Şimdi Ara

- (34. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
1.094
Cevap
12
Favori
33.141
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
47 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 3233343536
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    o da siradaki soruydu

ama arkadas gitti sanirim
  • quote:

Orijinalden alıntı: cseyfe

guzel bir konusma oluyor

44 yasindayim butun dogru bildiklerim uctu gitti su anda

hayat cennette devam ediyordu, Adem ile Havva elmayi calinca ceza olarak dunyaya gonderildiler. Ve neden bilinmez, elma calmasina ragmen ilk peygamber yapildi diye biliyordum. Meger yanlismis.

mesela su anda yaratilan ilk insan kimdir islam alemi bilmiyor diye anladim. Kuranda adi gecmiyor olmali. bu da ilginc geldi

yine diyanet.gov.tr diyor ki:

A'râf Suresi - 26 . Ayet:

Ey Âdem oğulları! Size mahrem yerlerinizi örtecek giysi, süsleneceğiniz elbise yarattık. Takvâ elbisesi, işte o daha hayırlıdır. Bunlar Allah’ın âyetlerindendir. Umulur ki düşünüp öğüt alırlar.

burada neden ademogullari diyor? diyanet yanlis mi biliyor ilk yaratilani?

yine diyanete gore Araf 26, 27, 31, 35, Yasin 60 de Ademogullari diye sesleniyor. biyerde bir hata olmali

diyanete gore Bakara 33:

"Ey Âdem! Bunların isimlerini onlara bildir" dedi. Âdem bunların isimlerini onlara bildirince de "Size ben göklerin ve yerin gizlisini kesinlikle bilirim; yine sizin açıkladığınızı da gizlediğinizi de bilirim demedim mi!" buyurdu.

simdi tum bunlar yanlis, videosunu koydugun adamin dedikleri dogru. olabilir tabi neden olmasin. ama bu bilginin tum islam alemine yayilmasi lazim bence

kuyruksokumu konusunu bilim tabi ki acikliyor. ismi evrim ekonomisi diye gecer. su foto ile aciklanir:

"Ademoğulları" ifadesi neredeyse tüm çevirilerde var, Hz. Adem Allah'ın seçtiği ilk peygamber olduğu için Hz. Adem'den sonraki insanlığa sesleniyo sanki, benim yorumum bu. AdemOĞULLARI diyor ayrıca, sadece oğullar değil, kadınlar kızlar erkekler , hepsi..
    evrim konusuna gelirsek, ben evrimin Kuran'a aykırı olduğunu sanmıyorum, bu benim yorumum çünkü şöyle bir ayet var;

Ankebut 20;
    De ki: “Yeryüzünde dolaşın da Allah’ın başlangıçta yaratmayı nasıl yaptığına bakın. Sonra Allah (aynı şekilde) sonraki yaratmayı da yapacaktır. (Kıyametten sonra her şeyi tekrar yaratacaktır) Şüphesiz Allah’ın gücü her şeye hakkıyla yeter.”

ilk yaratılışı görmemiz için yeryüzünü araştırın diyor, demek ki yaratılış yeryüzünde başlamış ve bu gözlemlenebilir bir iş.

• mr.jk M kullanıcısına yanıt
    bence de bir kutsal kitap yoruma acik olmamali. kanun gibi hersey tak tak yazmali diye dusunuyorum

mesela neden Ademi secmis ilk peygamber olarak gercekten merak ediyorum. Elma calinmasi konusu da mi yanlis bilgi?

ilk yarattigin insandan bahsetme, ilk peygamber sectigini ilk insan olarak kabul edip, ademoglu diye seslen. bi tutarsizlik var sanki.

kaldi ki benim gibi milyonlar, hatta milyarlar ilk yaratilanin adem oldugunu dusunuyor. sebebi de elma calip cenneten kovulmasi. bunla ilgili yuzlerce kaynak varken bu bilgi benim icin sasirtici oldu. 1500 yillik bir dinde bu kadar muamma olmasi garip degil mi?

