Şimdi Ara

İşlemcim mi bozuldu?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
24
Cevap
0
Favori
1.619
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

i7 7820x işlemci kullanıyorum. Alalı 1 yıldan fazla oldu. Bilgisayar dün oyun oynarken mavi ekran verip kapandı ve tekrar açtığımda da dondu. Her seferinde farklı mavi ekran hataları veriyordu. Windows 10'u sıfırladım sonuç yine aynı. Tekrar tekrar açmayı denediğimde kısa süreli masaüstünü görebiliyorum. Bazen ise bios'a atıp "rom image is not loaded" diyor M.İ.T. kısmında.

Ramleri de teste soktum hata çıkmadı. Bir de zaten ısınan bir işlemciydi bu ara haddinden fazla ısınıyor.

Sorun nerede olabilir.

• Eğer format atabildiyseniz işlemcide değil daha çok probleminiz anakartta gibi görünüyor, aldığınız uyarıda bunu destekliyor gibi, anakart çiplerini kontrol edin anormal ısınan var mı bakın.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi TheArchaeologist -- 11 Eylül 2018; 17:17:53 >
  • İşlemci bozulmaz.
  • No Way Out kullanıcısına yanıt
    Ben amd phenom ii x4 945 bozdum. Sağ olsun prime 95 programı işi halletmişti :) Kimse de inanmıyordu herkes bozulmaz diyordu ama bariz gitmişti.

Konuya dönecek olursak; herhangi bir overclock yapılmış ise default ayarlara geri dönülsün. Ayrıca bios update'de yapılabilir. Bunların dışında parçaları tek tek deneyerek sorunun ne olduğunu anlayabilir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Lautreamont -- 11 Eylül 2018; 21:3:38 >
  • islemci buzulur mu? diye sorsalar skylake gelmeden once bozulmaz derdim fakat hatali skylake islemcilere forumda rast geldik. Ama garantiden degistirirler, once sorunlu parcanin tespit edilmesi gerekiyor.
  • Skylake işlemci almış ve bozulmuş biri olarak işlemci bozulur makina mavi ekran vermeye başlamıştı bulana kadar canım cıkmıştı speed step dediğimiz makina boşta çarpan düşürüp hıznı düşürdüğü anda mavi ekran veriyodu garantiden değişti
  • Yeterli donanaımın vaya arkadaşın yoksa bi bilgisayarcıya götür mümkünse erdicen altı olmasın ama korkma işlemci ile ram pc de bozulcak nadir parçalardır özelliklede işlemci
  • İşlemcide sonuçta donanım yani neden bozulmasın işlemci bozulmaz diye kaide mi var ? FX-4100 işlemcim şartel atması sonucu çöp olmuştu artık olarak yanında da 4 GB tek modül Corsair Low Profile DDR3 ramimi'de götürmüştü bir kaç gün sonra da anakartım gitti. İşlemci etrafının olduğu bölgeleri incelediğim de kararmalar vardı yani donanım bunlar elektrik ile çalışan ürünler hayatları şartele bağlı akıma bağlı yanmaları gayet normal İntel olunca içine kevlar koymuyorlar
  • Dün akşam yine denedim. İşlemci biosta bile aşırı ısınıyor sıvı soğutma bloğuna el değmeyecek kadar.
  • Islemcı tamamen bozulmayabılır.Cekırdeklerınden bırı arıza yapsa dahı sorunlar cıkarabılır.Cpuyu 4/8 - 2/4 hatta 2/2 deneyın derım anakartınız destekler heralde bu ıslemı.
    cekırdek ve thread kapatma ıslemı

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi WARTIME -- 13 Eylül 2018; 20:27:56 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: WARTIME

Islemcı tamamen bozulmayabılır.Cekırdeklerınden bırı arıza yapsa dahı sorunlar cıkarabılır.Cpuyu 4/8 - 2/4 hatta 2/2 deneyın derım anakartınız destekler heralde bu ıslemı.
    cekırdek ve thread kapatma ıslemı
    Dostum sistemi hiç açmayan pc ile nasıl bu işlemi yapacağız ? Madem bu kadar bilgilisin bunuda söyle bizde bilelim Mesela benim işlemci çöp olmuştu. Başka anakartlarda denedim ama sistem açılmıyordu. Bios giremiyordum. Ne yapmalıydım da cpuyu 2/4 yada 2/2 yapabilirdim ? Ki diyelim anakart destekliyor, bu ayarı nasıl yapacağız kardeş

