Şimdi Ara

İzmir narlıdere istihkam ok. 1. ve 2. Er Eğt acemileri için tavsiyelerim

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
20
Cevap
2
Favori
81.059
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Merhaba arkadaşlar. İzmir narlıdere istihkam okulu er eğitim bölüğünde acemilik yapacak arkadaşlara yardımcı olmak için geçirdiğim 40 günü ve giderken neler gerektiği, gittikten sonrası ve nasıl geçtiği ile ilgili yazı yazmak istedim.

Öncelikle gideceğiniz yerden bahsedelim

Denize paralel otoyol üzerinde giderken nizamiye hemen solunuzda kalıyor. Alayda Er eğitim taburu ve Kurslar taburu mevcut. Er eğitim taburu: 1. er eğitim bölüğü, 2. er eğitim bölüğü, 3. er eğitim bölüğü ve 4. er eğitim bölüğü olarak 4 bölükten oluşuyor. Kurslar taburu ise Operatör bölüğü, jeneratör bölüğü, inşaat bölüğü, Köprü bölüğü olarak 4 bölükten oluşuyor. Ayrıca Lojistik bölüğü var ama nereye bağlı bilmiyorum Lojistiğe dikkat usta birlikleri psikopatlarla doluymuş. Onları sadece alay komutanı anca durdurabiliyor demişlerdi.
    Büyük bir yer ama bizim gezme imkanımız olmadı. ben 1. er eğitim bölüğündeydim. 1. er ve 2. er bölüğü aynı binada kalıyor 3. ve 4. er binaları farklı çünkü onlar doğu yolcuları oluyorlar.
    eğer 1. er veya 2. er bölüğüne düştüyseniz. allah sabır versin acamiliğiniz zor geçer ama usta birliğiniz büyük ihtimalle doğu olmaz. Bizim mangada (40 kişilik grup) 40 kişiden ortalama 10 kişi ankara, 10 kişi istanbul-kırklareli-tekirdağ, 10 kişi kıbrıs, 4-5 kişi erzurum-hakkari-şırnak, 4-5 kişi de izmirde kaldı.
    Nizamiye-Bölük önü 300 m, bölük önü-yemekhane 400-500 m, bölük önü-gazino 500 m, bölük önü-hamam 500-600 m civarında uzaklıkları var. Heryere uygun adım gideceğinizi unutmayın. biryerden sonra çekilmez oluyor.

giderken almanız gerekenler;
    spor bir çanta yada valizinizin içine
    1-traş takımınızı alın 3 tane de asma kilit alın kantinde var ama yinede hazırlıklı olun botların verildiği ilk gün yazlık botları çalınan arkadaşımız vardı botları bağcık deliklerinden kilitlersiniz. bir kilit giydiğiniz bot için 2. kilit yazlık botlarınızı sivile vermemişseniz ama sivile verin zaten giydirmeyecekler( yazın gidiyorsanız tam tersi kışlık botları sivile verin) 3 spor ayakkabıları kilitleyin. kesinlikle eczaneden kulak tıkacı alın atışlardaki sesten korur ve koğuşlardaki hormala sesi yada uyumayan-uyutmayan tayfanın hahahaha diye gülüşme seslerinden kurtarır
    2-tırnak makasınızı
    3-tuvalet kağıdınızı (kantinde yok!)
    4-sigarasız kalmamak için 3-4 paket sigara çünkü ilk 3 gün kantine gidemeyeceksiniz. bozuk para için askılı kese tipi cüzdan alın.
    5- haki renk iplik ve dikiş iğnesi alın çünkü kepe nefte takacaksınız düşmesin yada çalınmasın diye dikebilirsiniz. ayrıca gömlek düğmelerini elden geçirin düğme bulamazsınız dikişleri çok adi kopar düşer düğmesiz kalırsınız.
    6- bedeninize uygun bulabilirseniz düz lacivert alt, beyaz lacivert üst eşofman alın çünkü size verilecek eşofmanlar çok ufak olcak büyük ithimalle giyemeyeceksiniz bile. ben sivilden getirdiğimi sivil eşyalara vermemiştim sakladım dolabımda onu giydim eğitimlerde bir şey demediler ama öyle şort falan giyerseniz kızarlar.
    7-banyo lifiniz olsun.
    8-deodorant götürün.
    9-başka hiçbirşey götürmeyin herşey kantinde ucuz fiyatlara mevcut ben 40 günümü 400-450 tl ye çok güzel geçirdim çayım kahvem eksik olmadı. ama 75 gün yapacağınızı farzederek max 600 tl harcarsınız diye düşünüyorum.