erkekte neden meme ucu var bilinmiyor, gereksiz organlar neden var bilinmiyor, hayati su icinde gecen balinada neden akciger var bilinmiyor. biliniyor da inanilmiyor. oyle uygun gorulmus denip geciliyor.

bunlarla ilgili, kutuplarla yildizlarla, penguenle kaplanla ilgili hic bilgi yokken, hep arabistanda gorulen seylerle ilgili bilgiler mevcut. zeytin, hurma, deve gibi

ortada 13 milyar yil yasinda bir dunya var, ilk insan 200 bin yil once ortaya cikmis, ve bunlar hep ispatli belgeli bilgiler. ama ilk vahiy nedense sadece 2000 sene once geliyor. 198 bin sene ne bekleniyor niye bekleniyor bilen yok. iste oyle denilip geciliyor. bi gariplik yok mu ortada?

mesela yine kurana gore sperm nereden geliyor biliyor musun?

• quote:

bence de bir kutsal kitap yoruma acik olmamali. kanun gibi hersey tak tak yazmali diye dusunuyorum

mesela neden Ademi secmis ilk peygamber olarak gercekten merak ediyorum. Elma calinmasi konusu da mi yanlis bilgi?

ilk yarattigin insandan bahsetme, ilk peygamber sectigini ilk insan olarak kabul edip, ademoglu diye seslen. bi tutarsizlik var sanki.

kaldi ki benim gibi milyonlar, hatta milyarlar ilk yaratilanin adem oldugunu dusunuyor. sebebi de elma calip cenneten kovulmasi. bunla ilgili yuzlerce kaynak varken bu bilgi benim icin sasirtici oldu. 1500 yillik bir dinde bu kadar muamma olmasi garip degil mi?

erkekte neden meme ucu var bilinmiyor, gereksiz organlar neden var bilinmiyor, hayati su icinde gecen balinada neden akciger var bilinmiyor. biliniyor da inanilmiyor. oyle uygun gorulmus denip geciliyor.

bunlarla ilgili, kutuplarla yildizlarla, penguenle kaplanla ilgili hic bilgi yokken, hep arabistanda gorulen seylerle ilgili bilgiler mevcut. zeytin, hurma, deve gibi

ortada 13 milyar yil yasinda bir dunya var, ilk insan 200 bin yil once ortaya cikmis, ve bunlar hep ispatli belgeli bilgiler. ama ilk vahiy nedense sadece 2000 sene once geliyor. 198 bin sene ne bekleniyor niye bekleniyor bilen yok. iste oyle denilip geciliyor. bi gariplik yok mu ortada?

mesela yine kurana gore sperm nereden geliyor biliyor musun?
    Ben bir müslümanım, o yüzden Kuran şöyle olmalı, böyle olmalı diyemem. Neden Adem'i seçmiş? Öyle istemiş öyle seçmiş. Bence Adem'i değil Hasan'ı seçmeliydi dersem milyonlarca müslümanın da söz hakkı düşer Veli Ahmet Fikri neden değil der. Kaos olmaz mı?

Yahudiler de son peygamber gelecek diyorlardı, bekliyorlardı, ama kendilerinden bekliyorlardı. Kendilerinden gelmedi diye Hz. Muhammed'e karşı çıktılar. Yani şimdi nede Hasan'ı seçmedi diye islamı red mi edeyim?

Ademoğlu dediği durum ümmet denilen kavram ile ilgili olabilir, ilk peygamber ve Allah'ın ilk elçisi, kendi ümmetine yani Adem ve Adem'den sonraki ümmetine sesleniyor örtünün süslenin diye. Ben burdan anlıyorum.