• Arkadasım konu sahıbı ne demıs okusana bı once adamın yazdıgını.Bıosta bıle cpu asırı ısınıyor demıs.Buda demek oluyor kı bu ıslemı yapabılır.
    Anakartı desteklıyordur
  • WARTIME kullanıcısına yanıt
    Eyvallah. Ben farklı algıladım.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Mukarnas

islemci buzulur mu? diye sorsalar skylake gelmeden once bozulmaz derdim fakat hatali skylake islemcilere forumda rast geldik. Ama garantiden degistirirler, once sorunlu parcanin tespit edilmesi gerekiyor.
    1151 le kutudan arizali cikan islemcilere alistik artik.

Arizasindan kesin emin oldugum 3770k atmaya kiyamayip 1 yil sonra deneigimde sorunsuz calistigini gordum..

Soz konusi intel ise hersey olabilir..
  • hocam sizin hasta iyilesmis desenize, darisi arkadasimizin basina.. Aynisi bozuk anakartta basima geldi, bende sok oldum. Oyle oldumu tadin yenmiyor ama
  • quote:

Orijinalden alıntı: Mukarnas

hocam sizin hasta iyilesmis desenize, darisi arkadasimizin basina.. Aynisi bozuk anakartta basima geldi, bende sok oldum. Oyle oldumu tadin yenmiyor ama
    2 3 kart ve bazilari forumdan arkadaslar sahit olmasa ben bile hayali senaryo der veya birden fazla 3770k olsa islemcileri karistirsim der gecerdim.

Verdigim arkadasa 1 ay kisisel garantiyle sattim.

Gold zar cikmaz mi..

O.c la 4790k kok sokturuyordu..

Elektronikten yana bazen hayati sorgulatan tecrubeler yasiyor insan..

Bozulan ve bir gun yapabilecek bi labaratuvar bulunur diye 3 4 sene sakladigim hdd tamir icin goturdugum yerde sisteme takildigi gibi calismaz mi.

Biraz falsoluk hareketle bizle .... geciyon diye dayak yiyip disari atirilirdim.

Zorla vatandasa corba parasi veriyorum zaten calisiyor almam da almam...

Donus yolunda diski otobuste unut..

Eve varinca bi bardaksu..

• benimde komurlukte 266mhz amd k6 li bir makina vardi en son calisiyor sekilde plastik ambalajla sardim koydum.(sanirim 15yil falan olmustur) uzerinde 3dfx kart falan var, creative ses karti var, o zamanlar mesur tabi avertv karti var scsi karti var... neyse gecen komurlugu bosaltirken denk geldi yukari aldim. icinin tozunu aldim falan...

taktim kablolarini, bismillah... lcd monitore takiliydi calistirdim tamam alet calisiyor falanlar falan donuyor fakat ekrana goruntu gelmedi. uzuldum. komurlugu karistirdim birde 14inc eski tuplu monitor buldum onu da kaptim yukariya... taktim yine olmadi ekrana goruntu gelmiyor. uygun klavye mouse yok o kotu oldu. belki ilerde bulurum. velhasil kelam daha ugrasmadim bir kez daha deneyecegim uzay montaj ile vaktim olunca, insallah benim benim pcde iyilesir

psu falan direk kasanin power dugmesine bagli. psunun icindeki direncler falan derslerde ogretilen renkli direnclerden :) hey gidi hey... zavalli 14" monitor zamaninda beyazdi nasil cirkin sari olmus anlatamam biraz daha biraksam toprak kahverengisi olacak

• bir iki foto almistim, kablolardan anakart gorunmuyor zaten, komple sistemi cekmemistim psuyu falan actim, temizledim, yinede goruntu alamadim ya.. vaktim olursa tekrar deniycem. evdende kizmasalar :) hanim kismisi tozlu kablolu elektronik seyleri gorunce birden degisiyorlar... zaten sorunla ugrasiyorum birde dirdir isitiyorum. Insanin yapasi kalmiyor.

İşlemcim mi bozuldu?

İşlemcim mi bozuldu?

• Eski pc ler lcd ve led monitorden nem kapar acmaz.

Crt sart..
  • selamlar beyler...bu fotoda bir yanlış varmı sizce ??
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.