Şimdi Ara

iPhone X bazı kullanıcılarda baş ağrısı ve göz yorgunluğuna neden olmaya başladı (3. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
54
Cevap
0
Favori
2.846
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
Giriş
  • evet çok doğru iphone x başağrısı yapıyor ama kullanıcılarda değil, uzaktan bakıp ulaşamadığı ciğere mundar diyen barzolarda
  • Onemli bir konu aslinda ama dalgaya alinmis baya. Zamaninda laptop ekranlrinda ben de bu sorundan muzdariptim ve flicker free denilen bi teknoloji fark ettim.

Olayi soyle izah edeyim led ler genelde dim edilemezler. Yani voltaji azaltarak veya yukselterek parlakligini ayarlayamazsiniz. Ya yanarlar ya da sonerler , ara parlaklik seviyeleri yoktur aslinda.

E monitorler icin ara parlaklik seviyelerine ihtiyac var haliyle %20-30-60-70 gibi.

Cozumu isr PWM yani pulse-width modulation da buluyorlar. Ozetle arka aydinlatma olan ledler, saniyede 4-5 bin defa yanip sonuyorlar ve bir nevi parlaklik kisilmis oluyor.

Atiyorum %70 parlaklik seviyesinde saniyenin %70 inde acik , % 30 unda kapali kaliyor. Tabiki bunu esit araliklrla ve binlerce defa yanip sonerek zamana esit bir sekilde yayiyorlar. Bunu insan gozu farketmiyor, ama telefonu agir cekim modun alip baktiginizda belli oluyor her sey. Bir laptop ekraninda deneyebilirsiniz, parlakligi kistikca titresim artiyor.

Ben cozumu ekrani tam parlaklik seviyesinde kullanmakta buldum. %100 parlaklik seviyesinde ledler surekli acik kaliyor hic kapanmiyor haliyle titresim de olmuyor. Flux gibi bir programla da parlakligi bir nevi filtrelemis oluyorum, isimi goruyor.

İphone x ve note8 in titrediğini gorunce baya sasirmistim cunku , led monitorlerde flicker free ye gecileli 2-3 sene oldu. Son teknoloji cihazlarin da bu sekilde gelmesini beklerdim.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• X zaten bastan sona yanlis bir model, fiyat, donanim, tasarim, inovasyon, ergonomi, tasinabilirlik.. neresinden tutarsan dokuluyor..

5’le belirginlesmeye baslayan dusus x ile doruga cikti, bence elveda apple’a az kaldi..

• o kadar para veren adamın her yeri ağrır.
  • Yav ne saçmaladınız cihazda hiç bir sorun yok. Benim gözlerdeymiş sorun ( Allahtan gözlerdeydi cihazda olsa ne yapardım... ) gittim doktora dedi dinlendirici karartmalı cam verdi gözlük olarak onu kullanıyorum miss gibi hiç bir sıkıntı kalmadı. Telefonumun taksitide bitmek üzere. 78 ayım kaldı. Haydi bakalım bitsin sonra birtanede kardeşime alacağım.

:)) Arkadaşlar apple kullanıcısı olarak söylüyorum. Gerçekten çok severek kullanırdım heycanla beklerdim yeni çıkartacak telefonlarını. Ama X tam bir fiyasko gerçekten bu kadar saçmalayabilirlerdi.
  • x X x X kullanıcısına yanıt
    Yıllardır PWM ile çalışan cihazlar üzerine çalışırız. Bir kez adına Darbe demedik. Bilmiyorum fark ettiniz mi Sinal demiştim yazdığım yorumda Genişlik değil. Yani Sinyal denir ona Darbe değil demek istedim...
  • herkes doktor ve teknolji uzmani kesilmis yine..
  • quote:

Orijinalden alıntı: BekirHan

Yıllardır PWM ile çalışan cihazlar üzerine çalışırız. Bir kez adına Darbe demedik. Bilmiyorum fark ettiniz mi Sinal demiştim yazdığım yorumda Genişlik değil. Yani Sinyal denir ona Darbe değil demek istedim...

