Teğmen
27 Ağustos 2007
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
6 üye
Görüntülenme
Toplam: 184 (Bu ay: 0)
Gönderileri
Sigortam.Net tecrübelerimi aktaracağım.

Öncelikli olarak sigortam.net'i hiç bir zaman kasko alımlarında kullanmadım. Birincisi İMM değerlerini düşük tutup teklif veriyorlar. İkincisi kaza anında yanınızda kimse olmuyor. Kasko firmaları ile muhattap olmak zorunda kalıyorsunuz. Önceki aracımda pert sorunu yaşamıştım. Düşmanıma bile kasko firması ile muhattap olmayı tavsiye etmem. Kasko için bu forumda referanslı çok sayıda işini layıkıyla yapan insan var. Onlardan fikir/teklif alabilirsiniz.

Asıl gelmek istediğim konu zorunlu trafik sigortası. Malumunuz bu sigortada fiyatlar sabit. Bende sigortam.net'in kampanyaları ile hem zorunlu sigortamı yaparım, hem de kampanyadan faydalanırım dedim. Eşim öğretmen olduğu için en uygun kampanya Fedakarlık sırası bizde başlıklı kampanya oldu.

Kampanyaya göre sigortanızı yapıyorsunuz. Öğretmen/doktor kimliğinizi whatsapp hatlarına gönderiyorsunuz. Onlarda kontrol edip sigortam.net hesabınıza puan yüklüyorlar. Siz de bu puanı bir sonraki sigorta alımınızda kullanıyorsunuz.

4 Nisan tarihinde sigorta alımımı yaptım. Alır-almaz whatsapp numaralarına eşimin öğretmen kimliğini gönderdim. 3 iş günü geçmesine rağmen karşı taraftan hiç bir cevap gelmeyince mail ile kendilerine ulaşmaya karar verdim.

Sigortam.Net Nasıl Bir Firmadır? Anlatayım Görün


İki mail ile sorunu çözdüğümü düşündüm, yanılmışım. Oysaki Sigortam.Net'ten gelen maile göre sorun çözülmüştü.

Sigortam.Net Nasıl Bir Firmadır? Anlatayım Görün


Mayıs ayına geldiğimizde iadem yatmadığı için tekrar bir mail trafiği oldu. Sonuç olarak iademi mantıklı bir gereçke göstermeden yatırmadılar. Çok sayıda müşteri temsilcisi ile görüştüm. Bir çoğu kampanya ve şartları hakkında bilgisiz.

En son şikayetvara yazdım. O sebeple müşteri temsilcisi aradı. Kendisi kampanyanın sadece telefon ile alımlarda olduğunu belirtip kapattı. Kendisine şartların o şekilde olmadığını belirtip mail ile geri döneceğimi belirttim. Bu arada kampanya şartlarında 2. madde de internetten alımlarda da kampanyanın geçerli olduğu yazızor.

Sigortam.Net Nasıl Bir Firmadır? Anlatayım Görün


Konu ile ilgili geri dönüş yapacağız dedikleri mailimin üzerinden 2 hafta geçti. Kimse de geri dönüş yapmadı.

Sigortam.Net Nasıl Bir Firmadır? Anlatayım Görün


%100 haklı olmama rağmen gördüğünüz üzere süreç içerisinde mağdur edildim. İş bilmez müşteri temsilcileri için harcadığım zaman da cabası. Forumda görüyorum, "Sigortam.net nasıl bir firmadır?" sorularına cevap olarak açtım bu konuyu. Burada gördüklerinizden daha amatör, insanları mağdur eden ve verdikleri sözü tutmayan bir firmadır. Görün ve bilin istedim.
Merhabalar

Güncelleme
Sistem değişikliği oldu. Geçmiş yıllarda SGK' dan fazla alınan tutar bilgisi geldikten sonra hastaneye size geri ödeme yapıyor ya da farkın 5 katını SGK' ya ceza olarak ödemek zorunda kalıyordu. Şimdi uygulanan süreç ise SGK size fazla alınan işlem bilgisinin yer aldığı evrakı gönderiyor. O belge ile Tüketici Hakem Heyeti' ne gitmek gerekiyor.


