Şimdi Ara

Katlanır Bisiklet Tavsiyeleri (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
6 Misafir - 6 Masaüstü
5 sn
98
Cevap
8
Favori
43.892
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    Şu an katlı olan fotoğrafım da budur. Belki fikir verir.

Katlanır Bisiklet Tavsiyeleri
  • quote:

Orijinalden alıntı: larKKral

Denemenizi öneririm, hatta eğer Bursa' daysanız benim bisikletimi deneyebilirsiniz. Tam olarak çelik gibi olduğunu söyleyemem. Sonuçta fiziki olarak ne kadar uzarsa esnekliği artar. Şunu söyleyebilirim tecrübe ettiğiniz frene asılınca oynama falan asla yok. Zaten bana göre Mosso bir tık alt kalite Carraroya göre. Model seçimi olarak ben düz yol kullanmadığım için 21 vitesli modeli flexi 121 i seçtim. İyiki öyle yapmışım çünkü tüm vitesleri kullanıyorum.
    bilgiler için teşekkürler. temelde 2 model arasında kaldım. biri carraro flexi 121 diğeri de carraro flexi 108.

Hesap yapınca 121 ile yokuş çıkmak çok daha rahat olmalı çünkü üçlü aynakol 48X38X28T, arka kaset de 14-28T. 28/28 = 1 vites oranı var.

108 ile de max hız daha yüksek oluyor; tekli aynakol 52T, arka kaset de 12-32T. 52/12 = 4.33 diğerinde 48/14 =~ 3.43. Birbiriyle kıyaslayınca 4.33/3.43 =~ 1.26 çıkıyor. 1 dk'da iki bisiklette de 60 kere pedal çevirirseniz 108 modeli ile %26 daha fazla yol almış oluyorsunuz. Tabi 28 jantlı bir yol bisikleti olsa ön 54 dişli, arka 11 dişli vites oranına sahipse eğer 4.91'lik bir vites oranına sahip oluyor. 4.91 * 28 / (3.43 * 20) =~ 2 çıkıyor. Aynı sayıda pedal çevirme için yolun 2 katı gitmiş oluyorsunuz (flexi 121 ve yol bisikleti karşılaştırması).

Eğer çoğunlukla gezineceğim yerlerdeki eğimli alanlarda 108 sorun çıkarmazsa asfalt yolda hız yapmak için 108'e biraz daha ısındım.

Birkaç gündür değişik bisikletçilere gidiyorum, hiçbiri denettirmiyor. Bir mosso satan yer denettirdi, o denemelik modeli de sanırım mosso'yu üreten Türk firması vermiş insanlar denesin diye, satıcının dükkanındaydı, fakat satıcının ürünü değildi.

Yani çok satan 2-3 modelden 1 örnek teşhire koyup denettirirsin karşılaştıttırırsın, müşteri beğenirse satarsın. Daha sonra da o teşhir ürünlerini daha ucuza sıfır fiyatının %60'ına vs satarsın. Böylece hem ürününü bolca satmış olursun hem de insanlar tanıdıklarına önerir onlar da gelip alırlar. Arkadaşlarla konuşuyoruz genelde Tern öneriliyor mesela. Hiç araştırma yapmasam Tern süperdir deyip başka hiçbir markaya bakmazdım. Anlayamıyorum satıcıları yani bunu mu akıl edemiyorlar. Bu kadar bisikletçi denettirmediğine göre sanırım normal bisiklete binmiş insanların direk katlanır bisikletlerden soğumasından mı korkuyorlardır nedir anlamadım. Mesela mosso bisiklet denedim, almamaya karar verdim her bir tarafı ayrı oynuyor bisikletin. Muhtemelen satıcılar da bunu biliyorlardır, dağ veya şehir bisikleti kullanmış kişiler katlanır bisikleti denerse almaz; tek şans internetten kör alış kalıyor; böyle böyle az da olsa satarız diyen bir kafadalarmış gibi geldi açıkçası.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi leopolidas -- 13 Haziran 2020; 17:25:30 >

• Ümit bisikletin 1039 liralık Cunda 2034 modelini düşünüyoruz, kullanan var mı?

