Şimdi Ara

İşçiler

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
10
Cevap
0
Favori
261
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Fluuman -- 12 Mayıs 2021; 2:46:53 >
    < Bu ileti Android uygulamasından atıldı >

• Hocam 1. soru için her işçinin kapasitesine x dersek eğer

İlk yarım saatlik devrede 6x lik iş yapacaklar.Bu iş her yarım saatte bir x artacak.

6x - 7x - 8x - 9x - 10x - 11x - 12x - 13x - 14x - 15x - 16x - 17x şeklinde gidecek yapılan işler ve her işçi x kapasiteyle çalıştığı için bunları topladığımızda sonuç gelecek.

Cevap 138

2.soru için yine kapasitelere x diyerek gidebiliriz.İlk kapasite x olursa

Bu iki işçi ilk saat 2x 2. saat 2x toplam 4x iş yaparlar.Daha sonra yanlarına x kapasiteli bir işçi daha gelmiş.Toplam kapasite 3x oluyor ve bunlar kapasitelerini 2 katına çıkartıyorlar yani toplam 6x.

6x kapasite ile 2 saatte 12xlik iş yaparlar.Sonra yanlarına son kapasiteye yani 6x e eşit bir işçi daha geliyor.Toplam kapasite 12x oluyor.İşçiler yine 2 katına çıkartıyorlar yani toplam 24x oluyor.2 saat çalıştıklarında 24x ile 48xlik iş yapıyorlar

Yani ilk 2 saat 4x,sonraki 2 saat 12x ve son 2 saat 48xlik iş yapıyorlar.Bunların toplamı yapılan işi verecek yani 64x.İşçilerin ilk kapasitesi de x olduğuna göre cevap 64 saat.

2.soruda işçilerin yanına 2.katılan işçinin son kapasite dediği şeyden tam emin olamadım ve önce 2x aldım diğerleri gibi ama sanırım toplamdan bahsediyordu o yüzden 6x e çevirdim.

• unnecessary tension kullanıcısına yanıt

İlk yarım saatte 6x'lik ilk yapacaklar dediğimizde, bu demek oluyor ki her bir işçi, tek başına yarım saatte x kadar iş yapıyor, o zaman bir işçi 1 saatte "2x" iş yapar, tüm iş 138x olduğuna göre bir işçi tek başına işin tamamını

(138x)/(2x)=69 saatte bitirir. Soruya başlarken değişkenleri nasıl tanımladığımıza dikkat etmek çok önemli, burada bir işçinin yarım saatte yaptığı işe x diyerek başlıyoruz.

• quote:

Orijinalden alıntı: miGma

İlk yarım saatte 6x'lik ilk yapacaklar dediğimizde, bu demek oluyor ki her bir işçi, tek başına yarım saatte x kadar iş yapıyor, o zaman bir işçi 1 saatte "2x" iş yapar, tüm iş 138x olduğuna göre bir işçi tek başına işin tamamını

(138x)/(2x)=69 saatte bitirir. Soruya başlarken değişkenleri nasıl tanımladığımıza dikkat etmek çok önemli, burada bir işçinin yarım saatte yaptığı işe x diyerek başlıyoruz.

Sabah uykulu uykulu çözünce oraya hiç dikkat etmemişim hocam,haklısınız.Çok teşekkürler İşçiler 

• ben 2. yi 48 saat buldum soru gün soruyor

hocam en sonki iki saat toplam32x iş olmaz mı?

soru son kapasite derken bütün işçilerin toplam kapasitesi mi diyor yokda işçi başına kapasiteden mi bahsediyor en son 2 saatte 3 işçi her biri 2x kapasitesi var eğer toplam kapasite olursa 6x lik bir işçi katılır toplam 12x olur ve 2 saatte 24x lik iş yapılmış olur

ama eğer işçi başına kapasiteyle aynı olursa her biri 2x di bir tane daha 2x geldi ve 2 kat oldualr 4 tane 2x lik işçimiz oluyor yani saatte 8x 2 saatte 16x iş yaparlar

soru hem açık değil hem de gün olarak sormuş

• quote:

Orijinalden alıntı: Aleksey Ivanovich

soru son kapasite derken bütün işçilerin toplam kapasitesi mi diyor yokda işçi başına kapasiteden mi bahsediyor en son 2 saatte 3 işçi her biri 2x kapasitesi var eğer toplam kapasite olursa 6x lik bir işçi katılır toplam 12x olur ve 2 saatte 24x lik iş yapılmış olur

ama eğer işçi başına kapasiteyle aynı olursa her biri 2x di bir tane daha 2x geldi ve 2 kat oldualr 4 tane 2x lik işçimiz oluyor yani saatte 8x 2 saatte 16x iş yaparlar

soru hem açık değil hem de gün olarak sormuş

Hocam işçilerin saatlik kapasitelerine x dersek eğer ilk 2 saat boyunca her işçi 2x ten toplam 4x çalışılacak.Bunların yanına 2 saatin sonunda saatlik kapasitesi x olan 3. işçi gelecek ve toplam saatlik iş 3x olacak.İki katına çıkardıkları zaman saatlik 6x olacak ve 2 saat çalıştıklarında 12x iş yapılacak.

Şimdi katılan 2. işçi için ben de ilk başta sizin gibi düşündüm ve 1 tane işçinin kapasitesi yani 2x gibi düşündüm.Öyle yaptığımız zaman 4 işçi saatlik 2x ten toplam 8x kapasite olacak ve 2 katına çıktığı zaman saatlik 16x çalışmayla 2 saatte 32x çalışacaklar.

Bu şekilde yaptığımız zaman 4x + 12x + 32x = 48x geliyor evet sizin dediğiniz gibi ama bu sağlamıyor şıkları

Ben de o yüzden katılan 2. işçiyi 1 işçinin potansiyeline eşit değil de toplam potansiyele eşit aldım.Öyle yaptığımız zaman ilk işçi katıldıktan sonra saatlik x olan potansiyellerini 2x e çıkartıyorlar ve 2 saat içinde 3ü toplam 12x iş yapıyor.Bu durumda toplam saatlik kapasite 6x oluyor.Son katılan işçi de 6x potansiyelli olduğu zaman toplam potansiyel 12x oluyor ve bunu 2 katına çıkarttığımız zaman 24x den 2 saatte 48x lik iş yapıyorlar.

Yapılan işleri topladığımız zaman 4x + 12x + 48x = 64x oluyor

Soruyu sorarken son kapasite dediği zaman bizden toplam kapasiteyi anlamamızı istemişler

Video çözümünden anlamamıştım. Eline sağlı hocam.

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.