Şimdi Ara

Ios vs Android Yazilim Geliştirme

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
14
Cevap
0
Favori
440
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Merhaba bilgisayar muhendisligi okuyup mobil yazilimcilik sektorunde ilerlemeye karar verdim hangi alana yonelmeliyim bilemedim. Ios tarafına uygulamalar genelde ilk guncellemelerini verdiginden bana ios daha uygun geldi elimdeki j7 prime cihazini satip iphone 6 alip swift ogrenmeye başlayı düşünüyorum.

Sizce sektorun ihtiyac duyduğu gelistirici kimdir hem yurt ici hem yurt disi, ios vs android olarak nedenleriyle beraber aciklar misiniz?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• iş ilanlarına bakarsanız tam istediğiniz bilgiyi verecektir.
  • bekoc kullanıcısına yanıt
    Mantikli :)

Ama ben bilgili bir kisi varsa aramizda sektor içindeki daha ayrintili bir aciklama bulmak amaciyla konuyu acmistim iki sektoru artılariyla eksileriyle ortaya koyacak.

• Hmm ucu çok açık bir soru olmuş ancak,

Şimdi daha okula girmeden(okuyup fiilinde kullandığın zaman eklerinden dolayı bu çıkarımı yaptım), telefon satmak vs çok iyi bir fikir değil. Okulda alacağın Bilgisayar Mühendisliği eğitimi , sen nereye yönelmek istersen iste sana yardımcı olacaktır. Önemli olan bu temeli çok iyi şekilde almak ve kavramak. Örneğin iyi derecede data structures bilmeyen bir kişinin, mobile yazılımcı değil herhangibir cihaz yazılımcısı olabileceğini düşünmüyorum. Bu yüzden bence nihai kararını vermeden önce okuldaki ilk iki seneni bitirmeni ve bu iki sene sonrasında stajlarını ve bitirme projeni karar verdiği alan üzerine yapmanı öneririm. (Özet geçmek gerekirse mobil yazılımcı olacağım diye kendini şartlama Computer Science devasa bir alan ve bu alanda senin çok daha fazla hoşuna giden kısımlar bulman olası)

Bence başlangıç olarak Androidle başlamak en iyi seçim, geliştirmesi ucuz, geliştirip markete yüklemek kolay.Ios programlamayı düzgünce yapmak için Mac işletim sistemli bir cihazda zorunlu olmasada belli noktadan sonra şart gibi bir şey. Ayrıca daha sonra hangi platforma geçersen geç , burada oluşturduğun temeli kullanabileceksin. Bu yüzden istersen developers.android.com veya udacity.com'dan kursları /egzersizleri takip etmeni öneririm. Kitap konusunu özellikle bu sektörde pek önermem, çünkü kendini yenileme hızı ciddi anlamda yüksek.

Kolay gelsin
    Başarılar

• theozy T kullanıcısına yanıt
    Tabi oyle dediginiz gibi okul buyuk bir etken.

Bir sonraki semester da Belcikadaki Leuven universitesine computer science e gitmeyi düşünüyorum flemenkce hazirlik almam gerek 1 senelik. Avrupadaki en iyi universitelerden biri oldugundan iyi eğitim alabilecegimi dusunuyorum flemenkce yi ogrendikten sonra. Eğitim konusu boyle oldugundan içimde ne varsa okul bana en iyisini cabalamam icin yardim eder diye dusunuyorum arastirdigim kadariyla Swift/objective c java ya gore syntax i daha zormus bu yüzden cogu developer android uzerinde mobil programlama yapiyormus hal boyle olunca pazarda aranan eleman ios developer oluyormus ufak bir arastirma sonucu bu yargıya vardim. Bu ve gerek iphone hayramligim beni motive eden bir etken ios sektorunde o yuzden anneme telefonumu verip iphone 6 alma gibi bir niyetim var hafiften uygulama gelistirmeyi ogrenip okula kabul edilme konusunda bir kac proje (en azindan cabalarim) onu gostermek istiyorum.

• Merhaba, Öncelikle okuduğun bölümü başarı ile bitirmen dileklerimle sözlerime başlamak istiyorum.

Ben, 1 - 1,5 Tahminen 1-1,5 yıl c# eğitimi aldım. Bu eğitimden sonra bende kararımı değiştirip mobil platform'a yani ios swift programlama diline geçiş yaptım.

