Şimdi Ara

Intel 7600k - Ryzen 1700x

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
24
Cevap
0
Favori
893
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

• Tahmin ediyorum ki R5 serisi tam oyun için olacak, 7600k ve 7700k nın gerçek rakipleri olacak.
  • Neden gtx 1080 kullanıp, 1080p'de test yapıyor?
  • saimertug kullanıcısına yanıt
    Oyunlardaki işlemci testleri GPU darboğazına takılmamak ve CPU farkını görmek için düşük çözünürlükte yapılır. 4K'da Ultra 8xSSAA açarsak GPU darboğazına takılırız ki bu durumda AMD Athlon 64 x2 ile Ryzen arasındaki fark bile ufacık olur. Ama aynı oyunu 720p/1080p denersek aradaki fark açık şekilde gözükür
  • Firaristt F kullanıcısına yanıt
    Ama ben gtx 1080 alsam 1080p monitörde kullanmam. Atıyorum o testleri gtx 1060 ile yapsa daha gerçekçi olmaz mı? Sonuçta optimizasyon denen bir şey var. Herkes bütçesine ihtiyacına göre en dengeli sistemi kurmak ister. Evet bir şey gösteriyor ama yanıltıcı.
    Hocam bu Gtx 1080 tesi değil, İşlemci karşılaştırması.Aynı kanalın Gtx 1080 testleri 4k, 2k ve 1080p de var zaten.
    Yanıltıcı değil, tam olarak olması gerektiği gibi. Hatta ekran kartı olarak 1080Ti kullanılsa yeri var. Ekran kartının performansını kıyaslamıyoruz, işlemciyi kıyaslıyoruz. 1080p çözünürlükte GTX 1080 %100'e biniyor mu? Binmiyor. Çünkü işlemci frenliyor. Hah, işte hangi işlemci daha az frenliyorsa o daha iyidir oyunlar için. Optimizasyon denen şey 60fps için veya 144fps için yapılmıyor. Bu tamamen hikaye pc için. Konsol olsa evet, doğru derim ama bu pc. Kısıtlama yok. Hem donanımda hem de çıktıda. Yani GTX 1080Ti SLI, Quadro P6000 SLI OC ve 240Hz monitör de kullanılabilir. Amaç işlemci haricinde tüm birimlerin darboğazını engellemek ve işlemcinin farkına bakmak. Yüksek çözünürlüklerde ekran kartı, HDD(kaplamalardan dolayı) ve kısmen ram darboğaz yapmaya başlıyor. 4K'da özellikle ekran kartları fazlasıyla darboğaz yapıyor. CSGO güzel bir örnek mesela. Çünkü ekran kartını fazla zorlayacak bir grafiğe sahip değil. Ben 1080p'de 120-180fps arası alıyorum en en en yüksek ayarlarla. 4K'da da 120-170fps arası alıyorum sadece çözünürlük farkıyla. Bu ne demek? Ben işlemci darboğazı yaşıyorum demek. Oyunlardaki ve API'lardaki optimizasyon 60fps için farklı, 144fps için farklı değil, 1080p için farklı, 4K için farklı değil. O testleri 1060 ile değil, 1080Ti ve hatta SLI'ı ile yapması daha gerçekçi ve kesin sonuç verir. Çünkü ekran kartı tarafındaki olası tüm darboğazları elemiş olur. Ama 1060 ile yaparsa ekran kartının sınırına 1080p'de dahi ulaşılacağı için işlemcileri kıyaslamak için iyi bir tercih olmaz. 1080p yeni çıktığında işlemcileri 480p'de test ediyorlardı. Çünkü 1080p'yi besleyecek ekran kartı yoktu. Bugün 4K'yı besleyebilecek ekran kartı var mı? Yok. 1080Ti SLI bile 4K Ultra 100fps veremiyor. Yani oyunlarda işlemcileri kıyaslamak için işlemci haricinde her şeyin aynı olması ve işlemciye fazla gelecek şekilde seçilmesi önemli ki işlemci farkını görebilelim. DSR ile 8K çözünürlük açınca Sandy bridge ile Kabylake aynı sonuçları veriyor. Çünkü ekran kartı yetmiyor.Bir de GTX 1060 koyarsak o sisteme ikisi eşit gözüküyor. Ama 720p-1080p'de test yapınca arada fark açılıyor.

