Şimdi Ara

KabloNet DOCSIS 3.0 modem alternatifleri ? (38. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
4 Misafir (1 Mobil) - 3 Masaüstü1 Mobil
5 sn
771
Cevap
31
Favori
126.552
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 3536373839
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Selamlar tam da benim merak ettiğim konular ele alınmış. Ben de bir süredir herkes gibi Internet bağlantısında sıkıntı yaşıyorum.

İki çocuk evde uzaktan derse giriyorlar. Ben evde olduğum sürece internetten çalışıyorum, keza eşim de zaman zaman evden çalışıyor.

Çocukların bağlantıları sürekli kesiliyor. Evde mobil internet zorunda kalıyorum onlar için.

Oturuyoruz Netflix'ten bir film seyredemiyoruz.

Özellikle de son 2-3 aydır bu problemler statik hale geldi. Türksat Teknik Servis elemanları geliyorlar ama alakasız bir iki şey değiştiriyorlar, reset atıyorlar, bir de en önemlisi Modemler sorunlu diyorlar.

Netice, ben de yakın zamanda Modemin değişmesi için talepte bulundum. Ama bugün bu başlıktaki son 8-10 sayfayı okudum da benim çıkardığım sonuç Modem'in pek bir önemi yok, onun yerine performanslı bir rooter kullanarak da bu sorunu çözebiliriz. Zaten Modem değişimi için de geri dönüş olmadı henüz. Elimizde var dediler ama bir dönüş yok.

Bazı sorularım var özellikle benzer sorunlar yaşayan @kartel'in önerileri çerçevesinde bir yol izleyeceğimi tahmin ediyorum ama bazı konuları netleştirmek istiyorum.

• Kablonette internet hızım aslında buradakilerin daha düşük 25mbps. Şu anda 3mbps civarında bir hızla girebiliyorum. Ama daha önemlisi internet bazen tamamen gidiyor. Genelde önerilen Modemin yanında Rooter kullanmak internetin tamamen durmasına engel olur mu acaba?
    • Tarifemi yükseltip daha yüksek hızlı tarifelere geçmemin internet kesintilerine veya hızlarına etkileri olur mu?
    • Benim hızımın 25mbps olmasını da gözönünde bulundurunca örneğin daha önceki sayfalarda önerilen Archer C60 yerine, örneğin Archer C50 almış olsam sorun olur mu? Şu anki piyasa fiyatlarına bakınca biri 360 TL, diğeri 250 TL civarında.
    • Acaba modemin değişmesini beklesem yeni gelecek modem sorunlarımı çözer mi? Yoksa yine rooter arayışına düşmek zorunda kalır mıyım?

• Abonelikde 9tl ücreti var kiralık oluyor modem ve hd kutu, alternatif olarak hangi modeli satın almak gerekir acaba?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: lacivertyolcu

Selamlar tam da benim merak ettiğim konular ele alınmış. Ben de bir süredir herkes gibi Internet bağlantısında sıkıntı yaşıyorum.

İki çocuk evde uzaktan derse giriyorlar. Ben evde olduğum sürece internetten çalışıyorum, keza eşim de zaman zaman evden çalışıyor.

Çocukların bağlantıları sürekli kesiliyor. Evde mobil internet zorunda kalıyorum onlar için.

Oturuyoruz Netflix'ten bir film seyredemiyoruz.

Özellikle de son 2-3 aydır bu problemler statik hale geldi. Türksat Teknik Servis elemanları geliyorlar ama alakasız bir iki şey değiştiriyorlar, reset atıyorlar, bir de en önemlisi Modemler sorunlu diyorlar.

Netice, ben de yakın zamanda Modemin değişmesi için talepte bulundum. Ama bugün bu başlıktaki son 8-10 sayfayı okudum da benim çıkardığım sonuç Modem'in pek bir önemi yok, onun yerine performanslı bir rooter kullanarak da bu sorunu çözebiliriz. Zaten Modem değişimi için de geri dönüş olmadı henüz. Elimizde var dediler ama bir dönüş yok.

Bazı sorularım var özellikle benzer sorunlar yaşayan @kartel'in önerileri çerçevesinde bir yol izleyeceğimi tahmin ediyorum ama bazı konuları netleştirmek istiyorum.