Özellikle ios swift programlama dilini seçtim çünkü yaptığım araştırmalar sonucu tüm dünya çapında tüm yatırımlar gelişimler özellikle mobil alanda ciddi bir rol aldı. Bende bunu baz aldım Özellikle Türkiye'de kime sorduysam herkes Android uygulama geliştirme yaptığını veya masaüstü uygulamalar kısmında daha çok c# olduğunu öğrendim. ios programlama Obj-C ile yazıldığı için haliyle bilen kitlesi gerçekten çok azdı. Ancak apple ona da çözüm bulup swift dilini geliştrdi. Bu dil henüz yeni olduğu için ve öğrenilmesi de android'e oranla daha kolay olması ve Türkiye'de bilen kitlenin ciddi anlamda azlığı bana iş hayatı konusunda ciddi bir fayda sağlayacağını düşünüyorum.

Eğer mobil'e merakın varsa ios swift dilini seçebilirsin.
    Ancak ios geliştiricisi olmak malum masraflı. Apple macbook pro/imac yani apple pc olması şart! eğer app yaptın ve bunu apple store'de yayaınlayacaksın yıllık 99 Dolar ücreti olan apple store gelişltirici hesabı alman gerekiyor.

Takıldıklarını sorabilirsin. Bende yavaş yavaş app geliştirmelere başladım.

He bu arada mobil uygulama zorluk derecelerini sıralarsak
    1-Windows Phone
    2-Swift ios programlama
    3-Android

• mtrkmn61 kullanıcısına yanıt
    Merhaba iyi dileklerin icin teşekkür ederim.

Gercekten objective c ve swift gercekten syntax i zor bir dil. Ogrenmesibde C programlama dilini bilmeyen bir kisiye zordur diye tahmin ediyorum.

https://www.tiobe.com/tiobe-index/

Burada görüldüğü üzere objective c düşüşte swift yukseliste apple da swiftin arkasinda oldugundan swift ogrenmek daha iyidir diye dusunuyorum objevtive c de kullanilan kutuphaneler swift te de kullanılıyor zaten ha bu demek degil ki sadece swift ogrenmek yeterli ios mac app yazacak kisi ikisinide bilmeli benim görüşüm olarak ama gelecek swift te bu da bir gerçek.

Ios mac developer olmak gercekten masrafli kendi yazdigim app i sanal makinede windows uzerinde xcode emulator ile denesek bile telefonumuza aktarmak icin jailbreak gibi yontemler denemek gerek developer uyeligi almak dışında.

Bakalim hayirlisi gercekten bir seyler yapmak istiyorum yasim ilerlemeden 20 yasima girmek uzereyim 2 sene meslegim olsun diye 2 sene dandik bir bolumde egitim gordum ha diplomami alinca bu sene kpss puanim yuksek oldugundan cok rahat memurluga başlarım kisa surede ama millet porsche bmw, iyi bir ev iyi bir yaşam kosullari olan ortama sahipken ne bileyim çabalamadan etmeden ileri de aile sahibi olup gecim sikintisi yada ne bileyim is kosullarindan bunalip bu zamanlarimi hatirladigimda cok perisan olurum caba gostermeyip aglamak bana yakismaz. Biraz depresif bir yazilimci kimligim var izlenimi verdim galiba :)

• Soylede olabilir C++ ile hem android hem ios platformuna uygulama geliştirilebilir. Ust mesajimda otobust3 oldugumdan cok fazla imla hatasi yapmisim affola .

• quote:

Orijinalden alıntı: Emir M.

Merhaba iyi dileklerin icin teşekkür ederim.

Gercekten objective c ve swift gercekten syntax i zor bir dil. Ogrenmesibde C programlama dilini bilmeyen bir kisiye zordur diye tahmin ediyorum.

https://www.tiobe.com/tiobe-index/

Burada görüldüğü üzere objective c düşüşte swift yukseliste apple da swiftin arkasinda oldugundan swift ogrenmek daha iyidir diye dusunuyorum objevtive c de kullanilan kutuphaneler swift te de kullanılıyor zaten ha bu demek degil ki sadece swift ogrenmek yeterli ios mac app yazacak kisi ikisinide bilmeli benim görüşüm olarak ama gelecek swift te bu da bir gerçek.

