Şimdi Ara

Intel Core 2 Quad Q8300 Overclock

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
24
Cevap
0
Favori
2.702
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Herkese merhaba arkadaşlar başlıkta da olduğu gibi core 2 quad işlemcime overclock yapmak istiyorum ve de bir sıkıntı çıkarmı?

SİSTEM ÖZELLİKLERİM:

ANKART: ASUS P5KPL AM-SE DDR2 ANAKART 775 PİN DUAL DDR2 SLOT

İŞLEMCİ: INTEL CORE 2 QUAD Q8300 2.50 GHZ 1333 MHZ FSB 775 PİN

RAM LER: KİNGSTON HYPERX 1066MHZ SOĞUTUCULU 2GB DDR2 RAM VE SAMSUNG 800 MHZ 2GB RAM DDR2

EKRAN KARTI: AMD RADEON R7 240 2GB 128 BİT GDDR3

PSU: EVEREST 460W (YENİ) SİYAH GÜÇ KAYNAĞI

ŞİMDİDEN TEŞEKKÜRLER ARKADAŞLAR UNUTMADAN BİR SIKINTI ÇIKARMI YA DA PC İM BOZULURMU CEVAPLARASNIZ SEVİNİRİM.

NOT: İŞLEMCİM SİSTEM BOŞTA İKEN 19-30 DERECE OYUN OYNARKEN 35-50 BULUYOR.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi bullet96 -- 29 Ocak 2018; 1:25:43 >

• Yardım edebilecek kimse yok mu
  • bu nasıl forum hiç kimse yardım etmiyor
  • kaç gün oldu arkadaş bi kişi bile cevap vermedi
  • Eğer işlemci soğutucun iyi ise bir sıkıntı çıkacağını düşünmüyorum.Ancak bana güvenmeBu eski bir anakart sıkıntı çıkarabilir.Bence yeni bir sistem toplayabilirsin.
  • Uyfun fiyata yeni sistem toplamanı dilerim bu sistemi zorlamanın bir anlamı yok. İyi günler

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • eror1 E kullanıcısına yanıt
    maalesef bütçem yok neyse teşekkür ederim sağolun
  • Merhabalar;

bende aynı işlemciyi kullanıyorum DDR3 bir anakart ta

işlemci güçlü bir işlemci eski ve güçsüz işlemcilerle karıştırmamak lazım :)

bir sıkıntı çıkacağını düşünmüyorum.

• ah ah eskiden boyle konulara hep iyi cevaplar gelirdi. şimdikilerin tek dediği şey yeni sistem topla.
  • zedpro123 kullanıcısına yanıt
    Sana katılıyorum dostum.
  • fraudsoldier F kullanıcısına yanıt
    Bencede kötü bir işlemci değil en azından işimi görüyor
  • bende q9400 lü workstation var base hız 2.66 ben 2.77 de stabil overclock yakaladım stock hp kare soğutması ile (termal problemim yüzünden 3 ghz e çıkamadım). soğutma sistemin iyiyse işlemciler güzel, soğutman iyiyse 3 ghz e rahat çıkacağını düşünüyorum.
  • Bence hiç işlemciyi zorlama. Xeon E5450 var, Aliexpress üzerinde 20$ fiyatında @3.0GHZ bir işlemci ve Q9650 ile aynı performansı veriyor. OC edildiğinde 3.nesil İ5'leri geçiyor boşuna bu işlemciyi zorlamayın.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • hocam 8300 e overclock olmuyorya bendede vardi neyine yetmiyorki fx 6300 var bende yata yata geziyom ssd al hocam windowsu kur oyunlarda zaten 1080 e cıktinmi 4 gtx 760 i5 3000 4000 sersi lazm. 760p de yeter yau android gibi calisan islemci varmidir bilmiyorum:)

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Biraz geç olacak ama bu işlemci overclock yer. Hemde 3.0 Ghz e kadar. Bende bütçe muzdaribi olduğum için baktım araştırdım denedim problem çıkmadı. Ama şunu belirteyim internette gördüğüm kadarı ile 3.0 Ghz fakat benim anakartımda 2,94 e aşırtabildim. Bir nebze olsun performans artışı oldu da. Stock Intel soğutucu ile ciddi bir ısı sorunuda görmedim. Tabii ki daha iyi soğutucu daha iyi performans demek ama daha iyi soğutucuya vereceğin para yerine aşağıda bahsettiğim Xeon serisi işlemcilerden alıp kullan daha iyi. HW monitor de 85 den fazlasını görmedim. Şayet soğutucun iyi bile olsa 3 den yukarısına zorlama derim. Anakartın destekliyor onda sıkıntı yok. Tabii eğer hala ihtiyacın varsa. Ramlerin mhz lerini yazmışsın fakat uygun olup olmadıklarını anlamak için modül numaralarını üretici sitelerinden veya muhtelif yerlerden kontrol edip destekledikleri max frekansları görebilirsin. Anakartın bios menüsünden uygun çarpan değerlerini girdiğinde sonuç alırsın. Onun hesabı ise şu şekilde benim anakartımda çarpan 7,5 sabitti bende FSB yi yükselttim. Ulaşmak istediğin hızı mhz cinsinden bölü çarpan değeri ile FSB yi kaça ayarlaman gerektiğini bulabilirsin. Zaten anakartın da O.C koruma var başarısız olursa ayarları sıfırlıyor.
    Örn. 3000 Mhz / 7,5 =400 Mhz fsb hızı gibi. Yada
    3000 Mhz / 400= 7,5 gibi eğer çarpan artıyorsa çarpanı artırman daha iyi bana göre.