Bizim karşımızda temelde ne var; ateizm, deizm, agnostizm ve teizm..Bana göre en mantıklı durum islamiyet. Ateizm zaten çöktü bitti, birçok bilimsel çalışma yoktan varoluş diyor, imkansızlıktan imkanlı olan bir kainat var diyor, bu kadar şey teadüf olamaz..deizm de saçma, milyarca din inanış üretirsin deizmden ama halbuki tek birşey var milyarca farklı olacak olan şey yok..agnostzm hepten çöp.

sadece 3-5 tane peygamber yok binlerce peygamber geldiği rivayet ediliyor, yani 198 bin sene peygambersiz bir durum yok gibi sanki.

evrim konusunu kendime göre açıkladım, evrimin islam ile ters olduğunu düşünmüyorum, ama hangi islam, böyle ayetlere parantez açıp Allah'ın demediğini dedi gibi ayet çeviren dangozların islamı değil, saf Kuran ayetinden bahsediyorum.

Kuran'a göre sperm nereden geliyor bilmiyorum ama sanırım bi ayette sperm döllenmiş yumurtadan bahsediyordu galiba.

• cseyfe kullanıcısına yanıt
    Balinanin su yuzeyine cikip nefes almasi hem sancili hemde risklidir.

Gunumuzde bile yuzeye cikknca orka ve insan avina maruz kalmalarini gecin milyonlarca yil evvel ayni sekilde akcigerli kendi buyuklugunde su canavarlarina karsi en ufak bi savunmasi yoktur.

Yine zurafanin su icmesi cok sancilidir.

Yukardaki otlari yemesini isteyen yaratico su tesisatcisinin bilgisinden yoksun oldugundan kalbi cok asagoda birakip kan basincini arttirirken su icmek sirasinda beyne fazladan giden kana careli yararmamistir.

Hadi insanin esit yaratilmadogina allah emtihan ediyi kabul ettik varsayalim.

Allah emrimize verilen zurafayi hangi peygamberiyle haberdar etmiste neye gore imtihan etmektedir.

Akiskan kanunlari ve basin sinavina mi tabi tutacaktir.

Yaratoci bu parafokslarla ne yapmak nereye varmak istemektedir..

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

Ilk insan sapiensler 200 600 bin yil evvel primatlardan ayrilmaya baslalammaoz mevcut bilgilerle 3>>2 ila 6 milyon evvel gerceklesmistir

Dunyamizin yasi 5.45>>4.54milyar yildir.

Ilk bahiy 30 ila 40bin sene evvel ortaya cikmistir.
    Mevcut tarihler eldeki heykelcik magara gorsellerije istinaden ortaya cikmistir.Insanin ruya ve hayal gormesiyle orantili.

Evrimsel kanitlar goz onunde bulundurulursa sapiensten oncekilerin dahi ruya ve hayal gormesi kuvvetle ihtimaldir.fakat kanitlayacak teorik savlar disinda elde fiziksel kanit yok.zira agac ve yumusak kayalar usleyen insanlarin bu kanitlari ancak izole magaralarda gunumuze ulastirma sanslari vardir.

O tarihlerde insan kiltuk altina nushayla gelip avrat ve altinlari sokulun demek yerine kendilerini yari aslan yari insan yari kaplan insan seklinde agac ve tas heykelciklerle resmetmeye yuceltmeye baslamistir.

Gunumuzdeki krallik veya peygamberlik misali o heykelcige sahip olan kabileye rehberlik liderlik etmistir.

Bilimsel kanitlarla tarihler degisir ama dinin made in sapiens oldugu gercegi degismez..

(Telden yaziyorum)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sething -- 22 Ocak 2019; 3:13:44 >

kaos olmamasi icin su sebepten sectim diye 3 kelimelik bir ayet gondermesi yeterliydi halbuki

islamda zaten yahudi dusmanligi barindiran bircok ayet var. halbuki o dini gonderen de ayni degil mi?

Adem Allahin ilk elcisi derken? Kendisine ayet vahiy vs gelmis midir?

Yoktan varolus var diyen calismalarin kaynagini alabilir miyim? merak ettim okuyayim.