Bütçeye göre sistem kuracak olan her parçayı ayrı ayrı araştırır, kıyaslar, ona göre seçer. Varsa o sistemi veya çok benzerini(atıyorum ekran kartı aynı model ama birisi MSI marka, diğeri Asus marka, diğer bileşenler aynı olacak şekilde) kullanan kullanıcıların paylaştığı testlere bakar öyle seçer.

• oyun için ryzen alınmaz bu net anlaşıldı
  • Şu limitleme olayını anlamak istiyorum. Ekran kartını 720 1080 de deneyerek cpunun fizik işlem kabiliyeti olçuluyor. Çozunurluk duştukçe ekran kartı kullanımı azaldığından cpuya yuk biniyor ve cpu çaba gösterip max fps bulunduğunda verimli olan cpu belli oluyor.

Bu kere çozunurluk yukseldikçe gpu zorlanıyor ve cpuya daha az yuk biniyor ve haliyle fps farkı azalıyor ancak bu durum gpu gucunden alınan fps nedeniyle cpu olçumu için yanıltıcı oluyor.

Toparlarsak cpu gucunu anlamak bakımından orta bi çozunurluk kullanılmalı. Peki bunun için hangi gpuyu kullanmanız lazım?

Yani 960 gtx mi 1080 ti yi mi? Anlamak istediğim şu. Bu iki ekran kartı da mesela 720 p de aynı skoru mu veriyor? Bence ti daha verimli olduğundan daha fazla skor verecek gibime geliyor. Yani tamam duşuk çozunurluk ancak bu max. Gpu ile yapılmalı.

Ya da min gpu ile yapılmalı. Ortanca mesela 1060 gibi bi ekran kartı bizim için yanıltıcı olur. Öncelikli sorum bu gozlem doğru mu?

İkinci olarak cpu nun mesela 720 p de vereceği max değer diyelim ki duşuk iken 1080p deki azalış aynı zamanda cpu nun da gucunun tuketildiği manasına mı geliyor? Yani cpu 1080p de artık daha az mı yoruluyor ya da artık gpu mu meseleyi ele alıyor?

Duşuk çozunurlukte cpu gpunun yerine geçip fizik efektleri yapıyor diyelim. Bu işi sırf cpu ile mi yapıyor yoksa varsa üzerindeki grafik yongasından da destek alıyor mu?

Mesela intelde dahili grafik birimi var ve bu birim duşuk çozunurlukte işlemciye yardımcı oluyor mu? Fx ve ryzen de bu birim yok mesela.

Saygılar

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• https://youtu.be/HZPr-gNWdvI

adamakıllı benchmark görmek isteyenler digital foundries benclerine baksın bir zahmet. fps ve frametime'ı anlık takip edebilirsiniz.
  • Darboğaz olayını kısaca anlamak istersek aklıma şu örnek geldi

Diyelimki 10 kg ölçen bir tartımız var Biri tartacak diğeri yük koyacak

tartı yapan işlmeci olsun yük koyanda ekran kartı.

tartıya 15 kg koyarsan tartı gene 10 kg gözteririr.darboğaz oldu çünkü cpu tartamadı daha fazlasını

gtx 1060 mesela 10 kg yük koyabiliyorsa 1080 ve ya ti modeli 15 yada 18 kg koyacak

yeterli güçte cpu yoksa fps limitine takılacaksın

Çözünürlük artarsa 10kg tartan tartıya extra tartma kapasitesi verilir ve yük koyanın işi daha fazla artmaya başlar buda gpu darboğazı olur

neyse ben bile ne dediğimi anlamadım sallayın gitsin:))
  • brsaltnc kullanıcısına yanıt
    çözünürlük artınca tartma kapasitesi artmıyor yani işlemciden yana bir artış yok aslında. yerçekimi azalıyor demek cözünürlük artışıyla desek daha doğru. bunu dediğinde de tartma kapasitesini kg yerine newtona cevirmek lazım. neyse bu da olmadı gibi. biri el atsın.

