DonanımHaber'de AraYENİ GELİŞMİŞ ARAMA
ForumBu Bölümde Ara
Yeni DH Portal arayüzümüz herkese açık ALFA sürümüne girmiştir, siz de bu deneyime davetlisiniz. Gizle Detaylar ve Geri Bildirim
...[ JANT ile ilgili tüm paylaşımlar ]...
Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir Kullanıcı
393
Cevap
4
Favori
244.121
Tıklama
Tüm Forumlar >> Motorlu Araçlar Dünyası >> DH Garaj >> ...[ JANT ile ilgili tüm paylaşımlar ]...
Sayfaya Git:
Sayfa:

...[ JANT ile ilgili tüm paylaşımlar ]...


(En Son Oy Tarihi: 4.04.2017)
Giriş
Mesaj
  • Emekli Yönetici
   15880 Mesaj
   30 Haziran 2006 18:20:10
   quote:

   Orjinalden alıntı: UZATTİ

   YENİ ALDIĞIM OPEL OTONUN JANTLARINI ÇELİK CANT İLE DEĞİŞTİRMEM NEDENİYLE AÇIĞA ÇIKAN, HİÇ KULLANILMAMIŞ İTHAL JANTLAR VE METALİK RENKTE, OPEL ARMALI ORİJİNAL JANT KAPAKLARI EDERİNİN YARISINDAN DAHA AZ BİR FİYATA SATIKTIR. JANTLAR 6J X 15 EBADINDA, 4 BİJONLUDUR. (Bijon delik mesafeleri 10 cm.) HERHANGİR MARKA BİNEK ARAÇTA KULLANILMASI MÜMKÜNDÜR.JANT KAPAKLARI DA SON DERECE ŞIK OLUP BU ÖLÇÜDEKİ JANTLARA UYUMLU, ANCAK OPEL ARMALIDIR. JANT KAPAĞI ESKİYEN,PASLANAN, KIRILAN, ÇİZİLEN VEYA KIŞ LASTİĞİ TAKMAK İÇİN JANTA İHTİYACI OLAN OTO SAHİPLERİ KAÇIRMASIN. JANTLARIN TANESİ SERVİSDE 80 YTL, KAPAKLARIN TANESİ 35 YTL.OLMAK ÜZERE KOMPLE TAKIM 460 YTL.YE SATILMAKTADIR. KONTROL EDEBİLİRSİNİZ. JANTLARLA BİRLİKTE 16 ADET ORİJİNAL PİRİNÇ ALAŞIMLI PASLANMAZ İTHAL BİJON VE 4 ADET ORİJİNAL SÜBAP DA HEDİYE EDİLECEKTİR.
   4 adet ithal jant + 4 adet orijinal opel jant kapağı+ 16 adet bijon + 4 adet sübap: HEPSİ BERABER: 230 YTL.
   yazını tam okumadım ama bişi dicem bence orjinal cantları satacağına. Onlara bi kar lastii al kışın bis gibi kullan hem zırt pırt lastik sök lastik tak derdi de olmaz   < Bu mesaj bir yönetici tarafından değiştirilmiştir >
   |
   |
   _____________________________


   Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir
   Ne mutlu Türküm Diyene

  • Onbaşı
   19 Mesaj
   30 Haziran 2006 19:55:21
   ZATEN ALICI YOK.
   DEDİĞİN GİBİ YAPACAĞIM.
   ŞİMDİLİK YEDEKDE DURUYORLAR.
   HERKESE İYİ GÜNLER.   < Bu mesaj bir yönetici tarafından değiştirilmiştir >
   |
   |
   _____________________________

  • Binbaşı
   1936 Mesaj
   01 Temmuz 2006 03:25:23

   almak istedigim jantlar bide fiyatın bilsem gzl olcak   < Bu mesaj bir yönetici tarafından değiştirilmiştir >
   |
   |
   _____________________________

   ...
  • Yüzbaşı
   781 Mesaj
   04 Temmuz 2006 22:03:08
   quote:

   Orjinalden alıntı: playmaker


   Alıntıları Göster   bsa kaliteli bir marka değil, krom jantların kromları patır patır dökülüyor... fiyat olarakta 2000 ytl nin yanından geçmez, ellerinde kalan krom 18'' ler için 1200, getirtecekleri için 1400 civarı fiyat veriyorlar... ama bazı dengesiz yerlerin 1800 civarı fiyat verdiğinin bende gördüm


   Sevgili arkadaşlar,

   TR piyasasına Ocak 2006 dan bu yana bir çok farklı marka adı altında tekrar tekrar markalaşmış bir sürü jant girdi. BSA da bunlardan biri;

   Öncelikle şunun çok iyi bilinmesi gerekir, BSA, SEYEN, AVA vs. bunlar sadece ithalatcıların gerek ürettirdikleri mala yeni bir isim takmasıyla gerekse mevcut ismini kullanmaları ile piyasada bulunan markalardır.

   Burada iyiyi yada kötüyü nasıl ayırd edebileceğinizi söyleyebilirim, yoksa rakamsal yorum yapmak alıcı olan sizler içinde pek doğru değil sanırım, Türkiye serbest piyasa ekonomisinin şartlarıyla yürüyen bir ülke kısacası herkes siz dahi, istediğiniz malı istediğiniz yerden getirebilir ve istediğiniz fiyata satabilir siniz (aklınız varsa iyi malı piyasa koşullarında satarsınız)

   Takip edebildiğiniz markaların % 90 ı Uzak doğu da üretilmektedir. Buna bilindik markalar da dahildir. Sıradışı olan markalar ki onlarda bu geri kalan % 10 luk kısmı teşkil eder, bir tek bu markalar orjinal menşeilerinde üretilirler.

   Bir çok sorular sormuşsunuz elimden geldiğince cevaplamaya çalışacağım.

   BSA- Kötü bir ürün değil fabrika sı Malezya da. Uluslararası kalite belgelerine sahip. Bir çok dünya çapındaki jant markasına fason üretim yapmakta. BSA kendi markaları. Bir arkadaşımız Krom jantları için pul pul dökülüyor demiş. Krom Jant konusunu ayrı bir konu olarak açmak istiyorum. Çünkü Krom jant çok farklı.

   Allesio - Tamamen İtalyan Menşeilidir ve kalitesiyle dünyaca tanınan bir janttır. yukarıda bahsettiğim % 10 luk gruba girer.

   o kadar çok marka varki şu anda piyasada bazen ben bile şaşırıyorum. Sorularınız olursa bundan sonra elimden geldiğince burayı takip edip cevaplıyacağım.

   Saygılarımla

   SAĞLAM LASTİK
   Ali SAĞLAM

   www.saglamotomotiv.com   < Bu mesaj bir yönetici tarafından değiştirilmiştir >
   |
   |
  • Yüzbaşı
   781 Mesaj
   04 Temmuz 2006 22:30:05
   KROM JANT lar ile ilgili bazı ufak bilgiler.

   Jant lar Ham halde korozyon boyasından çıktıktan sonra, ısıl işleme tutulurlar, eğer içlerinde krom alaşımla kaplanmak üzere ayrılmış olanlar var ise aşağıda yazılı belli şartlar dahilinde ancak krom kaplanabilir ler.

   Krom Kaplama izni dünyada sayılı haddehanelere (sıcak metal işleme tesisleri) verilir. Bunun sebebi de krom kaplamanın kaplama esnasında açığa çıkan bazı gaz ve maddesel atıkların çevre için korkunç kirletici olmasından kaynaklanmaktadır.

   Bu yüzden de nedense bu izinlerin çoğu uzak doğu ülkelerine verilmekte, USA da ki toplam tesis sayısı bir elin parmaklarını geçmez, avrupa da 2 adet tesis vardır.

   Üstelik bu tesisler ürettikler Krom kaplama lı mamulleri istatiksel ve miktarsal olarak ilgili Ülkelerin bağlı bulundukları ilgili mercilerine rapor etmekle yükümlüdürler ve bu raporlar sonucu yapılan denetlemeler neticesinde sadece ürettikleri bu krom kaplamalı ürünler için inanılmaz bir çevre atık vergisi ödemektedir ler. Bu vergi miktarları ülke bazında değişiklik göstersede Uluslararası Çevre konsorsiyumu tarafınca belirlenmiş şartnameleri bile vardır.