Anlıyorum fakat yanlış bir kullanım malesef. Sizinki bir tür ağız alışkanlığı belki. Yada çalışma alanınızla ilgili çok üzerinde durmadığınız bir şey olsa gerek(PWM kullanan bir cihaz üzerine çalışıyor olmanız PWM üzerinde çalıştığınız anlamına gelmez sanıyorum).

Aslında siz haberde doğru yazılmış bir şeye yanlış demeseydiniz düzeltmek durumunda kalmayacaktım. Çünkü bir kelime için bu kadar mesaj yazıyor oluşumuz biraz talihsizlik.

Öyleyse biraz daha bilgi verelim PWM ile ilgili. En basitinden bir bilgisayar fanının hızını kontrol etmek için de kullanılan bir yöntem. Sabit genlikte fakat değişken genişlikler oluşturacak şekilde darbeler verirsiniz ve belli bir periyotta sinyalinizin ortalaması darbe genliğinden düşük veya eşit olur. Bu sayede motorun değişken hızlarda dönmesi sağlanır.

Aslında buradan da görülüyorki bu modülasyon türünde darbeleri görmezden gelmek hata olur. Çünkü PWM'in can damarı 'darbeler' aslında. Ayrıca, zaten tüm modülasyon türleri sinyallere uygulanır, neden bir modülasyon türünün adında sinyal bulunsunki? Hani genel kalmıyor mu 'sinyal'? Spesifik bir şey değil, modülasyon türünü anlatmak ve diğerlerinden ayırmak için uygun değil, gibi. Umarım doğru yansıtabilmişimdir.

fatih-8 nick'li üye de güzel bilgi vermiş PWM ile ilgili. Belki o da yazdıklarımda yanlış bir şey görüp düzeltebilir.

(Evet, önceki mesajın son cümlesinde "sinyal" yerine "genişlik" yazmışım)

• x X x X kullanıcısına yanıt
    Açıkçası pwm' i u zaten kullandığını belirten birisine birşeyleri böyle ısrarla ve şahsen gereksiz defa açıklamaya çalışmanıza anlam veremedim.

Niye sinyal diyoruzu tasarladığımız bir parça üzerinden size anlatmaya çalışayım son kez!

Darbe fizikte daha mekanik, sinyal ise daha elektriksel bir kavram. Örneğin yüksek basınç akış valfi gibi selenoid ile basınç kontrolü yapan bir cihazda kontrolcü ünitesinden selenoide sinyaller gönderilir ve cihaz valfi istenilen basınca gelecek şekilde açık tutmak için çalışır.

Bunu sizin dediğiniz gibi darbe yada daha iş hayatındaki kabul edilmiş kullanımına uygun şekilde sinyaller sağlar. Bence daha fazla uzatmayalım bu gereksiz konuşmayı keza 3 kez cevap vermenize şaşırdım keşke yazmasaymışım. İyi geceler...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi BekirHan -- 9 Şubat 2018; 2:24:34 >
  • çok pahalı değil biz fakiriz

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Mr.Pan -- 9 Şubat 2018; 10:28:4 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: BekirHan

Açıkçası pwm' i u zaten kullandığını belirten birisine birşeyleri böyle ısrarla ve şahsen gereksiz defa açıklamaya çalışmanıza anlam veremedim.

Niye sinyal diyoruzu tasarladığımız bir parça üzerinden size anlatmaya çalışayım son kez!

Darbe fizikte daha mekanik, sinyal ise daha elektriksel bir kavram. Örneğin yüksek basınç akış valfi gibi selenoid ile basınç kontrolü yapan bir cihazda kontrolcü ünitesinden selenoide sinyaller gönderilir ve cihaz valfi istenilen basınca gelecek şekilde açık tutmak için çalışır.

Bunu sizin dediğiniz gibi darbe yada daha iş hayatındaki kabul edilmiş kullanımına uygun şekilde sinyaller sağlar. Bence daha fazla uzatmayalım bu gereksiz konuşmayı keza 3 kez cevap vermenize şaşırdım keşke yazmasaymışım. İyi geceler...

Hürmetler efendim

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Bende yeni 8plus aldım 2gün önce aynen bendede baş ağrısı göz yorgunluğu yapıyor napıcam bilmiyorum hemen göz biraz yanma baş agrısı yapıyor acaba ekran camını değişsem düzelirmi kalın bi ekran koruyucu taktırsam

• 
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.