İki tane alacağımız için fiyatı uygun tutmaya çalışıyoruz. Yokuş çıkmayacağız. Yazın sahilde bineceğiz sadece.
  • quote:

Orijinalden alıntı: leopolidas

bilgiler için teşekkürler. temelde 2 model arasında kaldım. biri carraro flexi 121 diğeri de carraro flexi 108.

Hesap yapınca 121 ile yokuş çıkmak çok daha rahat olmalı çünkü üçlü aynakol 48X38X28T, arka kaset de 14-28T. 28/28 = 1 vites oranı var.

108 ile de max hız daha yüksek oluyor; tekli aynakol 52T, arka kaset de 12-32T. 52/12 = 4.33 diğerinde 48/14 =~ 3.43. Birbiriyle kıyaslayınca 4.33/3.43 =~ 1.26 çıkıyor. 1 dk'da iki bisiklette de 60 kere pedal çevirirseniz 108 modeli ile %26 daha fazla yol almış oluyorsunuz. Tabi 28 jantlı bir yol bisikleti olsa ön 54 dişli, arka 11 dişli vites oranına sahipse eğer 4.91'lik bir vites oranına sahip oluyor. 4.91 * 28 / (3.43 * 20) =~ 2 çıkıyor. Aynı sayıda pedal çevirme için yolun 2 katı gitmiş oluyorsunuz (flexi 121 ve yol bisikleti karşılaştırması).

Eğer çoğunlukla gezineceğim yerlerdeki eğimli alanlarda 108 sorun çıkarmazsa asfalt yolda hız yapmak için 108'e biraz daha ısındım.

Birkaç gündür değişik bisikletçilere gidiyorum, hiçbiri denettirmiyor. Bir mosso satan yer denettirdi, o denemelik modeli de sanırım mosso'yu üreten Türk firması vermiş insanlar denesin diye, satıcının dükkanındaydı, fakat satıcının ürünü değildi.

Yani çok satan 2-3 modelden 1 örnek teşhire koyup denettirirsin karşılaştıttırırsın, müşteri beğenirse satarsın. Daha sonra da o teşhir ürünlerini daha ucuza sıfır fiyatının %60'ına vs satarsın. Böylece hem ürününü bolca satmış olursun hem de insanlar tanıdıklarına önerir onlar da gelip alırlar. Arkadaşlarla konuşuyoruz genelde Tern öneriliyor mesela. Hiç araştırma yapmasam Tern süperdir deyip başka hiçbir markaya bakmazdım. Anlayamıyorum satıcıları yani bunu mu akıl edemiyorlar. Bu kadar bisikletçi denettirmediğine göre sanırım normal bisiklete binmiş insanların direk katlanır bisikletlerden soğumasından mı korkuyorlardır nedir anlamadım. Mesela mosso bisiklet denedim, almamaya karar verdim her bir tarafı ayrı oynuyor bisikletin. Muhtemelen satıcılar da bunu biliyorlardır, dağ veya şehir bisikleti kullanmış kişiler katlanır bisikleti denerse almaz; tek şans internetten kör alış kalıyor; böyle böyle az da olsa satarız diyen bir kafadalarmış gibi geldi açıkçası.

Alıntıları Göster
    Aldınız mı?

• quote:

Orijinalden alıntı: xweser

Aldınız mı?

Alıntıları Göster
    almadım daha. aslında spor salonları da açıldı geçen hafta. gittim haşat oldum eski performans düzeyime kısa zamanda gelmek için biraz ağır antrenman yaptım. bisikleti aslında kardiyo olsun diye alacaktım. şimdilik kilo verme hızım fena sayılmaz. kilo vermekte zorlanıncaya kadar erteledim bisiklet almayı.

flexi 121'e karar verdim ama internette hiç kalmamış, sitede hep 1 adet kaldı yazıyor satıcı kalmadı diyor. 1-2 satıcı da (tarkan bisiklet miydi neydi) bisikletlerin fiyatını yükselterek tek tek koyuyor. 2200 olan bisiklete 2400-2500 ücret koyuyorlar. taksitle ödeme yaparken de bir 150-200 koyuyor zaten fiyat tern marka bisiklete yaklaşıyor.

bir de arkadaşlarla konuştukça başka alternatiflere de kaymaya başladım aslında. yol bisikleti öneren oldu. elektrikli bisikletler de var. şimdilik ertelemiş gibi oldum.

