zor olacaktır. bunları iyi hesaplamak lazım.
  • Kayıt dondurmak için :

Fakirlik kağıdı
    Sağlık Kurulu Raporu

bu ikisinden biri gereklidir. Başka türlü olması mümkün değildir.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Bodyguard_26

Kayıt dondurmak için :

Fakirlik kağıdı
    Sağlık Kurulu Raporu

bu ikisinden biri gereklidir. Başka türlü olması mümkün değildir.

Fakirlik kağıdı nedir ? .. numaralı okulunuz öğrencisi XY Fakirdir.Kamuoyuna saygıyla duyurulur felan mı yazıyor ?

Ailevi nedenlerden dolayı kayıt donduruluyordu bildiğim kadarıyla.
  • quote:

Orijinalden alıntı: löpçük

dondurduğunda da nasıl olsa harcını yatırıyorsun.

Kayıt dondurulursa, harç ödenmez. Ben geçen sene dondurmuştum (2009'un Eylül ayında), 2. öğretim olmama rağmen tek kuruş para ödemedim ve hala kaydım devam ediyor.

Yanlış anlaşılmasın, ortada hatalı bir durum yok, yönetmelik böyle. Bu arada ben psikiyatri servisinden rapor alıp dondurmuştum okulu.
  • Hocam ben de tekrar hazırlanıcam,dondurmayı düşündüm fakat dondurunca öğrenim kredisi alınmıomus.Bunu öğrendim,ben de o yüzden kayıdı yenileyip gitmeyeceğim
  • quote:

Orijinalden alıntı: Sadece Mühendis

Hocam ben de tekrar hazırlanıcam,dondurmayı düşündüm fakat dondurunca öğrenim kredisi alınmıomus.Bunu öğrendim,ben de o yüzden kayıdı yenileyip gitmeyeceğim

Dondurunca öğrenim kredisi almaya devam edebiliyorsun ama 2. dönem bittiğinde kesiliyor. Yani 2010'un eylül ayında okulu dondurdun diyelim, temmuz 2011'a kadar öğrenim kredisi alabilirsin (temmuz ayının kredisini alamazsın, en son haziran ayında yatar).
  • quote:

Orijinalden alıntı: altwo

quote:

Hocam ben de tekrar hazırlanıcam,dondurmayı düşündüm fakat dondurunca öğrenim kredisi alınmıomus.Bunu öğrendim,ben de o yüzdNen kayıdı yenileyip gitmeyeceğim

Dondurunca öğrenim kredisi almaya devam edebiliyorsun ama 2. dönem bittiğinde kesiliyor. Yani 2010'un eylül ayında okulu dondurdun diyelim, temmuz 2011'a kadar öğrenim kredisi alabilirsin (temmuz ayının kredisini alamazsın, en son haziran ayında yatar).

Hocam ama bazen daha erken kesilebilme ihtimali oluyormuş.Eğer KYK'ya erken bildirilirse hiç yatırmayabiliyolar.Çünkü KYK'nın sitesinde kuralları okudum,kayıdı dondurursanız öğrenim kredisi hakkından mahrum olursunuz yaziyor.Dershaneye de gideceğim için işi riske atamam,zaten evdekileri de zor ikna ettim

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: altwo

quote:

Hocam ben de tekrar hazırlanıcam,dondurmayı düşündüm fakat dondurunca öğrenim kredisi alınmıomus.Bunu öğrendim,ben de o yüzdNen kayıdı yenileyip gitmeyeceğim

Hocam ama bazen daha erken kesilebilme ihtimali oluyormuş.Eğer KYK'ya erken bildirilirse hiç yatırmayabiliyolar.Çünkü KYK'nın sitesinde kuralları okudum,kayıdı dondurursanız öğrenim kredisi hakkından mahrum olursunuz yaziyor.Dershaneye de gideceğim için işi riske atamam,zaten evdekileri de zor ikna ettim

Kardeş, Kredi ve Yurtlar kurumunun bilgilendirme dosyasında şöyle bir madde var;

quote:

3-İzin Alma veya Kayıt Dondurma halinde

Öğretim Kurumunda sömestr usulü uygulayanlarda öğretim yılı başından itibaren en az iki yarıyıl, bir yıl esası uygulayanlarda ise en az bir öğretim yılı izin alan veya kayıt donduran öğrencinin, 30 gün içinde bu durumunu belgelendirip Kuruma bir dilekçe ile bildirmesi halinde o öğretim yılı burs, öğrenim ve veya katkı kredisi ödenmez.

İzin alma veya kayıt dondurduğu sürenin sonunda öğretim kurumuna başladığını belgelendirip Kuruma bir dilekçe ile bildirmesi halinde burs, öğrenim ve veya katkı kredisi yeniden ödenmeye devam edilir.