   Evet öncelikle Krom jant ların neden normal jantlardan bu derece farklı fiyatları olduğu konusunda artık bir fikir sahibi olmuşsunuzdur.

   Krom jantlar, kaplama olarak hem ısıl hemde basınçlı hava işlemlerinden geçerler, her ne kadar güzel gözükselerde hiç bir jant % 100 olarak krom ile tam anlamı ile kaplanamaz, bu yüzden de normal jantlara oranla daha hassastırlar ve hava koşulları, zemin koşulları, fiziki temaslar dan çok kolay etkilenirler.

   Krom Jantınız var ise

   Çukurlara yavaş girin, Yağmurlu Soğuk havalarda jantı kullanmayın, sadece su ile temizleyin, normal tuz, yol tuzu, herhangi parlatıcı yada temizleme maksatlı kimyasallar kesinlikle değdirmeyin.

   Sonuç olarak; Bir çok marka nın Krom jantı piyasa da, unutmayın % 90 ı Uzakdoğu, % 10 u diğer olmak üzere varlar.

   Hangisi iyi; güneşteyken bile diğer alüminyum yada krom jantlardan hangisi daha soğuksa o iyi bir krom janttır.

   Ağırlık yada hafiflik konusu olur sa diye söylüyorum; geçenlerde böyle bir tecrübe yaşadım;

   Jant ağır ise iyidir hafif ise kötüdür yada tam tersi diye; Öncelikle şunu ifade edeyim, jantın fiziki ağırlığı tamamen yapımında kullanılan madenlerle ve jantın hangi tip yada segment araçlar için üretildiği ile doğru orantılıdır.

   Bu yüzden, hafiflik yada ağırlık diye bakmayınız, bir çok jant gördüm 22" jeep jantı olup 15" - 16" hafif ticari araç jantından daha hafif yada aynı olan.

   Saygılarımla   < Bu mesaj bir yönetici tarafından değiştirilmiştir >
   |
   |
   _____________________________

   Saygılarımla
   C.Ali SAĞLAM
  • Yüzbaşı
   996 Mesaj
   07 Temmuz 2006 10:45:41
   Arkadaşlar yeri değilse özür diliyorum ama bir türlü satmam gerekiyor..

   SATILIK 1 TK JANT

   Ford focus c-max ghia araçtan modifiye amaçlı çıkarılmış kullanılmış orijinal ghia ford göbekli
   5 bijon 16 inch jant satılıktır. sac jantlı trend modellere ve normal focuslara orjinalliği bozmak istemeyenlere , kışlık lastik takıp yedekleyeceklere…
   derinavci@hotmail.com resim koymayı beceremedim   < Bu mesaj bir yönetici tarafından değiştirilmiştir >
   |
   |
   _____________________________

   LAND ROVER FREELANDER HSE TD4
  • Yüzbaşı
   996 Mesaj
   07 Temmuz 2006 11:19:26
   Ford focus c-max ghia araçtan modifiye amaçlı çıkarılmış kullanılmış orijinal ghia ford göbekli
   5 bijon 16 inch jant satılıktır. sac jantlı trend modellere ve normal focuslara orjinalliği bozmak istemeyenlere , kışlık lastik takıp yedekleyeceklere…
   derinavci@hotmail.com


   < Bu mesaj bir yönetici tarafından değiştirilmiştir >
   |
   |
   _____________________________

   LAND ROVER FREELANDER HSE TD4
  • Er
   12 Mesaj
   09 Temmuz 2006 20:07:41
   opel corsa c serisine en uygun jant olarak hangisini tavsiye edersiniz?15 inch mi? 16 inch mi?


   < Bu mesaj bir yönetici tarafından değiştirilmiştir >
   |
   |
   _____________________________

   CMYLMZ

   CoRsA 1.3 CdTi
  • Yarbay
   3847 Mesaj
   11 Temmuz 2006 18:30:54
   quote:

   Gümüş Renk Citroen C5 im var.... Sizin önerceğinz Jantlar nelerdir arkdşlarım???