• Katlanır bisiklet güzel hoş ama o fiyata iki adet bisiklet alınması can sıkıcı. Sırf aracın bagajına sığsın diye almak da ne bileyim. :(
  • quote:

Katlanır bisiklet güzel hoş ama o fiyata iki adet bisiklet alınması can sıkıcı. Sırf aracın bagajına sığsın diye almak da ne bileyim. :(
    aslında fiyatlar çok değişken bisikletlerde.

en ucuz modelleri bilindik herkesin muhtemelen ilk bisikleti olan mtb (dağ bisikletleri). dağ bisikletlerinin vites sayısı çok oluyor en az 3x6, ortalama 3x7.

şehir (tur) bisikletleri biraz daha pahalı.

sonra katlanır ve yarış bisikletleri geliyor. donanıma göre yarış bisikletinden pahalı tur bisikleti de olabiliyor.

katlanır bisikletin görece pahalı kategoride yer alması insana biraz sıkıcı geliyor evet, fakat bir yerde parka gitmek istiyorsanız ve uzaksa, arabayla gidip sonra bisikleti çıkarıp orda binmek de çok rahat oluyor. diğer bisikletleri taşımak için de aslında bagajın arkasına aparat bağlanabiliyor fakat ortalama 26 jant bisiklet bile arabanın eninden geniş olduğundan yollarda da araç kullananlar malum, araç zarar görebilir. bagajda katlanır bisiklet varken kimse görmez tehlike yok, fakat arkada bağlayınca her zaman taşımak olmuyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi leopolidas -- 21 Haziran 2020; 21:33:45 >

• leopolidas L kullanıcısına yanıt
    Tercih de bulunmak zor olacak benim için. Teşekkürler.
  • quote:

Tercih de bulunmak zor olacak benim için. Teşekkürler.
    siz de mi alacaksınız?
  • Dostlar alan kullanan memnun kalan var mı? Bende almak istiyorumda.

Teşekkürler
  • quote:

Orijinalden alıntı: kfat

Dostlar alan kullanan memnun kalan var mı? Bende almak istiyorumda.

Teşekkürler
    biraz zor oldu karar vermek fakat sonunda aldım.

tavsiye ederim. bilgi bulmakta zorluk çektiğim için yardım olması açısından yazayım:

marka olarak bianchi ve carraro sağlam, çok esnemiyor, dayanıklı hissiyatı veriyor. bianchi tasarım olarak biraz daha iyi, değişik boydaki insanlar için daha ayarlanabilir. dolayısıyla internette bisikletin özelliklerine bakıp alüminyum kadro ve çelik maşa almanızı tavsiye ederim. birkaç mağazada sele ve gidonu birbirinden uzağa doğru itmeye çalıştım. full alüminyum bisikletler çok esniyor. mosso katlanır 20 jant denedim çok esniyor gidon öne geriye gidip geliyor. kron ve ümit bisiklet görmedim deneme fırsatım olmadı fakat internetten özelliklerine bakınca sağlam geldi. full alüminyum bisikletlerde fiyat olarak tern a7 tavsiye edilebilir. daha çok ağırlık sağlamlık hissiyatı arasında seçim yapmak gerekebilir. boyut olarak çinli markalar katlanınca daha ufak oluyor. 20 jant bisiklet sedan aracın bagajına giriyor. yarı yarıya dolduruyor. 26 jant denemedim. muhtemelen yine girer fakat ek fazla yer kalmaz. uzun yol gitmek için 20 jant iyi değil tabi ki. fakat bir parka araçla gidip bisiklet sürüp geri dönmek açısından çok iyi.

ön / arka dişli oranı = 1,9 - 3 arasında rahat kullanılabiliyor. dolayısıyla 7-8 vitesli olması oldukça yeterli.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi leopolidas -- 5 Temmuz 2020; 14:14:7 >

• Ustam sen hangisini aldın? Birde ben normalde oğluma alıyorum ama arada bizde bineriz eşimle. Ben kilolu olduğum için hafiflikden ziyate sağlamlık önemli. Sağlam olandan hangisini önerirsin?

Teşekkürler
  • merhaba, katlanabilir bisikletler hakkında tavsiye isteyecektim. Müsaitseniz cevap verirseniz sevinirim. Oğluma 24 ya da 26 inç katlanır bisiklet alacağım, tern, dahon gibi pahalı markalar hariç ne tavsiye edersiniz? max bütçe 2000-2500 arası. Teşekkürler.
  • leopolidas L kullanıcısına yanıt
    Mosso zaten Ümit'in getirdiği bir marka. Tayvan'dan geliyor, burada topluyorlar.