başka birşey almayın kendinize yük yaparsınız dolaba koymaya korkarsınız üzerinizde de taşımamak için sivil çantanızla beraber sivil eşya deposuna gönderirsiniz. kamuflajları aldığınız gün sivil çantalarınızı alacaklar tüm sivil eşyaları koyun diyecekler öyle yapın kazak görürlerse kızar hatta soyundurabilir çoraplar tek renk içinizdeki fanila tek renk açık yeşil falan olacak standart dışı olana kızıyorlar. 3. gün sonrasında kantinlere hücüm ettiğinizde herşey varmış diyeceksiniz.
    Kantinler 6 tane. Birincisi hemen bölüğün oradaki büfe tost simit falan var isterseniz hazır köfte yada tavuk döner var ama ilk günler almayın önceki tertipten kalma old. için bayat olabilir mikrodalgada ısıtıp veriyorlar.
    İkinci kantin içtima alınan topsahasında orada çorap sigara bisküvi ve en önemlisi çekirdek falan bulabilirsiniz su yoktur. su birinci kantinde var ama 500 kişi olunca 2 günde bitiyor 3 gün çeşme suyu içmek zorunda kalırsınız. telefon kartı da alabilirsiniz bu kantinden.
    Üçüncü kantin topsahasından aşağı inerken yemin töreninin yapıldığı tribünleri göreceksiniz oraya gelmeden önce hemen sağdaki büfe. mıntıkadan sonra ellerinizi hemen kenardaki çeşmede yıkayabilirsiniz. kalvaltıda doymazsınız 1 simit ve sıcak bir çay alın sıra çoktur ona göre
    dördüncü kantin üçüncü kantinden 30 metre aşağıda sol tarafta kalıyor orda poğoçayı bile ısıtıp veriyorlar karın doyurmak için en iyi kantin bence ilerleyen günlerde bu kantinin 5 tl ye künye yazdırıp gömlek için isim yapabildiğini öğreneceksiniz bence kaçırmayın sivilde uğraşmazsınız.
    5. kantin yemekhaneden gazinoya inerken solda kalıyor 3. er bölüğünün kantini orda da spangle poğoça tost vs.. bulabilirsiniz çay sallama çaydır güzeldir.
    6. kantin kantinler arasında en büyüğü ve çok kez uğraman isteyeceğiniz kantindir mavi bir kantin orda herşey mevcuttur. 5 yeri var. birincisi dışardaki ufak büfe poğoça, hazır döner, çay falan var diğerleri kapalı alanda sağda tuhafiye var ordan iç çamaşırı, eldiven, not defteri, kalem, nefte, kep, içlik, kirli ve temiz çamaşır torbası, asma kilit, şafak kartı, telefon kartı, ayak pudrası, çorap alabilirsiniz çok defa uğrayacaksınız.. sol taraf sadece sigara satıyor bol bol alın hafta sonlarına dikkat edin haftasonu kantinciler çarşıya gidiyor sigarasız kalmamak için 2 paket yedek ceplerde taşıyın. diğeri içerdeki yiyecek satan kantin eti puf benimo tutku cin eti brown çekirdek cips kraker falan alabileceğiniz yer gazinodayken iyi gidiyor bazen ustalarınız cd takıyorlar vcd izliyorsunuz örn 22 bullets ve bank job izlemiştim zaten izlemiştim sivilde ama bir daha izledim. onun dışında haber falan izlersiniz askerlik düşücekmi diye merak etmezsiniz. diğer kantin kozmetik gibi bir şey 2,5 litre kola alır plastik bardakla arkadaşlarınızla muhabbet yapabilirsiniz selpak, ıslak mendil, mach 3, gilette traş jeli, mach 3 kafası, ayakkabı keçesi, su, arko krem, kolınya, alırsınız zaten başka birşeye ihtiyacınız kalmadı. kısacası herşey var yeterki paranız olsun.

