Şimdi Ara

Intel Rapid Storage Technology nedir? (5. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
93
Cevap
4
Favori
83.841
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
Giriş
  • Bahsettiğiniz teknoloji SSHD. 2005 yılından beri varolan ve direkt bir ssd performansı sağlaması amacıyla hala geliştirilmekte olan bir teknoloji. En büyük engellerinden birisi flash yongalarının (ssd'lerinin) boyutlarının yükseltilememesi. SRT ise henüz laptop'larda kullanılamıyor. Sadece Z87 veya üstü bir chipset'e sahip anakartlarda çalışabiliyor.

SSHD Kesinlikle SRT ile karıştırılmamalı. SRT, SSHD'lere oranla daha kapsamlı bir uygulama. Şöyle bir karşılaştırma yapayım: Bir tarafta, burada baz aldığım 60 gb'lık bir SSD ve 7200 rpm hıza sahip bir hard disk. Diğer tarafta ise 5400 rpm hıza sahip, 8 gb flash chip'li bir SSHD. Bu durumda SSHD'den, HDD'ye göre en fazla %50 gibi bir artış beklenebilir. Not: Momentus XT diskler 7200rpm'e sahip ve SRT ile yarışabilir düzeyde. SRT+SSD+HDD bir sistemde %90 hatta %100 performans artışından bahsetmek mümkün.

Bir Momentus XT veya z87 chipset'li bir anakart alma zorunluluğuna nazaran benim önerim ise, bir ssd ve hdd almak. SSD'ye yazılımları kurup, HDD'yi de depolama olarak kullanmak. Bu durumda yüzde bazında hdd'ye göre %300-%500 arası bir artış söz konusu. Bu artış veri okuma yazmadan çok işletim sistemi ve yazılımların tepki süreçlerinde fark ediliyor.

• quote:

Orijinalden alıntı: The Legion

Bahsettiğiniz teknoloji SSHD. 2005 yılından beri varolan ve direkt bir ssd performansı sağlaması amacıyla hala geliştirilmekte olan bir teknoloji. En büyük engellerinden birisi flash yongalarının (ssd'lerinin) boyutlarının yükseltilememesi. SRT ise henüz laptop'larda kullanılamıyor. Sadece Z87 veya üstü bir chipset'e sahip anakartlarda çalışabiliyor.

SSHD Kesinlikle SRT ile karıştırılmamalı. SRT, SSHD'lere oranla daha kapsamlı bir uygulama. Şöyle bir karşılaştırma yapayım: Bir tarafta, burada baz aldığım 60 gb'lık bir SSD ve 7200 rpm hıza sahip bir hard disk. Diğer tarafta ise 5400 rpm hıza sahip, 8 gb flash chip'li bir SSHD. Bu durumda SSHD'den, HDD'ye göre en fazla %50 gibi bir artış beklenebilir. Not: Momentus XT diskler 7200rpm'e sahip ve SRT ile yarışabilir düzeyde. SRT+SSD+HDD bir sistemde %90 hatta %100 performans artışından bahsetmek mümkün.

Bir Momentus XT veya z87 chipset'li bir anakart alma zorunluluğuna nazaran benim önerim ise, bir ssd ve hdd almak. SSD'ye yazılımları kurup, HDD'yi de depolama olarak kullanmak. Bu durumda yüzde bazında hdd'ye göre %300-%500 arası bir artış söz konusu. Bu artış veri okuma yazmadan çok işletim sistemi ve yazılımların tepki süreçlerinde fark ediliyor.

Dedikleriniz mantıklı, SRT hiç duymamıştım.

• quote:

Bahsettiğiniz teknoloji SSHD. 2005 yılından beri varolan ve direkt bir ssd performansı sağlaması amacıyla hala geliştirilmekte olan bir teknoloji. En büyük engellerinden birisi flash yongalarının (ssd'lerinin) boyutlarının yükseltilememesi. SRT ise henüz laptop'larda kullanılamıyor. Sadece Z87 veya üstü bir chipset'e sahip anakartlarda çalışabiliyor.

Konuyu birde ben hortlatayım.:)
    Hocam benim bilgisayar laptop ve bugün windows 10 kurdum.Hdd seagate 5400 rpm 320 gb.Ahci ve intel rapid storage kurmalımıyım sence.Film gibi şeylerle işim yok ama genelde adobe phto shop,sony vegas fifa 15 tarzı uygulamalar kullanıyorum.