• Ay ne güzel açıkladınız ikinizde.

:)

Su borusu örneği ile anlatasım geldi. Hatta bi ara kedi-fare geçti aklımdan. Uğraşamam şimdi.

Bu arada nasıl performans olarak i5 öne çıkıyor, yuh yani. fanatikliğin böylesi. Güya hem eski hem fiyat olarak yarısı daha iyi diye reklam yapıyor güya dallamalar. Videoyu yapanlara diyorum. Kandırın bakkalım milleti. İntel in kucağa oturtma politikasını çok seviyolar bunlar.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi os_lnx -- 21 Mart 2017; 0:38:28 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: os_lnx

Ay ne güzel açıkladınız ikinizde.

Su borusu örneği ile anlatasım geldi. Hatta bi ara kedi-fare geçti aklımdan. Uğraşamam şimdi.

Bu arada nasıl performans olarak i5 öne çıkıyor, yuh yani. fanatikliğin böylesi. Güya hem eski hem fiyat olarak yarısı daha iyi diye reklam yapıyor güya dallamalar. Videoyu yapanlara diyorum. Kandırın bakkalım milleti. İntel in kucağa oturtma politikasını çok seviyolar bunlar.

birçok testlere baktım usta internette. 7600k oyunlarda ya daha iyi ya da eşit.http://www.guru3d.com/articles-pages/amd-ryzen-7-1700x-review,1.html oyun testlerini seçip bakabilirsiniz. oyun için konuşuyoruz tabi. guru3d de mi yalan söyleyecek.

• youtube ta yuzlerce ciddi inceleme var oyun ici goruntu veren, sistemi gosteren vb. hicbirinde i5 ryzenlere yetisemiyor oyun dışında rakip bile olaamiyor sadece slayt biciminde sacma sapan videolar kaynak gosteriyorsunuz olayi gereksiz yere manupule etmeye gerek yok.

• quote:

Orijinalden alıntı: brokengineer

çözünürlük artınca tartma kapasitesi artmıyor yani işlemciden yana bir artış yok aslında. yerçekimi azalıyor demek cözünürlük artışıyla desek daha doğru. bunu dediğinde de tartma kapasitesini kg yerine newtona cevirmek lazım. neyse bu da olmadı gibi. biri el atsın.

Cozunurlugu degistirmek kiloyu azaltir fakat tarti zaten 10 kiloyu gosteriyor.

40 kiloluk bir agirligi 10 kilo tartan bir terazide tartsak 10 kilo gosterir.( 1080ti'yi core 2 duoda calistirmaya calismak) cozunurlugu yukselttik bu sefer agirlik 30a dustu ama yine 10 kilo gorecegiz.

Burda mesele agirligin verilen fps degeri olarak gozukmesi.

Aslinda burda etken cozunurluk degil. Islemcinin maksimum verdigi fps ve buna gore yuzde kullanimi

%15 kullanimda max 250 fps vermesi
    %60 kullanimda max 265 fps vermesi

Sizce hangisini almak daha mantikli

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Methotrexate -- 21 Mart 2017; 8:0:18 >

• quote:

Orijinalden alıntı: Sta1ker

quote:

birçok testlere baktım usta internette. 7600k oyunlarda ya daha iyi ya da eşit.http://www.guru3d.com/articles-pages/amd-ryzen-7-1700x-review,1.html oyun testlerini seçip bakabilirsiniz. oyun için konuşuyoruz tabi. guru3d de mi yalan söyleyecek.

Mesele oyun değil zaten.

Asıl mesele bu işlemcilerin çekirdek performansı ve tepkime olarak iyi bir noktaya gelmesiydi ve geldi. dx11 de bazı oyunlarda bariz fark var onun dışında ya çok yakın yada eşit. i5 in üst modeli değil i7 nin alt modeliylede aynı durumda. dx12 de zaten iyi.

