Şimdi Ara

Intel CPU'larda %21'i bulan Performans Kaybı(15 Mart 2018: Yeni Meltdown Yamaları Kaybı arttırıyor!) (93. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
1.966
Cevap
11
Favori
70.271
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
99 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 9192939495
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    Performansın eski haline geleceği yok, olur mu öyle şey. Intel trollerinin yaratmaya çalıştığı algının kurbanı olmayın. Şimdi ellerindeki mikrokod güncellemesi sorunlu çıktı. Sorunlu haliyle ortalama %10 performans düşüren bir şey düzeltildiğinde %8 değil %12 performans düşürür(rakamlar tamamen temsili).
  • Shegorath S kullanıcısına yanıt
    Bu aşağıdaki linkte sayfayı aşağı kaydırırsanız etkilenen tüm işlemci platformları verilmiş ve bu listenin değiştirilebileceğinden de bahsetmiş yani yeni eklemelerde olabilir. Bu listeye göre benim 4790K da kurtulamamış gözüküyor. Bende 8700k alma arafesindeydim araştırma yapıyordum şimdi Ryzen 2 veya 9. nesile kadar bekleyebilirim gibi...

https://security-center.intel.com/advisory.aspx?intelid=INTEL-SA-00088&languageid=en-fr&utm_campaign

Verilen liste şimdilik bu

Intel® Core ™ i3 işlemci (45nm ve 32nm)
    Intel® Core ™ i5 işlemci (45nm ve 32nm)
    Intel® Core ™ i7 işlemci (45nm ve 32nm)
    Intel® Core ™ M işlemci ailesi (45nm ve 32nm)
    2. nesil Intel® Core ™ işlemciler
    3. nesil Intel® Core ™ işlemciler
    4. nesil Intel® Core ™ işlemciler
    5. nesil Intel® Core ™ işlemciler
    6. nesil Intel® Core ™ işlemciler
    7. nesil Intel® Core ™ işlemciler
    8. nesil Intel® Core ™ işlemciler
    Intel® X99 platformları için Intel® Core ™ X serisi İşlemci Ailesi
    Intel® X299 platformları için Intel® Core ™ X serisi İşlemci Ailesi
    Intel® Xeon® işlemci 3400 serisi
    Intel® Xeon® işlemci 3600 serisi
    Intel® Xeon® işlemci 5500 serisi
    Intel® Xeon® işlemci 5600 serisi
    Intel® Xeon® işlemci 6500 serisi
    Intel® Xeon® işlemci 7500 serisi
    Intel® Xeon® İşlemci E3 Ailesi
    Intel® Xeon® İşlemci E3 v2 Ailesi
    Intel® Xeon® İşlemci E3 v3 Ailesi
    Intel® Xeon® İşlemci E3 v4 Ailesi
    Intel® Xeon® İşlemci E3 v5 Ailesi
    Intel® Xeon® İşlemci E3 v6 Ailesi
    Intel® Xeon® İşlemci E5 Ailesi
    Intel® Xeon® İşlemci E5 v2 Ailesi
    Intel® Xeon® İşlemci E5 v3 Ailesi
    Intel® Xeon® İşlemci E5 v4 Ailesi
    Intel® Xeon® İşlemci E7 Ailesi
    Intel® Xeon® İşlemci E7 v2 Ailesi
    Intel® Xeon® İşlemci E7 v3 Ailesi
    Intel® Xeon® İşlemci E7 v4 Ailesi
    Ölçeklenebilir Intel® Xeon® İşlemci ailesi
    Intel® Xeon Phi ™ İşlemci 3200, 5200, 7200 Serisi
    Intel® Atom ™ İşlemci C Serisi
    Intel® Atom ™ İşlemci E Serisi
    Intel® Atom ™ İşlemci A Serisi
    Intel® Atom ™ İşlemci x3 Serisi
    Intel® Atom ™ İşlemci Z Serisi
    Intel® Celeron® İşlemci J Serisi
    Intel® Celeron® İşlemci N Serisi
    Intel® Pentium® İşlemci J Serisi
    Intel® Pentium® İşlemci N Serisi

• quote:

Orijinalden alıntı: Interstellar

Ben de bu update'leri engellemek için çare aradığımda kesin çözüm olarak Windows Update ile birlikte Windows Update için Orchestrator Hizmeti'ni güncelleştir (UsoSvc) seçeneklerini devre dışı bırakıp Kurtarma bölümündeki ayarlarıda "Eylem Yürütme"şeklinde ayarladım ve belkide 1 yılı aşkın zaman yani 1703 ve 1709'un performansını merak edip yükleyene kadar ki sürededir bu şekilde kullanmışımdır ve Windows Update kendiliğinden hiçbir zaman aktif olmadı. Bu süre içinde ihtiyacım olan yükseltmeleri ise bilgisayara indirip yaptım kesinlikle Windows Update üzerinden yapmadım.