• Gscarbon G kullanıcısına yanıt
    Merhaba, sisteminizde ssd yoksa AHCI'yi bios'tan açıp intel rst'yi kurabilirsiniz. Intel bu durumlarda performans artışı sağladığını iddia ediyor. Yalnız driver'ın doğru olduğundan emin olmalısınız. laptop'ınızın destek sayfasından win10 uyumlu versiyonu bulabilirseniz verim artacaktır.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • The Legion kullanıcısına yanıt
    eywllh hocam cevap için teşekkürler
  • The Legion hocam oncelikle merhaba, Laptop'umda 120 gb sandisk ssd ultra 2 kullaniyorum simdi dvd okuyucuyu sokup yerine wd blue 5400 rpm diskimi takip SRT kursam mi daha cok performans alirim yoksa usb 3.0 disk kutusunda harici kullanirsam mi?

Birde konu disi olacak ama ssd ye gecerken windows 10 u sifirdan kurmadim wd nin programi ile eski diskimin image ini kopyaladim sizce temiz kurulum yapsam faydasini gorurmuyum...

Iyi gunler...

Not: Klavyem ingilizce...

@The Legion

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Lord Honred -- 7 Ağustos 2015; 16:08:11 >
  • Depolama alanı sorununuz yoksa ve wd harddiske sürekli erişim ihtiyacı duymuyorsanız usb 3.0 destekleyen bir kutu size yetecektir.
    Saolun...

WD de arsivimi tutuyorum, o zaman surekli canta tasidigim icin yanimda usb 3.0 kutu yeterli olacaktir...

Peki diger konuda yardimci olabilecekmisiniz windows 10 u sifirdan kursam ssd performans artisi yasarmiyim?

Iyi Gunler...
  • Rica ederim, diğer soru gözümden kaçmış. Windows 10'un şu sıralar sürücülerle ve güncellemelerle ilgili bir sorunu var, bu yüzden performans kaybı yaşamanız muhtemel. Windows 10'u indirme biçiminiz tercihinize kalmış. WD'nin yedekleme programı windows 10 ile uyumlu mu bilmiyorum lakin uyumlu değilse ISO'yu indirmeniz yararlı olabilir. Yükseltmeyi doğrudan yaparsanız zaten performansı etkileyecek tüm dosyalar windows.old klasörüne gittiği için bir fark olmayacaktır.
    Yeniden Saolun...

Evet surucu ve gunccelleme konusu sikintili bu sabah 1.5-2 saat istemedigim bir guncellemeyi iptal etmek icin ugrasdim...
  • quote:

HDD'yi depo için kullanıyorsanız en iyisi. Mis

Konu biraz hort olacak ama gerçekten aradığım cevabı net bulamadım. Peki HDD'yi oyun+depo olarak kullanıyorsak ne olacak?

Bende şu an 120 gb SSD + 1 TB HDD var, programların çoğu vb şeyler SSD'de kurulu ama hiç oyun tutmuyorum SSD'de veya en fazla 1 tane oyun koyuyorum SSD'ye. Malum, 120 GB boyut yetersiz geliyor, bir oyun en az 50-60 gb zaten. Lakin bir yandan da aktif olarak sürekli oyun oynayan biriyim ve 1 tb diskimden oynuyorum bütün oyunlarımı. Bu durumda Rapid Storage yüklenmeli mi, yüklenmemeli mi? Tabi oyunların yanında depolama amaçlı olarak koyduğum özel resimler, videolar, filmler falan da var aynı harddiskte. Dediğim gibi depolama+oyun.

• quote:

Orijinalden alıntı: Frozzy45

quote:

HDD'yi depo için kullanıyorsanız en iyisi. Mis

Konu biraz hort olacak ama gerçekten aradığım cevabı net bulamadım. Peki HDD'yi oyun+depo olarak kullanıyorsak ne olacak?

Bende şu an 120 gb SSD + 1 TB HDD var, programların çoğu vb şeyler SSD'de kurulu ama hiç oyun tutmuyorum SSD'de veya en fazla 1 tane oyun koyuyorum SSD'ye. Malum, 120 GB boyut yetersiz geliyor, bir oyun en az 50-60 gb zaten. Lakin bir yandan da aktif olarak sürekli oyun oynayan biriyim ve 1 tb diskimden oynuyorum bütün oyunlarımı. Bu durumda Rapid Storage yüklenmeli mi, yüklenmemeli mi? Tabi oyunların yanında depolama amaçlı olarak koyduğum özel resimler, videolar, filmler falan da var aynı harddiskte. Dediğim gibi depolama+oyun.

