Şimdi Ara

İş bankası kredi hayat sigortası iptali tecrübeleri

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
33
Cevap
3
Favori
7.330
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
 • Konu İstatistikleri Yükleniyor
2 oy
Öne Çıkar
Giriş
Mesaj
 • Merhabalar, sizlerle işbankası kredi hayat sigortalarımı iptali için yaşadığım süreçleri paylaşmak istiyorum.

  Kredi hayat sigortasıyla ilgili çok sayıda bilgi içeren konular mevcut ama iş bankasından tecrübe eden kimse olmadığı için konuyu ben açayım istedim.

  Öncelikle iş bankası diğer bankalardan farklı olarak kredi kullanırken hayat sigortalı ve sigortasız olarak iki farklı faiz oranı sunuyor. Tabiki sigortasız faiz oranı yüksek oluyor ve bir anlamı olmuyor. Ben 2 kere kredi kullandım ikisini de hayat sigortalı uygun faiz oranıyla çektim.

  Aslında krediye böyle bir şart koşmaları yasal değil ama işbankası böyle yürütüyor işleri ve bu yüzden kredi hayat sigortası iadesi alanlarda çok az oluyor.

  Kredi kullandıktan sonra 30 gün yani resmi cayma hakkı süresi dolmadan başvurmak çok önemli çünkü cayma hakkı geçince kısmı ödeme yapıyorlar ve ilk ay ücreti genelde toplam sigortanın yarısından fazla oluyor.

  Aegon ve fibaemeklilik gibi sitelerden online sigorta yapılabiliyor ben her ıkisinde de bir kere yaptım hangisi daha uygun teklif verirse onu yapıp bankaya götürüp sigortamı bunla değiştirin diyorum genelde merkezden cevap için bir kaç gün bekletiyorlar ve sonra para hesabıma geçiyor.

  Meblağlarda az olmuyor bu sigorta şirketleri %40 a varan tasarruf diye reklam yapıyorlar ama bana 900tl ye yapılan sigorta fibaemeklilikte 150tl ye yapıldı yani %80 in üzerinde tasarruf var aslında.

  Bence herkes faydalanmalı ama dediğim gibi krediyi çektiğiniz zaman süreyi geçirmeyin. Eski krediler de iade almak pek mümkün olmuyor olsa da çöp büyük miktarlarda iade olmuyor bankalara para kaptırmayın sigortaları çok abartıyorlar

  < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı > • Detaylı bilgilendirme için teşekkürler.

  < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
 • Teşekkürler. Enparaya baktım şimdi 50000 TL ye 1600 küsur para kesiyor. Yuh diyorum sadece ve faiz oranları da fiziki bankalardan yüksek.

  Bilseydim bu yazdığınızi daha önce çektiğim krediler için kullanırdım bu avantajı.

  Neyse aklımızın bir köşesinde olsun. Tüm bankalar için geçerli mi?

  < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
 • Bilgilendirme için teşekkürler. Fiba üzerinden bende yaptım. Baya bi yokuş yaptılar. İlk ıslak imzalı istedi poliçeyi. Genel müdürle görüştüm bu şekilde genel merkeze göndersinler dedi. Daha sonra taahhütname istedi. Onu da verdim. Bilgisayar da falan hiç bir işlem yapmadan genel merkeze göndereceğini söyledi. Sizin ki nasıl oldu acaba?

  < Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
 • quote:

  Orijinalden alıntı: vollkan59

  Teşekkürler. Enparaya baktım şimdi 50000 TL ye 1600 küsur para kesiyor. Yuh diyorum sadece ve faiz oranları da fiziki bankalardan yüksek.

  Bilseydim bu yazdığınızi daha önce çektiğim krediler için kullanırdım bu avantajı.