Windows katalogdan indirdiğim Update'leri yüklemek istediğimde ise yani çalıştırdığımda Windows Update hizmeti kapalı olduğu için yüklenmedi tabii ama bende Windows Update hizmetine ihtiyacım olduğunda bu özelliği yeniden aktif ettiğimde seçeneğini "elle" olarak ayarladım ve sonra ayarlarına gidip güncelleştirmeleri geciktir olarak ayarladım ve indirerek manuel yapmam gereken Update işlemi bitince yeniden her iki hizmeti aynı şekilde devre dışı bıraktım. BITS ile regedit ayarlarına hiç dokunmadım çünkü buralarda yapacağınız değişikliği unuttuğunuzda da sorun yaşayabilirsiniz örneğin: BITS'i kapatınca bir süre sonra açmak istediğinizde "Arka Plan Akıllı Aktarım Hizmetini Başlatamadı" türünden hata alabilirsiniz ayrıca BITS zorla bağlantı kurulmasını sağlamamaktadır.

https://answers.microsoft.com/tr-tr/windows/forum/windows8_1-update/arka-plan-ak%C4%B1ll%C4%B1-aktar%C4%B1m-hizmeti/3541fc70-be31-4f4b-b0f0-1aa613d70bf0

Hocam çok çok teşekkür ederim.2 gündür başınızı ağrıttım kusuruma bakmayın , sabırla uzun uzun detaylı bir şekilde cevaplayıp hep yardımcı oldugunuz için çok çok teşekkür ederim , elinize kolunuza sağlık.İçim çok rahatladı bu mesajınızdan sonra ben de umut ediyorum ki benimki de bir daha aktif olmaz.Artık bir ransomware patch ini indiririm onu yaparım daha da güncelleme felan indirmem zaten.Bu şekilde memnunum çok ciddi bir açık olmasa onu bile indirmem :) . Tekrardan herşey için çok saolun :)

• quote:

Orijinalden alıntı: Shegorath

dostum bırak bir şey anlatma intelin ceosu acıklama yapiyor diyorki evet performans kaybı var

ama bu elemanlar haberin içeriğine bakmayıp direk intel ceosu kayıp var demiş hemen al anasayfaya koy tarzında haber yapiyor oysa baslığa girdiğinde oyun performans ve benchmarklarda %2 totalde %4 düşüş var

microsoft tabanlı veri finans medya araclarında ise %10 luk kayıp var ama bütün total rakamları toplayınca işlemcinin genel performansı %4 düşmüş oluyor bu ise gidip nerde en fazla düşüş yaşanmışsa o veriyi alıp koyuyor bakın su uygulamada %20 kayip var diye konu açıyor

şöyle bir tablo atmıştım bir daha atayım bu 8700k ve 6700k icin intelin bizzat paylastığı tablo bilale anlatır gibi anlattım bundan daha basiti ve kolay anlasılabilen bir tablo yoktur

Intel CPU'larda %21'i bulan Performans Kaybı(15 Mart 2018: Yeni Meltdown Yamaları Kaybı arttırıyor!)

aynen bende baştan beri o arkadaşa onu diyorum ,madem % 21 düşüş var (çünkü konu başlığını öyle açmış) o zaman bulduğun tüm verilerle ispatla ama o dönüp dolaşıp magazin programı gibi ,şu onu demiş bu şöyle demiş şeklinde işi dedikoduya döküyor :)

bu forumda yüzlerce kişi vardır intel kullanan ,bu zamana kadar neden onlarca kişi dahi çıkıp % 21 düşüş var yada daha fazla var demedi (dediyse nerede)

sonra diyor ki intelin 3 açığı var amd. nin bir açığı var (sanki firmanın patronu kendisi) ya kardeşim bunlar ticari kuruluş her dediklerine inanmayın diyorum ama anlatamıyorum ,bakın şimdiden söylüyorum ileride amd. hakkında çok daha kötü şeyler çıkarsa şaşmayalım (çünkü firma yetkilileri intel gibi aleni açıklamalar yapmıyor ,yan yattı çamura battı bizim işlemcilerimiz kem küm deyip duruyorlar

etkilenmiyor mu diye soruyorlar ;
    adamlar evet yada hayır demiyor ,bin dereden su getirip ,aslında etkilenmiyor da ama ıccık etkileniyor gibisinden politik cevaplar veriyorlar :)
    elin oğlu o ıccık kısmından girerse ne olacak ?

