Şimdi Ara

BIOS EKRANINA GİREMİYORUM!!!

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
22
Cevap
0
Favori
39.564
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Merhaba arkadaşlar benim Lenovo markalı dizüstü bilgisayarım var modeli Z570. Bilgisayarda Virtualization Technology i açmam gerek ama biosa giremiyorum. Sadece biosa değil multiboot ekranına da giremiyorum. f2 ile giriliyor bios ekranına basıyorum sol altta "please wait..." diyor ama kilit ekranına devam ediyor bios açılmıyor ne yapabiliriz?

• bilgisayarı kapat.
    pili çıkart ve güç kablosunu çek.
    10-15 saniye kadar güç düğmesine basılı tut.
    Sadece güç kablosunu takıp bilgisayarı başlat.
  • snoppy kullanıcısına yanıt
    deneyecem teşekkür ederim
  • İse yaramadi aynı sey oluyor.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • BIOS yazılımı güncel mi hocam? Update etmeyi denediniz mi peki?
  • snoppy kullanıcısına yanıt
    nasıl yapabiliriz bu işlemi onları hiç denemedim.
  • ByHolmes B kullanıcısına yanıt
    http://www.cpuid.com/softwares/cpu-z.html

cpu-z programını indirip çalıştırın.
    Mainboard sekmesinde bios sürümü numarası yazar. Orada 45CN38WW 'den başka bir değer varsa bios eskidir.

Lenovo sitesinden yenisini indirip yükleyin.
    http://pcsupport.lenovo.com/tr/tr/products/laptops-and-netbooks/ideapad-z-series-laptops/ideapad-z570/

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi lost -- 20 Ağustos 2017; 18:57:4 >

• lost kullanıcısına yanıt
    yok hocam versiyona da baktım bir sıkıntı yok ondada.
    BIOS EKRANINA GİREMİYORUM!!!

z570 modelinde de novo tuşu varmış. Pc'yi kapatın ve bu tuşa basın. Boot menüsü ve bios menüsü ekrana gelecektir.
    aynen o tuş var ama basıyorum o tuşta çalışmıyor.
    Siz disk yapısıyla mı oynadınız? Sonradan win 8, veya 10 mu yüklediniz?
    Üzerinde gelen kurtarma, ön yükleme bölümlerini bozmuşsanız bunları tekrar oluşturmanız gerekiyor.
    z570'lerde kurtarma dvd'leri olması gerekiyor ya onlar ile yapın ya da videoda anlatılmış o şekilde yapın:
    Verilerinizi tümüyle YEDEKLEYİN.

https://www.youtube.com/watch?v=d55C_rc4ZxI
    aynen sonradan ben win10 kurdum ilk kurduğumda sorun çıkmadı ama 1 yıl sonra birdaha format attığımda sorun çıktı.
    Videodaki kişi işlemi yaparken multiboot menüsünü açabiliyor bende o da açılmıyor ne yapmam gerek. Birde Y580 için bu video benimki Z570 sıkıntı yaratır mı?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ByHolmes -- 21 Ağustos 2017; 17:29:45 >
    Aynı sorun z580 serisinde de vardı ama sonradan bios güncelleme ile durumu düzelttiler.
    Sizin bios çok eski ne yazık ki.

boot menüsü için F12 tuşu kullanılır diye okudum, onunla bir deneyin.
    Lenovo forumunda bile bu model için çözüm sadece yukarıda arkadaşın yazdığı pili ve kabloyu çıkarma metodu var.

cd veya usb ile açamadıktan sonra başka türlü de müdahale nasıl yapılır bilemiyorum.
    Servise verseniz yaparlar da bir ton para isterler.
    Başka bir önerim yok maalesef. Kolay gelsin diyorum.

---------
    olur da boot edebilirseniz z570 veya y580 fark etmez. Kullanılan program aynı: One Key Recovery 7.
    Yalnız bunun da 7 olan sürümü sadece win 7 ile çalışıyormuş. win 10 için 8lan sürümü bulmanız gerekiyor.
    Bu forumda konusu vardı "lenovo recovery" diye, arayın karşınıza çıkar.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi lost -- 21 Ağustos 2017; 19:41:14 >
    f12 ye basatımda yine aynı sorun oldu neyse çok teşekkürler herşey için
    Win 10 içinden biosa ulaşmak:
    Bunu deneyin bakalım:

http://10.enpedi.com/2017/08/uefi-ayarlarn-masaustunden-acmak.html
  • Kardeşim bende Lenovo V570C kullanıyorum. Aynı sorun bendede var. BIOS sürümümüz ve anakartımız aynı yani ortak. Windows 10'dan BIOS'a girmek için önce UEFI olarak kurmalısınız. BIOS'larımız UEFI destekliyor ve işlemcilerimiz 2.nesil intel core. UEFI'ye formatsız BIOS'a gerek olmadan çevirin. Ben UEFI olarak kullanıyorum ama sadece UEFI'ye özel olan tek şey Aygıt Kullan butonu. BIOS'a girme tuşu gene yok. AOEMI ile UEFI yapın. Format aacağınız zaman kurtarma seçenekleri kısmından setup.exe ile kuracaksınız. Unutmayın UEFI yapın. Bilgisayar hızlanıyor.
  • Bak Kardeş Net Çözüm: HDD ni başka bilgisayara tak (masaüstü) sonra biçimlendir sonra Windows 7 Kurulum Diski Hazırlaman LAzım USB den format atmayı internette bulabilirsin sonra PC USB den Boot Edecektir Windows 7 ni kur sonra Lenovonun Siteinden En Son BIOS Sürümünü İndir Sonra Bilgiayar Kapanıp Açılacak Sonra F2 ye Bastığında BIOS Açılacaktır Benim PC de Lenovo Z570 işe yarar yaramazsa BIOS pilini çıkart fişi ve bataryayıda çıkart biraz bekle sonra hepsini geri tak yine olmazsa yeni BIOS pili al oda olmazsa servise götür AMA BAK KESİNLİKLE WİNDOWS 7 OLACAK YOKSA İŞE YARAMIYOR EĞER WİNDOWS 10 İSTERSEN Windows 7 Yükledikten Sonra Media Creation Tool İle Güncelle

İnşaallah yardımcı olmuşumdur Geçmiş Olsun...

USB den Format Atma:

USB yi PC ye Bağla Sonra Windows 7 Ultimate ISO Dosyasını İndir Rufus ile ISO Dosyasını USB ye At Ama UEFI-CSM ve MBR Tip Olacak Yükleme Bittikten Sonra Yukarıda Yazdıklarımı Yap

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mmaydin1544 -- 25 Şubat 2021; 9:29:14 >

• hard disk veya ssd ne takılıysa onu çıkar o şekikde biosa girebilirsin diye düşünüyorum biosa gir ayarlarını yap sonra geri tak

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Djdy -- 3 Mart 2021; 13:32:38 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Djdy

hard disk veya ssd ne takılıysa onu çıkar o şekikde biosa girebilirsin diye düşünüyorum biosa gir ayarlarını yap sonra geri tak

Bende de var aynı dizüstü, HDD 'yi de söktüm. Önyükleme ekranına geçmez BIOSA girerim dedim ama girmedi. Daha doğrusu HDD'siz PC açılmıyor. Bunu akıl eden Lenovo mühendislerine selamlar.

Hiçbir şekilde girmiyor.

• Şimdi aynı sıkıntı bende var nasıl çözdün?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.