Şimdi Ara

İşlemci Darboğazı i5 2500k

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
14
Cevap
0
Favori
560
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
    Ram: 8gb 2133mhz
    Ekran kartı : Strix 1050ti
    İşlemci : İ5 2500k
    Yaklaşık 2 sene önce ekran kartını satın aldım o dönemden beri problem yaşamıyordum. Fakat son zamanlarda şüphelendim droplardan fps düşüşlerinden. Test yaptım ve CS GO da bile işlemcinin %100 Gpunun ise sadece %50 seviyelerinde olduğunu gördüm. Forza Horizon 4 te de aynı şekilde birden anlık droplar giriyor onun dışında Fps düşüşü bile olmuyor fakat oyunu oynatmayacak derecede drop yiyorum. Arkada işlemciyi meşgul eden bir şey yok. Yardım ederseniz sevinirim

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >

• Up

• Aynı sorun bende de vardı işlemci değiştirerek çözdüm bilirim illet bir şey overclock yaparak işlemcine hız artışına gidebilirsin ama bu öyle kafana göre yapılacak bir şey değildir sistemde büyük hasarlara neden olabilir,bilen birine danışarak yapabilirsin fakat geçici çözüm arıyorsan oyun grafiklerini yükseltip ekran kartına yüklenebilirsin bu şey demek grafik yükselttikçe ekran kartına yük biner işlemci rahatlar düşürerek işlemciye yük biner ekran kartı rahatlar.Tabi ki bu dediğim gibi geçici bir çözüm olur darboğazı azaltmış olursun bitirmiş olmazsın bu arada oyunlarda grafik yükseltirsen fps düşüşlerine neden olacaktır fakat droplardan bir nebze kurtulacaksın
  • Overclock yapmayı bir çok kez denedim tabi stok fan ile çok ısındı vazgeçtim. Asıl sorun şu normalde bu işlemcinin 1050ti beslemesi gerekirken neden sorun çıkartıyor. Ya da ne değişti 2 ay önce olmayan bir sorunla karşılaştım.

• Yani o da ilginç genelde darboğaz uyumsuz parçaların bir araya gelmesinden oluşur sen yeni bir ekran kartı veya işlemci taksan evet bu kesinlikle darboğaz diyebilirdik fakat sonradan olması banada garip geldi.Afterburner kullanarak değerleri takip et ekran kartı bir anda %99'lardan %0'a düşüyorsa ve bir süre kalıyorsa bu darboğaz belirtisidir ama senin drop yemelerinin asıl nedeni RAM yetersizliğide olabilir 8GB RAM artık günümüz oyunlarında gerçekten yetersiz bir bileşen
  • Her oyunda drop yemiyor. Ram açısından bir yorum yapamayacağım o yüzden. Dediğin gibi Gpu kullanımı %80 %90 civarlarına çıkıp aniden %20 %30 lara düşüyor ve ortalama olarak %50 yi geçmiyor. Hadi darboğaz olsun kabul ona ama %50 de gerçekten çok az bir değer forum forum dolaşıp almıştım zamanında ekran kartını. İşlemci için de besler sıkıntı çıkarmaz demişlerdi. Yarısını bile besleyemiyor şuan. Ne yapsam bilemedim.

• Yani besler mi beslemez mi orası tartışılır onun cevabını donanımdan daha iyi anlayan arkadaşlar cevaplarsa iyi olur fakat görünen o ki işlemci değişikliğine veya RAM artışına gideceğin gözüküyor.Sen en iyisi bir süre drop yediğin oyunlarda ekran kartını zorlayacak ayarlara getir atıyorum lowda oynuyorsan o oyunu orta ayarlara yükselt bir de öyle dene ve ekran kartının daha yüksek değerlere çıkacağını göreceksin bu da bir nebzede olsa işlemcini rahatlatacaktır.Ama en başından dediğim gibi bu kesin bir çözüm değil sadece sorunu hafifletmiş olursun atıyorum Forza'da 60 FPS alıyorsan 40 FPS alırsın ama en azından bir anda drop girip FPS'in 10'lara 15'lere düşmez
  • İntelin verdiği açık yamaları yapmış olabilir

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • dr20mouse kullanıcısına yanıt
    Nasıl çözebilirim ?

• YusuFurkan24 Y kullanıcısına yanıt
    Eğer sebebi buysa çözemezsin bilerek işlemcileri yavaşlattılar ki yenisini al diye microcode guncellendiyse geri dönmez diye biliyorum.

• dr20mouse kullanıcısına yanıt
    Başka bir sebep görünmüyor. O zaman OC yoluna gideceğiz sanırım. Bur kurda parça alınmaz.

• 2600k bulabilirseniz en az masrafla ancak o kurtarır gibi.overclock için ise soğutucu şart tabiki.

Analartınıza e serisi xeon oluyor mu bakmak lazım. Bu şekilde de ucuz yollu bi sonuç çıkabilir.

Tavsiyem noctua dh14 gibi bir soğutucu bulup, işlemciyi varabildiği yere kadar hıx aşırtmak. Ama 2 gün sonra gider ama yıllarca çalışır bilemeyiz.

• YusuFurkan24 Y kullanıcısına yanıt
    Sağlam soğutucu şart da oç kurtarmayabilir ben 4.1 GHz'deyim kurtarmıyor eski performans yok.

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.