Şimdi Ara

Işıldak devresi yanan elemanlar... (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
372
Cevap
3
Favori
58.628
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: kadircitak

6-7 saat şarz et öyle dene.

Arkadaşlar, yanan 1.5K lık direnç yerine iki tane 1+1 K Ohm direnç bağladım ve batarya yokken şarj gerilimini ölçtüm. Anahtar kapalıyken şarj gerilimi 3.80 lerden 5B un üzerine çıktı ki bu 4V luk batarya için iyi değil. Anahtar açıkken gerilim 3.80 lere düşüyor 1K Ohm'luk tek direnç varken daha düşüktü sanırım ölçmedim ama bataryayı şarj edemediğine göre öyle. Anahtar açıkken şarjda bırakıyoruz bunu çünkü acil durum ışıldağı, elektrik kesilince devreye girsin diye. Sizce fotoğrafa bakıp başka nereleri kontrol etmem gerekiyor? Bu ışıldağın yenisini sipariş ettim. İçini açıp tek tek elemanlarını elidekiyle kontrol edip bu ışıldağı tamir etmeye kararlıyım. İnat ettim :) Elektronikten anlayan bir yol yordam göstersin lütfen.

Işıldak devresi yanan elemanlar...

Tarif ederken lütfen fiziksel özellikleriyle tarif edin çok bilgim yokç Dirençleri anlıyorum ama.

• superlative kullanıcısına yanıt
    Yüksek ihtimal ordaki transistor de bir arıza var. Ona odaklanıyorum. Gerekirse tüm devre elemanları satın alıp tamir edeceğim bunu.
  • ben ıcıne bır tane cep telefonu sarj ı koydum artı ucuna
    2 tane dıyot ekledim be 1k2 2 w bır direnç ekledim bataryayı bu sekılde sarj edıyorum

elektırık kesılınce yansın bolumu yok sadece :)
  • quote:

Orijinalden alıntı: japon_japon

ben ıcıne bır tane cep telefonu sarj ı koydum artı ucuna
    2 tane dıyot ekledim be 1k2 2 w bır direnç ekledim bataryayı bu sekılde sarj edıyorum

elektırık kesılınce yansın bolumu yok sadece :)

Hocam güzel çözmüşsünde :) az acemisine tarif etsende bende çözsem. Cep telefonu şarjı derken şarj adaptörü ile mi besliyorsun devreyi. Tam olarak ne yaptığını anlayamadım yani. Ama elektrik kesilince yansın bölümü yoksa kötü olmuş. Bana lazım o. Banyoda çalışıyor bu ışıldak. Ama yaptığım incemelede şuradaki hintli abinin anlattığı şekilde iki küçük transistor ü yokladım ikiside bozuk. Transistorler yanmış sanırım. İnat ettim çözeceğim bunu :) Gerekirse tüm devre elemanlarından 10 ar tane alıp koyarım bozuldukça takarım. Çok seviyorum bu ışıldağı ben :)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi superlative -- 27 Mart 2017; 15:40:24 >

• evet cep telefonu sarj adaptorunun ıcını sokup ısıldaktakı devrenın olduğu yere monteledım
    bu arada elektırık kesılınce devreye gırıyormus onuda yapmışım yanı zamanında sımdı test edınce fark ettım
    ben o bolumu yapmadım sanıyordum

ısıldagın ıcınde yapmış olduğum degısıklıkler soyle resımde kı gıbıdır

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi japon_japon -- 27 Mart 2017; 16:28:44 >
  • bunu yapalı nerden baksan 1 seneden fazla oluyor

elimde ıkı tane var bu ışıldaklardan birinin bataryası bozulmuş ve içine
    iki adet sarjlı pillerden koymuşum leptoptan sokmutum zamanında :)
    ona 1k2 diren koymuşum sende 4v orjınal bataryası olduğu ıcın 1r2 yazdım ona gore fark bu sadece

içini simdi acınca 1 yıl oncekı anılarım tazelendı yaff :)))
  • japon_japon kullanıcısına yanıt
    Ellerine sağlık güzel olmuş. transistorlerin sağlam mıydı peki? İptal mi ettin transistörleri? Test edebilir misin? Benim transistorler ölmüş gibi. Ben orjinaline sağdık kalıp yedek devre elemanları ile çözmeye çalışacağım snaırım.
  • 1 kada koyabılırsın 2w yazan dirence sadece sarj zamanı uzar zaten sen duvarda asılı 220 ye bağlı tutuyorsun
    haftada bı elektırık kesılse buda uzun sarjdan dolayı bataryanın bozulmasını onlemıs olursun

