Şimdi Ara

İPHONE 5 ŞARJ ETME - PİL DURUMU HAKKINDA CEVAPLAR

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
10
Cevap
0
Favori
4.392
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Arkadaşlar iphone 5 şarj olayı ile sorularıma cevap olacak tek konu yok. Hep farklı konularda dağılmış şekilde..

Sorularımı cevaplayan arkadaşlara teşekkürler..

Soracaklarım hep jailbreaksiz İphone 5 için..

1. İphone 5 pili kullandıkça daha verimli mi oluyor?

2. İphone 5 şarjda iken kullanmak sorun olur mu? Pilin performansını etkiler mi?

3. İphone 5 i şarja koyduktan sonra %100 olmadan çıkardım kullandım 1-2 saat sonra tekrar şarja koydum. Bunu çok sık yapıyorum. Pili etkiler mi şarj dayanma süresini düşürür mü?

4. İphone 5 pilinin belli bir şarj etme sayısı var mı? Varsa Bu sayıya ulaşınca pil değişimi mi yapılıyor?

5. İphone 5 pilin dayanma gücü yazılım ile artırılabilir mi?

Şu an bu sorular aklıma geldi. Başka olursa yine yazarım.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi necmisz -- 22 Mayıs 2013; 15:48:16 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Yeniden şarj edilebilir lityum bazlı teknoloji, Apple dizüstü bilgisayarınız, iPod'unuz, iPhone'unuz veya iPad'iniz için günümüzdeki en iyi performansı sağlar. Bu standart pil teknolojisini pek çok başka cihazda da bulabilirsiniz. Apple pilleri, diğer cihazlardaki lityum bazlı teknolojiyle ortak özelliklere sahiptir. Diğer yeniden şarj edilebilir pillerde olduğu gibi, bu pillerin de yenilenmesi gerekebilir.

Standart Teknoloji
    Lityum-iyon polimer piller, hafif bir paket içinde uzun pil ömrü sağlayan yüksek güç yoğunluğuna sahiptir. Ayrıca, lityum-iyon polimer pilleri tam şarj ya da deşarj döngüsünün tamamlanmasını beklemeden istediğiniz zaman şarj edebilirsiniz.

Standart Şarj
    Lityum-iyon polimer pillerin çoğu, cihazınızın pil kapasitesinin %80'ini doldurmak için önce hızlı şarj olur, ardından yavaş şarja geçerler. Şarj sırasında kullanılmayan bir iPod ilk iki saatte %80 kapasiteyle şarj olurken, tam olarak şarj olması için iki saat daha şarj edilmesi gerekir. Şarj döngüsü çizelgesinde belirtildiği gibi, tüm lityum-iyon bazlı pilleri oldukça yüksek, ancak yine de sınırlı bir sayıda şarj edebilirsiniz.

Şarj döngüsü pil gücünün tamamen kullanılması anlamına gelse de, tek bir şarj anlamına gelmek zorunda değildir. Örneğin, gün içerisinde iPod'unuzu birkaç saat dinleyerek gücünün yarısını kullanabilir ve sonra tümüyle şarj edebilirsiniz. Bir sonraki gün aynı şeyi yapsanız da, hâlâ iki değil, tek bir şarj döngüsü içinde olursunuz; yani bir döngüyü tamamlamak için birkaç gün geçmesi gerekebilir. Şarj döngüsünü her tamamladığınızda pil kapasitesi bir miktar azalır; ancak dizüstü bilgisayar, iPod ve iPhone pilleri orijinal pil kapasitesinin sadece %80'ini koruyabilir hale gelinceye dek şarj döngüsünü birçok kez tamamlayabilirler.

Pili Değiştirme ve Zararsız Kılma
    Yeniden şarj edilebilir pillerin sınırlı sayıda şarj döngüsü vardır ve sonunda değiştirilmeleri ve imha edilmeleri gerekir. Yerleşik lityum-iyon polimer pile sahip ürünler için, bu piller sadece Apple veya Apple yetkili servis sağlayıcısı tarafından değiştirilmelidir. Pillerin her zaman evsel atıklardan ayrı olarak geri dönüştürülmeleri veya imha edilmeleri gerektiği için, Apple ve yetkili servis sağlayıcıları bitmiş pilin doğru şekilde geri dönüşümünü sağlarlar. Apple pil değiştirme seçenekleri hakkında daha fazla bilgi alın

Güç Kullanımı Nasıl Maksimize Edilir
    Pilinizin cihazınıza güç sağlama süresinin uzunluğu, onu nasıl kullandığınıza bağlıdır. Örneğin, film izlemek veya oyun oynamak, dizüstü bilgisayarınızın pilini basit bir kelime işleminden daha fazla harcar. Dizüstü bilgisayar, iPod, iPhone veya iPad'inizin pil ömrünü artırmak için bazı basit adımlar uygulayabilirsiniz.

tamamen resmidir

LİNK

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi *GameOver* -- 22 Mayıs 2013; 16:20:18 >

• Soruların bir kısmına cevap olmuş bu yazdıklarınız...

• quote:

Orijinalden alıntı: necmisz

Arkadaşlar iphone 5 şarj olayı ile sorularıma cevap olacak tek konu yok. Hep farklı konularda dağılmış şekilde..

