Şimdi Ara

İşlemci - Ram - HDD Değiştirmek istiyorum. Packard Bell TJ65

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
4
Cevap
0
Favori
2.913
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Merhaba, Packard bell tj65 model sahibiyim.
    Intel Core 2 Duo T6600
    4 GB Ram
    250 GB HDD var.

sahip olduğum laptopta işlemci değişimi mümkün mü?
    ayrıca hdd ve ram de değiştireceğim.
    Bilgisayarımın bütün aksesuarları çalışıyor, sadece artık 2.5 yıllık olduğu için bir yavaşlama var. Baya bi ısınma sorunu yaşıyodum aldığım fan ile düzeldi ama fanı almadan önce parçalara zarar mı verdik acaba ondan mı yavaşladı? Bilgisayar açıldıktan sonra masaüstü gelince 5 dk da kendine geliyor. Oysa msconfigden %90ı kapalı her şeyin.
    Format atmak çözüm olmuyor. Virüs taratmak da öyle.
    Yeni bir bilgisayar alsam en azından 1300 tl ayırmam lazım ki bunu istemiyorum.
    Parça değişim yapmak mantıklı olur mu? 8 gb ram, 1 tb hard disk, i5 ve i7 işlemci düşünüyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Punjhie -- 4 Haziran 2012; 13:45:17 >

• yukarı.
  • tabiki değişirhttp://ark.intel.com/tr/products/chipsets/35515 bu linkte uyumlu ürünler bölümüne bakarak işlemcilere bakabilirsin anakart çipsetin pm45 i serisi işlemcilerle uyumlu değil ama çift çekirdek güçlü işlemciler var mesela t9600 üzeri bir işlemci işinizi görür.1tb hdd ler 5400 biraz yavaşlar ama 7200rpm hızında içinde ssd sistemi barındıran solid bir disk alırsan bunun gibi güzel olurhttp://www.hepsiburada.com/liste/seagate-momentus-xt-500gb-7200rpm-32mb-solid-hybrid-disk-st95005620as/productDetails.aspx?productId=bd85257&categoryId=100221 rami yükseltebilirsin ama şunu söyleyeyim yaptığın masraf sana 1000 tl bulabilir işlemciler pahalıdır hdd ram vs derken artar.

• format attıktan sonra neler yavaş, neresi yavaş? formattan sonra doğru driverları düzgün olarak kuruyor musun?
    bilgisayarın açılışı yavaş demişsin, buna neyin sebep olduğunu bulman lazım. bilgisayar açıldığında görev yöneticisini aç, işlemci kullanım yüzdesine bak, kullanım yüzdesi sürekli olarak %100 değilse ya da tek işlemci sürekli %50 değilse sorun işlemcide değildir. bir de harddisk ışığına bak, harddisk ışığı uzun süre aralıksız yanıyorsa ya bir program bellek kaçırıyordur ya da harddiskin bozuktur. görev yöneticisini yönetici olarak aç, programların bellek kullanımlarına bak. aşırı bir kullanım var mı diye bak. harddiskine defrag yap, scandisk ve hd tune'un smart datalarına bak, harddisk bozuk mu anlarsın.

bir de cpuid hardware monitor gibi bir program kurup sıcaklık değerlerine arada bir göz atmayı deneyebilirsin.

5400 rpm alırsan performans artışı sağlayamazsın. 7200 rpm ile sağlarsın ama ısınma yapar. en iyisi ssd alman.

bu modelde maximum ram miktarı 4 gb diye biliyorum, eğer aynı anda çok sayıda çok bellek kullanan program kullanıyorsan ram takmanın faydasını görürsün fakat normal kullanımda ve hatta oyun oynarken bile faydasını görmezsin.

takacağın işlemci core 2 duo olmak zorunda, i5 falan takamazsın, core 2 quad olabilir ama muhtemelen çok ısınır makina zarar görür. t9600 t9800 ya da t9900 falan ya da P8xxx serisi olabilir. bir miktar faydasını görürsün. italyan forumunun birinde değiştirenler vardı, olabilen bir şey. değiştirmeden önce en son bios'un kurulu olduğuna emin ol.

bilgisayarının bu kadar yavaşlaması normal değil yukarıda anlattığım şeylere dikkat et o yüzden.

bir de fanı nerede kaça değiştirttiniz? termal pastasını da yenilediniz mi?

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.