   Çok saygı duyduğum bir büyüğüm dezent.in MTL 705 modelini aracımıza hediye etti. Bu durumda fiyatını sormam mümkün olmadı ancak araca inanılmaz yakıştı. Fotoğraf yükleyemiyorum lakin tatildeyim ve internet kafelerden bağlanıyorum.

   C5 ağır ve oturaklı bir araç. Çok spor jantlar bence hiç yakışmıyor. Sade jantların hepsi çok güzel duracaktır. dezent.te sanırım Alman malı ve kalitesi belli. Ben tavsiye ederim.   < Bu mesaj bir yönetici tarafından değiştirilmiştir >
   |
   |
   _____________________________

   İnandığı gibi yaşamayan, yaşadığına inanmaya başlar
  • Yüzbaşı
   839 Mesaj
   13 Temmuz 2006 15:13:26
   arkadaşlar jantlarımı satıyorum
   aklınızda olsun daha 1000 km anca yaptım ısrarlarınıza dayanamayarak krom jant koyma kararı aldım
   LAstik hariç sadece jant fiyatı 900 YTL 4*98 işte Tofaş fiat Reno oluyor hepsine aslında 8 delik war pelki pejolara filan da olur
   benim gözümde çok cici bir jant ama yaptıgımız az abartı dış modifiyeden sonra kromlara ihtiyaç war   < Bu mesaj bir yönetici tarafından değiştirilmiştir >
   |
   |
   _____________________________

   PROJELERİMİ AŞAGIDAKİ LİNKTEN GÖREBİLİRSİNİZ
   www.istanbulgaraj.net
   Tuning artık emin ellerde...
  • Binbaşı
   1234 Mesaj
   14 Temmuz 2006 23:22:07
   alüminyum jantı tercih sebebi öncelikle hafif olması ikinci sebep ise hızlı iken bir çukura girildiğinde eğer jant eğilmezse şasi eğilir ve buda büyük hasar oluşturur diye biliyorum yani çelik jant eğilmiyormuş eğer bu doğruysa bu da seçenek olarak konulabilir

   saygılar   < Bu mesaj bir yönetici tarafından değiştirilmiştir >
   |
   |
   _____________________________

  • Yarbay
   3045 Mesaj
   15 Temmuz 2006 15:20:15   Bende arabamı cantladım. Bir model beğenip taktırması zor oldu ama bence bu hali hiçte fena olmadı.   < Bu mesaj bir yönetici tarafından değiştirilmiştir >
   |
   |
  • Yarbay
   2396 Mesaj
   15 Temmuz 2006 16:32:46
   slm,

   bende arabamı alır almaz jant taktırdım, tam istediğim model değildi ama yinede fena değil.
   araba vw polo 1.4 2004 model, orjinal lastikleri 185/60/14'dü ben 185/55/15 pirelli p7 lastik ve BBS jant taktırdım.
   --
   --


   --
   --
   < Bu mesaj bir yönetici tarafından değiştirilmiştir >
   |
   |
   _____________________________

   İsim isme benzer cisim cisme benzer,geçmiş zaman olur ki hayal-i cihan değer.(Reşat Nuri Güntekin,Son Sığınak)
   BMW 3.20d 2010
  • Yarbay
   2498 Mesaj
   15 Temmuz 2006 19:17:14
   bu da benim cantlar fabrika dan böyle geldi hiç de fena diil yani ii   < Bu mesaj bir yönetici tarafından değiştirilmiştir >
   |
   |
   _____________________________

   MİRAZ
  • Yüzbaşı
   289 Mesaj
   21 Temmuz 2006 00:41:19

   http://www.alessiowheels.com/prestige.html   Volkswagen caddy için 18" Olarak kullanmak istiyorum düşünceleriniz nedir?   < Bu mesaj bir yönetici tarafından değiştirilmiştir >
   |
   |
   _____________________________

  • Çavuş
   50 Mesaj
   26 Ağustos 2006 11:30:14
   Öncelikle Ali Sağlam kardeşimizin belirttigi bircok noktanın doğru olduğunu söylemek lazım. Ancak jantların ağırlıklarının sürüş güvenliği ve kalitesine etkisi konusunda bazı bilğilerinin eksik olduğunu görüyoruz .