diğer konu ise güncelleme yapmaktan kaçanlara şaşıyorum ,yahu % 10 kaybın dahi olsa emniyetini bırakmak ne derece mantıklı ?

sürekli söyleniyor eski işlemcilerde kayıp daha fazla olacak ;
    iyi de bu eski dedikleri hangileri ?
    bende bir tane masaüstü Q9300 var ,bir tane de ilk nesil dizüstü i5 var ,her ikisiyle yaptığımız testlerde hiç düşüş yaşamadık ,aksine artış var
    bu durumda diyorum bizim işlemleri kale mi almıyorlar ,yoksa bizimkiler tarihi olduğu için adamdan mı saymıyorlar :)

yani o kadar karışık açıklamalar var ki akla zarar ,windows güncellemesi ile büyük düşüş olmuyor denildi
    tamam doğrudur ,ee o zaman bize zaten bios güncellemesi vermeyecekleri için biz nasıl büyük performans kaybı yaşayacağız ?

yani bizde yalan dolan yok ,kendimiz ne görmüşsek onu söylüyoruz :)
    ben şimdiye kadar 2-3-4-5-6-7-8. nesil için hiç bir şey söyledim mi ? söylemedim çünkü elimde o işlemciler yok
    amd. için performans konusunda bir şey söyedim mi ? söylemedim çünkü elimde şuan hiç amd. işlemci yok :)

ama konu sahibi gerçekleri gördüğü halde konu başlığını değiştirmiyor (ispat edemediği halde)

bütün bunları bir araya getirdiğimizde ;
    amacının bilgilendirme falan olmadığı ortaya çıkıyor ve sağlam bir amd. fanatiği olduğu görülüyor (bir firmayı göklere çıkartınca ne kazanıyorsa) :)

• quote:

Orijinalden alıntı: Rakanoth

quote:

Orijinalden alıntı: NiqhtSnıffer

https://www.youtube.com/watch?v=48MrFDjQdK4

Oyunlarda kayıp var diyenlere gelsin...

fps güncellemeden sonra artmış

artma var diyorum kimse inanmıyordu ,bunu izleyenler görsün yalan mı söylüyorum :)
    gerçi bendeki artış % 9 civarı ,biraz abartmış benim sistem ama böyle ben ne yapayım kardeşim ,yok mu diyeyim gözümü mü kapatayım :)
    denim diğer bilgisayar ilk nesil i5 de artış çok çok az olmuş ,nedense ?

lakin yanlış anlamadıysam bu testi nvidea ekran kartı ile yapmışlar ,acaba amd. ekran kartlarında durum nedir ?

edit : pardon ya biz bios güncellemesi almadığımız için böyle bir sonuç çıkıyor olabilir ,güncelleme verseler büyük ihtimal % 1-2 düşüş olurdu diye düşünüyorum

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi C.CEMİL -- 21 Ocak 2018; 4:12:35 >

• Benim anakart b250mk ve bios güncellemesi gelmiş fakat bu bios güncellemesini yapmayacağım...kendiliğinden otomatik olarak falan yapmaz demi ? Durduk yere başımıza iş almayalım

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • yeni cpu lar 14 şubat bence spactre var sizce

https://www.techpowerup.com/240767/intel-coffee-lake-s-core-i3-8300-i5-8500-release-date-lineup-pricing-outed
    http://www.guru3d.com/news-story/intel-core-i3-8300-and-core-i5-8500-available-from-february-the-14th.html

Skyfall and Solace Could be the First Attacks Based on Meltdown and Spectre?

by
    btarunr
    Friday, January 19th 2018 11:05 Discuss (7 Comments)
    Out of the blue, a website popped up titled "Skyfall and Solace," which describes itself as two of the first attacks that exploit the Spectre and Meltdown vulnerabilities (it doesn't detail which attack exploits what vulnerability). A whois lookup reveals that the person(s) behind this website may not be the same one(s) behind the Spectre and Meltdown website. The elephant in the room, of course, is that the two attacks are named after "James Bond" films "Skyfall" and "Quantum of Solace." The website's only piece of text ends with "Full details are still under embargo and will be published soon when chip manufacturers and Operating System vendors have prepared patches," and that one should "watch this space for more." We doubt the credibility of this threat. Anyone who has designed attacks that exploit known vulnerabilities won't enter embargoes with "chip manufacturers and operating system vendors" who have already developed mitigation to the vulnerabilities.