2. İphone 5 şarjda iken kullanmak sorun olur mu? Pilin performansını etkiler mi?

3. İphone 5 i şarja koyduktan sonra %100 olmadan çıkardım kullandım 1-2 saat sonra tekrar şarja koydum. Bunu çok sık yapıyorum. Pili etkiler mi şarj dayanma süresini düşürür mü?

4. İphone 5 pilinin belli bir şarj etme sayısı var mı? Varsa Bu sayıya ulaşınca pil değişimi mi yapılıyor?

Sorulara cevap verecek kimse yok mu?

• quote:

Orijinalden alıntı: necmisz

Arkadaşlar iphone 5 şarj olayı ile sorularıma cevap olacak tek konu yok. Hep farklı konularda dağılmış şekilde..

1) Hayır ben 4 aydır kullanıyorum kullanım süresinde bir artma olmadı hatta ilk aldığımda 6.0.1 yüklüydü 8-9 saat kullanabiliyordum çok memnundum sonradan 6.1 e falan yükselttik başımıza iş aldık aşırı kullanımda max 4 saat kullanabiliyorum normal kullanımda 5 saat ortalama.

2)Sorun olmaz sadece o anki şarj için sağlıklı olmaz daha yavaş şarj olur. Bide cihaz çok ısınır saatlerce kullanırsan

3)Etkileyebilir, en iyisi şarja koyduktan sonra %100 olmasını beklemek ve ardından 30-40 dk daha şarj etmek. Böylece piliniz tamamen dolar daha uzun süre kullanırsınız en az 30dk en çok 1-1.30 saat etkiliyor. %100 olur olmaz çıkarmakla %100 den sonra 40 dk daha bekleyip şarjı tamamlamak arasında belirgin bir kullanım farkı oluyor. Battery Doctor uygulamasını indirin. Bataryanın durumunu görmenizi sağlar. Şarja taktığınızda 3 tane çember çıkar. 1-hızlı şarj (%80 olana kadar çok hızlı şarj oluyor) 2-Yavaş şarj (%80 ile %100 arası yavaş şarj oluyor batarya dolsun diye) 3- Trickle şarj (%100 olduktan sonra 40 dk daha bekleyerek bataryayı tamamen dolduruyorsunuz) Bunları program yapmıyor yanlış anlaşılmasın sadece o anki durumu gözlemlemeni sağlıyor.

4) Öyle bir şey yok.

• Telefon şarj olurken bir yandanda kullanmak pil hücrelerini daha çabuk yıpratıyor.Onun haricinde parça parça şarj etmek sorun olmaz.Ben genelde %100 de fiş simgesi çıkana kadar şarj ediyorum.
  • Apple'ın belirttiği üzere, şu 2 nokta en çok sorulan ve en çok yanlış bilinen şeyler:

1- Lityum-iyon polimer piller, hafif bir paket içinde uzun pil ömrü sağlayan yüksek güç yoğunluğuna sahiptir. Ayrıca, lityum-iyon polimer pilleri tam şarj ya da deşarj döngüsünün tamamlanmasını beklemeden istediğiniz zaman şarj edebilirsiniz.

2- iPhone'unuzu Düzenli Olarak Kullanın
    Lityum tabanlı pilin düzgün şekilde korunması için, elektronların hareket halinde olması önemlidir. Ayda en az bir kez tam şarj döngüsü gerçekleştirdiğinizden emin olun (pili %100 doldurma ve boşalana kadar çalıştırma).

Ayrıca günümüzde "hala" telefon satıcılarının (büyük teknoloji marketlerde çalışanlar dahil) "abiiii 12 saat şarj et muhakkak, sabaha kadar şarj et vs. gibi söylemleri devam etmekte

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi tanriseven -- 22 Mayıs 2013; 22:35:32 >

• 1- Evet ilk zamanlar yaşanan bir durum... Telefonun ilk zamanlarında :)

2- Şarj da iken kullanmak telefonun bataryasına zarar verir, bir yandan dolarken bir yandan boşalması daha çabuk yıpranmasını sağlar ha ama ne kadar etkilidir bilinmez...

3- %100 olduktan sonra bile hemen çıkarmamak gerekir, battery doctor dan bakmak lazım verimli kullanımı böyle elde edersin sanırım en zararlısı bu..

4- Bu konuda pek bir bilgim yok ancak jb li telefonların bir uygulamasında görmüştüm, telefonun kaç kere şarj edildi kaç kere daha şarj edilebileceği gibi bir şey ancak kesin bir bilgi aklımda yok ...

5- Yazılım ile arttırılabilir, mesela battery doctor senin ramını gereksiz kullanan şeyleri temizliyor hem kasmayı önlüyor hem şarj düşümünü.... Ancak doğrudan batarya süresini uzatan bir uygulama olAMAZ...

Şu an bu cevaplar aklıma geldi :)

Umarım yardımcı olmuştur.

• arkadaşlar bende bataryayı değiştirdim fakat şarjım yarım gün anca gidiyor ne yapmam lazım lütfen yardım
  • quote:

Orijinalden alıntı: celal_altun

arkadaşlar bende bataryayı değiştirdim fakat şarjım yarım gün anca gidiyor ne yapmam lazım lütfen yardım

sanırım telefonu değiştirmek doğru tercih olacak. bende de aynı sorun var.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.