Yinede ne olur olmaz aşama aşama dene. Ayrıca ilk etapta fan kontrolündeki ısı limiti ayarlarını da 10 derece daha düşür derim. Yani kapatma limiti 100 derece ise 90 derece yap. Sorun yaşarsan veya takıldığın yer olursa sorabilirsin.
    Şu sistem topla diyenlerede hayranım adam mal zaten parası olduğu halde sistem toplamayıp overclock için danışıyor.
    Eğer ucuza bir yükseltme istersende Intel Xeon lardan alıp kullanabilirsin. Biz öyle yaptık biraderler de X5460 var 3.1 normali 3,5 a vurdurdum sıkıntı yok biraz fazla ısınıyor ama olsun. İşlemciyi Aliexpress den söyledik 4$ indirim kuponu ile o zaman ki dolar kuru üzerinden 50 tl ye mal oldu hemen hemen 3 hafta gibi bir sürede geldi. Hakkaten Q9650 ayarında 12M cache var. En azından Ekran kartı darboğaz sorunun da toparlar sistemin de ciddi bir performans artışı yaşarsın. Anakartın normal şartlarda Xeon X5460 gibi işlemcileri destekler. Güç kaynağında yeterli olur. Bende şuan 450W PSU var AMD R7 360 2GB GDDR5 Ekran kartı Xeon X5460 işlemci DDR3 Ram var hatta 3,4 e aşırttığım halde problem yok.
    Birde şöyle bir şey var ben elime para geçince kumar olarak oynayacam. Benim elimde iki ayrı sistem var biriside seninki gibi DDR2. Onun normal bellek destek listesinde 4GB modül desteği var. Ama o modülden piyasada yok. Şu internette sadece AMD işlemcilerde çalışır diye satılan ucuz 4GB ramlarden alıp 4+4 sekiz yapma planım var ama şu anda o biraz mümkün değil. Bu arada senin anakartının bellek destek listesinde 4 GB lık modül yok bilgin olsun. Zaten RAM desteği Max 4 GB. Umarım yardımcı olabilirim.

• yaparsa asrock anakartta yapar kitli işlemci diye biliyorum frekansdan yürüyorsun.benim q 8300 voltajsiz yemiyordu %20 anca voltaj ver bakalım overden 100 fazla ver. ramleride 800 mhz e çek
  • DEAD1453 kullanıcısına yanıt
    Geç olması önemli değil yeter ki cevap verdiğiniz önemli. Şimdi hocam asus un p5b anakartı var elimde ben ona 4 tane 2gb ram takıp işlemciyi de dediğiniz gibi xeon serisi almayı düşünüyorum. Bu dediğim anakarta xeon 5460 takabilirmiyim?
  • sergenakman S kullanıcısına yanıt
    Yakın zamanda bir ssd almayı düşünüyorum hocam. Monitor zaten 1280x1024.
  • hocam bence sen monitör almakla başla en ucuz 1 ms monitrden başla. sonra sonra upgrade et sistemini q8300 iyidir yani boş işlemci degil 1366 768 bi monitör al 1080 pde sistem an az 800 1000 dolara patlıyor 1 ms farkınıda görürsün oyunda videoda.
  • Amacınız son 3-4 senede çıkan oyunları oynamaksa bu sisteme yatırım yapmayınız. Para biriktirip duruma göre 2. el-sıfır güncel sistem bakınız. Overclock ile 2. Nesil i5'leri Multi core performansta yakalıyor ama single core performansı zayıf ki oyunlarda bu daha önemli. Ayrıca üzerinden 10 seneden fazla geçmiş ve 8 nesil işlemci çıkmış bir platform. Çoğu güncel oyunun sistem gereksinimlerine bakınız minimumda bile Core i3-i5 istiyor. BF1 multide bile 6. nesil i5'ler %100'ü buluyor. Ben de böyle yatırım yaptım ama memnun değilim. Buyrun elimdeki bir kaç oyunla video çekmiştim inceleyebilirsiniz. Patlama sahnelerinde FPS çöküyor, GTA 5'te şehir içinde 30 fpslerde. Multiplayer oynarsanız daha çok sırıtıyor. Video ayrıntılarında sistem özellikleri ve diğer bilgiler mevcut. Daha önce Asus GTX 950 strix kullanıyordum şimdi Asus HD7790(2 GB) kullanıyorum. 3 GHz Q6600 Xeon E5450 eşdeğeri denebilir.
    https://www.youtube.com/channel/UCFmCIQ-btVsv46u_o_LLKUA/videos?disable_polymer=1

Q6600@3.40 GHz + Asus GTX 950 strix
    Intel Core 2 Quad Q8300 Overclock

P5B (965P chipset) xeon işlemciler ile sıkıntılı olabiliyor. Deluxe modeli ile overclock yapanı var ama forumda 1-2 ay evvel düz modeli ile Q9550 çalıştıramayan vardı.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.