Şimdi Ara

İşlemcimi 99 derecede kullanıyorum sorun olur mu (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
4 Misafir (1 Mobil) - 3 Masaüstü1 Mobil
5 sn
44
Cevap
0
Favori
1.471
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Hocam hatırladığım kadarıyla 2000 den önceki bilgisayarlarda yoktu

Şu an tüm sistemlerde hem anakartta hem işlemcide bütünleşik bu koruma sistemleri.

Miningin ilk tanındığı zamanlarda işlemci ile kazılıyordu. Tanıdığım çoğu kişi modlu BIOS ile kısıtlamaları kaldırmış 110-120 dereceye kadar sıcaklıklar elde ediyordu

Hocam bunlar ısıya dayanıklı bileşenler. 100 derece onun en tepe güvenli sıcaklığı diyebiliriz. Daha yükselir ise sadece güvenilir alanın dışına çıkmış oluruz.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Arkadaşlar soğutucum geldi işlemci 1 saat tam yükte çalışınca bile 50 dereceyi geçmiyor stok fanı söktüğümde işlemciye %70 kısmının temas ettiğini gördüm sanırım onun da etkisi olabilir. Ama soğutucu bayağı iyi geldi artık sorun yok

• quote:

Orijinalden alıntı: momenty

Arkadaşlar soğutucum geldi işlemci 1 saat tam yükte çalışınca bile 50 dereceyi geçmiyor stok fanı söktüğümde işlemciye %70 kısmının temas ettiğini gördüm sanırım onun da etkisi olabilir. Ama soğutucu bayağı iyi geldi artık sorun yok
    Hayırlı uğurlu olsun.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Guest-C834D35AF

Hocam hatırladığım kadarıyla 2000 den önceki bilgisayarlarda yoktu

Şu an tüm sistemlerde hem anakartta hem işlemcide bütünleşik bu koruma sistemleri.

Miningin ilk tanındığı zamanlarda işlemci ile kazılıyordu. Tanıdığım çoğu kişi modlu BIOS ile kısıtlamaları kaldırmış 110-120 dereceye kadar sıcaklıklar elde ediyordu

Hocam bunlar ısıya dayanıklı bileşenler. 100 derece onun en tepe güvenli sıcaklığı diyebiliriz. Daha yükselir ise sadece güvenilir alanın dışına çıkmış oluruz.
    Acaba benim bilgisayarda varmıdır hocam? Onu nereden öğrenebiliriz?

• Stok fanı söküp takmaktan ayakları bozulmuştu benden kaynaklı değil yani oturmaması

• İşlemciniz nedir

• quote:

İşlemciniz nedir
    AMD ATHLON 64 PROCESSOR 3000+
  • Well, that Tom's Hardware article you mention is pretty old, I'd say around 2000. AMD CPU's don't do that any longer, and most new ones (all Opterons and Athlon64s) have on-die termal throttling. AMD calls it Cool 'n Quiet. From what I've seen, AMD CPUs consume much less power at idle and under load than even Northwood CPUs, not to mention Prescott. 

https://m.youtube.com/watch?v=NxNUK3U73SI

İşlemciniz termal etkenliğe bağlı frekans düşürmeyi destekliyor. Korkmayın

• İyi o zaman. Sağolun hocam.
  • quote:

Well, that Tom's Hardware article you mention is pretty old, I'd say around 2000. AMD CPU's don't do that any longer, and most new ones (all Opterons and Athlon64s) have on-die termal throttling. AMD calls it Cool 'n Quiet. From what I've seen, AMD CPUs consume much less power at idle and under load than even Northwood CPUs, not to mention Prescott. 

https://m.youtube.com/watch?v=NxNUK3U73SI

İşlemciniz termal etkenliğe bağlı frekans düşürmeyi destekliyor. Korkmayın
    Ama hocam videoda benim işlemcim yok. Hem AMD işlemcilerden duman çıkıyor.
    Birde bios menüde AMD K8 Quiet Control diye birşey var. O nedir?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi InspectorGadget03 -- 20 Temmuz 2018; 12:29:30 >

• Yabancı kaynaktan aldığım metinde videoya bağlı cevaplar verilmiş. Zaten videoyu koyma amacım sizin işlemcinizin orda olmaması. Videodaki AMD işlemciler içerisinde koruma devresi bulundurmuyor, o yüzden yanıyor.