ilk gün
    nizamiyeye giriş yaparsınız hemen 10 metre önünüzde bir sıra vardır geç sıraya derler sıra dolana kadr orda bekler herkes sıra kalabalıklaşınca yanınızdaki onbaşı beni izleyin der ve bölük binasına getirir içtima alanında sıra yaptırırlar ilk sıranızı yaparsınız biraz beklersiniz birileri gelir gider falan sonra sizi misafirhane koğuşlarına alırlar. Misafir koğuşu rezil durumda hele tuvaleti korku filmi gibi olabilir sakın endişe etmeyin orası sizin kalacağınız koğuş değil er1 e düşerseniz 2. kat er2 ye düşerseniz 3. katta kalırsınız. sonra sizi yataklara oturttururlar kayıt işlemleri için muayene fişi sağlık karnesi ve bir iki kağıt daha verirler onları doldurursunuz sırayla isimle çağırırlar tarif ederler şuraya şunu yazın şuraya bunu diye. bu iş 2-3 saat sürer. tuvaleti ve yemeği unutun 3 gün yemekhaneye yemek gelmeyecek size ilk gün ve ikinci günün akşamına kadar kantine bile göndermeyecekler firar etmesin kimse diye. wc bile zor gideceksiniz yazı işleri bitince sizi revire götürecekler orada bekleyeceksiniz gecenin karanlığında gideceksiniz birileri konya varmı ist varmı diye sorular soracak kadro erlerden hafiften dalga geçecekler takmayın:) sonra tekrar bölük önüne geleceksiniz sizi ayıracaklar er1 er2 diye isim söylenecek er1 denilecek ayrı ayrı sıralar yapılacak bastek sahasının olduğu yer er2 nin içtima alanı binanın diğer tarafı ise er 1 in içtima alanı ama er1 sabah ve öğlen topsahasında(aşağıda) içtima alır sadece akşam içtiması bölük önünde oluyor. orda 2 tane çay kahve makinesi ve 2 tane de meyvesuyu makinesi var ilerleyen günlerde su yerine çay içmeye başlayacaksınız. er1 er2 diye ayırdıktan sonra yukarı çıkacaksınız koğuşlara yerleşeceksiniz rastgele uyuyacaksınız sabahleyin unaynıcaksınız sabahın köründe işte ilk uyanışınız ve ilk hadi ya dediğiniz durum olacak bu sonra sizi yine dışarda soğukta bekletecekler bir kaç saat sonra birileri gelecek falan yine sayılacaksınız orda sonra istirahat verecekler biraz ama başınızda onbaşı ile dağılmadan. Daha sonra aşağıda bir yere gideceksiniz iğne olmaya ve kıyafetleri almaya. Dicekler ki rahatsızlığı olan varmı mide göz kulan vs.. varsa kenara ayrılsın orada çıkartsınlar üstlerini dövmelileri de ayrıyetten ayırıyorlar dikkat edin. iğne yapıyorlar 2 tane biri sağ kola diğeri sol kola sonra binbaşı elinizdeki karteksi alıp kaşeleyip imzalıyor varsa sağlık probleminiz söylüyorsunuz midemde şu var işitme kaybım var falan felan... oraya yazıyor o sonra ordan çıkıp hemen diğer tarafa geçiyorsunuz ve orda bekliyorsunuz sırayla giriyorsunuz ayakkabı numaranızı söylüyorsunuz ama kesinlikle 2 numara fazla söyleyin çünkü botlar çok sert uygun adımda rap rap vuracaksınız ayaklarınızı botlardan vurgun yerseniz ayarklarınızda ciddi yaralar olabilir revire çıkmak zorunda kalabilirsiniz. malesef kamuflajları beden sormadan veriyorlar çok can sıkıcı bir durum çuval gibi veriyorlar halbuki orda beden cetveli var boy ve kiloya göre bedenler yazıyor odan bakıp söylemek daha mantıklıyken onlar direk veriyorlar. Çanta, çamaşır, çorap, künye, alt üst kamuflaj, alt üst eşofman, şort, spor ayakkabı, yazlık bot, kışlık bot, diş macunu(sanino?) diş fırçası kep veriyorlar giyiyorsunuz hemen üstünüze sivillerinizi de o verdikleri çantaya koyuyorsunuz. herkes giyinince yukarı çıkıyorsunuz bölük önüne akşam oluyor bir şekilde daha sonra iç kayıt işlemi yapılacak yani uzuun bir sıraya gireceksiniz işte burası önemli ilk girdiğinizden itibaren insanlarla kaynaşın biraz insan sarrafıysanız temiz insanları gözünüze kestirin iç kayıt sırasında siz ve arkanızdan giren kişi body olacaksınız yani o sıradayken gözünüze kestirdiğiniz iyi arkadaş olabileceğiniz eli ayağı düzgün biri ile beraber girmeyi deneyin iç kayıtta bilgilerinizi verip işlemlerinizi yaptırdıktan sonra size bir kaçtane imza attıracaklar ve bir tane kağıt verecekler numaranızı yazacaklar bölük numaranız olacak o unutmayın hemen yazın bir yere ve kağıdı kaybetmeyin o kağıt tebellüğ belgesidir 70 maddelik emniyet ve kaza önleme belgesidir boş bir zamanda ordaki kuralları okuyun saçma gelsede okuyun çünkü o kuralları okuduğunuza dair imza atıyorsunuz sonra iç kayıttan çıkar çıkmaz sizden bir kaç gün önce gelmiş acemilerden birisi sizi dolabınıza yerleştirecek yani her dolapta numara yazıyor ve size verilen numaralı dolaba eşyalarınızı nasıl koyacağınız falan gösterilir. sonra koğuşunuzu gösterirler yatağınızı falan çantanızı ranza altına koyar ve eşofmanları giyer yatarsınız.
    sabah olur ve artık güne kamuflajlarla başlarsınız ilk traşınızı olursunuz o sabah artık kayıtlı olduğunuz için askersinizdir o gün hatta o hafta rahatsınızdır. sabah içtima olur yine sonra istirahat sonra öğlen yemeği 3. gün de gelmediği için kantine gider karın doyurursunuz. sonra öğlen içtiması falan derken o günde geçer bir gün sonra yemekhanede yemek yiyeceksiniz ve siz kamuflajı yeni giymiş saylırken sizin tertip hala yeni gelenler vardır siz kenarda yayılmış sigara içerken önünüzden geçerler sıra halinde sivillerle sizi usta asker falan sanarlar havalara girmeyin 2 gün sonra onlarda asker