Özel hastaneye ödediğim fazla ücreti nasıl geri aldığımı aktaracağım.

Öncelikle konunun uzmanı değilim. Sadece edindiğim tecrübeyi paylaşmak istiyorum. İlave olarak bu konu hakkında çok fazla bilgi kirliği var. Elimden geldiğince de bilinç oluşturmak istiyorum.

Anlatımlarımı gerçek belgelerin görüntüsü ile de destekleyeceğim.
Belgelerini eklediğim hastaneyi karalamıyorum. Malesef toplulumuz haklarını bilmediği ve yeterli denetim yapılmadığı için neredeyse tüm özel hastaneler SGK' nın belirlediği oranlardan fazla ücret alıyorlar.

Tavsiyem doktora randevu almadan önce SGK sitesinden şehrinizdeki özel anlaşmalı hastane, branş ve doktorları kontrol etmelisiniz.


Anlaşmalı Hastane Sorgu Ekranı

Bursa Medical Park hastanesi İç Hastalıkları bölümü için anlaşmalı doktor listesi görünümü şekildeki gibidir.

Özel Hastanelere Ödenen Fazla Ücreti Geri Alma


Listede yer alan doktorlardan birine 17 Kasım tarihinde muayene oldum. Mauyene öncesi 78 TL ödedim. (Aslında talep edilen ücret daha fazlaydı. Şirketimin hastane ile anlaşması vardı. Normali %20 daha fazla)

Muayene sonrası doktor kan ve ultrasona gönderdi. Bunlar için de 273,30 TL ödedim. (Bu da şirket indirimi ile)

Muayene bittikten sonra faturalar mail adresime gönderildi.

Muayene faturası


Özel Hastanelere Ödenen Fazla Ücreti Geri Alma


Tahlil faturası


Özel Hastanelere Ödenen Fazla Ücreti Geri Alma


Biraz kendimi toparladıktan sonra SGK' nın ilave ücret ekranından ücret kısmını kontrol ettim.

Kullanmamız gereken kısım bu ekran

İlave Ücret Hesaplama Ekranı


Hatane kısmını boş bırakabilirsiniz. Daha önce anlaşmalı doktor ve hastane kısmını göstermiştim. Bu ekranda hastaneyi eklemeye gerek yok.
Kan tahlili eklemek istediğimde (hemogram) yazdığımda bunun tedaviye dahil olduğu, hemogram için ilave ücret alınamayacağı yazıyordu.

Özel Hastanelere Ödenen Fazla Ücreti Geri Alma


Ultrason kısmına geldiğimiz de ise sistemde sadece renkli ultrason var. Muayene ücreti ile birlikte 138,87 TL tutmaktadır. Ben ise toplamda katılım payı dışında (78 + 273,3 = 351,3 TL ödemiştim.)

Özel Hastanelere Ödenen Fazla Ücreti Geri Alma


Bana uygulanan işlemin de 3 boyutlu ultrason olup - olmadığı konusunda da bilgim yoktu. Sonuçta bizler doktor olmadığımız için bu kısımda eksik ve yanlışlarımız olabilir. Bu durum ileride SGK nın kontrolü sonucunda belirleniyor.

Fazla ücret alındığını düşünerek hastanenin internet adresinden 2 kere mail gönderdim. Herhangi bir geri dönüş yapılmadı. Tavsiyem mail vb. işler ile uğraşıp vakit kaybetmeyin.

Konu ile ilgili destek almak üzere Bursa SGK aradım. Hastaneden hizmet dökümü alıp SGK ya gitmem gerektiğini belirttiler.