Mosso 20 Marin Hidrolik kullanıyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi _Dominic_Toretto_ -- 16 Temmuz 2020; 11:7:51 >
  • 4 kişilik aileyiz. Çocuklar ve benim bisiklet için 3lü taşıyıcı askı kullanıyoruz. Eşim için de katlanır aldım geçen gün. Dahon vitesse d8 modeli.

Açıkçası bir kaç marka modele baktım. Açıkken ön frene basılı tutup ileri geri hareket ettirmeye çalıştığımda tamamı eklem yerinden olsun başka yerinden olsun oynama esneme yaptı. Daha sıfırken böyle ise 3-5 güne laçka olur deyip vaz geçtim. Bir tek bu modelde çok rijit geldi. Fiyatı yüksek , 3750-4000 gibi. Disk fren yok falan. Benzer ücrete elektrikli satan markalar bile var. Yine de aldım. 2020 modelleri yeni gelmiş mağazalara , shwalbe lastikler falan. 50 km kadar sürdüm 2 gün içinde. Tavsiye de ederim açıkçası.
  • sağlamlık olarak carraro ve bianchi önerebilirim, mosso ve tern önermem.

alüminyum kadro ve rigit çelik maşa yazıyorsa bisiklet bilgilerinin olduğu sitede; full alüminyum bir bisiklete göre daha az esneme yapıyor. esneme özellikle gidon ve sele borularında oluyor. gidon kısmı çelik olanından alırsanız daha stabil oluyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi leopolidas -- 22 Temmuz 2020; 23:27:0 >
  • Selamlar Ankaradan Haziran ayı içerisinde bir arkadaşımla 2 adet carraro flexi 121 aldık, kızlarımız için. Fakat o kadar keyifli ki üstünden inmiyorum. 21 vites olması Ankara gibi yokuş yerlerde (hepsinde değil tabi çok dik yokuşlar var) kurtarıcı oluyor. Malzeme kalitesi gayet yerinde... benim gibi giriş seviyesi sürücüyseniz ideal bir seçim, fakat şu sıralar bulması çok zor pandemi yüzünden üretim durmuş diyorlar... Bu arada v frenli modelden kullanıyorum... Genelde yazılanlara bakınca düz yol haricinde de düşünüyorsanız 21 vitesli bir model almalısınız...sorularınız varsa elimden geldiğince cevaplarım...
  • Merhabalar. Carraro flexi 121 V 2019 model ikinci el bisiklet için 1700 lira fiyat nasıldır sizce? Az kullanılmış iyi durumda.
  • quote:

Orijinalden alıntı: perepe

Merhabalar. Carraro flexi 121 V 2019 model ikinci el bisiklet için 1700 lira fiyat nasıldır sizce? Az kullanılmış iyi durumda.
    İyi fiyat. Bence al. İstanbul da olsaydı da ben alsaydım. :)
  • quote:

Orijinalden alıntı: doziz

Selamlar Ankaradan Haziran ayı içerisinde bir arkadaşımla 2 adet carraro flexi 121 aldık, kızlarımız için. Fakat o kadar keyifli ki üstünden inmiyorum. 21 vites olması Ankara gibi yokuş yerlerde (hepsinde değil tabi çok dik yokuşlar var) kurtarıcı oluyor. Malzeme kalitesi gayet yerinde... benim gibi giriş seviyesi sürücüyseniz ideal bir seçim, fakat şu sıralar bulması çok zor pandemi yüzünden üretim durmuş diyorlar... Bu arada v frenli modelden kullanıyorum... Genelde yazılanlara bakınca düz yol haricinde de düşünüyorsanız 21 vitesli bir model almalısınız...sorularınız varsa elimden geldiğince cevaplarım...
    Hocam hız olayı nasıl 25 km hıza rahat çıkabiliyor mu? (bilginiz varsa) Bir de katlanınca teker üstünde sürebiliyor musun hocam rahat mı katlıyken taşıması vb?

@leopolidas hocam sen hangi modeli aldın?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Man Of Earth -- 27 Temmuz 2020; 5:22:6 >

• 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.