genel olarak günleriniz şöyle geçer.

05:00: koğuş kalkar ve giyinirsiniz traş olursunuz bizim dönemde wcler bozuk old. için tadilattan dolayı 400 kişi 6 lavabo ve 5 wc idare ettik akşamdan traşa izin vermişlerdi.
    06:00: Kahvaltıya gidilir. 15 dk bekledikten sonra nihayet yemek duası edilir ve sırala girilir. 3 günde bir süt vardır, diğer günler çay içersiniz. kahvaltıdan sonra sigara da çok güzel gidiyor.
    07:00: kahvaltıdan çıkar içtima alanına gidersiniz, manga düzeni alır ve her manga kendi mıntıka alanına gider (bizim bölgemiz eğitim alanıydı gidip kabasını alır, sigara içer gelirdik) mıntıkadan sonra 10 dk da çay içebilirsiniz.
    07:45: düdük öter manga komutanlarınız yani onbaşlarınız sizi sıraya sokup saymak ister bir an önce geçin saysın sonra muhabbetinizi edin en güzeli.
    08:00: gözünüz yolda olsun astsubay heran gelebilir sıranızı bolzmayın gelince sigara içmeyin koyun gibi bekleyin yoksa bölük yat!, sürün diye bir ses duyabilirsiniz:) 1 kere başımıza geldi.
    09:00: 2 saatlik bekleyiş ardından sonunda subayların ve çavuşların yerlerine koşuşunu görürsünüz çünkü bölük komutanı geliyordur uzaktan. en üst rütbeli kişi bekler ve bölük rahat!, hazır ol! dikkaatt! der. sakın kımıldamayın subay üst teğmenin yani bölük komutanının karşısına geçip bölük sabah içtimasında xx subay xxx erbaş ve er emir ve görüşlerinize hazırdır der bölük komutanı teşekkür eder ve bölük günaydın der bağırarak sool! dersiniz. Tüfek askıdaysa çıkarttırır eğer henüz içtimada tüfek vermemişlerse onbaşlarında vardır bu yüzden tüfek omza ve selam dur der. Sakın selam vermek gibi bir şey yapmayın sıradayken selam verilmez sadece rütbeli personel selam verir. sonra tekrar tüfek omza ve esas duruşu duyarsınız siz hep esas duruştasınızdır öyle kalırsınız hep. sonra rahat der ve rütbeli personel buraya der astsubaylar ve uzmanlar gider orda 15-20 dk konuşurlar siz hala hazırolda beklersiniz. sabah içtiması en uzunudur çok can sıkıcıdır.
    09:30: 2. veya 3. haftanız ise muthemelen eğitim alanına gidersiniz 600-700 mt uzaktır uygun adım gidersiniz. eğitim programı bizde önce askerin duruşu tekmil vermek sağa sola dönüşler selam durmak vs ile başlar sonraki hafta ordu jimnastiği tüfekli tüfeksiz hareketler ile devam eder ve sonraki hafta tüfek (atış da dahil) eğitimi alırsınız 3 köşe teşkili falan filan derken en sonra haftanızda tören yürüyüşü çalışırsınız en beter haftanızdır.
    10:00: kafalarına göre mola verirler(75 dk da 15dk) düdük çala esas duruşla düdüğe dönersiniz ve ses gelir 15 dk istirahat et! sool! diye bağırırsınız susarsınız su yoktur sıçamazsınız su akmıyordur eğitim alanı böyle bir yer.
    12:00: yol üstünde yürüyüş kolunda toplan derler uçun önlere kaynamaya çalışın. yemeğe gidiyorsunuz
    13:00: yemekten çıkan bölük için düdük çalar ve er1 toplan diye sesler gelir tekrar toplanırsınız adi adım yol üstüne kadar gider sonra sırayı düzeltip uygun adım içtima alanına gidersiniz
    14:00: tekrar bekliyorsunuz evet evet astsubayı bekliyorsunuz içtima bağlanacak!
    14:30: bazen geciken içtima sonrası tekrar eğitim alanına gidersiniz. eğitim şart!
    16:45: tekrar yol üstünde yürüyüş kolunda toplan
    17:15: yemeğe girersiniz
    18:30: er1 toplan derler yine uygun adım ama bu sefer istikamet bölük önü olur. eğer komutanlık saati falan varsa istikamet gazinolar bölgesi olur. cem yılmazın tarif ettiği o "ER" gazinosuna girersiniz.
    20:30: yol üstünde toplan bazen içtimayı gazinodaki bölgede alırlar hava kötüyse gazino içinde alabilirler
    21:00: en geç 21:30 da yat saati verilir eğer gazinoya gitmemiş, yemekten sonra direk bölük önüne gelmişseniz yat saatini söylerler ve istirahat et der. yemekte doymamışsanız kantine hücum edersiniz. toksanız birer kahve alıp bodyniz ile dertleşir veya arkadaşlarınızla sohbet edersiniz tabii 21:00 da koğuşlarda giyinmiş, ayaklarını yıkamış olmanız gerekir ona göre 20:15 gibi ufak ufak kalkın ve kesinlikle bölük civarından ayrılmayın.
    21:15: çoğu kişi gibi sizde bütün günün yorgunuluğunu hisseder ve ayak altınızdaki nasırları görüp harbi yorulmuşum diyip arkadaşlarınızla muhabbete bile doyamadığınız zamanın ne kadar çabuk geçtiğini anlamadan yatar ve yarın aynı şeyleri yaşarsınız.