Hastaneden hizmet dökümünü istedim. Biraz sağa sola göndermeden sonra ilgili belgeyi alabildim.

Özel Hastanelere Ödenen Fazla Ücreti Geri Alma


Faturalarımın çıktısı ile birlikte SGK İl Müdürlüğü' ne gittim. Orada ki görevli memurlar bizim kullandığımız sorgu ekranının aynısında kontrol ediyorlar. Fazla ücret alındığı konusunda ikna olduktan sonra sizden hazır bir dilekçe örneği alınıyor. Bu arada faturada adı yazan kişinin bizzat dilekçeyi imzalaması gerekiyor.
Biz hem annem hem de kendim için dilekçe doldurduk. Annem de benden 2 ay önce doktora gitmiş, o da fazla ücret ödemişti.

Dilekçe sonucu ortalama 1 ay sonra adresimize geldi. (Dilekçeyi 26 Aralık 2018 tarihinde doldurmuştuk.)

Özel Hastanelere Ödenen Fazla Ücreti Geri Alma


Belge geldikten sonra belge ile hastaneye gittik. Hasta Hakları birimi ile görüştük. Aynı belge kendilerine de gittiğinden bahsetti. Hastane yapılan işlem ve faturayı inceleyeceğinden bahsetti. Kendilerinin bu karara itiraz etme hakları olduğundan bahsetti. Hastanenin bize telefon ile ulaşacağı bilgisi verildi.

Belirli bir süre sonunda hastane bizden IBAN numarası istedi, IBAN verildikten 10 gün sonra da fazla alınan ücretler tarafımıza iade edildi. Ben 290 TL iade aldım. (Bana uygulanan ultrason da ücretsiz olanlardanmış. Sadece muayene ücreti 60,48 TL ödemem gerekirken 351,3 TL ödemiştim. Annem içinse
327 TL iade aldık.

Özel Hastanelere Ödenen Fazla Ücreti Geri Alma


Süreç biraz uzun ve uğraştırıcı da olsa sonunda lehimize sonuçlandı.

Umarım sizler için faydalı olur.

Hepinize sağlıklı günler dilerim.

Ekleme


Konuyu açtıktan sonra özel mesajdan doğum konusunda çok sayıda mesaj gelmeye başladı. Bu sebeple konuya doğum kısmını da ekleme gereği hissettim.

Doğum ücretleri için Tedavi türü Ayaktan değil, yatarak olmalı. Branş olarak da "Kadın Hastalıkları ve Doğum" seçilmeli (Aşağıdaki şekildeki gibi)

Özel Hastanelere Ödenen Fazla Ücreti Geri Alma


İşlem kısmında doğum olarak aratıp, sizin için uygun olan bölümü seçmelisiniz.

Özel Hastanelere Ödenen Fazla Ücreti Geri Alma


12 Mart 2019 itibariyle ekranda belirtilen tüm doğum türlerine göre fiyatlar aşağıdaki gibidir.

Özel Hastanelere Ödenen Fazla Ücreti Geri Alma
EKLEMELER

1. SGK'ya doldurduğum dilekçe örneği çok talep ediliyordu. Fotoğrafını çektim, alta ekledim.

Özel Hastanelere Ödenen Fazla Ücreti Geri Alma


2. Zaman sınırı, geçmişe dönük ne kadar eski işlem yapılabileceği sorulmuş. Mevzuata göre ne kadar bilmiyorum, SGK'ya giden arkadaşlar sorabilir. 13. Sayfada "kadir78" nickli forumdaş, 2 yıla yakın zaman sonra iade aldığını belirtmiş.