   1- Hafif jant sürüş güvenliğini pozitif yönde etkiler :
   Bunun sebebi virjlarda ve sert dönüşlü ani manevralarda tüm tekerlek agırlıklarının aracın toplam ağırlığını azaltmasıdır . Hafif jant takılmış bir araç virajda daha az merkezkaç kuvvetine maruz kalır ve daha stabil davranır bunun sonucu olarak sürüş güvenligi artar. Bu avantajdan faydalanmak için iyi bir jant-lastik kombinasyonu oluşturulması gerekir .

   2- Alüminyum alaşımlı jantların kimyasal formülleri vardır :
   Günümüzde teknoloji o kadar hızlı gelişiyor ki , hergecen gün heyecan verici yeni gelişmeler oluyor . Jantların hafiflik ve sağlamlık derecesi tamamen kullanılan formüle ve teknolojiye bağlıdır . Profesyonel yarış pilotlarının tercihleri her zaman en hafif ve güvenli jantlardan yanadır .
   A.V.A. ( ADVANCED VEICLE ALLOYS ) jantları üstün Japon teknolojisi ile bütün bu şartları sağlayacak şekilde üretilmiştir ve sanılanın aksine marka türevi değildir , sibobundan logosuna kadar orjinaldir. Bügüne kadar sadece Japonya da ve Kore de satılan A.V.A. jant ürünleri Mutlu Performans tecrübesi ve bilgisiyle ülkemizde satışa sunulmuştur .

   3- Hafif jant yakıt tüketimini azaltır ve araç performansını arttırır.
   Hafif jantlar aracın toplam agırlıgını azaltır ve yakıt tüketimi de bunun sonucu olarak azalır . İlk kalkışlarda ve güç yüklemelerinde hafif bir jant aynı ebatlarda ağır bir janta kıyasla motoru daha az zorlar . Yanı sıra sert kasislerde süspansiyon sistemini daha az zorlar .


   iyi sürüşler

   FERHAT ERDEM
   ferhat@mutlulastik.com.tr

   www.mutlulastik.com.tr   < Bu mesaj bir yönetici tarafından değiştirilmiştir >
   |
   |
   _____________________________

  • Çavuş
   50 Mesaj
   26 Ağustos 2006 12:22:19
   quote:

   Orjinalden alıntı: processor

   http://www.alessiowheels.com/prestige.html   Volkswagen caddy için 18" Olarak kullanmak istiyorum düşünceleriniz nedir?


   A.V.A. MTL 11 -17" tavsiye ederim.

   http://img132.imageshac...4286/vwcaddyava11oi3.jpg

   www.mutlulastik.com.tr   < Bu mesaj bir yönetici tarafından değiştirilmiştir >
   |
   |
   _____________________________

  • Emekli Yönetici
   6652 Mesaj
   26 Ağustos 2006 12:23:06 Konu Sahibi
   1.maddedeki merkezkaç kuvvetinde haklısın belki ama daha ağır bir aracın (cantlardan dolayı) yere daha fazla basacağını ve sürtünme kuvvetinide fazlalaştıracağını untmamak lazım. olayı yabnlızca merkez kaç kuvveti olarak düşünmemek lazım tekerlek altı sürtünme kuvvetinide hesaba katmak lazım.
   böyle düşünürsek daha doğru.


   quote:

   Orjinalden alıntı: ferhaterdem

   Öncelikle Ali Sağlam kardeşimizin belirttigi bircok noktanın doğru olduğunu söylemek lazım. Ancak jantların ağırlıklarının sürüş güvenliği ve kalitesine etkisi konusunda bazı bilğilerinin eksik olduğunu görüyoruz .

   1- Hafif jant sürüş güvenliğini pozitif yönde etkiler :
   Bunun sebebi virjlarda ve sert dönüşlü ani manevralarda tüm tekerlek agırlıklarının aracın toplam ağırlığını azaltmasıdır . Hafif jant takılmış bir araç virajda daha az merkezkaç kuvvetine maruz kalır ve daha stabil davranır bunun sonucu olarak sürüş güvenligi artar. Bu avantajdan faydalanmak için iyi bir jant-lastik kombinasyonu oluşturulması gerekir .