Alıntıları Göster
    İnternetin yetersiz kaldığı yerler için forumlar var, o yüzden sorun yok :) Intel RST'nin doğrudan oyuna etkisi olup olmadığını ancak test ederek ölçebilirsiniz. Ama şunu söyleyebilirim: çoğu oyun hdd ile işini "loading" penceresinde bitirip ilişiğini bir sonraki "loading" penceresine kadar kesiyor, yani RST'nin etkisi olsa bile en fazla loading pencerelerinde gözle görülmeyecek bir artış sağlar diyebilirim. Disk biçimlendirme bundan daha etkili olur. Eğer kurcalamadıysanız windows her hafta otomatik yapar ama çoğu zaman bitiremez. En iyisi üçüncü parti biçimlendirme programını haftada bir elle açmak. Önerim Auslogics Disk Defrag yalnız kurarken custom'a basıp reklam programının tikini kaldırın. Bazı önyükleme yapmayan "açık dünya" oyunlarını ise kesinlikle ssd'de oynamanızı tavsiye ederim çünkü fps farkı olabiliyor. RST'nin bu oyunlara bir etkisi var mı bilmiyorum (şahsen zannetmiyorum).

Bu arada konuyu 2016 için uyarlamak ve az da toparlamak amacıyla şu notu düşeyim:
    Intel son yıllarda RST (Intel Rapid Storage Technology) sürücülerini epey geliştirdi. İşletim sisteminin üzerinde olduğu sürücü AHCI arayüzünü kullanıyorsa (bilmiyorsanız bios'tan bulabilirsiniz) performans artışı sağladığını iddia ediyor. AHCI bir standart haline geldiği için büyük ihtimalle AHCI kullanıyorsunuz diyebilirim. Şu siteye göre (link) AHCI sistemlerde göre gözle görülmeyen bir artış söz konusu. Bu artış sadece SSD'leri etkiliyor. Kurup kurmamak size kalmış. Ancak RAID kullanıyorsanız bu sürücüyü kurmanız gerekiyor çünkü gözle görülür bir fark var.

Intel SRT (Smart Response Technology) ise sisteminizde aynı zamanda SSD ve HDD varsa SSD'nizi önbellek haline getiriyor. Maksimum 64 GB kullanıyor. 128 GB SSD'nin varsa 64 GB'ını görüp kullanabiliyorsunuz ancak diğer yarısını Intel kullanıyor. Gün içerisinde en çok kullandığınız dosyaların, oyunların veya programları analiz edip SSD'ye atıyor ve mekanik disklerin gözle görülür hızını artırıyor. Ancak sadece Z68 ve üstü chipset'li anakartlarda çalışabiliyor. Bu sistem için özel yapılmış SSD'ler de var ve performansa etkileri bulunmakta.

Intel MEI (Management Engine Interface) Intel olan sistemlerde BIOS seviyesinde çalıştığı için Windows kuruyorsanız yanında geliyor. Intel Management Engine Technology'nin bir parçası. Bu, bir bilgisayarın donanımını uzaktan erişim ile kontrol etmek için anakartlara takılan ekstra bir chip'tir. Interface ise bunun yazılımı. Tamamen gereksiz diyemem çünkü ofis ortamlarında kullanılıyor, o yüzden kurup kurmamak tamamen size kalmış. Bazı bilgisayarlarda Intel MEI sürücüsünün versiyonu 9.5'ten yüksekse bazı sıkıntılar yaratabiliyor. Uykuya ya da askıya alamama gibi. Bu yüzden ya BIOS'tan kapatıp sürücüyü silmek zorunda kalıyorsunuz ya da BIOS'tan kapanamıyorsa 9.5 veya altı bir sürücü bulup kurmanız gerekiyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi The Legion -- 21 Eylül 2016; 16:25:44 >

• casper Nirvana laptop
    sata ahcı .inf dosyasını nerden bulabilirim üretici driveri olarak sadece setup var Intel rapid (ırst için) sürücü model numaramı nasıl bulabilirim
    ekteki resimde gözüken sürücülerden hangisi benim modelim nasıl öğrenebilirim Intel Rapid Storage Technology nedir?
  • 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.