Şimdi Ara

İskitler Türk müdür?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
16
Cevap
0
Favori
521
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Günümüzün batı kaynakları, ki doğruluğundan epey şüpheliyim, Indo-Aryan kökenli bir halk olarak ele alırken, Türk tarihçiler (Kazaklar, Kırgızlar vesaire dahil) Türk kökenli olarak ele alabiliyor. Hatta Kazakistan'da Türk tarihini İskitler'den başlatıyorlar, Hun'lardan değil. Bu durum epey kafamı karıştırdı, konuya yetkin arkadaşlar açıklık getirirse sevinirim.

Herodotos gibi Grek tarihçilerinin anlatımına bakarsak Eski Türk kültürü ile epey çakışıyor. Ucu sivrilen şapkalar takıyorlar, en önemlisi pantolon giyiyorlar ve çadırlarda göçebe yaşıyorlar. Altın ve bronzu işleyebilip, topraktan falan kaplar yapıyorlar ve vazoları da epey ünlü. Bunların hepsi Eski Türkler'in de yapabildiği şeyler. Benim kafamda devletten çok konfederasyon oldukları var. Mesela ana çıkış bölgeleri Baykal Gölü deniyor, Pontus Steplerinde ilerledikçe Kimmerlerle karşılaşıyorlar, onlarla büyük ihtimalle bir karışım olmuştur ister istemez. Daha sonrasında Perslerle savaşıyorlar, Keltlerle savaşıyorlar en sonunda Sarmat ve Kelt sıkıştırması sonucu yok oluyorlar MÖ 2.yüzyıllarda. İlhami Durmuş gibi tarihçiler net olarak Türktür diyorlarken, Ahmet Taşağıl Türk olabilirler diyor fakat kitaplarında Türk olarak ele almıyor. Yani bahsediyor olabileceğinden fakat Türk devlet tarihini Hunlardan başlatıyor. Bu konu hakkında düşüncelerinizi öğrenmek isterim. Bana batı tarihçiliğinin yine bir işgüzarlığı gibi geliyor bu mesele.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-82BEAE867 -- 18 Ağustos 2017; 19:12:1 >

• Yok oluşları tam da Teoman'ın Büyük Hun'u kurduğu tarihe denk gelmiş . İlginç .

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Man_of_Miracles

Yok oluşları tam da Teoman'ın Büyük Hun'u kurduğu tarihe denk gelmiş . İlginç .

Hocam İskitler yıkıldığında geriye kalan iskitlerin bir kısmının Doğu Avrupa'ya gidip oradaki halklarla karıştığı, diğer bir kanadının da Hindistan'a gittiği söyleniyor. Sanmıyorum Hunları İskitlerin kurduğunu. Ama akrabalık olabilir.
  • Ahaha yok öyle birşey iddia etmedim ama şu açıdan bakmalıyız .

Teoman hakkında dogru duzgun bilgi yok . Teoman'ın belki de 5 kuşak oncesi İskitlere dayanıyor desek bile yalanlanamaz :D

Peki bu Cengiz Han tartismasini biliyorsunuzdur . Mogol mu Turk mu ? diye .

Bir kisim Mogollarin Turklerle aslinda bir bagintisi olmadigini savunuyor diger kisim ise Orta Asya donemlerinden kalma bir kan bagi oldugunu savunup Cengiz Han'ı Turk gostermeye calisiyorlar . Siz ne dusunuyorsunuz bu konuda ?

• quote:

Ahaha yok öyle birşey iddia etmedim ama şu açıdan bakmalıyız .

Teoman hakkında dogru duzgun bilgi yok . Teoman'ın belki de 5 kuşak oncesi İskitlere dayanıyor desek bile yalanlanamaz :D

Peki bu Cengiz Han tartismasini biliyorsunuzdur . Mogol mu Turk mu ? diye .

Bir kisim Mogollarin Turklerle aslinda bir bagintisi olmadigini savunuyor diger kisim ise Orta Asya donemlerinden kalma bir kan bagi oldugunu savunup Cengiz Han'ı Turk gostermeye calisiyorlar . Siz ne dusunuyorsunuz bu konuda ?

