Şimdi Ara

Istanbul'da suya zam: Yuzde 20 (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
100
Cevap
0
Favori
3.359
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
7 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Eğer ki savaşaınız gelecek ve çocuklar içinse, İBB önerdiği kademeli zamma evet demelisiniz.

Bu ne demek fazla harcayan fazla öder.

Su çok kıymetli bu nedenle fazla harcayanın fazla ödemesi şart artık.

• Patience kullanıcısına yanıt

Neden ki ?

Bir tarafta 3 kişilik aile bir tarafta 5 kişilik aile.

Her iki aileninde eşit şekilde su'dan faydalanması gerekmiyor mu ? Bu son gelen su zamları ile birlikte 5 kişilik aile kademeli su kullanımında daha fazla tükettiği için daha fazla ödeyecek ?

o zaman 3 kişilik ailenin bireysel su ihtiyacı ile 5 kişilik bir ailenin bireysel su ihtiyacı eşit şekilde hesaplanıp kademeli artacak mı ?

Savunduğunuz şeyler o kadar düz mantık ki insanlık için değil sadece sevdiğiniz ideolojiyi savunuyorsunuz.

Bu çok yanlış bir şey. Su tüm dünya için değerli 2030-2040 lı yıllar için su konusunda ciddi problemler yaşanacak ama bunun çözümü haksız yere zam yapmak veya kademeli zam gibi saçma sapan çözümler değil.

• runeterra kullanıcısına yanıt

Aradaki rakamı söyleseydiniz aslında çok iyi olurdu. 4 kişilik aile. Genelde tüm hesaplamalar bunun üzerine yapılır. Su hesaplamasıda buna göre yapılabilir.

Zırt pırt araba yıkayan, kapısında halı yıkayan, geri dönüşümden habersiz kişileri ben başka türlü zapt etme yolu bilmiyorum Türkiye'de.

Sizin çözümünüz nedir ? Fazla su kullanımı önüne nasıl geçilmelidir?

• AKP döneminde su faturası aylık en fazla 35 40 TL ödüyordum şu an minimum 100 TL zaman zaman 120 130 TL geliyor fatura. Bu zamdan sonra da muhtemelen 130 Standart olacak gibi.

2 yılda 3 katına çıkmış su faturam şu anki duruma göre. Bu zamdan sonra muhtemelen 4 katına çıkmış olacak.

• Zamlar normal 4 yılda döviz 4 kat artmasına rağmen fiyatlar aşağıdaki gibi.

21 m3 ve üzeri kullanımın %8 KDV dâhil olan fiyatı ise 8, 53 TL’dir. Haberin yapıldığı ay döviz kuru Dolar 3,4470 liradan, euro 4,1340 lira

Yıl 2021 Yeni tarife Kademe (16 metreküp ve üzeri) 8,35 liradan 9,83 liraya dolar 14,80 lira euro 16,68 TL

https://www.yenisafak.com/ekonomi/istanbulda-su-fiyatlarina-yuzde-1780-zam-yapildi-3725956#:~:text=Yeni%20tarife&text=Kademe%20(16%20metrek%C3%BCp%20ve%20%C3%BCzeri,liradan%201%2C63%20liraya%20y%C3%BCkseltildi.

• geliyo gelmek te olan  

• Milliyet-Hürriyet gibi ana akım medyadan örnek haberler veriyorlar. Ekrem, başkan olacak, korkuyorlar. A Haber izledim, bir akşam. İlk 6 haberden 5'i Ekrem İmamoğlu ve İBB ile ilgiliydi. Korkunun ecele faydası yok.

Sizler buradan devam edin. Ben bir hafta buralarda yokum. Bir girerim, bir çıkarım, bir uzaklaşırım, bir yakınlaşırım.

< Bu ileti Android uygulamasından atıldı >
  • Burda % 100 zam geldi suya. Normalde 35 40 TL geliyordu su parası, şimdi 82 TL gelmiş.

• Herkes vuruyor ekrem de vuruyor, aferin ekrem..

• Dürüst değilsin bence. Konunun başındaki linki tıkla, insani su hakkı tekrar geçti diyor. Kaldı ki onu kaldıran da imamoğlu değil, sayıştay kararıdır. Sayıştayın kaldırdığı şeyin suçunu imamoğluna atıyorsun, ayıp.

Dediğim gibi istanbulu net bilmiyorum ama ankarada su fiyatı sanırım gökçek dönemiyle aynı ya da azıcık fazla.

Burda olay şu: imamoğlu ve yavaşın projesiydi su fiyatını düşürmek. 2019 seçimine yaklaşana kadar akpli belediyeler hayvan gibi pahalı sattı suyu, bu kesin.

Baktılar ki chpnin kazanma ihtimali var, ön alıp su fiyatlarını %30-35 civarı düşürüp karsız bir hale getirdiler.

Ondan sonra akp ve mhpli meclis üyeleri çıkıp utanmadan sürekli zam yapıyor diyorlar.

Yahu ankara için sana söylüyorum işte. Ben hep 10 metreküp civarı harcıyorum. Gökçek zamanında (2017 yılı) 85 lira civarı ödüyordum. 1 sene önce sayaç değişrne kadar 10 metreküp için 70-80 civarı ödüyordum, şimdi bilmiyorum çünkü kartlı, hesap yapmadım.

Şu anda topbaş/gökçek zamanına göre göreceli çok ucuz. Maliyeti bu civarda olabilir.

Ekmeğe, elmaya, lpgye, doğalgaza, arabaya, eve... Herşeye bu sürede %100-300 arası zam geldi. Yani su zammının da asıl sorumlusu kesinlikle hükümet.

Haa, kar etmemesi gerektiği bence de doğru. Ama zarar etsin diyen de millete hainlik eder. Ben hiç kimsenin kullandığı suyu/elektriği ödemek zorunda değilim.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >

• Devlettin harçlara falan yaptığı %36 lık zammın altında kaldığı için eleştiriyorum özellikle akp nin kazandığı ilçelere % 60 yapılmalıydı.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Çünkü hâlen daha AKP dönemindesin.  

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Patience kullanıcısına yanıt

Bilinçlendirme çok önemli bir ara 25 litre diye belgesel çekildi ama çok gündem olmadı.

Şuan yapılacak tek şey Türkiyenin her bir noktasına gidilip bu konuda bilgilendirmeler yapılmalı.

Bu ülkede su faturaları elektrik faturaları kadar zaten gelmiyordu

her ay 50 tl ödeyen adam %20 zam yapsan 60 tl ödese sence su konusunda tasarruf sağlayacak mı ? Tabiki hayır dişlerini fırçalıyorsa yine o suyu açık bırakacak. Yüzünü yıkarken 20 saniye 30 saniye o suyu açık bırakacak tek fark bunu yaparken hükümete sövecek.

Eğitim şart hocam herşeyden önce eğitim şart.

Bu biraz şeye benziyor hayvanlarda geçerlidir bu öğrenilmiş çaresizlik.

• 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.