Şimdi Ara

İTÜ Bilgisayar vs Özyeğin Bilgisayar

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
39
Cevap
1
Favori
2.146
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Arkadaşlar 2 senedir hayalim itü idi fakat yaptığım sıtalama ile (3188) özyeğinden tam burslu ve ektra her ay 725 tl nakit burs, 550tl yemek bursu alma ve bedava yurt imkanım bulunuyor. Araştırdıkça imkanları da baya fazla gibi geldi bana. Boğaziçinden çok ünlü bir profesör de gelmiş bu sene. Çok ikilemde kaldım ne önerirsiniz? Zaten itünün tutmama ihtimali olduğu için her türlü özyeğini arkasına yazacağım.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi CropCast -- 17 Temmuz 2019; 19:37:25 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Özyeğin çok iyi bir üniversite ama yeni. İTÜ derim ben

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Özyeğin imkanları güzelmiş ama eğer kalma vb durum olursa sıkıntı yaşarsın.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • İTÜ'nün Özyeğin'i evire çevire haşat edeceği versustur.

• Öğrenci portföyü hariç her türlü İTÜ ile başa baş yarışırız.Eğer detaylı düşünüyorsan özelden yardımcı olurum.

• 3217 sıralama ile aynı ikilemdeyim. İkisine de girememe durumum yoktur umarım.
  • Özyeğin ne? Yeniyor mu? İTÜ öleydi de bu karşılaştırmayı görmeyeydi.

• Hocam keşke espritüel bir dille direk itü demek yerine açıklayıcı bir dille anlatmaya çalışsanız.

• Ayrıca itü olduğu zaman yıllık 12-13k yurt parası vereceğim en az.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi CropCast -- 17 Temmuz 2019; 19:22:36 >
  • İTÜ ucundan gelir bence,gelmezse de Özyeğin sizi üzmez doğru değerlendirirseniz.

• İtü 3672, özyeğin 4100 lerde kapatmış geçen sene. İtü muhtemelen, özyeğin kesin gelir bence.

• CropCast C kullanıcısına yanıt
    Yazsak ne yazacağız ki? İnternette yazılan şeyleri tekrarlamış oluruz. Özyeğin diğer tabela üniversitelerine oranla daha büyük kampüsü olan ama aslında kampüsü olmayan bir özel üniversite. 6 bursluyla sıralamaları artırıp öğrenci çekiyorlar. Birkaç özel dışındaki tüm özeller pişman eder. TOBB bile gidenleri pişman ediyor, özyeğin cidden boş bir yer.
    Not: bir yakınım özyeğin'i 1.sınıfın sonunda bırakıp hacettepe'ye geçti ve gayet mutluydu.

• Sıralamanın yetmeyeceğini düşündüğün için Özyeğin'in de böyle artıları var şeklinde bakıyorsun yanlış anlamadıysam. Açıkçası ben iş hayatında şunu gördüm, üniversiteden mezun olduktan sonra kaç sıralamayla girdiğinin, ne kadar burs alıp almadığının hiçbir önemi kalmıyor, hatta abartılı bir söylem gibi gelebilir ama kaç ortalamayla mezun olduğun bile laf arasında geçiyor ya da geçmiyor. Bu yüzden İTÜ vb. üniversiteler bu aşamalarda değer görüyor. Özyeğin şartları açısından benzer birçok üniversiteden şartları iyi olabilir ama iş piyasasında puanı daha yüksek olmasına rağmen YTÜ'den, Galatasaray'dan çok daha popüler değil. Hatta rahatlıkla şunu söyleyebilirim Galatasaray reklamını yapmış bir üniversite olduğu için birçok üniversiteden çok iyi değerlendiriliyor.

Bu yüzden bunu da göz önünde bulundurmanı tavsiye ederim, özellikle kurumsal bir şirkette çalışmayı düşünüyorsan.

• Bu arada yanlış yönlendirmek istemem ama tecrübeli bir ağabeyin olarak sana şu tavsiyede bulunabilirim.