Hunlar döneminde Türk-Moğol bir arada yaşamış ve Hun devletinde iki halk da birlikte bulunmuş. Dolayısıyla arada çok da kalın bir çizgi yok ama Moğol Moğoldur, Türk Türktür. Moğolların kökeni Mançuryanın kuzeyinden geliyor, Türklerinkinin ise Altay Dağları ile günümüz güney sibiryasındaki bir dağ arasındaki bölgeden geldiği düşünülüyor. Dolayısıyla ben Cengiz Han'ın veya Moğolların Türk olduğunu düşünmüyorum. Arada tabii ki geçmişteki evliliklerden ve birlikte yaşamanın getirdiği sonuçlardan küçük çapta kan bağı ve genetik uyuşma söz konusu olabilir fakat bu onlara Türk denmesini meşru kılmaz bence.

Kazakistan'da yine de Moğol İmparatorluğunu Türk tarihi içinde işliyorlar. Tarihin Arka Odasına katılan bir Kazak Türkü demişti. İskitler - Hunlar - Göktürkler - Uygurlar - Moğollar olarak ilerliyorlarmış. Onlar da Selçukluları, Karahanları falan işlemiyorlar mesela. Bu konuda çok görüş var açıkçası ve hiçbirinin mutlak gerçeği yansıtacağını düşünmüyorum. Tıpkı İskitlerin Türk olup olmaması gibi. Çünkü elde fazla kaynak yok bu konularda. Çok eski zamanlar ve bahsedilen toplulukların yaşadığı coğrafya olabildiğine sert ve zorlu olduğundan tarih yazıcılığı yapmayı bir tarafa bırakalım, asıl gayeleri hayata tutunmak olmuştur.

Ben de Türk tarihi öğrenmeye yeni başadım @Kraven'ın tavsiye ettiği kitaplar üzerine. Dolayısıyla fazla yetkinliğim yok. Sizin de görüşünüzü öğrenmek isterim bu konuda Kraven hocam.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-82BEAE867 -- 18 Ağustos 2017; 20:37:53 >

• Afanasiveyo Kulturu var canim İskitlerden baya once . MÖ 4000 gibi bir tarihte yasamis medeniyet bunlar .

Turklerin ilk ilkel atalari olarak geçiyorlar .

Yani Türksel ilk medeniyet İskitler değiller .

Moğol kavraminin ve ırkının ilk ortaya cikisinin Hunlardan önceye kadar uzandigi da ayri merak konusu benim için .

• quote:

Afanasiveyo Kulturu var canim İskitlerden baya once . MÖ 4000 gibi bir tarihte yasamis medeniyet bunlar .

Turklerin ilk ilkel atalari olarak geçiyorlar .

Yani Türksel ilk medeniyet İskitler değiller .

Moğol kavraminin ve ırkının ilk ortaya cikisinin Hunlardan önceye kadar uzandigi da ayri merak konusu benim için .

Hocam onlar devlet değil sadece kültür. İskitler'in ilk teşkilatlanmış Türk devleti olup olmadığına dair bu soru. Tabii ki eski Türk kültürleri var Proto-Türklerin yaşattığı. Ancak devlet değil bunlar sadece kültür. O dönemlere dair bilgiler zaten sadece arkeolojik kazılardan elde ediliyor.
  • Yani kısaca şu denebilir . Türkler denilen ırk proto kavimlerle birlikte en eski mö 6000-5000 civarında ortaya çıkıyor .

Bunlar için şöyle bir teori ortaya atıldı .

Türk ırkı aslında ilk ortaya ciktiginda Orta Asya'da degil , zaten Anadolu yarimadasindaydi . Sonradan Orta Asya ve 2.Anadolu donemi yasandi deniyor .

Bir kisim ise bunun zirva oldugunu soyluyor .

Bunun hakkinda ne dusunuyorsun hocam ?

Aslinda Türkler denilen ırk zaten Anadolu'da doğmuş olabilir mi ?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Man_of_Miracles -- 18 Ağustos 2017; 21:15:49 >
  • quote:

Yani kısaca şu denebilir . Türkler denilen ırk proto kavimlerle birlikte en eski mö 6000-5000 civarında ortaya çıkıyor .