• Kablonette internet hızım aslında buradakilerin daha düşük 25mbps. Şu anda 3mbps civarında bir hızla girebiliyorum. Ama daha önemlisi internet bazen tamamen gidiyor. Genelde önerilen Modemin yanında Rooter kullanmak internetin tamamen durmasına engel olur mu acaba?
    • Tarifemi yükseltip daha yüksek hızlı tarifelere geçmemin internet kesintilerine veya hızlarına etkileri olur mu?
    • Benim hızımın 25mbps olmasını da gözönünde bulundurunca örneğin daha önceki sayfalarda önerilen Archer C60 yerine, örneğin Archer C50 almış olsam sorun olur mu? Şu anki piyasa fiyatlarına bakınca biri 360 TL, diğeri 250 TL civarında.
    • Acaba modemin değişmesini beklesem yeni gelecek modem sorunlarımı çözer mi? Yoksa yine rooter arayışına düşmek zorunda kalır mıyım?

İnternet hızınızı artırın ve mesh router kullanın. Başka türlü probleminiz çözülmeyebilir.

• Bugün yeni modem geldi. INFINITY401. Bir ihtimal daha iyi olur mu diye umuyordum ama tahmin ettiğim gibi anlamlı bir çözüm alamadım.

Modem yatak odasında benim hızım 25 mbps, yatak odasında da 24-25 mbps hıza ulaşıyor. Ama salonda hız 8-9, hatta akşamlar 3-4 mbps düşüyor. Yani sıfıra sıfır elde var sıfır. Gördüğüm kadarıyla Modeminiz bozuk argümanı çok da anlam ifade etmiyor. Şu anda salonda Netflix seyredemiyorum.

Önceki sayfalarda önerilen Archer C50'den sipariş ettim. Aslında Türksat'tan gelen çocuk da benzer bir öneride bulundu. Gelsin bakalım, muhtemelen boşuna 6TL modem kirası vermiş olacağım ama sorun çözülsün de artık 6-8 lirasında değilim.

Artık bu da olmazsa Süperonline'a geçerim cayma bedeli ödeyip diyordum ama sanırım bu uzak odalarda erişim sorunu öyle internet sağlayıcıdan çok, teçhizatı doğru kurmayla ilgili gibi gözüküyor.

Bir de daha önce salonda kullandığım TP Link sinyal artırıcı vardı, birkaç gündür internet hızını test ediyorum. Çekim gücü 5 diş bile olsa hız pek de değişmiyor.

• Neden DDWRT ? Neden Voxel değil ?

• quote:

Bugün yeni modem geldi. INFINITY401. Bir ihtimal daha iyi olur mu diye umuyordum ama tahmin ettiğim gibi anlamlı bir çözüm alamadım.

Modem yatak odasında benim hızım 25 mbps, yatak odasında da 24-25 mbps hıza ulaşıyor. Ama salonda hız 8-9, hatta akşamlar 3-4 mbps düşüyor. Yani sıfıra sıfır elde var sıfır. Gördüğüm kadarıyla Modeminiz bozuk argümanı çok da anlam ifade etmiyor. Şu anda salonda Netflix seyredemiyorum.

Önceki sayfalarda önerilen Archer C50'den sipariş ettim. Aslında Türksat'tan gelen çocuk da benzer bir öneride bulundu. Gelsin bakalım, muhtemelen boşuna 6TL modem kirası vermiş olacağım ama sorun çözülsün de artık 6-8 lirasında değilim.

Artık bu da olmazsa Süperonline'a geçerim cayma bedeli ödeyip diyordum ama sanırım bu uzak odalarda erişim sorunu öyle internet sağlayıcıdan çok, teçhizatı doğru kurmayla ilgili gibi gözüküyor.

Bir de daha önce salonda kullandığım TP Link sinyal artırıcı vardı, birkaç gündür internet hızını test ediyorum. Çekim gücü 5 diş bile olsa hız pek de değişmiyor.

Daha önce de yazmıştım. Maalesef Modem değişti ama Infinity401 ile de mevcut hızın ötesine geçememiştim.

Bu yüzden aldığım ArcherC50 router'ı burada farklı sayfalarda anlatıldığı şekliyle modeme bağlamayı, modemi devre dışı bırakıp router'ı ana sağlayıcı olarak kullanmaya uğraştım. Üzgünüm ama olmadı, yani bir türlü router'ı ana sağlayıcı olarak kullanmayı başaramadım. Yani Modem devre dışı kalmadı ve sadece router ile beraber çalışıyor. Bu da uzak odalarda istenilen hızlara ulaşmamı engelliyor.

Doğrusu birkaç başlık altında anlatılan tarifleri adım adım uyguladım, ama beceremedim. Sanırım benim ancak adım adım şekillerle bu sorunu çözmem mümkün.