198 bin sene once gelen peygamberlerle, vahiylerle ilgili bilgi var mi? yok. cunku bu konu rivayetlerle olmaz

dangozlarin islami dediklerin hep diyanet.gov.tr den :) o da yalan yanlis diyosan bilemem tabi. bu kadar guclu bir yaradanin, kendi sozlerini, kitabini koruyup kollayamamasi da ayri bir paradox

sperm kurana gore:

Diyanet İşleri: Öyleyse insan neden yaratıldığına bir baksın. O, erkek ve kadının beli ile kaburga kemikleri arasından atılagelen bir sudan yaratılmıştır.

bel ile kaburga kemigi arasindan? ama bilim oyle demiyor mesela. hangisine inanmak lazim simdi? Tarik suresini okuyabilirsin.

Allah erkege meme ucunu niye koymus? niye gerek gormus. evrim disinda aciklayan yok. E evrim ile islamin ters olmadigini dusunuyorsan, ayni anda camurdan yaratilmis olduguna nasil inaniyorsun? sandiginin aksine evrimle ayetler birebir karsit seyler anlatiyor.

Kuranin Allah kelami olduguna dair, Kuran disinda ispati delili yok. Birsey kendisine delil olabilir mi?

• quote:

Orijinalden alıntı: Su Aygırı

ademi cennetteki çamurdan yapmamışlar mıydı direkt? noldu yeni patch mı geldi?
    Yeni patchden haberiniz yok galiba.

Weekly update gore

Adem kelimesi isim degil turu tanimlar asli adamdir.

Yani cennete tesrif edilen zatin ismi adem degilmis.

Adam = nsan ogluymus.

-peki ismi nedir?

Ismini bilemiyoruz.zaten muhimde degil.

Onemli olan olaydaki mesaji kavramak.

+mesajlari kavradim.misal ademe herseyin ismi anlatildi ki meleklere secde ettirebilsin.kendi ismini bilememek yanlis degil mi.

-allah hikmetine sual olunmaz..

• ben biliyorum hocam sebeplerini :)

gereksizligini, sacmaligini vurgulamak icin sormustum soruyu
  • evren 13 milyar yil. yanlis yazmisim haklisin
  • quote:

ben biliyorum hocam sebeplerini :)

gereksizligini, sacmaligini vurgulamak icin sormustum soruyu
    Gavurun tekiyim ki bu diyalog pesinden milyonlarin gittigi ilahiyatciyla yasanmistir.

Hele bunlarin

Birde soru sorulunca boyle kitaplar ahlak ve zekanizi koreltir deyip baska sorusu olan var mi diyenleri var.

Icinden saydiklarini suratlarindan anlamamak icin musluman olmak lazim..(hakaretin boylesi)..

• quote:

kaos olmamasi icin su sebepten sectim diye 3 kelimelik bir ayet gondermesi yeterliydi halbuki

islamda zaten yahudi dusmanligi barindiran bircok ayet var. halbuki o dini gonderen de ayni degil mi?

Adem Allahin ilk elcisi derken? Kendisine ayet vahiy vs gelmis midir?

Yoktan varolus var diyen calismalarin kaynagini alabilir miyim? merak ettim okuyayim.

198 bin sene once gelen peygamberlerle, vahiylerle ilgili bilgi var mi? yok. cunku bu konu rivayetlerle olmaz

dangozlarin islami dediklerin hep diyanet.gov.tr den :) o da yalan yanlis diyosan bilemem tabi. bu kadar guclu bir yaradanin, kendi sozlerini, kitabini koruyup kollayamamasi da ayri bir paradox

sperm kurana gore:

Diyanet İşleri: Öyleyse insan neden yaratıldığına bir baksın. O, erkek ve kadının beli ile kaburga kemikleri arasından atılagelen bir sudan yaratılmıştır.

bel ile kaburga kemigi arasindan? ama bilim oyle demiyor mesela. hangisine inanmak lazim simdi? Tarik suresini okuyabilirsin.

