Şimdi Ara

INTEL 11-10. Nesil İşlemciler [ANA KONU] (212. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
6.840
Cevap
33
Favori
225.933
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
32 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 210211212213214
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: Muten Baba

Normalde 5Ghz cpu , çizim yaparken efsane iyi. Yani 3. nesilin tamamından çok ileride. Ama 5.nesilde de ipc artısı cok oldu ve frekans 5 lere dayandı. Açık kapandı. Performans yaklaştı intele. Oradaki minimal kaybın yanında , çoklu işlemdeki kazanç , ödenen paraya göre minimal değil maksimum şekilde oluyor. Yani benim 40 kare renderim olsa 3 saatten 120 saat sürse toplam , bunu intelde 170 saatten önce bitiremiyorum, aynı parayı verip. Arada ekstra çalışma kaynaklı sarfiyatta cabası oluyor. Ayda bu şekilde 4 iş yaptığını düşünsen (keşkeee nerde o günler işler kesat  ) , olay kopup gidiyor, intelin tutacağım bir tarafı kalmıyor. İntelin son bir kurşunu var, çoklu çekirdek ihtiyacı olanlar için adam gibi cpu çıkardı çıkardı çıkaramadı, arada kalan ( threeadripper ve Xeon kullanıcısı hariç ) küçük esnafı yakalama şansı yok birdaha.

Senle konuşmasını yapmıştık zaten ama 5 GHz all core sağlıklı bir şekilde gören AMD yok diye biliyorum. Sadece sana bahsettiğim üzere; 5950X için HT OFF şekilde 4.9 - 5.0 GHz değerini gaming için kasıyorlar. Bu da zaten senin işine gelmiyor. Ama yine de core ve HT kazancın ile beraber 4.7 - 4.8 kullansan bile oldukça iyi tabii.

INTEL bana göre son şansı olduğunu o kadar iyi biliyor ki, 16C/32T sızıntıları şimdiden önümüze düşmeye başladı bahsettiğim üzere. INTEL 11-10. Nesil İşlemciler [ANA KONU] 

• REDSTONE kullanıcısına yanıt

Daha yeni bende i3 10100f e geçtim. Anakart olarak b460m a pro var. Uygun bulduğumda i9 10900f e geçmeyi düşünüyorum fakat vrm soğutması yok. Muhtemelen vrm lerden dolayı yüksek hızlara çıkamaz ama ben oraya eski anakart lardan vrm soğutması koymayı düşünüyorum. Ram tek modül bir modül daha alıp 32 yapicam. Keşke b460 a ram Timing Ler ile oynuyabilsek.. biraz gıdıklama iyi olurdu. 11. Nesil i9 lar 8 core olması saçma oldu açıkçası testler böyle ise benim için fark yok özellikle 1440p üstü oynuyor isek. Şu saatten sonra rekabetçi oyunlar dışında 1080p oyun oynamam ben.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Guest-EA6F8F78B

Daha yeni bende i3 10100f e geçtim. Anakart olarak b460m a pro var. Uygun bulduğumda i9 10900f e geçmeyi düşünüyorum fakat vrm soğutması yok. Muhtemelen vrm lerden dolayı yüksek hızlara çıkamaz ama ben oraya eski anakart lardan vrm soğutması koymayı düşünüyorum. Ram tek modül bir modül daha alıp 32 yapicam. Keşke b460 a ram Timing Ler ile oynuyabilsek.. biraz gıdıklama iyi olurdu. 11. Nesil i9 lar 8 core olması saçma oldu açıkçası testler böyle ise benim için fark yok özellikle 1440p üstü oynuyor isek. Şu saatten sonra rekabetçi oyunlar dışında 1080p oyun oynamam ben.

i9 geçişi yapılacaksa; yeni gelecek B chipsetlere bakılabilir veya çok fazla masrafa girmeden Z490 alınabilir. All core yüksek hızlarla ve yüksek ram hızları beraberinde mutlu mesut kullanılır. INTEL 11-10. Nesil İşlemciler [ANA KONU] 

• quote:

Orijinalden alıntı: No Way Out

Bu mesaj silindi.

https://www.amazon.com/s?k=z590&ref=nb_sb_noss_2

Amazon da bazı modelleri listeledi bugün. INTEL 11-10. Nesil İşlemciler [ANA KONU] 

• quote:

Orijinalden alıntı: Guest-EA6F8F78B

Ram timinglerle oynayabiliyorsunuz zaten. Aynı anakarta sahibim xmp yerine kendi yaptığım ayarları kullanıyorum.

• huso kullanıcısına yanıt

teşekkür ederim,

neden F tercih etmedim? amazondan F ile normali arasında şuan 129TL'lik bir fark var. entegre grafik için 129TL'lik fark bana makul geldi, yarın öbür gün GPU'nun başına bir şey gelse lazım olabilir diye düşünüyorum.

bir kaç mesaj yukarıda dediğim gibi aslında anakarta işlemciden daha yüksek bir bütçe vermek bana halen mantıklı gelmiyor ama Z490 almayınca da işlemciyi tam performanslı kullanamıyorsun. bu sebeple ve olabildiğince f/p parçaları seçtiğim için Tomahawk serisini düşünmedim.

gözüme iyi gelen en uygun Z490'lardan biriydi bu anakart. 11. nesil desteği de kesinleşmiş bu anakart için, ileride 10400 tatmin etmezse daha iyi seçeneklere geçerim. birde hemen hemen Tomahawk özelliklerinde bu anakart, +350,400 TL verilip tercih edene saygı duyarım tabi.

ayrıca sormak istediğim bir kaç soru var;

1)aldığım anakartın CPU güç girişi 8+4pin. bazı youtube kanallarında gördüm. 10400 gibi bir işlemciyi sadece 8 pin güç bağlantısı ile çalıştırmışlar. bunun bir dezavantajı var mı? yoksa kesinlikle 8+4 pin ile mi kullanmak lazım?

2)aldığım anakartın sayfasında 7C75v283(Beta version) 2021-01-11 tarihli en son çıkmış beta bios var. Gelince bunu mu kurmam mantıklı betanın altındaki sürümü mü?

https://www.msi.com/Motherboard/support/Z490-A-PRO

• huso kullanıcısına yanıt

hocam benim güç kaynağı RM750x, bağlantı seçenekleri şu şekilde.

https://www.corsair.com/us/en/Categories/Products/Power-Supply-Units/Power-Supply-Units-Advanced/RMx-Series/p/CP-9020179-NA

INTEL 11-10. Nesil İşlemciler [ANA KONU]

sanırım sadece 8pin bağlantısı yapabileceğim değil mi?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Gaara34 -- 22 Ocak 2021; 12:28:38 >

• 
Sayfa: önceki 210211212213214
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.