Bunlar için şöyle bir teori ortaya atıldı .

Türk ırkı aslında ilk ortaya ciktiginda Orta Asya'da degil , zaten Anadolu yarimadasindaydi . Sonradan Orta Asya ve 2.Anadolu donemi yasandi deniyor .

Bir kisim ise bunun zirva oldugunu soyluyor .

Bunun hakkinda ne dusunuyorsun hocam ?

Aslinda Türkler denilen ırk zaten Anadolu'da doğmuş olabilir mi ?

Anadoluda ortaya çıksa neden o verimli, bereketli toprakları bırakıp Orta Asya gibi dünyanın en ağır iklim koşullarının yaşandığı yerlerden birine göç etsinler ki?
  • E göçebe millet . Belirli kısmı keşif için o tarafa gidip orada yaşamaya başlamış olabilirler .

Araştırabilirsiniz . İlk duydugumda bana da saçma gelmişti .

• İskitler konusunda İlhami Durmuş'un İskitler kitabı en kapsamlı çalışmalardan biridir, okunması gerekir.

İskitler hakkında kesin şudur yahut budur demek zor. Zira Kore'den Ukrayna'ya ve hatta Anadolu'nun bir kısmına kadar hakim olan bir konfederasyondan bahsediyoruz. Dolayısıyla içinde onlarca unsur, farklı millet barındıran bir yapı söz konusu. Fakat İskitler hakkında yazılanlara bakılırsa, en azından yönetici ve askeri kesim için Türktür demek gayet mümkün. Çünkü Türkler'e ait dediğimiz ne varsa bu adamlarda da mevcut. Ata bağlı göçebe bir yaşam, Türk tipi çadırlar, son derece hızlı ve okçulukta usta bir ordu, kültürel ögeler, vs.

Moğollar Türk değildir, akraba kavimlerdir. Türkler kaynak olarak Güney Sibirya, Hakasya civarı çıkışlıdır. Şu anda ciddi oranda kabul gören bir teori de bunu destekliyor. Ana kolu Sibirya civarında olan bir grup insan bugünkü Batı Türkmenistan bölgesine iniyor. Orada yine ikiye ayrılıyorlar ve onların bir kolu Mezopotamya'ya inip Sümerler'i meydana getiriyor, diğer kolu ise tekrar kuzeye çıkıp bildiğimiz anlamdaki Türkler'i ve o bölgede arkeolojik kazılarda bulunan kültürleri oluşturuyor ve daha sonra Orta Asya'ya iniyor. Bir de hatırlarsanız Sibirya'da kalan, ana grubun bir kolu daha vardı. İşte aşağı inenler yukarı çıktığı sıralarda, ana kolun diğer kısmı da dümdüz aşağı iniyor ve Aryanlar'ı meydana getiriyor, onlar da Hindistan'a inip Hindistan'ın hakim kültürünü meydana getiriyor. Bu teori, genel olarak Asya ve Ön Asya'daki beyaz ırk dediğimiz insanların hareketini açıklıyor ve şuan büyük oranda geçerli sayılan teori de budur. Dikkat: Burada herkes Türktür gibi bir anlam yoktur, Türkler, doğal olarak, bu grubun bir parçasıdır.

• Bilmiyorum
  • Değildirler aga iranic bir kavim
    İskitler Türk müdür?
  • quote:

Orijinalden alıntı: John WICK

Değildirler aga iranic bir kavim
    İskitler Türk müdür?

Yalnız İskitler tıpkı Hunlar gibi bir konfederasyon. Tek bir yüz şekline bakarak yargılamak doğru olmaz.
  • İskitleri tek ulus yapmak imkansız. Türk, Aryan, Slav herkese eşit pay edilirse adil olur, edilmezse adil olmaz. Hatta gürcüler en yakın iskit torunlarıdırlar. Gürcüler kendi ülkeleri Gürcistan'a gürcüce Sakartvelo derler yani Sakartyurdu.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.