Allah erkege meme ucunu niye koymus? niye gerek gormus. evrim disinda aciklayan yok. E evrim ile islamin ters olmadigini dusunuyorsan, ayni anda camurdan yaratilmis olduguna nasil inaniyorsun? sandiginin aksine evrimle ayetler birebir karsit seyler anlatiyor.

Kuranin Allah kelami olduguna dair, Kuran disinda ispati delili yok. Birsey kendisine delil olabilir mi?
    - Hz. Adem'i hangi sebeple seçtiği inan beni hiç ilgilendirmiyor, bunun bana hiçbir faydası da yok şahsi fikrim olarak belirteyim..Neden Hz. Muhammed'i seçti? Bunları neden açıklamak zorunda olsun bilemedim.

- yahudi düşmanlığı onlar zıvanadan çıktığı için var, durup dururken oluşan bir düşmanlık yok.

- Adem Allah'ın ilk elçisi, ayet / vahiy gelip gelmedğini bilmiyorum.

- Yoktan var oluş Bigbang, zaman madde bigbang ile yaratıldı, Bigbang öncesi fiziken tanımlanamadığı için yokluk, hiçlik..bigbang yazın çok çok fazla bilgi var bulabilirsiniz.

- Ayrıca bu kainatta hayat oluşma ihtimali de imkansız rakamının katrilyon katriyon katı = 10 üzeri 10 üzeri 123..bu bilimsel değerlendirmenin açıklamasını verebilirim; yani ateizm falan bitti, çöktü..

QUESTION: Teleological Argument and Entropy
    ANSWER:

The term “entropy” describes the degree of thermodynamic “disorder” in a closed system like the universe. “Maximum entropy” would describe the “heat death” of the universe (which is the state it is slowly gravitating towards). Amazingly, our universe was at its “minimum entropy” at the very beginning, which begs the question “how did it get so orderly?” Looking just at the initial entropy conditions, what is the likelihood of a universe supportive of life coming into existence by coincidence? One in billions of billions? Or trillions of trillions of trillions? Or more?

"Entropi" terimi evren gibi kapalı bir sistemdeki termodinamik "bozukluk" derecesini tanımlamaktadır. "Maksimum entropi", evrenin (ki yavaş ilerlediği durumdur) "ısı ölümünü" tarif eder. Şaşırtıcı bir şekilde, evrenimiz başlangıçtaki "minimum entropi" nde "nasıl düzenli oldu?" sorusuna getiriyordu. İlk entropi koşullarına baktığımızda, hayatın varlığını destekleyen bir evrenin olasılığı nedir? tesadüfen mi? Milyondan milyonda biri var mı? Trilyonlarca trilyonlarca mı? Yada daha fazla?

Roger Penrose, a famous British mathematician and a close friend of Stephen Hawking, wondered about this question and tried to calculate the probability of the initial entropy conditions of the Big Bang.

Ünlü bir İngiliz matematikçi ve Stephen Hawking'in yakın arkadaşı Roger Penrose, bu soruyu merak etti ve Big Bang'in ilk entropi koşullarının olasılığını hesaplamaya çalıştı.

According to Penrose, the odds against such an occurrence were on the order of 10 to the power of 10123 to 1

Penrose'a göre, böyle bir olaya karşı olma ihtimali, 10 üzeri 10 üzeri 123'e 1 idi.

It is hard even to imagine what this number means. In math, the value 10123 means 1 followed by 123 zeros. (This is, by the way, more than the total number of atoms [1079] believed to exist in the whole universe.) But Penrose's answer is vastly more than this: It requires 1 followed by 10123 zeros.

Bu sayının ne anlama geldiğini hayal etmek bile zor. Matematikte 10 123 değeri 1'in ardına 123 tane sıfırın gelmesi anlamına gelir. (Bu arada, tüm evrende var olduğuna inandıkları toplam atom sayısından çok daha fazla [10 79 ] .) Fakat Penrose'un cevabı bundan çok daha fazladır: 1'in arkasına 10 123 sıfır gerektirir.