https://www.techpowerup.com/240758/skyfall-and-solace-could-be-the-first-attacks-based-on-meltdown-and-spectre

https://skyfallattack.com/

• erenfb1907 kullanıcısına yanıt
    güncellemeyipde başına iş almada buralarda gezersin sonra neyaptım help help help diye
  • Yaw he he

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi erenfb1907 -- 21 Ocak 2018; 8:48:28 >
  • C.CEMİL kullanıcısına yanıt
    SysMark Responsiveness demek günlük kullanımı yansıtan bir test demek kardeşim. PDF açmak, İnternette gezmek, Word dosylarını açmak, Excel dosyalarını açmak, Chrome'dan Spotify'ye geçmek, şarkını değiştirip sonra Discord'u açmak... Bunlar hep Responsiveness ile alakalı şeyler. BIOS güncellemesi ve OS güncellemesi almış bir 6700K kullandım fark net bir şekilde hissediliyor. Konunun ilk mesajına bakarsan orada farkı net bir şekilde hissettiğini söyleyen 10 kişiyi görürsün. Eklemediğim 7-8 kişi daha mevcut ayrıca...
  • Amd bios güncellemesini ne zaman yayınlaycak bilen var mı? Bizdede böyle kayıp olursa işimiz yaş.. Bu bios güncellemeler ciddi performans kayıplarına uğratıyor . 8700klar bile baya düşüşe uğramış.

https://www.reddit.com/r/pcmasterrace/comments/7obokl/performance_impact_of_windows_patch_and_bios/ds88idv/?st=jcoqnur6&sh=b11f1ed2
  • American Psycho kullanıcısına yanıt
    Siz de sağ olun.
  • awsalli kullanıcısına yanıt
    Oynanabilirlilik adına minimum fps miktarına daha çok önem veririm. Daha önce forumdaşın paylaştığı şu alttaki videoyu izlemiştim maximum fps değerleri artarken özellikle minimum fps'lerdeki düşüş dikkatimi çekmişti. Maximum fps değerlerine bakınca seviniyorsun ama minimum fps değerleri üzüyor. Bu fark gelecek güncellemelerle daha da açılırsa minimum fps değerlerinin düşmesi daha çok üzecektir. Şu an yapılan güncellemelerin henüz gerektiği gibi hazır olmadığını düşünüyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-84B7F5BB9 -- 21 Ocak 2018; 16:23:47 >

• İntel kullanıcılarına büyük oynadı gerçekten.Açılan davalar sonuçlanınca başı epey ağrıyacaktır

• nightsniffer kullanıcısına yanıt
    8-10 kişiyi zar zor buldum diyorsun yani :?
    güncellemesi yapılmış bir intel işlemcili makine bulup kısa bir süre kullanıp ,değerlendirme yapabiliyorsun ,ilginç ?
    ben intelin yerine olsam seni hemen işe alırdım ,kahve falından dahi işlemcinin nasıl olduğunu anlarsın sen
    pdf ,word, exel ,internette gezinmek gibi işleri p4 ile bile yaparsın ,takır takır açar ,chrome ise çok ram istiyor işlemciyle lakası yok

neyse konunun boş olduğu anlaşıldığına göre ,fazla uzatmak bünyeye zarar
  • JoiWoo kullanıcısına yanıt
    kazanma ihtimalleri çok düşük ,çünkü bu teknoloji de buna benzer durumlar her zaman yaşana bilir
    adamlar biz bilerek açık bıraktık deseler o zaman firma iflas eder
    benzer sorunlar ileride amd. de baş gösterirse ne olacak ?
    zaten tüm dünyaya hükmeden 2 firma var ,bunların ikisi de iflas ederse kim işlemci yapacak ?

microsoft işletim sisteminde sürekli hata yapıyor ,öyle olsa önce bunların batması gerekirdi
    bilerek yaptık demedikçe dava kazanmak zor

misal iphone için bilerek yavaşlattıklarını söylediler ,onlara dava açılırsa kazanılma ihtimali yüksek (gerçi o bile belli olmaz, biz emniyetleri açısından onları düşünerek yaptık ,denildiğinde ne karar çıkar bilinmez)
  • JoiWoo kullanıcısına yanıt
    son kullanıcıda performans kaybı yok davalar sonuçsuz kalır ne yazıkki olan yine senin benim cebimden çıkacak olan para yeni chipset diyecek yeni soket diyecek yine alacağınz yapıcak birşey yok
  • X79 etkilenmemiş gözüküyor

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Naytsniffır N kullanıcısına yanıt
    Merak etme üvey evlat x79 da etkilendi

• Johan Elmander kullanıcısına yanıt
    Neden üvey evlat dediniz ki,bilmediğimden soruyorum

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • 
Sayfa: önceki 9192939495
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.