dikkat etmeniz gerekenler;

çok şükür 40 günlük acemilikte başıma hiçbirşey gelmedi 1 defa süründüm o da 500 kişi aynı anda süründük kurunun yanında yaş ta yanar misali

öncelikle acemilikte body vardır body vücuttur. eskiden can dostu diyorlarmış ama body body dir. acemilikte tek başınıza değilsinizdir. body niz içtimada kayıpsa size sorarlar size bağırırlar ya adam düşüp başına 1 sey geldiyse ya hastaysa ... gibi bodynize sahip çıkın kaybolmasın sizden habersiz. ayrıca siz adam gibi geçersiniz sıranıza ama 2 adam yüüzünden bölük çök! kalk! çök! kalk! yaptırırlar ya da hayvan muamelesi yaparlar psikolojinizi bozarlar.
    fatih astsubay, bölük komutanı fatih nefes ve ali,faruk üsteğmenler, tuna astsubay, serdar astsubay. bunlar tehlikeli adamlardır ama adam gibi askere kimse sert davranmaz. kaytarana esas duruşu bilmeyene acımazlar.
    *nöbetçi çavuşa numara yazdırmadan ve izin istemeden nizamiyeye ya da mavi kantin gibi uzak yerlere gitmeyin özellikle içtima saatleri yakınsa gitmeyin.(sabah 08:00 öğlen 13:00-14.00 arası akşam ya 18:30 ya da 20:30)
    *manga komutanlarınıza komutanım diyeceksiniz her ne kadar onbaşı olsalarda albaymış gibi takılanları var ama geneli kısa dönem ve kurallara uyan biriyseniz hepsi iyi insanlar kendinizi onların yerine koyun o fırça yerse sizde yersiniz.
    *yanınızdan geçeceklere dikkat edin gözleriniz herzaman sol kolda olsun çavuş onbaşı pek önemli değil ama subay ve astsubaylar tehlikelidir kapalı yerde kep takmayın kafanısı aşağı eğip kaldırarak selamların sabitseniz esas duruşa geçin açık havada 3 adım mesafesinden selam durun kolunu 90 derece olsun elinizi kepinize kaş hizasından avuç içi karşıdakine gözükmeyecek şekilde tutun herhangi bir komutan seslenirse esas duruşa geçip yüksek sesle "emret komutanım" diyin ve yanına gidin 2-3 metre uzakta durun son adımınız sol ayak olsun sonra sağ ayağı sol ayağınıza topuk çarpıştırark durun ve selam duruarak "ali veli konya!" diyin yüksek sesle çavuşları pek takmayın ama subay falan ise kesinlikle böyle davranın size bir şey söylediğinde emredersiniz komutanım diyin sesiniz gür olsun canlı olun. konuşurken esas duruşu bozmayın esas duruşta ellerinizi yana attığınızda avucunuz ve parmaklarınız pantolonun cep çizgisinde yapışık olsun ve konuşurken el kol hareketleri yapmayın.
    *kaytarmak iyi değildir koğuşçu ya da iç kayıtçı olup eğitimlerden kaçarak onbaşı ve cavuşların adamı olmayın eğitimlere gidin asker gibi davranın astsubayın adamı olun.
    *içtimalarda sıradan ayrılmayın sayınız alınsın sonra subay gelene kadar old. nuz yerden muhabbet edin bağırmadan. yüksek sesle konuşan mal mal şakalar yapanlar varsa uyarın sigara içebilirsiniz denilmemişse içmeyin içirtmeyin
    *yeme yendikten sonra bölükten ayrı gitmeyin bölük önüne fatih astsubay farkederse sayının azaldığını, yemekhanenin orda içtima alır ve eksikleri yazar sonra yersiniz dayağı