Kaldıki bu işlemcinin amacı belli. Ve kaldıki i7 nin alt modeli kendisinden 2 kat pahalı i7 nin üst modelini oyunlarda aynı şekilde geride bırakıyor. Bu durumda i7 nin üst modeli performans olarak çok geride.

Bu durumda şunu soralım :

Bu zamana kadar 7700k nın kendisinden kat be kat yani 3 kat daha pahalı olan 6900k dan oyunlarda daha iyi performans gösterdiğini biliyormuydunuz ? Hiç haberiniz var mıydı ?

Tabiki yoktu. Ne zaman AMD yeni işlemcisini çıkardı o zaman kurcalamaya başladınız. 6900k 5 para etmez bir işlemci bu durumda. Düşünsene 3 kat para veriyorsun ama oyun performansında çok daha geri kalıyorsun. Intel bu işlemciyi boşuna çıkarmış en başarısız işlemcilerden birisi olmuş. Oyun performansı çok kötü çünkü. (Alıntı yaptığım kişiye istinaden yazmıyorum)

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: Sta1ker

quote:

Mesele oyun değil zaten.

Asıl mesele bu işlemcilerin çekirdek performansı ve tepkime olarak iyi bir noktaya gelmesiydi ve geldi. dx11 de bazı oyunlarda bariz fark var onun dışında ya çok yakın yada eşit. i5 in üst modeli değil i7 nin alt modeliylede aynı durumda. dx12 de zaten iyi.

Kaldıki bu işlemcinin amacı belli. Ve kaldıki i7 nin alt modeli kendisinden 2 kat pahalı i7 nin üst modelini oyunlarda aynı şekilde geride bırakıyor. Bu durumda i7 nin üst modeli performans olarak çok geride.

Bu durumda şunu soralım :

Bu zamana kadar 7700k nın kendisinden kat be kat yani 3 kat daha pahalı olan 6900k dan oyunlarda daha iyi performans gösterdiğini biliyormuydunuz ? Hiç haberiniz var mıydı ?

Tabiki yoktu. Ne zaman AMD yeni işlemcisini çıkardı o zaman kurcalamaya başladınız. 6900k 5 para etmez bir işlemci bu durumda. Düşünsene 3 kat para veriyorsun ama oyun performansında çok daha geri kalıyorsun. Intel bu işlemciyi boşuna çıkarmış en başarısız işlemcilerden birisi olmuş. Oyun performansı çok kötü çünkü. (Alıntı yaptığım kişiye istinaden yazmıyorum)

Kafan mi güzel en baştaki video oyun testleri ağırlıklı şu an oyun için konuşuyoruz. 6900k oyun islemcisinden çok render vb işlemci. 1700x veya 1800x in render performansları ile 6900k nin sonuçlarına bakmak lazım. Oyun açısından konuşuyoruz bu başlıkta

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi S.T.A.L.K.E.R. -- 21 Mart 2017; 16:10:40 >

• quote:

Orijinalden alıntı: Per Aspera

quote:

Orijinalden alıntı: brokengineer

Cozunurlugu degistirmek kiloyu azaltir fakat tarti zaten 10 kiloyu gosteriyor.

40 kiloluk bir agirligi 10 kilo tartan bir terazide tartsak 10 kilo gosterir.( 1080ti'yi core 2 duoda calistirmaya calismak) cozunurlugu yukselttik bu sefer agirlik 30a dustu ama yine 10 kilo gorecegiz.

Burda mesele agirligin verilen fps degeri olarak gozukmesi.

Aslinda burda etken cozunurluk degil. Islemcinin maksimum verdigi fps ve buna gore yuzde kullanimi

%15 kullanimda max 250 fps vermesi
    %60 kullanimda max 265 fps vermesi

Sizce hangisini almak daha mantikli

Az cpu kullanimi olan daha doğrudur ama anlamıyorlar millet kafayi yemiş 1080p de 5fps nin derdindeler.

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.