  Neyse aklımızın bir köşesinde olsun. Tüm bankalar için geçerli mi?
  Evet tüm bankalarda geçerli ama her bankanın farklı uygulamaları olabiliyor kimi banka müşteri hizmetlerine bir telefonla yerine sigorta dahi yaptırmadan iptal ederken kimi banka dilekçe yerine yeni poliçe vs istiyor
 • quote:

  Orijinalden alıntı: sir_mustafa

  Bilgilendirme için teşekkürler. Fiba üzerinden bende yaptım. Baya bi yokuş yaptılar. İlk ıslak imzalı istedi poliçeyi. Genel müdürle görüştüm bu şekilde genel merkeze göndersinler dedi. Daha sonra taahhütname istedi. Onu da verdim. Bilgisayar da falan hiç bir işlem yapmadan genel merkeze göndereceğini söyledi. Sizin ki nasıl oldu acaba?
  Genel merkezde yapılıyor işlemler ve işlemi almamak için ellerinden geleni yapıyorlar bana başta böyle bir durumun imkansız olduğunu söyledi bankacı şikayet yazınca arayıp yapılabiliyormuş buyrun gelin yapalım dedi.

  Genel merkezden cevap gelmesi bir hafta kadar sürebiliyor ama para yatıyor her iki seferde de bir hafta bekledim para hesabıma yattı
 • judger90 kullanıcısına yanıt
  Teşekkürler uzun uğraşlar sonunda bende alabildim.

  < Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
 • Bende alabildim )

  < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
 • judger90 kullanıcısına yanıt
  Ziraat bankası 50000 tl için 3 yıl vade hayat sigortası 300 tl ve sigorta poliçe 150 tl kesilir dedi.(yani toplamda hepsi 450 tl 3 yıl için) Sizce nasıl ? 250 tl de bsmv kesiyor bir kereye mahsus.  < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi vollkan59 -- 2 Eylül 2020; 17:29:28 >
 • quote:

  Orijinalden alıntı: vollkan59

  Ziraat bankası 50000 tl için 3 yıl vade hayat sigortası 300 tl ve sigorta poliçe 150 tl kesilir dedi.(yani toplamda hepsi 450 tl 3 yıl için) Sizce nasıl ? 250 tl de bsmv kesiyor bir kereye mahsus.
  devlet bankaları sigorta konusunda daha insaflı iş bankasından çekmiş olsanız eminim 1500 TL civarı bir sigorta keserlerdi ama sadece hayat sigortası için başka sigorta yapmıyor zaten.

  Ziraatle ilgili konular vardır eminim dediğim gibi ben iş bankası konusu olmadığı için burada geçen süreci anlatmaya çalıştım her bankanın farklı uygulamaları var mesela ing ve teb bankaları sadece müşteri hizmetlerini arayarak iptal edebilenler vardı bu sigortaları iptal etmek istiyorsanız biraz uğraş lazım
 • judger90 kullanıcısına yanıt
  Bana makul geldi de, ondan sordum. Aynısını Vakıfbank'ta sormuştum. 1600 civarı para kesiyordu.

  < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
 • quote:

  Orijinalden alıntı: vollkan59

  Bana makul geldi de, ondan sordum. Aynısını Vakıfbank'ta sormuştum. 1600 civarı para kesiyordu.
  Evet ziraat en makul fiyatlara sahip sigorta konusunda. Gerçi tüm bankalar öyle olduğunu iddia ediyor iş bankasına gittiğimde de bundan ucuz sigorta bulamazsınız dedi %80 daha ucuzunu bulduk
 • judger90 kullanıcısına yanıt
  Merhaba ben de bugün aynı durum için bankaya gittim başka yerden yaptırdım sizinkini iptal ettirmek istiyorum dedim. Hayat sigortasını başka yerden yaparsanız faiz oranı yüksek olur, sigortasız kredi faiz oranından yeniden düzenlememiz gerekir dediler. Yani yokuş yaptılar. Ben de dilekçe yazıp geleceğim dedim o zaman işleme koyalım ve sonucu görürüz dedim. Sizden herhangi bir dilekçe istediler mi?

  < Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
 • berkaysh70 b kullanıcısına yanıt

  Dilekçe istediler evet her iki seferde de birinde mail atmamı da kabul ettiler Çünkü şube yokuş yapınca sikayetvar.com'a yazmıştım şikayetten 2 gün sonra şube personeli arayıp tabiki yaparız siz yanlış anlamışsınız dedi ki ilk başta sizdeki gibi yüksek faiz olur demişti ama siz bir kere onaylamışsınız o krediyi değiştirilmesi mümkün değil (tabi dikkatli olun kredinin yeniden yapılandırılması gibi bir şey yapmasınlar) burada maille yazıp yeni sigorta poliçesini eklememi bile kabul ettiler


  Ki zaten yerine sigorta bulup yaptıysanız onu saymaları gerek düşük faiz oranının şartı sigortalı olması anadolu emeklilikten yapılması gibi bir şart yok (bankacılık kanununda bunu bile şart koşmaları yasak)


  Siz dilekçeyle yaptığınız sigortayı ekleyip başvurun reddedilirse bankalar birliğine başvuru yaparsanız kesin sonuç alırsınız.
  < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi judger90 -- 27 Ekim 2020; 20:50:11 >
 • Çok teşekkürler, ben de dilekçeyi o şekilde hazırladım ve sigortacılık kanunu 32.madde 5.fıkrayı da ekledim. Orası aslında çok net özetliyor süreci.

  < Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
 • berkaysh70 b kullanıcısına yanıt
  Bankaya ilk gün dilekçeyi ve yeni poliçe sözleşmesini vermeme rağmen yaklaşık 25 gün bekleyip tekrar dilekçe ve yeni poliçeyi istediler. Tabii bu süreçte 30 gün geçildiği için ve iptali geç girdikleri için kesintili yatırdılar. Bankayı tekrar arayıp ilk dilekçemi bu süreçte verdiğimi belirttim. En sonunda iadeyi tam yatırdılar. Biraz uğraştırdılar.
 • Ellerinden geldiğince sorun çıkartır banka çalışanları peşini bırakmayarak çok iyi yapmışsınız bu sigortalara fahiş ücretler artık durmalı iptale giden çok az olduğu için hala çok yüksek fiyat uyguluyorlar

 • Hocam güzel bir konu olmuş emeğinize sağlık. Size 3 sorum olacaktı. Ben de fibabanktan yaptırdım sigortayı fakat kaza hastalık durumunu eklemedim ek olarak iş bankasının yaptırdığı sigortada da sanırım yoktu bu kısım doğru mudur ? Bir de bugün dilekçemi verdim fakat işi yokuşa sürdüler yaptırdığınız sigorta kredinizi kapsıyor mu ? Sigorta kredinize bağlandı mı ? Gibisinden sigortayı krediye bağlamak bizim işimiz mi ? Ben alırken miktarı faizi ve şubeyi girdim sadece başka bir şey sormadı. Benim talebimi reddederlerse bankalar birliğine başvurmaktan başka ne yapmalıyım ? Başvuracak arkadaşlar için kendi yazdığım örnek dilekçemi de buraya bırakıyorum isteyen kullanabilir
  İş bankası kredi hayat sigortası iptali tecrübeleri

  < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
 • yasamayürütmeyargı kullanıcısına yanıt

  Öncelikle anadolu hayat emekliliğin yaptığı poliçe maile geliyor ben üzerinde bayağı zaman geçtiği için dikkat etmedim ama o da çok kapsamlı bir poliçe değildi ben de ekstra hiç bir şey yaptırmadım fibadan poliçe yaparken.


  Kredi bilgilerinizi taksit sayısı, faiz oranı, kredi miktarı bilgilerini tam doğru girdiyseniz şube bilgileri de doğruysa sizin yapacağınız bu kadar o krediye bağlanmaya uygun şekilde siz poliçeyi alıyorsunuz gerisi iş bankasına kalmış önce genel merkeze falan yolluyorlar dilekçenizi sonra da kredinize bağlamaları lazım poliçeyi ama nasıl oluyor bilgim yok ben tüm belgeleri verdim 1 hafta kadar sonra sadece talebiniz onaylandı diyip paramı hesabıma yatırdılar sonrasından bilgim yok ne yazık ki


  < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.