Ios mac developer olmak gercekten masrafli kendi yazdigim app i sanal makinede windows uzerinde xcode emulator ile denesek bile telefonumuza aktarmak icin jailbreak gibi yontemler denemek gerek developer uyeligi almak dışında.

Bakalim hayirlisi gercekten bir seyler yapmak istiyorum yasim ilerlemeden 20 yasima girmek uzereyim 2 sene meslegim olsun diye 2 sene dandik bir bolumde egitim gordum ha diplomami alinca bu sene kpss puanim yuksek oldugundan cok rahat memurluga başlarım kisa surede ama millet porsche bmw, iyi bir ev iyi bir yaşam kosullari olan ortama sahipken ne bileyim çabalamadan etmeden ileri de aile sahibi olup gecim sikintisi yada ne bileyim is kosullarindan bunalip bu zamanlarimi hatirladigimda cok perisan olurum caba gostermeyip aglamak bana yakismaz. Biraz depresif bir yazilimci kimligim var izlenimi verdim galiba :)

Benim görüşüm, bundan sonra obj -C dilinin tarihe karışacağı yönünde. Lakin Apple aürekl Swift dilini geliştirmekte. Şuanda Swift 3 var ama 3.1 üzerinde çalışıyorlar ve eylül gibi 3.1 duyurulacağını duydum. Sabretmek ve azim etmek gerek. Yoksa başarılı olamayız. Ayrıca bmw, Mercedes 'lere bakarak hayatını kurma :) gösteriş iyi birşey değil :)

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >

Objective c bana unutulmaz diye geliyor swift yanina objective c de kesin olmali gibi. Bilemiyorum :)

Bmw mercedes gösteriş icin degil bence hayat standardı param olsa alis gucum varsa ferrari 458 italia hayalimdeki araba onu alirim. :)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-575E87AA4 -- 24 Mayıs 2017; 15:22:43 >
  • quote:

Objective c bana unutulmaz diye geliyor swift yanina objective c de kesin olmali gibi. Bilemiyorum :)

Bmw mercedes gösteriş icin degil bence hayat standardı param olsa alis gucum varsa ferrari 458 italia hayalimdeki araba onu alirim. :)

Alım gücün varsa tabiki de al :) Ancak her bmw, Mercedes ' i olan zengin değildir :) bugün 65 bin tl 2005 bmw alıp gösteriş yapabilirsn :) Yine x3'de alabilirsn :) yani dostum hedefin araba almak olmasın. Hedefin ; Nasıl daha başarılı olurum, nasıl daha iyi olurum o olsun. kazancımı hemen araba değil de yatırım yapmaya dönüştürmeyi hedef belirle :)

Tabiki de onceligim ideal ve hedeflerim.

Nasil basarili olurum nasil okuluma kendimi kanitlarim ki iyi bir sirket beni fark edip is teklifinde bulunsun bana.

Basarili olduktan sonra gerisi kolay zaten :)

Hocam siz swift icin hangi kaynaklari kullaniyor sunuz?

• quote:

Tabiki de onceligim ideal ve hedeflerim.

Nasil basarili olurum nasil okuluma kendimi kanitlarim ki iyi bir sirket beni fark edip is teklifinde bulunsun bana.

Basarili olduktan sonra gerisi kolay zaten :)

Hocam siz swift icin hangi kaynaklari kullaniyor sunuz?

Türkçe olarak çok sağlam ve güncel kaynaklar maalesef yok. Ancak nette ardamavi.com ve bazı sitelerde var biraz daha güncel dersler anlatan. Benim kendi sitem vardı İosdernegi.com diye hedefim dersler, projeler paylaşmaktı ancak zamandan dolayı fazla ilgilenemedim. Ama ramazanda boşluğun var inşallah ilgileneceğim. Onun dışında youtube 'de Swift 3.0 tutorial dersleri izleyebilirsin. Ancak dersler ingilizce. Keza benimde ingilizce sıfır denecek kadar az ve henüz ciddi anlamda yapmış olduğum bir projede yok :) benim vaktim fazla yok o yüzden sürekli Swift ile ilgilenemiyorum :) ama zaman buldukça açıp bakıyorum :)

Benimde haftaya finallerim var onlar bitsin bos zamanim cok olacak okul işini halledip bir an once swift ve objective c ogrenmeye can atiyorum. Once css i bitirmem lazim css i tamamen ogrenemedim :)

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.