    *revire akşam yemeğinden sonra yemekhanede masaya oturan revirci arkadaşımız yazıyor bizi yarın revire çıkacaklar olarak evraklarımızı hazırlıyor ordan yazdırabilirsiniz. bir gün önceden yazdırmanız lazım haftasonları revir yok acilden de kolay kolay çıkartmıyorlar onun için cuma gününe dikkat boğazınızda yutkunurken ağrı hissediyorsanız bronşit ya da farenjit olmadan hasta olacağınızdan en ufak şüpheniz varsa yazdırın yoksa ilaçsız ağrı kesicisiz 38 derece ateşli haftasonu geçirebilirsiniz üstelik istirahat yok!
    *kavga etmeyin ettirmeyin ediliyorsa uzaklaşın
    *kendini kesen bağımlı biri intihara kalkıştı ama ölemedi 5 yıl hapis cezası aldı kendini askeliğe elverişsiz hale getirmekten dolayı. psikolojik sorununuz varsa RDM(rehberlik danışmanlık hizmeti) ye çıkın anlatın tüm derdinizi
    *kavga etmeyin arkadaşlarınıza güvenmeyin otlanmalarına izin vermeyin 1 ay sonra arayıp sormayabilirler otlakçı çoktur
    *her akşam nöbetçi subay değişir hangi subayın nasıl biri olduğunu anlamaya çalışın ona göre arazi olun ya da kurallara uyun.
    *fatih astsubaya dikkat dememin sebebi su borusuyla adam dövmekten hava değişimi almış 5 ay kadar bizim son 2 haftamızda geri döndü ve zehir etti. ama artık adam dövmüyor sanırsam sürekli küfür ettiği ve laf soktuğu için eğlenceli adama benzetirsiniz bir yandan da kfr edersiniz içinizden.
    *tuna astsubay tam asker ister karşısında disiplinlidir herkese bağırır çavuşlara kıza askere bağırır.
    *serdar astsubay tehlikelidir adam dövdüğünü gördük top sahasında boydan boya süründürdüğünüde sebebi ise esas duruştayken komutanla konuşurken el kol hareketleri ile tarif yapması
    *oktay astsubay belkide bölükteki en kral astsubaydır sert disiplinlidir ama bir o kadar da eğlenceli adamdır güldürür bir yandan ve disiplinlidir tokat atar dikkat edin ama adam gibi adama hiç bir şey yapmaz. keşke herkes öyle olsa
    *diğer astsubaylar iyidir herhangi bir sorun ile karşılaşılmamıştır.
    *başka bölüklerin orda fazla dolanmayın er3-er4 önemli değil de lojistik tarafından uzak durun lojistik ve er bölükleri kavgalıdır. bölük kavgasına dönüşür 150 kişi kavyaga gider ve sonra 1 hafta erken yatar erken kalkar gazinoya gidemez kantine gidemez olursunuz
    *yat ve kalk saati haricinde koğuşta olmayın istirahatliler içtimalara çıkar ve çıkarken kamuflajları giyer içtimadan sonra yatağa giderken kamuflaj çıkartır eşofmanla yatar günde 3 sefer üst değiştirir ve uyuyamazlar.
    *söylenenleri yapın çocukça davranmayın küfürleşmeyin mantıklı düşünün kimse size dokunmaz bodynizle dertleşeret vakit geçirmeye çalışın
    *sabah yatağınızı düzeltin yorganınızı gösterilen şekilde düzgünce katlayın çarşafınızı gerin yoksa koğuşçular numaranızı yazar çavuşa veya astsubaya verebilir
    *koğuşlarda hiç bir eşya bırakmayın koğuşçulara insan çıksa atacaksın denildiği için alır çöpe atarlar çamaşır asmayın onuda atarlar çamaşır yıkasanızda asacak yer olmadığı için hiç yıkamayın yenisini alın pahalı değil