Teleological Argument – Practical Impossibility
    In practical terms, in probability theory, odds of less than 1 in 1050 equals "zero probability". Penrose's number is more than trillion trillion trillion times less than that. In short, Penrose's number tells us that the “accidental" or "coincidental" creation of our universe is an impossibility.

Teleolojik Argüman - Pratik İmkansızlık
    Pratikte, olasılık teorisinde, 10 üzeri 50'de 1'in altında olasılıklar "sıfır olasılık" e eşittir. Penrose'un sayısı trillion trilyon trilyon kat daha az. Kısacası Penrose'un numarası bize evrenimizin "tesadüfi" ya da "tesadüfen" yaratılmasının imkansız olduğunu söyler.

http://www.allaboutphilosophy.org/teleological-argument-and-entropy-faq.htm

- her peygambere kitap inmedi, bu peygamberlerin bazılarına resul, bazılarına nebi deniyor, bu konuda geniş bilgim malesef yok, siz edinin bize sunarsanız bizde öğreniriz.

- Kuran'ı koruyamama diye birşey sözkonusu değil burada, çevirilere ekleme yapılması sözkonusu.

- tarık suresi hangi ayet?

- birçok canlının vücudunda toprakta olan elementler var, buda çamur / topraktan yaratıldığımızn ayrıca kanıtı olu bana göre.

- Kuran'ın Allah kelamı olduğuna inanılır, ben de görmedim, bugün milyonlarca müslüman da görmedi ama inanılıyor, bende inanıyorum, olağan dışı ayetler de mevcut, Caner Taslamn'ın videolarını izle mesela, hatta bakın size bu kadar enrji harcadım Caner Taslaman'ın Kuran mucizlerini bahseden açıklamalarını buraya birkaç cümle ile yazar mısın, hep ben yazmayayım biraz da siz yazın biz okuyalım.

e zaten sorun oradan basliyor

Hz Muhammed kendisini peygamber ilan etti. O zaman inaniliyordu, simdi akil hastanesine kapatiyorlar

Bunlari neden aciklamak zorunda olsun demissin de. Hz muhammedin hangi karisiyla hangi sirayla hangi gun beraber olacagi daha onemli bir ayet midir? seni ilgilendiriyor mudur ki aciklamis?

Bigbang maalesef yoktan varolus oldu calismasina bir ornek degildir. Yoktan, imkansizliktan oldu diyen adam, nasil oldugunu bulmak icin milyarlarca dolar harcar mi bu calismaya?

10 üzeri 10 üzeri 123 e inanmiyorsun. Ama 5 dakika icinde Burak adli kanatli koca binip Medineye gidip geldigine inaniyorsun. OK

Dunya duzdur yazan ayete inaniyorsun, ama evrimi inkar ediyorsun. Evrim bir teori degil kanitlanmis somut bir bilimdir. Hem evrim kurana ters degil diyorsun, hem camurdan yaratildik diyorsun. Anlamakta zorlaniyorum.

Cevirilere ekleme yapilmasi tahribat, oynama degil midir? Yaratici buna neden engel olmamis veya olamamistir?

Toprakta yetisen urunleri yedigimiz icin almis olabilir miyiz bu elementleri bunyemize?

Cogu soruya cevap olarak bilmiyorum, arastirmadim, okumadim dedin farkindaysan. Tam olarak okumadigin bir kitaba ezbere inaniyorsun. Cunku bu cografyada dogdun, ve ailen seni musluman yapti. Senin secimin degildi. Cogunu da gormezden geldin. Yani hep secerek cevapliyorsun. Neyse ki bir baska arkadas cevaplamis onlari.

Kuran veya baska kitaplardan mucize cikarmak isteyen herkes cikarabilir. O kadar da kolaydir ki. Bahcelinin 40 yil hesabina cok benzer. Cin Aliden bile mucize cikartilir, yeter ki iste. Benim ilgimi daha cok icindeki buglar cekiyor. O kadar cok ki. Mesela spermin kaburgalardan geldigini yazan yer. Bu mudur mucize?

