Şimdi Ara

Intel, güvenlik çözülmesinden üç savcılıkta soruşturmaya uğradı! Dava sayısı 32'ye ulaştı!

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
6
Cevap
0
Favori
260
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Intel işlemcilerdeki varsayımsal bellek adreslemeli işlem yürütülmesinin güvenlikte yaratacağı açık, üç savcılığa iletilen dilekçelerle çoktan soruşturmaya neden oldu bile. Gelecekte olacakları kimse tahmin edemez...
    Dipnot: 32 dava ile yüzleşecek mavi dev... https://techreport.com/news/33263/intel-faces-32-lawsuits-over-spectre-and-meltdown

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Mete Can Karahasan -- 17 Şubat 2018; 0:16:36 >

• Bu kadar rezil bir şirketi savunan insanlarda var bu forumda. para için bunu yaptıklarını düşünmeye başladım. rezalet savunulurmu yahu.
  • Forumun düştüğü hali bir örnekle göstereyim;
    Bu, bana kesilen ceza ile silinen mesajım;
    quote:

Cahile bak, cahile;
    "Bu da donanımsal(işlemcinin içerisindeki devreden kaynaklı) bir açık olduğu için çok daha güvenli bir bellek yönetim mekanizmasına geçilerek bu sorun çözülmeye çalışılıyor, bellek adresleri şifreleniyor. Şu anda %30 olarak bahsedilen kayba bu neden oluyor. Çünkü işlemci belleğe yazdığı şeyleri şifreli yazıyor, okurken şifreyi çözüp okuyor. Araya yazılımsal bir güvenlik katmanı daha ekleniyor yani"
    Hayır, güvenlikle alakası yok. Tek yaptıkları 'TLB' önbelleğini kapatmak, performans kaybına neden olan bu, yoksa güvenli şifreleme yaptıkları için değil.

Risc-V topluluğunun olay hakkındaki değerlendirmesi;
    quote:

No announced RISC-V silicon is susceptible, and the popular open-source RISC-V Rocket processor is unaffected as it does not perform memory accesses speculatively.

[Kaynak]
    'TLB' ne? -Bellek. 'Speculative memory access' kimde var? -Intel.
    Şimdi cezamı verebilirsin sayın yargıç: "Üyeye Hakaret / Aşağılayıcı Mesaj sebebiyle 4 gün"

• quote:

Orijinalden alıntı: Mete Can Karahasan

Forumun düştüğü hali bir örnekle göstereyim;
    Bu, bana kesilen ceza ile silinen mesajım;
    quote:

Cahile bak, cahile;
    "Bu da donanımsal(işlemcinin içerisindeki devreden kaynaklı) bir açık olduğu için çok daha güvenli bir bellek yönetim mekanizmasına geçilerek bu sorun çözülmeye çalışılıyor, bellek adresleri şifreleniyor. Şu anda %30 olarak bahsedilen kayba bu neden oluyor. Çünkü işlemci belleğe yazdığı şeyleri şifreli yazıyor, okurken şifreyi çözüp okuyor. Araya yazılımsal bir güvenlik katmanı daha ekleniyor yani"
    Hayır, güvenlikle alakası yok. Tek yaptıkları 'TLB' önbelleğini kapatmak, performans kaybına neden olan bu, yoksa güvenli şifreleme yaptıkları için değil.

Risc-V topluluğunun olay hakkındaki değerlendirmesi;
    quote:

No announced RISC-V silicon is susceptible, and the popular open-source RISC-V Rocket processor is unaffected as it does not perform memory accesses speculatively.

[Kaynak]
    'TLB' ne? -Bellek. 'Speculative memory access' kimde var? -Intel.
    Şimdi cezamı verebilirsin sayın yargıç: "Üyeye Hakaret / Aşağılayıcı Mesaj sebebiyle 4 gün"

Tahminimce ceza alma sebebiniz "Cahile bak, cahile;" şeklinde hitaplar kullanmanız.

• Peki neden cahil olduğunu da anlayabildin mi? Ben söyledim diye cahil değil, dolayısıyla hakaret değil.
  • "3" demiştim, "32" imiş doğrusu...[Kaynak]
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.