acemilikte size verilecek işler
    *yazınız güzelmi diye soracaklar bence atlamayın iç kayıtçı olacaksınız. eğitimlere girmeyeceksiniz hatta belki içtimalara bile gitmeyebilirsiniz ama ustabirliğinde hiç eğitilmemiş asker olmaktansa 40 gün kasar en azından 14 ay usta olarak giderim düşüncesi bence daha iyi
    *bir tane onbaşı veya çavuş gelecek sen sen sen diye seçecek koğuşçu yapacak onları onlarda eğitimden kurtulur ama eğitimler eğitim değil koşu bile 300metre yaptırdılar şınav 2 kere 20 şınav çektik asıl eğitim ustabirliğinde olacak burda size formaliteden gösterecekler cahil gitmeyin diye koğuşçu olursanız aynı koğuşa günde 4 defa paspas atarsınız bütün gün yatak düzeltirsiniz
    *ziyaretçi postası tavsiye etmem haftasonu bütün gün 1 ağaşı 1 yukarı yaparsınız yürümekten oturamazsınız.

haftasonu ziyaretçi saatleri 13:00-17:00
    haftaiçi ziyaretçi saatleri 13:00-14:00
    nizamiyede fotoğrafçı var rezim çektirebilir tatlı yiyebilirsiniz
    atış günü yanağını kanatan çok insan oldu atışlara dikkat edin 9 atış yapacaksınız silahı omuz çukuruna iyi yaslayın kaynağı dipçikten yapın bazı gerizekalılar gezden kaynak yapmışlar yanakları kanadı.
    atışta 9 da 9 yaparsam doğuya giderim diye düşünmeyin acemiliğinizin dağıtımla hiç bir alakası yok hedef kağıtlarınız usta birliğine yollanacak ama o sırada zaten dağıtımınız belli olmuş oluyor atışta eğlenmeye bakın ilk atış sizi aptallaştırabilir ama sonrasında çok zevkli olduğunun farkına varacaksınız eğlenmeye bakın
    eğitimlerdeyken tüfeğinizi yere düşürmeyin subay görürse at avrat silah der çekersiniz şınavı
    9-5 atanlar sürünerek yerlerine dönüyorlar ona göre acele atış yapmayın
    insanlarla iyi anlaşmaya çalışın özellikle manganızdaki arkadaşlarınızla ya da koğuştaki arkadaşlarınızla iyi kaynaşın acemilikte arkadaşlar önemlidir ustabilriğinde yalnızsınızdır zaten.

Allah hepinize sabır versin umarım ustabirliğiniz güzel yerlere çıkar...

• mrblar bırsey sormak ıstıyorum ilk gün telefon acabılırmı pekı?cok merak edıyorum pekı.arkadasım bugun teslım oldu.
  • heryerde telefonlar var ama orasi cok karisik cok buyuk gelcek ona ve yorgun olcak cok bian once yatim der acmaz :D
  • tesekkur ederım bılgı verdıgın için evet aramadı zaten:) bılıyorunuz yenı sıstemde usta bırlıkte acıklandıgında sızın acıklamalarınızdakı er1 er 2 olayını suan daha ogrenemedım hangısınde oldugunu fakat usta bırlıgı denızlı cıktı arkadasıma.izmir narlıderekı yanı sımdı acemı bırlık ıcın gıttıgı yer ıcınde ikbal sınıfı dıye gecıyordu,lojistıkmıs sanırım orasıda gıtmeden baya arastırdıkta:) sızde lojistıgı oyle anlatmıssınızkı acıkcası merak ettım bende..bu arada ordaki ankesorlunun telefonuna nası ulasabılırz yanı kendisini biz arayabılırmıyız?cok meraklandık teslım olurken konusamadık
  • wala acemılere bılgı veren aqrakdas 3.gun rahatlıyolar demıssınız 3.gun kayıt ıslemlerı hala bıtmemıs
  • 10 senede pek de birşey degişmemiş. eline saglık cok güzel anlatmışsın.
  • vay be, hey gidi günler hey ! hey hey!
    askerliğim gözümün önünden geçti,
    ayrıca sabahları çatalkayanın manzarası süper olur
  • ALLAH razı olsun senden adam gibi adamsın belli bu kadar şeyi erinmeden bir faydası dokunur diye yazmışın.Bana faydası oldu cok sagolasın.İNŞALLAH senın gibi salih insalarla arkadas eyler RABBİM askerde.Tekrar saolasın ALLAH razı olsun.SELAMETLE
  • my_sweet_shadow kullanıcısına yanıt
    Ben Narlıdere 347 kd 12.08.2012 de teslim olmuştum. Dediklerini harfiyen yaşadım. :) Narlıdereye düşen arkadaşlar bu yazıyı dikkate alsın.
  • istikamci olarak gelenler ayvayi yedi hele kamplara duserse paso yardiriyor boluk birimi birde istikam olmayin