Hal böyle olunca Kablonet'i aradım, şikayetçi oldum, durumu anlattım, son birkaç aydır defalarca teknik servis gelmesine rağmen, reset atma, aparat değiştirme ve son olarak modem değiştirmek de dahil hiç birinin sorunumu çözmediğini söyledim. Sinyal artırıcı ekipmanlar kullanmamı önerdi telefondaki arkadaş. Ben de sinyal artırıcı, router vs her şeyin mevcut olduğunu teknik servisin yardımına ihtiyacım olduğunu söyledim. Bu noktada teknik servisin bu ekipmanların kurulumu ile ilgili sorumluluğunun olmadığını yardımcı olamayacaklarını söylediler. Ben de buna kızdım açıkçası, çünkü ben ekstradan bir şey istemiyorum. Bana taahhüt edilen hizmeti alamadığımı modemin yanında 24-25 mbps olan hızın, iki oda yanda 1 mbps olduğunu bunun kabul edilebilir olmadığını söyledim. Hatta eğer ki biz bu hizmeti veremiyoruz diyorsanız iptal edin hizmeti ben başka bir şirketle anlaşayım dedim.

İşte dananın kuyruğu burada koptu. Müşteri Temsilcisi speedtest.com'dan test yapmamı istedi. Hooop salonda hiç bir zaman görmediğim hızları görmeye başladım. 9-10 mbps'nin üstüne çıkmayan hızlar bir anda 20'lere çıktı. Ben de bu noktada abandone oldum açıkçası.

Müşteri temsilcisinin net olarak ne yaptığını anlayamadım tam olarak, farklı bir kanal seçtiğini söyledi. Stabil kalır mı diye sordum. Bir sorun olmayacağını söyledi.

Şu anda iki oda öteden 15-20 mbps civarında internet alıyorum. Daha da önemlisi kesintiler falan yok.

Şimdi ne desem bilemiyorum doğrusu. Birkaç aydır çektiğim eziyet boşunaymış. Ya arkadaş böyle bir imkan vardı, böyle bir kanal değiştirmeyle böyle bir çözüm oluyordu madem niye bu kadar beklettiniz ki.

Ben her an tekrar aynı sorunları yaşarım diye tetikteyim, router'ı da boşuna almış olduk ama ne olur ne olmaz. İlgilenenler şanslarını bir de müşteri hizmetleriyle denesinler.

• quote:

Daha önce de yazmıştım. Maalesef Modem değişti ama Infinity401 ile de mevcut hızın ötesine geçememiştim.

Bu yüzden aldığım ArcherC50 router'ı burada farklı sayfalarda anlatıldığı şekliyle modeme bağlamayı, modemi devre dışı bırakıp router'ı ana sağlayıcı olarak kullanmaya uğraştım. Üzgünüm ama olmadı, yani bir türlü router'ı ana sağlayıcı olarak kullanmayı başaramadım. Yani Modem devre dışı kalmadı ve sadece router ile beraber çalışıyor. Bu da uzak odalarda istenilen hızlara ulaşmamı engelliyor.

Doğrusu birkaç başlık altında anlatılan tarifleri adım adım uyguladım, ama beceremedim. Sanırım benim ancak adım adım şekillerle bu sorunu çözmem mümkün.

Hal böyle olunca Kablonet'i aradım, şikayetçi oldum, durumu anlattım, son birkaç aydır defalarca teknik servis gelmesine rağmen, reset atma, aparat değiştirme ve son olarak modem değiştirmek de dahil hiç birinin sorunumu çözmediğini söyledim. Sinyal artırıcı ekipmanlar kullanmamı önerdi telefondaki arkadaş. Ben de sinyal artırıcı, router vs her şeyin mevcut olduğunu teknik servisin yardımına ihtiyacım olduğunu söyledim. Bu noktada teknik servisin bu ekipmanların kurulumu ile ilgili sorumluluğunun olmadığını yardımcı olamayacaklarını söylediler. Ben de buna kızdım açıkçası, çünkü ben ekstradan bir şey istemiyorum. Bana taahhüt edilen hizmeti alamadığımı modemin yanında 24-25 mbps olan hızın, iki oda yanda 1 mbps olduğunu bunun kabul edilebilir olmadığını söyledim. Hatta eğer ki biz bu hizmeti veremiyoruz diyorsanız iptal edin hizmeti ben başka bir şirketle anlaşayım dedim.