Bu maalesef bi kisirdongu

-

Aslinda ateizmi cokertmek icin Penrose tezine, daha dogrusu iddiasina gerek yoktu. Videoda daha basit bir sekilde cokuyor zaten

Kisir dongu onune islami koyarsaniz tepki cekersiniz.

Hristiyanlik incil isa yazsaniz destek gormeniz olasidir..

• quote:

e zaten sorun oradan basliyor

Hz Muhammed kendisini peygamber ilan etti. O zaman inaniliyordu, simdi akil hastanesine kapatiyorlar

Bunlari neden aciklamak zorunda olsun demissin de. Hz muhammedin hangi karisiyla hangi sirayla hangi gun beraber olacagi daha onemli bir ayet midir? seni ilgilendiriyor mudur ki aciklamis?

Bigbang maalesef yoktan varolus oldu calismasina bir ornek degildir. Yoktan, imkansizliktan oldu diyen adam, nasil oldugunu bulmak icin milyarlarca dolar harcar mi bu calismaya?

10 üzeri 10 üzeri 123 e inanmiyorsun. Ama 5 dakika icinde Burak adli kanatli koca binip Medineye gidip geldigine inaniyorsun. OK

Dunya duzdur yazan ayete inaniyorsun, ama evrimi inkar ediyorsun. Evrim bir teori degil kanitlanmis somut bir bilimdir. Hem evrim kurana ters degil diyorsun, hem camurdan yaratildik diyorsun. Anlamakta zorlaniyorum.

Cevirilere ekleme yapilmasi tahribat, oynama degil midir? Yaratici buna neden engel olmamis veya olamamistir?

Toprakta yetisen urunleri yedigimiz icin almis olabilir miyiz bu elementleri bunyemize?

Cogu soruya cevap olarak bilmiyorum, arastirmadim, okumadim dedin farkindaysan. Tam olarak okumadigin bir kitaba ezbere inaniyorsun. Cunku bu cografyada dogdun, ve ailen seni musluman yapti. Senin secimin degildi. Cogunu da gormezden geldin. Yani hep secerek cevapliyorsun. Neyse ki bir baska arkadas cevaplamis onlari.

Kuran veya baska kitaplardan mucize cikarmak isteyen herkes cikarabilir. O kadar da kolaydir ki. Bahcelinin 40 yil hesabina cok benzer. Cin Aliden bile mucize cikartilir, yeter ki iste. Benim ilgimi daha cok icindeki buglar cekiyor. O kadar cok ki. Mesela spermin kaburgalardan geldigini yazan yer. Bu mudur mucize?

Bu maalesef bi kisirdongu

Aslinda ateizmi cokertmek icin Penrose tezine, daha dogrusu iddiasina gerek yoktu. Videoda daha basit bir sekilde cokuyor zaten

- kimi akıl hastanesine kapatıyorlar, bu kadar devasal bir varoluşa tesadüf diyenleri sanırım?

- hangi ayette açıklanıyor o dediğin?

- o dediğin çalışma bigbang'in nasıl olduğunu bulmak için yapılmıyor, higs bozgunu'nu yani TANRI PARÇACIĞI denilen maddeye kütlesini veren şey hakkında yapılıyor..bigbang yoktan var oluştur, bigbang öncesi hiçliktir, madde zaman bigbang ile yaratılmıştır, araştır dedik sallayıp uydurup gelmişsin..o deneyin neden yapıldığını bile bilmiyorsun bigbang hakkında da birşey bilmemen normal tabi.

- Kuran dışı yobazlıklar ancak sizi kurtarırdı zaten, Burak atı Medine vs Kuran'da geçmez..inkansızlık oranına verecek cevabın yok belli ki Burak'a sarılmışsın.

- Ben evrimi inkar etmedim, okuyorsan gözünle oku da vakit kaybetmeyelim istersen, ne dersin? Dünya düzdür şeklinde de bir ayet yok, çamurdan yaratılma evrime aykırı değil, vücudumuzda toprak elementleri var al sana bir kanıt daha.