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • hort muş bende yeni sandım

konuyu açan nerededir şimdi kimbilir
  • arkadaş çok iyi izah etmiş.aynen yazdığı gibi.sormak isteyen buradan yazabilir ben burdayım.
  • Narlıderede 352 kd olarak acemiliği yaptım şuan izmir menemendeyim şafak 88 şubat başında çıkıyorum
  • arkadaşlar gittikten sonra ne zaman arayabilir? komando olarak gitti eğitimler yine zorlar mı kesin doğuya mı düşer
  • Burda ağustos ayında acemilik yapacaklar eğitimden sıcaktan içiniz kuruyacak hazır olun. Toprak sahada 40 derece sıcakta tören yürüyüşü yaptıran manyak bi astsubayımız vardı. Ben 352 kd idim 356 kd'lere de cidden kolay gelsin. Usta birliği buraya göre tatil gibiydi.
  • Teşekkürler bilgi için.

Merak ettiğim şu ; 3 yıl önce o dönem 1-2 .koğuşlar için allah sabır versin yazılmış.Peki her dönem o koğuşlar aynı mi olur ? Yani eğitimi disiplini falan hiç değişmiyor mu ki bize şu koğuş iyi bu koğuş kötü deniliyor .

Bir her yere uygun adım gitme zorunluluğunu anlayamadım.Etraf komutan yok yine normal yürümek yasak mı yani
  • quote:

Orijinalden alıntı: eyoruk

Teşekkürler bilgi için.

Merak ettiğim şu ; 3 yıl önce o dönem 1-2 .koğuşlar için allah sabır versin yazılmış.Peki her dönem o koğuşlar aynı mi olur ? Yani eğitimi disiplini falan hiç değişmiyor mu ki bize şu koğuş iyi bu koğuş kötü deniliyor .

Bir her yere uygun adım gitme zorunluluğunu anlayamadım.Etraf komutan yok yine normal yürümek yasak mı yani

Komutan varsa ve 5'li sıradaysan yüzde 90 uygun adım yürütürler. Banyodan uygun adım dönüp toprak yolda toza bulanırsın mesela. Bu bile olabiliyorsa diğerlerini yadırgamazsın

• geçen sene bugün acemiliği yapmak için oraya gitmiştim , 10 numara acemilik yapmıştık , full yatış , sadece son hafta törene hazırlık vardı...
    Usta birliğim Urla'ydı , ordada full yatış , depocuydum
    askerlik konusunda acayip şanslıydım
  • acemi birliğini biz arasak görüşebilir miyiz peki?
  • affınıza sığınarak sizden bişe öğrenmek isterim..küçük oğluşum izmir narlıdere istihkamda kısa dönem acemi asker..yemin töreninden sonra usta birliği kırklareli ne kendisi sadece yol iznini alarak gidebilirmi.illa tsk nın otobüsleriyle geçmek zorundaymış. ancak yemin törenine annesi olarak benim istanbuldan giderek evci çıkarmam gerekiyormuş.. (terör bölgeleri dışındaki yerlerden olan kırklareli 55. mek.pyd tugayı usta birliğine asker kendisi gidemezmi acemi birliğinden çıkarak)
    yani sadece yol iznini alacak..ona yakın abisi var..o çıkartamıyormuş bekar olduğu için
    kimi çıkar..kimi çıkamaz diyorlar..kafam karıştı..
    bilgilendirebilirseniz müteşekkir olurum..
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.