   2- Alüminyum alaşımlı jantların kimyasal formülleri vardır :
   Günümüzde teknoloji o kadar hızlı gelişiyor ki , hergecen gün heyecan verici yeni gelişmeler oluyor . Jantların hafiflik ve sağlamlık derecesi tamamen kullanılan formüle ve teknolojiye bağlıdır . Profesyonel yarış pilotlarının tercihleri her zaman en hafif ve güvenli jantlardan yanadır .
   A.V.A. ( ADVANCED VEICLE ALLOYS ) jantları üstün Japon teknolojisi ile bütün bu şartları sağlayacak şekilde üretilmiştir ve sanılanın aksine marka türevi değildir , sibobundan logosuna kadar orjinaldir. Bügüne kadar sadece Japonya da ve Kore de satılan A.V.A. jant ürünleri Mutlu Performans tecrübesi ve bilgisiyle ülkemizde satışa sunulmuştur .

   3- Hafif jant yakıt tüketimini azaltır ve araç performansını arttırır.
   Hafif jantlar aracın toplam agırlıgını azaltır ve yakıt tüketimi de bunun sonucu olarak azalır . İlk kalkışlarda ve güç yüklemelerinde hafif bir jant aynı ebatlarda ağır bir janta kıyasla motoru daha az zorlar . Yanı sıra sert kasislerde süspansiyon sistemini daha az zorlar .


   iyi sürüşler

   FERHAT ERDEM
   ferhat@mutlulastik.com.tr

   www.mutlulastik.com.tr   < Bu mesaj bir yönetici tarafından değiştirilmiştir >
   |
   |
   _____________________________

  • Çavuş
   50 Mesaj
   26 Ağustos 2006 13:00:39
   quote:

   Orjinalden alıntı: serkes

   1.maddedeki merkezkaç kuvvetinde haklısın belki ama daha ağır bir aracın (cantlardan dolayı) yere daha fazla basacağını ve sürtünme kuvvetinide fazlalaştıracağını untmamak lazım. olayı yabnlızca merkez kaç kuvveti olarak düşünmemek lazım tekerlek altı sürtünme kuvvetinide hesaba katmak lazım.
   böyle düşünürsek daha doğru.   Alıntıları Göster
   Arkadaşım bunlar benim fikirlerim değil yıllardır oluşan tecrübelerle ortaya çıkmış bazı kesin avantajlar . Aracından yüksek performans almak isteyen sürücülerin kabul edip uyguladığı kurallar .

   Downforce a gelince , bu tamamen ayrı bir konu , her araç tipine göre özel downforce arttırımı yöntemleri vardır ama jantı ağırlaştırmak ne yazıkki bu yöntemlerden biri değildir , bunun yerine en yaygını spoiler ve body kitlerden oluşan daha estetik ve akılcı çözümler bulunmaktadır .
   Burada bahsedilen A.V.A. jantları 17" de 6.9 ile 7.4 Kilogram gelmektedir ve aynı ölçüde sıaradan bir janta göre % 40-50 daha hafiftir jant kolları 590-690 Kilogram strese dayanıklı imal edilmiştir . Farkını kullananlar hemen hisseder . Son dönemlerdere aracın yol tutuşunu arttırarak toplam agırlığını azaltmak bütün otomobil üreticilerinin hedefi haline gelmiştir , hatta bazı metal kaporta parcaları yerini plastik parçalara bırakmıştır . Bunun sonucu olarak yakıt tüketimi azalmış ve performans artışı sağlanmıştır .

   iyi sürüşler

   FERHAT ERDEM
   ferhat@mutlulastik.com.tr

   www.mutlulastik.com.tr   < Bu mesaj bir yönetici tarafından değiştirilmiştir >
   |
   |
   _____________________________

  • Binbaşı
   1405 Mesaj
   27 Ağustos 2006 14:00:52
   benim için jant ve yay yol tutusu için önemlidir arabanin kontrolü gerçekten artiyor...


   < Bu mesaj bir yönetici tarafından değiştirilmiştir >
   |
   |
   _____________________________

   DH Motorola Moto G 16GB VIVID RED
Reklamlar
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.