ama kendıncede bı test edım o direnci 1r ıle 2k arası yapabılırsın 1r cok hızlı sarj olur 2k gec sark olur aklında bulunsun
    devrenın orjınalı bataryayı bozması ıcın yapılmış nerdeyse :)
    onun ıcın orjınal devrelerını ben ıptal etmısım
    Hocam şemanı inceledim tekrardan. Tek transistor var onuda değiştirmişsin sanırım. Ben senin kadar ileri elektronik bilgim olmadığından devren zorladı ter bastı bana burda :)). Ben orjinaline sağdık kalayım zaten her ay deşarj ediyorum ışıldağı düzgün. Varsın batarya ölsün yenisini alırım. İki tane sipariş etmiştim iade ettim bugün çünkü bataryamda sıkıntı yok. Devrede sıkıntı var. Transistör bitik en büyük sıkıntı onları bulmak direnç filan kolay bulunuyor onlar. Transistör muadili bulmam lazım NPN bunlar.
  • trantore bakayım ben sımdı ozaman mudaıl falan ok
  • transtorleri inceledim orjınalını arasan ıyı olur galıba benım bıldıgım kullandım trasıtorler ayak bağlantısı farklı hep
    ve o trlerın voltajları yüksek bırı 90v bırı 42v eger orjınal devreye sadık kalacam dıyorsan bunların orjınalını bul tak

ama 6 ay ıcınde yıne bısıler olup bozulacalar :( gel sen benım taktığı yap cok basıt ben san aburadan yardımcı olurum

takıldığın her yerde bana sorabılırsın
  • quote:

Orijinalden alıntı: japon_japon

transtorleri inceledim orjınalını arasan ıyı olur galıba benım bıldıgım kullandım trasıtorler ayak bağlantısı farklı hep
    ve o trlerın voltajları yüksek bırı 90v bırı 42v eger orjınal devreye sadık kalacam dıyorsan bunların orjınalını bul tak

ama 6 ay ıcınde yıne bısıler olup bozulacalar :( gel sen benım taktığı yap cok basıt ben san aburadan yardımcı olurum

takıldığın her yerde bana sorabılırsın

Hocam güzel söylüyorsun Allah razı olsun ama batırırım ben ışıldağı :) Eski hali bayağa bir dayanmıştı. Tamam senin dediğin gibi yapalım ama orjinal devreyi ne kadar dağıtacağım bilemiyorum ki. Elimde bir torba dolusu atıl adaptör var bakayım 5V var mı içlerinde. Sen adım adım yemek tarifi verir gibi baştan tarif edebilir misin? Devre okumamda çok iyi değil. Dışardan ek malzeme almam gerekiyorsa onlarıda yaz alırım hepsini. O bulduğum sitede herşey var. Hadi el atta dediğin gibi yapalım bari :) Havya filan var. Mevcut boardda neler yapmam lazım şimdi.

mevcut boartı batarya ve lede giden kaploları kes bır kenara koy neyı nerden kestıysen onuda yaz bır koseye eger elinde sarjlı pıl varsa yaz bana
    varsa kendı bataryasınıda kesme devre uzerınden kople al koy kenara

şimdi elinde neler var bak bakalım benım sana yolladığım resım vardıya ona bakarak bunlar var bunlar yok de bana bekliyorum
    bende sımdı aynısından bıtane daha yapacağım beraber yapalım hadi
    Hocam güzel yazmışsında ben anlamam ki gönderdiğin devreden :) Yani sen benim elektronik bilgim iyi sanıyorsun ama değil. Devre filan zor okurum ben. Makina Mühendisiyim pnömatik devre hidrolik devre anlarım ama elektrik bilgim azdır. Elimde bunlar var. Orjinal bataryayı kullanmak istiyorum. Sağlam çünkü. İki bozuk transistör var. İstemediğin kadar Tp-Link 9V adaptör var ama 5V unuda bulurum araştırırsam.

Işıldak devresi yanan elemanlar... Işıldak devresi yanan elemanlar...

tamam ışte daha ne olsun bunlar yeterde artar elınde diren var demı mevcut mu ?
    şimdi bana oradan adoptorlerden en kucuk boyut olara ve en dusuk voltajlı olanı bul ayır
    9 v biraz fazla 5v olanı bulunca daha ıyı olur 9 da olur ama vltaj düşürmek ıcın ayrı devre gerekır kı buda uzun hıkaye 5v bul
  • benimde bulduklarım bunlar bende atölyeme elektırıkler kesılınce devamlı yanacak bır ışıldak yapacağım

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi japon_japon -- 27 Mart 2017; 18:27:38 >
    Hocam iki tane Nokia adaptör : 3.7V, iki tane 6V, bir tane de beyaz 5V buldum sararmış ama çalışıyor galiba bakarım şimdi istenen voltu veriyor mu diye. Direçte hepsinden yok ama takıp takıştırırım hurdalardan :) Bu arada transistörüde buldum 30 tanesini satıyorlar bak köprüden önceki son çıkış bu :)

http://www.ebay.com/itm/30-x-Transistor-D965-2SD965-NPN-TO-92-Freeshipping-/170475583510
    Bu arada 5V sizlere ömür elimde iki tane sağlam 6V var. Zaten 5V luğun trafosu yanmış herhalde. Sararmış kapağı çöp bu. 6V var.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi superlative -- 28 Mart 2017; 0:5:13 >
  • 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.