- neden ? sen müslüman çevrede oldun, müslüman mıısn? değilsin..tezin yine çöktü.

- bilmem onu da sen araştır, ben topraktan geldiğimize dair kanıt sundum, topraktan çıkmayan ürünlerle beslenseydik vücudumuzda toprak elementleri olmazdı'yı da sen ispatla.

- emin olmadığım tam bilemediğim şey hakkında konuşmam, en azından bilmiyorum diyorum, senin gibi higgs parçacığı deneyine bignabg deneyi diyerek uydurmuyorum.

- ben sana caner taslaman dinle buraya yazıver dedim, yapmamışsın..korkma caner seni yemez, Kuran'da hangi mucizeler var onları öğrenirdin.

penrose tezi benim tezim değil, bilimsel bir tez..sende cevaplayamadın burdaki bütün ateistler gibi..işinize gelince bilim de, işinize gelmeyince bilimi inkar et,

hayat size güzel be ne güzel dünya..

• bir ateist bu kainatla ilgili olarak;
    "TASARIM"..
    "TASARIMCI" der mi yaww
  • kimi kapatiyorlar? bana vahiy geldi, ayet geldi, tanriyla konustum demeyi denersen gorursun :)

ahzabi hic mi duymadin? hic mi okumadin? okumadigin kitaba inandigini soyluyorsun yani. guzel :)

iste bilim insanlari yoktan varolus olmayacagi icin, nasil var oldugunu arastiriyorlar. cetrefilli bir konu bu

bu tur yobazlik konusuna katiliyorum :) isra suresini oku lutfen. gercekten kitaba hakim olup da yazdigini dusunuyordum ama cok yanilmisim. ayeti inkar ettin, dinden cikmis olma ihtimalin var. bak ne yaziyor burada:

"Kulu (Muhammed)'i bir gece, ayetlerimizden bazısını kendisine gösterelim diye, Mescidi Haram'dan alıp çevresini bereketlendirdiğimiz Mescid-i Aksâ'ya kadar götüren, Allah, her türlü eksikliklerden münezzehdir, uzaktır. Şüphe yok ki, o her şeyi işiten, her şeyi görendir. " (17/1)

ben musluman cevrede dogdum. sonra senin aksine okudum, arastirdim. masal bunlar dedim. biraktim :) sen daha okumadan yok diyorsun herseye. ahzab suresinden dahi haberin yok. inanilmaz

topraktan geldimize dair sundugun kanit, inandigin kitap. kitap kendine delil, dolayisiyla kanit olamaz. kendini gulduruyorsun okuyanlara.

mucizeler hakkinda yazdigimi ise hic anlamamissin :)

penrose tabi ki senin tezin degil. kim senin dedi ki zaten? adi ustunde TEZ. Tez ne demek bi arastir bence. Ama sanmiyorum, arastirmayi sevmiyorsun pek

senin inandigin kitap spermin kaburgadan geldigini, dunyanin duz oldugunu yaziyor. daha ne diyim ki?

Ben senin yazdığın yazılara göre cevap veriyorum sen orda gezegen dedin. Attığın linklerde olayın karadeliklerde olduğu söyleniyor. Git bi karadeliğe ispatla dediğini.

Karadelik onların mantığı ışığı bile yutuyor ozaman zamanı bile yutar. Bütün kameralar adamlara çevriliyor ünlü oluyorlar. Nobel bi le almışlardır belki bu teoriyle.

Teori diyorsun hala bak yer çekimi kanunu denir mesela, yer çekimi teorisi diyen varmı. İspatlanamamış bir şeyi savunmaktan ne zevk alıyorsun. Senin kadar bilimsel yobazıda ilk kez görüyorum. Senide mumyalatıp müzeye koymak lazım
  • kenbalx K kullanıcısına yanıt
    Teorinin anlamına lütfen tekrar bakın cok sacma olmus burda yazdığınız.

• 
Sayfa: önceki 3233343536
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.