K8 Quiet Control, ingilizce metinde vermiş olduğum Cool’n Quiet özelliğinin menüsü.

İşlemci frekansını düşürerek daha sessiz bir işlemci soğutması sağlar. Tavsiye etmiyorum.

Saygılar

• AMD K8 Quiet Control : Voltaj ve frekans ayarını otomatik yapan özellik. En basit tanımı bu. Diyelim ki basit bir iş yapıyorsunuz; dosyalar arasında gezinme, düşük kalite film izleme, office programlarını kullanmak gibi basit işlemlerde bu özellik frekansı ve voltajı düşürüyor. Bu sayede ısınma azalıyor ve fanların dönüş hızı düşeceğinden sessizlik sağlanıyor. Yük gerektiren işlemlerde ise voltaj ve frekansı yükseltiyor. Yani duruma göre otomatik voltaj ve frekans ayarını kendisi yapıyor.

Kullanım şekline ve kullanıcıya göre değişkenlik gösteren bir özellik. Özellikle soğutma sisteminiz iyi ise kapatabilirsiniz. Çoğu anakartta ve sistemde benzer özelliklerde farklı ayarlar var. Çoğumuzda bunları kapatıyoruz. Önemli olan soğutma sisteminiz ve sizin kullanım amacınız. Ben etliye sütlüye karışmam hem çokta sisteme yük bindirecek işlerle uğraşmıyorum derseniz oto modda kalmasında bir sakınca yok. Ama dibine kadar performans derseniz ve soğutma sistemim iyi derseniz de kapalı konumda kullanmak daha iyi.

En basit haliyle hem açık konumdayken hemde kapalı konumdayken bi test yapın. Hangisi ihtiyaçlarınızı karşılıyorsa o şekilde kullanın.

• O değilde 6 yıl önce korkarak aldığım casper nirvana (içini hiç açmadım termal macun değiştirmedim fanını temizlemedim) Muhteşem bir şekilde ısınmıyor kasa buz gibi be işlemci hiç ısınmıyor neden acaba ?? Her zaman Pubg ve zula oynuyorum arada minecraft.Forumda herkes sorunlu demişti aba hiç bir şey olmadı maşallah taş gibi duruyor.Ama Canım yeni bilgisayar almak istedi şimdi.Seneye alırım

• hort oldu ama ben de 99 derecede oynamaya karar verdim valla en son. farklı bilgisayarcılara götürdüm kendim yaptım 1 haftaya aynı oldu geri. aldığın fan işlemci fiyatında o yüzden mantıksız geldi. 200 300 liralık bişey de çözmez miydi durumu ?
  • quote:

Orijinalden alıntı: InspectorGadget03

İşlemci soğutucu fanında ansızın bir durma/bozulma olursa işlemci çöp olur.
    Ryzen soğutucuyu oturtmamışım taktım öyle bilgisayar kendi kedine kapatıyordu baktım sıcaklık 90larda yani işlemci anakartı kapattırıyor
  • quote:

Orijinalden alıntı: keen777

hort oldu ama ben de 99 derecede oynamaya karar verdim valla en son. farklı bilgisayarcılara götürdüm kendim yaptım 1 haftaya aynı oldu geri. aldığın fan işlemci fiyatında o yüzden mantıksız geldi. 200 300 liralık bişey de çözmez miydi durumu ?
    hangi işlemciyi kullanıyorsunuz
    en son ne zaman Termal macun değiştiniz ve hangi Termal macunu sürdünüz?

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • PONRO kullanıcısına yanıt
    i7 4790 kullanıyorum termal macun 6 ayda 3 kez değişti bi kez ben 2 kez farklı pcci yaptı fan falan temizlendi ama değişimden 1 hafta sonra yine 99u gördü. ne çözer bilmiyorum artık
  • quote:

Orijinalden alıntı: keen777

i7 4790 kullanıyorum termal macun 6 ayda 3 kez değişti bi kez ben 2 kez farklı pcci yaptı fan falan temizlendi ama değişimden 1 hafta sonra yine 99u gördü. ne çözer bilmiyorum artık
    hangi marka macun kullandınız hocam?
    Ayrıca işlemciyi delid ettirdiniz mi hiç

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • PONRO kullanıcısına yanıt
    30 liralık bişeydi ama en iyisi de olsa 99u 50i yapmayacak bence. delid tavsiyesi de gelmişti kesin çözüm olur mu acaba
  • 
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.