İşte dananın kuyruğu burada koptu. Müşteri Temsilcisi speedtest.com'dan test yapmamı istedi. Hooop salonda hiç bir zaman görmediğim hızları görmeye başladım. 9-10 mbps'nin üstüne çıkmayan hızlar bir anda 20'lere çıktı. Ben de bu noktada abandone oldum açıkçası.

Müşteri temsilcisinin net olarak ne yaptığını anlayamadım tam olarak, farklı bir kanal seçtiğini söyledi. Stabil kalır mı diye sordum. Bir sorun olmayacağını söyledi.

Şu anda iki oda öteden 15-20 mbps civarında internet alıyorum. Daha da önemlisi kesintiler falan yok.

Şimdi ne desem bilemiyorum doğrusu. Birkaç aydır çektiğim eziyet boşunaymış. Ya arkadaş böyle bir imkan vardı, böyle bir kanal değiştirmeyle böyle bir çözüm oluyordu madem niye bu kadar beklettiniz ki.

Ben her an tekrar aynı sorunları yaşarım diye tetikteyim, router'ı da boşuna almış olduk ama ne olur ne olmaz. İlgilenenler şanslarını bir de müşteri hizmetleriyle denesinler.

Alıntıları Göster

Kablosuz modemler cihazlarla konuşmak için belirli kanallar kullanırlar. Kanal denilen şey bir frekans aralığıdır ve bu kanal sayısı sabittir. Her modem sanırım 13 kanal kullanır.

Eğer dağ başında müstakil bir evde yaşamıyorsanız modeminizin kullanıdğı kanal büyük ihtimalle komşunuzun kullandığı kanal ile çakışır. Bu da sizin ve komşunuzun hızını düşürür.

Müşteri temsilcisi sizi komşularınız kullanmadığı bir kanala taşımış, olay bu.

• quote:

Orijinalden alıntı: Bob Kelso

Kablosuz modemler cihazlarla konuşmak için belirli kanallar kullanırlar. Kanal denilen şey bir frekans aralığıdır ve bu kanal sayısı sabittir. Her modem sanırım 13 kanal kullanır.

Eğer dağ başında müstakil bir evde yaşamıyorsanız modeminizin kullanıdğı kanal büyük ihtimalle komşunuzun kullandığı kanal ile çakışır. Bu da sizin ve komşunuzun hızını düşürür.

Müşteri temsilcisi sizi komşularınız kullanmadığı bir kanala taşımış, olay bu.

Alıntıları Göster

Durum bu mu emin değilim.

Çünkü modem kanallarını değiştirmeyi denemiştim ve hızda hiç bir değişiklik olmamıştı. 9, 11 dediler, hepsini denedim, otomatik yaptım bir şey değişmemişti. Ama operatörün neyi değiştirebileceğine dair de bir şey diyemiyorum.

• Arkadaşlar 5+1 evimde infinity 401 ile 100mbits evin her köşesinden alabiliyorum router kullanarak. Servis sağlayıcı değiştirmeden kablonet ile wifi 6 (ax) teknolojisini kullanabilir miyim? Ya da önerdiğiniz bildiğiniz koaksiyel ve wifi 6 destekleyen bir modem var mıdır?

• DooMSTime01 kullanıcısına yanıt
  • Rouvax kullanıcısına yanıt

Voxel Netgear'ın yazılımının paketleri güncellenmiş hali.Hiç uğraşmayan için iyi.

İlk öyle kullanıyordum sonra dd-wrt güncellemeleri ve özellikleri için ona kaydım.

Aslında OpenWrt'in ilk kullanımı biraz kolay olsa oda güzel.

• unununium U kullanıcısına yanıt

3 bin tl :D

• 9600_G_T kullanıcısına yanıt
    Docsis modeme bu kadar para gömmek mantıklı değil zaten. Ben router aldım tez vakitte fiber internet gelmesini bekliyorum.

< Bu ileti Android uygulamasından atıldı >
  • amazon.com
    NETGEAR Cable Modem WiFi Router Combo C6220 - Compatible With All Cable Providers Including Xfinity by Comcast, Spectrum, Cox | For Cable Plans Up to 200 Mbps | AC1200 WiFi Speed | DOCSIS 3.0
    https://www.amazon.com/dp/B01N7L06CF/ref=twister_B07QQ8RZT2?_encoding=UTF8&tag=donanimhaber-21&ie=UTF8&language=tr_TR&th=1