3. SGK üzerinden iade alma ve ceza işlemi bazı hastaneleri rahatsız etmiş. Kendilerine şu şekilde önlem almışlar. Fatura talep ettiğinizde size 2 adet fatura kesiyorlar. Birinci fatura ödemeniz gereken fatura, bu faturayı hastane üzerinden kesiyorlar. İkinci fatura sizden fazla alınan ücret için hastane içerisinde yer alan kafetarya için fatura kesiyorlar. Bu durumda fatura hastane için kesilmediğinden SGK bu duruma birşey yapamıyor. Bu durumda E-devlet üzerinden tüketici hakem heyetine şikayet ederek fazla alınan işlem tutarını iade alabilirsiniz.

4. SGK ile anlaşmalı özel hastanelerde malesef bir düzen bulunmamaktadır. Hastaneler kendilerince belirlemiş oldukları tutarlar üzerinden fazla ücret alıyorlar. SGK ile anlaşmalı özel hastanaler yukarıda da eklediğim görseldeki gibi doğum türüne göre en fazla 2.550 TL ilave ücret alabilmesi gerekirken özel hastanelerde 7.000-8.000 TL gibi ilave ücret alan SGK ile anlaşmalı özel hastaneler bulunmaktadır.

5. Hastaneler fazla alınan ücretin iade işlemi için size zorluk gösterecektir. Bu durumun bilincinde olun, gözünüz korkmasın.

6. Konu ile ilgili bilinç oluşturmak, tepki göstermek ve hak aramak çok önemli. Ancak bu şekilde sesimizi duyurup, sistemin düzenlenmesini sağlayabiliriz. Yaşadığınız benzer durumları Cimer, Sağlık Bakanlığı, görsel,yazılı ve sosyal medya gibi durumlarda dile getirerek gündem oluşturmasını sağlayabilirsiniz.


HEPİNİZE SAĞLIKLI GÜNLER DİLERİM.
Merhabalar

Özel hastaneye ödediğim fazla ücreti nasıl geri aldığımı aktaracağım.

Öncelikle konunun uzmanı değilim. Sadece edindiğim tecrübeyi paylaşmak istiyorum. İlave olarak bu konu hakkında çok fazla bilgi kirliği var. Elimden geldiğince de bilinç oluşturmak istiyorum.

Anlatımlarımı gerçek belgelerin görüntüsü ile de destekleyeceğim.
Belgelerini eklediğim hastaneyi karalamıyorum. Malesef toplulumuz haklarını bilmediği ve yeterli denetim yapılmadığı için neredeyse tüm özel hastaneler SGK' nın belirlediği oranlardan fazla ücret alıyorlar.

Tavsiyem doktora randevu almadan önce SGK sitesinden şehrinizdeki özel anlaşmalı hastane, branş ve doktorları kontrol etmelisiniz.


Anlaşmalı Hastane Sorgu Ekranı

Bursa Medical Park hastanesi İç Hastalıkları bölümü için anlaşmalı doktor listesi görünümü şekildeki gibidir.

Özel Hastanelere Ödenen Fazla Ücreti Geri Alma


Listede yer alan doktorlardan birine 17 Kasım tarihinde muayene oldum. Mauyene öncesi 78 TL ödedim. (Aslında talep edilen ücret daha fazlaydı. Şirketimin hastane ile anlaşması vardı. Normali %20 daha fazla)

Muayene sonrası doktor kan ve ultrasona gönderdi. Bunlar için de 273,30 TL ödedim. (Bu da şirket indirimi ile)

Muayene bittikten sonra faturalar mail adresime gönderildi.

Muayene faturası

Özel Hastanelere Ödenen Fazla Ücreti Geri Alma


Tahlil faturası

Özel Hastanelere Ödenen Fazla Ücreti Geri Alma


Biraz kendimi toparladıktan sonra SGK' nın ilave ücret ekranından ücret kısmını kontrol ettim.

Kullanmamız gereken kısım bu ekran

İlave Ücret Hesaplama Ekranı

Hatane kısmını boş bırakabilirsiniz. Daha önce anlaşmalı doktor ve hastane kısmını göstermiştim. Bu ekranda hastaneyi eklemeye gerek yok.
Kan tahlili eklemek istediğimde (hemogram) yazdığımda bunun tedaviye dahil olduğu, hemogram için ilave ücret alınamayacağı yazıyordu.

