Şimdi Ara

İnsan karşısındakini kesinlikle anlayamaz

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
9
Cevap
0
Favori
256
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Ancak anladığını zannedip ona göre hakaret edecektir.Çünkü biz gerçeğe vakıf olamayız.Yani karşımdaki beni anlamıyor demek su neden 100 derece kaynıyor demek gibi saçmadır.Bu yüzden kendimizi karşımızdaki insanın yerine koyarız.Senden olmayanı suçlamak kolaydır fakat onu anlamayı denemek zordur

• Bir insan ya sözlükteki kelimeleri kullanır ya da kelimelerin sözlük anlamlarını değiştirerek kullanır.

Sözlükteki anlamları kullanırsa eninde sonunda kısır döngüye girecektir çünkü kelimeleri tanımlamak için yine kelimeler kullanılır ve o kullanılan kelimeleri tanımlamak için başka kelimeler kullanılır. Bu da eninde sonunda aynı kelimeyi kullanarak kısır döngü safsatası yapmanıza sebep olur.

Örneğin "X ne demek?"

Y t s p

T ne demek?

Z q e w

E ne demek?

(...)

U j v t

T kelimesi iki kez kullanıldığı için tüm tanımlamalar çöktü. Ve bu kısır döngüye düşmemek mümkün değil. Çünkü dildeki kelimelerin sayısı sonsuz değil.

Eğer insanlar sözlük anlamını değil de kendi istediği anlamını kullanıyorsa kelimelerin, zaten hiç anlaşılmazlar. Ki herkes illa ki sözlük anlamına bakmadığı kelimeleri kullanır.

Wittgenstein diyor ki, bir kelimeyle iletişim kurmak için illa da net bir şekilde tanımlamak gerekmiyor. O kelime kullanıldığında hepimiz ne dendiğini anlarız diyor. Ama bence bu her kavram için geçerli değil.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• seni anlıyorum
  • hawkbjk kullanıcısına yanıt
  • A b c ç d e f.... Derken bi şey diyoruz da ne diyoruz? Sorun bu. A derken b demezsek su olmuyor yani ab demek lazım. Pek bu b yi kullanmadan a en azından bardak çeşme pınar gibi bi şeye işaret etmiyor mu?

Bence bu açıdan mesela an derken zamanın a hali ile ab derken devamlılığı sağlayan pınar ortak bi değer olabilir.

Yani a tek başına bi anlam ifade etmiyor değil. Şimdi ben po desem bu su anlamına gelse ve pi desem ve bu da zaman olsa hani A pınar demekti diyebiliriz. Bu durum evveliyatla dupeduz muartızlıktır niza çıkarma çabasıdır.

Yekdiğerinde ise siz p diyince suyun kaynağını mı değiştiriyorsunuz denebilir.

Bana A yaradana yonelim yani olumu çağrıştırır. Bu açıdan ab mevt etmiş olanın kainata yonelip durması olarak belki sudur ancak su değilse de kainatta bulunan bi şeydir denecektir.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • elbette tamamen anlayamazsın zira yaptığı bir davranışın alt yapısını tam anlamıyla çözemesen de tanıdığın insanların hareket tarzını ve neyi neden yaptığını 3 aşağı 5 yukarı tahmin edebilirsin.
    her sıkıştığında yalan söyleyen adamı yalan söylemesine gerek olmasın diye zorlamıyorum mesela zira değil uydurmak ne uyduracağını bile tahmin edebiliyorum. Ama neden o böyle davranıyor da başka biri farklı davranıyor bu davranışın altında yatan sebepler neler onları bilemem tabii ki
  • faraza gökten bi sayha inse herkes duysa ve duymamış gibi davransa insanın karşısındakini anlamamasının sebebi ne olurdu?

bu sayha lut'a eyke'ye ad'a da gelmişti. yani bi rasul aleyhisselam geldiğinde nasıl davranmanız gerekir ki bu sesi duymayın aynen o şekilde davranmış bi kavma yine var.

demek ki daha lutun adın semudun eykenin işi bitmemiş. biz karşımızdakini bu yüzden anlamıyoruz.

şu kesin anne baba denen ilahi duruşun imtihan sırrı artık açıkça bitti. bunları anlamaya başlayabiliriz.
  • quote:

Orijinalden alıntı: LePortaBim

Bir insan ya sözlükteki kelimeleri kullanır ya da kelimelerin sözlük anlamlarını değiştirerek kullanır.

Sözlükteki anlamları kullanırsa eninde sonunda kısır döngüye girecektir çünkü kelimeleri tanımlamak için yine kelimeler kullanılır ve o kullanılan kelimeleri tanımlamak için başka kelimeler kullanılır. Bu da eninde sonunda aynı kelimeyi kullanarak kısır döngü safsatası yapmanıza sebep olur.

Örneğin "X ne demek?"

Y t s p

T ne demek?

Z q e w

E ne demek?

(...)

U j v t

T kelimesi iki kez kullanıldığı için tüm tanımlamalar çöktü. Ve bu kısır döngüye düşmemek mümkün değil. Çünkü dildeki kelimelerin sayısı sonsuz değil.

Eğer insanlar sözlük anlamını değil de kendi istediği anlamını kullanıyorsa kelimelerin, zaten hiç anlaşılmazlar. Ki herkes illa ki sözlük anlamına bakmadığı kelimeleri kullanır.

Wittgenstein diyor ki, bir kelimeyle iletişim kurmak için illa da net bir şekilde tanımlamak gerekmiyor. O kelime kullanıldığında hepimiz ne dendiğini anlarız diyor. Ama bence bu her kavram için geçerli değil.

Dilin bir insanın anlaşılabilmesi için yeterli olabileceğini düşünmüyorum.
    Bir insanı anlamanın da dediklerini anlamakla olabileceğini sanmıyorum.
    Anlasilabilmek için dediklerimizin yanında hissettiklerimizin ve düşündüklerimizin de anlaşılması gerektiğini düşünüyorum.
    Konu sahibine katılıyorum.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >

• Hissetiklerimizi ve düşündüklerimizi bir çok zaman en iyi dil yoluyla ortaya koyabiliriz. Ki dil bile yeterli değil dediğiniz gibi.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.