Şimdi Ara

...

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
19
Cevap
1
Favori
665
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

• < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi BoşnakAğa -- 22 Eylül 2020; 14:6:19 >

• 14+++++++++++

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Intel 7nm üretime geçerse diğerlerinin 3nm'sine denk olacak, o yüzden uzun süre 7nm+ olarak devam eder, şu anda da Intel'in 14nm = TSMC'nin 10nm, AMD 14nm'de iken Intel 10nm'deydi aslında, sahip olduğu üretim teknolojisi (transistor yapısı) sayesinde düşük voltaj ile yüksek hızlara çıkabiliyor, nm ile alakalı bir konu değil o, bazı donanım uzmanları düşük nm ile 4ghz'in üzerini göremez diyor ya göreceğiz, Samsung bile Intel'in üretim teknolojisinden geride, yani düşünün Intel o kadar dev bir firma, istese bu firmalara ürettirir işlemcisini ama kendi fabrikaları var, zamanında AMD iyi rekabet edebilseydi belki Intel tarafında daha iyi işlemciler görecektik, serbest piyasa ekonomisi gayet basit, sen çöp Bulldozer ve Ryzen 1 serisini yaparsan, ben de yerimde sayarım fiyatı yüksek tutarım mantığı var, kimsenin önemsemediği Intel işlemciler içindeki dahili GPU bile iş görüyor bazen, mesela ben ekran kartımı sattım yedekte kartım olmadığından onu kullanıyorum şu anda, olmasaydı yeni kart gelene kadar satamayacaktım, çoğu AMD işlemcide olmayan bir özellik, Intel işlemcilerin neden daha pahalı olduğunu bir düşünün tabi o zekaya sahipseniz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Cpt. Miller -- 12 Aralık 2019; 9:17:25 >

• quote:

Orijinalden alıntı: Cpt. Miller

Intel 7nm üretime geçerse diğerlerinin 3nm'sine denk olacak, o yüzden uzun süre 7nm+ olarak devam eder, şu anda da Intel'in 14nm = TSMC'nin 10nm, AMD 14nm'de iken Intel 10nm'deydi aslında, sahip olduğu üretim teknolojisi (transistor yapısı) sayesinde düşük voltaj ile yüksek hızlara çıkabiliyor, nm ile alakalı bir konu değil o, bazı donanım uzmanları düşük nm ile 4ghz'in üzerini göremez diyor ya göreceğiz, Samsung bile Intel'in üretim teknolojisinden geride, yani düşünün Intel o kadar dev bir firma, istese bu firmalara ürettirir işlemcisini ama kendi fabrikaları var, zamanında AMD iyi rekabet edebilseydi belki Intel tarafında daha iyi işlemciler görecektik, serbest piyasa ekonomisi gayet basit, sen çöp Bulldozer ve Ryzen 1 serisini yaparsan, ben de yerimde sayarım fiyatı yüksek tutarım mantığı var, kimsenin önemsemediği Intel işlemciler içindeki dahili GPU bile iş görüyor bazen, mesela ben ekran kartımı sattım yedekte kartım olmadığından onu kullanıyorum şu anda, olmasaydı yeni kart gelene kadar satamayacaktım, çoğu AMD işlemcide olmayan bir özellik, Intel işlemcilerin neden daha pahalı olduğunu bir düşünün tabi o zekaya sahipseniz.
    Ryzen 1 in neresi çöp?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• napolyon94 kullanıcısına yanıt
    Çöp ifadesini Bulldozer için kullandım.
  • quote:

Çöp ifadesini Bulldozer için kullandım.
    hocam milletin zekasını ölçene kadar yazi yazmasini öğrenin bence

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Yazı yazmasını senden öğrenecek kadar cahil değilim, sen önce i ve ı harfini doğru yazmayı öğren, mobilden bile olsa.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Cpt. Miller -- 12 Aralık 2019; 9:19:11 >
  • quote:

Yazı yazmasını senden öğrenecek kadar cahil değilim, sen önce i ve ı harfini doğru yazmayı öğren, mobilden bile olsa.
    hocam sizinle laf dalasina girecek halim yok caniniz sıkılıyorsa gidin kumda oynayin

• deep14100 kullanıcısına yanıt
  • grafige bakarsak en kotu islemciye samsung sahip.
    yuksek cpp dusuk m2p sebebiyle.

sadece yogunluga bakicak olursak da intel=digerleri
    intel'in son yillarda teklemesinin sebebi diger firmalar gibi finfet yerine horizontal nanosheet ile uretim yapmaya calismasi. daha dusuk nm olceklemelerde hns kullanilmasi gerekiyor, obur yandan 10nm icin yuksek yogunluklu finfet tasarlamak zorunda. bu arada diger firmalar da er gec hns kullanmak zorunda (su an 3nm dedikleri gercek olcek degil). finfet eski cozum diyebilirim kisaca. nm tanimi son 10 yildir reklamsal tamamen, intel de buna dahil (32nm olceklemesinde sonra farkli hesaplamayla nm belirtilmeye baslandi)

ha sonucta kullanicilar icin su an ryzenler daha iyi orasi ayri.
    ben sadece grafigi yorumladim. dokumanlar ieee'de yayinlaniyor burada dogrulugunu tartismak abes olur.

hnsli uretimde sorunlarin cozulmesiyle intel gene pazar kontrolunu ele alir, kullanici dusmani fiyatlamayla bize kendini sovdurtur bu boyle gider durur.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Schtroumpf Grognon -- 12 Aralık 2019; 10:54:35 >

• Ben sonuca bakarım kaçta üretim yaparsa yapsın durum ortada.Ryzen şuan daha avantajlı çıkarsın daha iyisini onu alalım yok 14 müş 7 mis önemli değil.Yalniz 7 nm de üretim verimliği ile 5.5 ghz leri görürsek bak o zaman çok cirkinlesir işler

• quote:

Orijinalden alıntı: deep14100

hocam milletin zekasını ölçene kadar yazi yazmasini öğrenin bence

Alıntıları Göster

Kendi dilini yazmaktan acizler litografik üretim süreci analizi yapıyorlar ahahaha.

• Siz daha pc nedir bilmezken ben Intel 80286 kullanıyordum, cevap verecek argümanı olmayana aciz derler genelde, anca öyle smiley ile yetinirsiniz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Cpt. Miller -- 12 Aralık 2019; 20:25:8 >
  • AMD arada bir dönemlik olarak çıkıyor sonra Intel yine ezip geçiyor. Evet Ryzenler çok sağlam geldi ama öyle bir hype yapıldı ki sanki halkın firması AMD işlemcileri bedavaya dağıtıyor. Intel’in şuan çöp bir CEO’su var. Firma adına yakışan Johny Srouji (Apple’ın hardware birimi başındaki kişi) gibi bir dahiyi bünyesine kattıktan sonra rakiplerine tekrardan 3-4 senelik bir fark atacaktır. Şuan bile i7 9700K, Ryzen 9 3900X’i oyunlarda geçiyor. Bir iki seneye kalmaz Intel tahtı tekrardan alır. Ama ben render vs. alacağım diyen varsa Ryzen alsın o ayrı konu.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-007D66956 -- 12 Aralık 2019; 19:53:52 >
  • Sevmesemde İntel iyidir.

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.