Özel Hastanelere Ödenen Fazla Ücreti Geri Alma


Ultrason kısmına geldiğimiz de ise sistemde sadece renkli ultrason var. Muayene ücreti ile birlikte 138,87 TL tutmaktadır. Ben ise toplamda katılım payı dışında (78 + 273,3 = 351,3 TL ödemiştim.)

Özel Hastanelere Ödenen Fazla Ücreti Geri Alma


Bana uygulanan işlemin de 3 boyutlu ultrason olup - olmadığı konusunda da bilgim yoktu. Sonuçta bizler doktor olmadığımız için bu kısımda eksik ve yanlışlarımız olabilir. Bu durum ileride SGK nın kontrolü sonucunda belirleniyor.

Fazla ücret alındığını düşünerek hastanenin internet adresinden 2 kere mail gönderdim. Herhangi bir geri dönüş yapılmadı. Tavsiyem mail vb. işler ile uğraşıp vakit kaybetmeyin.

Konu ile ilgili destek almak üzere Bursa SGK aradım. Hastaneden hizmet dökümü alıp SGK ya gitmem gerektiğini belirttiler.

Hastaneden hizmet dökümünü istedim. Biraz sağa sola göndermeden sonra ilgili belgeyi alabildim.

Özel Hastanelere Ödenen Fazla Ücreti Geri Alma


Faturalarımın çıktısı ile birlikte SGK İl Müdürlüğü' ne gittim. Orada ki görevli memurlar bizim kullandığımız sorgu ekranının aynısında kontrol ediyorlar. Fazla ücret alındığı konusunda ikna olduktan sonra sizden hazır bir dilekçe örneği alınıyor. Bu arada faturada adı yazan kişinin bizzat dilekçeyi imzalaması gerekiyor.
Biz hem annem hem de kendim için dilekçe doldurduk. Annem de benden 2 ay önce doktora gitmiş, o da fazla ücret ödemişti.

Dilekçe sonucu ortalama 1 ay sonra adresimize geldi. (Dilekçeyi 26 Aralık 2018 tarihinde doldurmuştuk.)

Özel Hastanelere Ödenen Fazla Ücreti Geri Alma


Belge geldikten sonra belge ile hastaneye gittik. Hasta Hakları birimi ile görüştük. Aynı belge kendilerine de gittiğinden bahsetti. Hastane yapılan işlem ve faturayı inceleyeceğinden bahsetti. Kendilerinin bu karara itiraz etme hakları olduğundan bahsetti. Hastanenin bize telefon ile ulaşacağı bilgisi verildi.

Belirli bir süre sonunda hastane bizden IBAN numarası istedi, IBAN verildikten 10 gün sonra da fazla alınan ücretler tarafımıza iade edildi. Ben 290 TL iade aldım. (Bana uygulanan ultrason da ücretsiz olanlardanmış. Sadece muayene ücreti 60,48 TL ödemem gerekirken 351,3 TL ödemiştim. Annem içinse
327 TL iade aldık.

Özel Hastanelere Ödenen Fazla Ücreti Geri Alma


Süreç biraz uzun ve uğraştırıcı da olsa sonunda lehimize sonuçlandı.

Umarım sizler için faydalı olur.

Hepinize sağlıklı günler dilerim.
Hepsi Burada da Mauro Rossi saatlerinde tek fiyat 39,90 İkinci üründe %50 indirim.

Saatlerin kalitesi hakkında bilgisi olanlar paylaşırsa, faydalı olur.

Bağlantı
 HB Mauro Rossi Saatler 39,90 TL 2. üründe % 50 İndirim
Arkadaşlar merhaba, Qosmio F45 Av410 modelinde bir laptopum var.