Burs, öğrenim ve veya katkı kredisi izin veya kayıt dondurma süresi kadar uzatılır.

Yukarıdaki maddeye ve kendi edindiğim tecrübeye göre (benim kredim temmuz ayı itibari ile kesildi) okulu dondurma durumunda, öğrenim kredisinin ders yılı sonuna kadar kesilmemesi gerekir. Yine de vebal altına girmek istemem, dediğiniz gibi sizin için önemliyse, en temizi söylediğiniz gibi kaydınızı yenilemeniz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-55024C953 -- 21 Temmuz 2010; 4:11:44 >

• bazı şeyleri gözönünde bulundurman gerek. benimde bi kaç arkadaşım kayıt dondurup sınava hazırlanmıştı hiç biri üniversiteye girdikleri sene aldığı puanı alamadı ve devam etmek zorunda kaldılar bölümlerine. araya bi süre girdiğinde tekrar öss temposunu yakalamak zor oluyor sanırım. yani kayıt donduramayıp sildirirsen şuanki bölümüne bile girememe durumun var. eğer yapabileceğine inanıyosan gir derim. tereddütlerin varsa bunu yapamayacağına dair yarıladığın okulu bitirmeni öneririm. tabiki son karar herzaman senindir, biz burda daha rahat karar vermende yardımcı oluyoruz. kolay gelsin

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi hipsdontlie555 -- 21 Temmuz 2010; 5:26:14 >
  • Aynı kaderi paylaşıyoruz bende sevmeden kimyaya girdim 2. senem 3 e gecmeye calısıyorum.Şuan yaz okulundayım 1ıncı sınıf dersleri için yaz okulu bitince evime gidip öss ye hazırlanıcam.okulunda harcını yatırcam sadece.
  • @altwo

ÖĞRENİM VE KATKI KREDİSİNİN KESİLME SEBEPLERİ

* Öğretim kurumundan ayrılması, çıkarılması veya geçici olarak uzaklaştırılması,
    * Vazgeçme, izin alma, kayıt dondurma,
    * Sağlık sebebiyle öğretim kurumuna devam etmemesi,
    * Öğretim kurumunu değiştirmesi esnasında, eski okulunda bir yıldan fazla başarısız olması yada öğretimine bir yıl ara vermesi,
    * Öğretim kurumunun kapatılması,
    * Kurum yurtlarından süresiz çıkarılma cezası alması,
    * Asgari ücret düzeyinde devamlı gelirle çalışması,
    * Kesin hükümle mahkum olması
    Burda da böyle yaziyor hocam,ben yine kendimi sağlama almak için kayıt yenileyip gitmicem bakalım hayırlısı

Edit:Ekleme

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Sadece Mühendis -- 25 Temmuz 2010; 2:23:15 >

• quote:

Orijinalden alıntı: principino

bence harcını yatır ama gitme 1 sene okula sınava gir tekrardan. kazandın silersin kaydı kazanamadın devam edersin okula kaldığın yerden...

quote:

Aynı kaderi paylaşıyoruz bende sevmeden kimyaya girdim 2. senem 3 e gecmeye calısıyorum.Şuan yaz okulundayım 1ıncı sınıf dersleri için yaz okulu bitince evime gidip öss ye hazırlanıcam.okulunda harcını yatırcam sadece.

Ailemle anlaştım arkadaşlar.
    Memnun olmadığımı söyledim.
    Böyle yapacağım bende harcı yatırıp okula gitmeyeceğim.
    Artık hakkımızda hayırlısı.
    Cevap yazan arkadaşlara teşekkürler.

Yalnız bir sorum daha var.Eğitim bölümüne konu açtım ama oraya uğrayan yok.

ÖSS'yi kazanırsam inşaallah hemen şu an okuğum üni'yi bırakıp yeni okula gidebiliyorum değil mi?

• Girebilirsin, evet. Simdiki universitenden cıkıs kagıdını ve diplomanı (lise) al, git yeni okuluna kaydını yaptır.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Sulas -- 25 Temmuz 2010; 16:39:37 >
  • Merhaba arkadaşlar.. Bahsettiğiniz planı ben bu sene uyguladım ve şimdi tercih yapıcam. Yani harçlarımı yatırıp ders kaydımı yaptım ve 1 sene (iki dönem) okula devam etmedim ve 14 tane dersten kalmış gözüküyorum.
    Yazdıklarınızı okuyunca anladığım şey şu, ben eğer yeni bir okul kazanırsam seneye öğrenim kredisi alamıyorum çünkü 1 sene boyunca bütün derslerden kaldım ve okulumu değiştiriyorum. Bu doğru mu?
    Bir de seneye KYK'nın yurtlarında kalma şansım yine devam ediyor mu? Güzel bir konu açılmış buradan birbirimize yardımcı olursak iyi olur dostlarım..
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.