Yerinde olsaydım, 3k sıralama yapıp Özyeğin'e gitsem üzülürdüm cidden, sonuçta sınırlı burslu kişi alıyor ve Sabancı/Koç/Bilkent gibi marka tanınırlığı yok. Genelde üniversiteye giriş döneminde tanınan bir üniversite ama piyasada tanınırlığı yok, hatta iş hayatında zibilyon tane Bilkent/Koç/Sabancı/Boğaziçi/ODTÜ/İTÜ/Galatasaray/YTÜ'den EE/EHB/Bilgisayar vb. bölümlerden mezun insan tanıdım, tek bir Özyeğin'li ile tanışmadım, bu yüzden İnsan Kaynakları özelinde de popülaritesi, marka tanınırlığı henüz oluşmadı diye düşünüyorum.

Peki ben ne yapardım? Açıkçası üniversite, bölümden çok daha fark yaratan bir alan. İTÜ'de okudum ve İstanbul'un bu kadar merkezi bir noktasında okuduğum için en iyi kararı verdiğimi düşünüyorum. Bilgisayar sıralamalarına baktım, okul konusunda İTÜ'den sonra bir boşluk var, bu nedenle ben sana İTÜ Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği yazmanı tavsiye ederim. Hatta benim okuduğum senelerde Bilgisayar'dan daha yüksekti sıralaması. Bölümler arası geçiş de zor değil, rahatlıkla Bilgisayar'a geçebilirdim, çap da yapabilirdim. Kesin geçersin, edersin vs. demiyorum ama bu alternatifi de göz önünde bulundurmanı tavsiye ederim.

• barman B kullanıcısına yanıt
    Sıralamamım yetmemesinden eğil, hiç itü yazmazam mı diye bile düşündüm. Bazı mezunların yazdıklarına göre yurtdışı imkanları da oldukça fazlaymış. Ve ben şahsen marka değerinin o kadar da düşük olduğunu düşünmüyorum. Özellikle yazdığım gibi boğaziçi üniversitesi'nden ethem alpaydın'ı getirmiş olmaları da çok cezbetti beni.

• İTÜ elbette.
    Aynen özyeğinin yeri beni soğutuyor biraz. Ve bilgisayardan başka bir şey yazmayı hiç süşünmüyorum İTÜ ile özyeğin arasında sıralama olarak 500 kişi var bu arada. Ondan sonrası boş cidden ama en yakın galatasaray 8.5k.

Hocam sence bahcesehirmi yoksa yeditepe bilgisayar mı

• quote:

Orijinalden alıntı: CropCast

Sıralamamım yetmemesinden eğil, hiç itü yazmazam mı diye bile düşündüm. Bazı mezunların yazdıklarına göre yurtdışı imkanları da oldukça fazlaymış. Ve ben şahsen marka değerinin o kadar da düşük olduğunu düşünmüyorum. Özellikle yazdığım gibi boğaziçi üniversitesi'nden ethem alpaydın'ı getirmiş olmaları da çok cezbetti beni.
    Boğaziçi'nden önemli bir hoca getirmiş olmalarının çok bir önemi yok. Senin o hocadan lisans dersi alacağın bile kesin değil. Özel okullar basar parayı getirirler hocayı, hani bu bahsettiğin hocanın Özyeğin'in yüksek vizyonundan etkilenmiş olmasından kaynaklanmıyor ki sadece.

Eğer sektörde çalışacağım diyorsan, kendini kurumsal bir IT şirketinde görüyorsan, ikinci yorumumu oku. Ona göre kararını ver derim.

Üniversite sandığın gibi bir yer değil, lisedeyken ben de senin gibi düşünüyordum. Sürekli hocalara, imkanlara bakıp duruyordum. Marka değerinin düşük olup olmadığını ben sektöre göre söylüyorum, üniversite tercihi yapan öğrenciler arasındaki popülaritesine veya rehber hocaların fikrine göre değil. 40-45 yaşında ekibine çalışan almak isteyen bir yönetici Özyeğin falan bilmez, bilgin olsun. :)

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.