Intel Core2Duo T5450-1.66GHz işlemcisi var. Bunu yükseltmek istiyorum,
fakat hangi işlemciye kadar yükseltebilirim, hangi işlemciyi destekleyip desteklemediğini
öğrenmek istiyorum. Bunun için anakartın özelliklerine bakmak gerekiyor.
Ama hangi özelliklerine bakmalıyım. Bunun için bayağı baktım ama net bir bilgi
bulamadım. Çok fazla anlamadığım için olabilir. Yardımlarınızı bekliyorum.
Arkadaşımın masaüstü bilgisayarına format atım. Xp home premium kurdum. Herşey buraya kadar normaldi fakat bilgisayarın driverlarını kurduktan sonra bilgisayarı yeniden başlattım. Bilgisayar bundan sonraki her açılışında ekran da hiç bir şey çıkmıyor. Yazılar falan, ama bilgisayar daha sonra açılıyor ve masa üstü ekranı geliyor. Acaba bu durumu nasıl düzeltebilirim.
Bu iki nakine arasinda terettutte kaldim. Hangisini almaliyim, bu aletleri kullananlar yada bunlar hakkinda detayli bilgisi olan arkadaslarin yardimlarini bekliytorum. Fotograf makinesini almamdaki amacim elimin altinda her yere tasiyabilecegim ama kaliteli resimler cekip cogunu bilgisayarimda depolayip bazilarininda baskisini alabilecegim. Video kameram olmasina ragmen malum her yere video kamerami goturemeyecegimden ihtiyac duydugumda video kamerami aratmayacak videolar cekebilecegim, makineyi secmek. Urunler hakkinda on incelemede bulundum Sony T100 de gece cekiminde kullanan arkadaslar pek memnun degil, Canon ixus kullanan arkadaslar ise videonun avi olmasindan yani hafiza kartini somurmesinden rahatsiz. Bu iki urunun haricinde baska bir urun dusunmuyorum ve 5 gun icerisinde makinemi almak istiyorum. Siizden ricam tavsiye ettiginiz urunun arti yonlerinide belirterek cevap yazmaniz boylece bu makineler hakkinda daha detayli bilgi edinmis olacagim. Sadece makinenin ismini yazmaniz benim icin hic bir anlam ifade etmiyor. Ilginiz icin simdiden tesekkur ederim.
Arkadaslar pek cok arkadas sormus ama insan sonradan pisman olmak istemiyor.Bende sizlere hangi fotograf makinesini alsam diye sormak istedim. Dedigim gibi su an Amerika dayim. 1 ay dan beri fotograf makinesi alacagim ama kafam allak bullak oldu, hangisini alsam diye. Su an icin hosuma gidenler Sony den T100 ile W90 Canonun ixus 900 ile ixus 850 modeli. (sony ve canon oncelikli tercihlerimdir.) Ebadi kucuk her yere rahatca tasiyabilecegim, kaliteli, bana sorun yasatmayacak, guzel resimler cekebilecegim zamani geldiginde vidyo da cekebilecegim makine bakiyorum. Yardimlarinizi bekliyorum. Tavsiye ettiginiz makineyi bir iki cumle ile nedeniylede aciklarsaniz benim icin karar vermemde daha etkili olur. Simdiden tesekkurler
Hakkında
Konum: Bursa
Temel Bilgiler ve İstatistikler
Aktiflik: Şu anda DH'de değil
Son Giriş: 24 sa. önce
Son Mesaj Zamanı: dün
Mesaj Sayısı: 138
Gerçek Toplam Mesaj Sayısı: 1.024
İkinci El Bölümü Mesajları: 2
Konularının görüntülenme sayısı: 40.835 (Bu ay: 721)
Toplam aldığı artı oy sayısı: 604 (Bu hafta: 1)
En çok mesaj yazdığı forum bölümü: Sıcak Fırsatlar
Mesajları
İkinci El Referansları
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.