Şimdi Ara

İos Vs Android

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
3
Cevap
1
Favori
130
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • İOS:Kapalı kayanak kodlu bsd unix (diğer adıyla unix) temelli işletim sistemidir,Oldukça stabil kararlı ve hızlıdır bunun nedeni donanım üreticisiyle yazılım üreticsininde Apple ınc. a ait olmasından kaynaklı olabilir veya unix işletim sistemlerinin linux tan daha hızlı olmasından kaynaklı olabilir.Güvenliğe gelirsek ios kapalı kaynak kodlu olduğundan dolayı haliyle arka planda ne yaptığını göremiyoruz tabii bu belli başlı insanları endişlenediriyor nerden bilebilirsiniz belki bilgileriniz başka şirketlere satılıyor belki kameranızdan izleniyorsunuz belkide mikrofondan duyabiliyorlar yada kayıt ediyorlar üstüne üstlük bide bu cihazlara tomar tomar para veriliyor iphone 13 pronun üretim maliyeti 540 dolar iken 1000 dolara satılması 30.000 tl ediyor yuvarlarsak ayrıca bu fiyat vergisiz fiyatı 😀 androide gelelim şimdi

Android:Açık kaynak kodlu linux temelli işletim sistemidir.Android açık kaynak kodlu olduğundan birçok firma kendi telefonlarına özel bir işletim sistemi yapmak la uğraşmak yerine hazır bir tablo tercih eder hız stabilite yada kararlılık konusunda firmadan firmaya değişir çünkü linux türevi olan android uyarlanılabilmesi kolaydır (geliştiriciler için) unix gibi her cihaz için o sistemi tekrar yazmanız gerekmez ve buda Hız stabilite ve kararlılıkta düşüş yapar bu yüzdende orta seviye laptoplarda ve bilgisiyarlardaki donanımlardan daha yüksek donanım kullanmak yüzünde kalıyorlar tabii bu donanımları müşterilerin gözünü boyamak içinde yüksek tutuyorlar .Güvenliğe gelirsek açık kaynak kodlu olduğundan güvenlik iyi olması gerekir(di) ama google yine yaptı yapacağını kapalı kaynak kodlu olan uygulamalarını sizin telefonunuzda sisteminize gömülür bir şekilde geliyor ve google biliyorsunuz o da bilgilerinizi toplayıp satan bir şirket ama bu gömülü uygulamarı kaldırırsanız ve micro g kullanırsanız güvenliğiniz belli bir ölçüde artar ama bu baya bi zamanınızı alabilecek şeyler
    ayrıca android hakkında belli bir bilgiye sahip olmalısınız ayrıca androidde herhangi bir ücretli uygulamayı ücretsiz indirebilirsiniz apk olarak.ios ta bu işlemi yapmak için jailbreak yapmalısınız tabii artık jailbreak ios 16 dan sonra yapabilmeniz imkansız hale geldi ve bu telefonda kararsızlığa neden olur.cihaza zarar gelebilir . ayrıca androidde saldırgan herhangi bir uygulama yollarsa kullanıcıya örnek versem google play de ücretli olan bir uygulama ve bu saldırgan size o ugylamayı apk olarak gönderiyor ve o apk dosyasının arkasında sizin kameranızı mikrofonununuzu telefonun herşeyini kontrol edebilir ama ios ta böyle bir şey yok. android güvenliği özetlersek leş gibi

​Peki ya kazanan?

apple a güvenenler için ios
    googla güvenenler ve uğraşmak isteyenler için android
    Taraf tutmadığımı belirtmek isterim

• Aslında iki işletim sistemi de neredeyse aynı şekilde puanlanabilir fakat android son zamanlarda çok fazla güvenlik açığı yaşadığından dolayı.. İOS ez win
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.