bu iş görmez mi

• Evde boşa çıkan Asus marka DSL-N17U model modemimi, LAN to WAN yöntemiyle access point'e çevirip bağladım hiç bir sorun kalmadı. Netmaster'in dandik modemini interneti alabilmek için kullanıyorum sadece.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi TerryMore -- 11 Eylül 2022; 2:11:42 >
  • Amozon dan Arris SBG7400AC2 Docsis 3.0 modem aldım. İlk başta Türksat kabloyu aradığımda mac adresi kayıt edilmedi uyarısı çıktı. Arris ile iletişime geçtim ve mac adresi buradaki kablo nette görünmüyor dedim. kablonun koaksiyel olup olmadığını sordular ve mac adresi calıştı. Fakat internete bağlanmıyor. Firma ile tekrar  görüştüğümde bunu yerel kablo servis yani (Türksat kablo) sağlayıcının yapabildiğini söylediler. Anladığım kadarıyla uğraşmak istemiyorlar yada sistem kaldırmıyor. Hatta teknik anlamda yazılım ile ilgili bilirkişiden destek te aldım fakat olmadı. Daha sonra üretici firma forum sayfasından iletişime geçtiğimde “Üretici yazılımı, ISP internet sağlayıcıdan sağlanan bir yazılımın parçasıdır. ISP'niz daha yeni ürün yazılımı almak için arris ile iletişime geçebilir, ancak bunu onaylamaları gerektiğinden bunu nadiren yaparlar.” Şeklinde cevap geldi. Sanırım cihaz çöpe gidecek. Bu şekilde sorun ile karşılaşıp çözen olduysa yardımcı olursa sevinirim. 

• Hocam uzun süre kullanacaksanız yurtdışından iyi bir cihaz almanız iyi olur.Zaten yurtdışı fiyatları gayet uygun. https://www.amazon.com/docsis-3-0-modem/s?k=docsis+3.0+modem

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-D78B5F520 -- 27 Haziran 2023; 1:58:7 >
  • Arris modem için internet bağlantısının kurulmaması frekans aralığından kaynaklandığını Türksat dile getirmişti. Yani Türksat ın frekans aralığı 5/65 olması gerekiyordu.

YURT DIŞI FORUM SAYFASINDA DURUMU İLETTİM VE GELEN CEVABI SİZLERLE DE PAYLAŞIYORUM.

I need a software frequency range must be from 5/42 to 5/65

GELEN YANIT

ASLINDA HERŞEY TURKSAT KABLOYA BAĞLI. İSTESELER YAPARLAR

Basically software on the modem will be updated only by the Internet service provider so even about the software range will be confirmed and confirmed by them. The Cable Operators (MSOs) have complete control of what cable modem/gateway hardware they will allow installed and the firmware it uses, this is because they own the coaxial cable that is connected to the ARRIS model, because of that the Firmware updates are pushed by them, and any update needed as well. Any associated firmware updates are automatically deployed by the cable operator. This is not an ARRIS only implementation, but the required implementation of any cable device manufacturer. 

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi moonstar22 -- 29 Haziran 2023; 11:11:13 >

• TerryMore kullanıcısına yanıt

kablolou olarak yeni n17u ya wan uzerinden baglama bridge bu islem de router olayi degil midir ?

ap ve router 'in farkı nedir ?

• Hocam cihazınız 5-42 mhz gözüküyor. Türksat en az 5-65 mhz istediği için cihazın türkiye'de çalışması mümkün değil. Cihazınız 5-65 mhz destekleseydi, çağrı merkezi mac kaydı yaptıktan sonra internet gelmeseydi kablotvbilgi@turksat.com.tr mail adresine durumu bildirerek cihazı kullanabilme şansınız vardı. Yurt dışı cihazlara mac kaydı yaptıktan sonra internet gelmezse çağrı merkezi ve eve gelen teknik ekip bir şey yapamıyor deniyordu. Bu mail adresine daha üst seviye kişiler bakıyormuş, sadece onlar konfigurasyon dosyası gönderip internete çıkabilmesini sağlıyormuş cihazın. (Hatta 1-1.5 senede bir türksat kendi tarafında güncelleme yaparken konfigurasyon dosyasının uçup cihazın internetten düştüğü oluyormuş. Bu durumda boşuna çağrı merkezi/teknik ekip ile uğraşmayın, onlar bir şey yapamıyor, tekrardan mail atın deniyordu.)

https://forum.donanimhaber.com/mesaj/yonlen/133220839

Bu konudaki önceki mesajları okuyarak ve kablonet yurt dışı modem şeklinde forumda aratarak yurtdışından modem alanların tecrübelerini okuyabilirsiniz.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >

• 
Sayfa: önceki 3536373839
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.