Şimdi Ara

İnşaatta çalışmak.

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
24
Cevap
1
Favori
14.760
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Arkadaşlar öğrenciyim ve inşaatta çalışmak istiyorum.
    Daha önce inşaatta çalışmış olanlar varsa bilgi verebilir mi ve inşatta çalışması gerçekten zor mu.

Ne Kadara Yevmiye Alır Yeni Başlayan Bir İnşaat İşçisi?

Ve şuan haftaiçiokula gidiyorum haftasonları için başlasam ve yaz tatillerinde devamlı çalışsam olabilir mi?

• Gaza gelen öğrenci

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • 8-10 saat çalışırsın 30-40 liraya. Eve gidince yattığın yeri bilmezsin.
  • İnşaat deyince aklına Ali Ağaoğlu gelen tayfa +'ya.

• quote:

Orijinalden alıntı: the1604

8-10 saat çalışırsın 30-40 liraya. Eve gidince yattığın yeri bilmezsin.

hocam ben çalışmaya razıyım da fiyat az değil mi
  • Sabah 8 akşam 8 de bırakırlar 25-30 TL max. alırsın.
  • quote:

Orijinalden alıntı: nedensiz7

Sabah 8 akşam 8 de bırakırlar 25-30 TL max. alırsın.

hocam ücret azmış.
    ben 50-60 alırlar sanıyordum.
  • Kac yasinda olduguna bagli bu durum. 17 18 yaslarindaysan 60 70 lira alirsin.

• IExpectedBetterFromYou I kullanıcısına yanıt
    Malesef dostum

• quote:

Orijinalden alıntı: orcun170

quote:

hocam ücret azmış.

Calistigi yere ve vasifli olmasina bagli. Usta olsa 100-120 alir. Bulundugu semte gore de degisir.
    Bende 50alir diye biliyordum.

• orcun170 O kullanıcısına yanıt
    Eğer ustalığın varsa 70-80 TL alırsın.
  • bilende bilmeyende yazmış hiç inşaatte çalışmadım ama çalışan arkadaşlara sorduğum oldu güzel yevmiye alıyolar diye biliyorum enaz 80 diye diye tahmin ediyorum senin için çünkü normal asgari ücretli bir işe benzemez yorucu bir iş üstün başın batar vs..
  • Alacağın en fazla 30 TL olur.
    9-10 saat çalışırsın. + mesai bile olabilir.
  • quote:

Arkadaşlar öğrenciyim ve inşaatta çalışmak istiyorum.
    Daha önce inşaatta çalışmış olanlar varsa bilgi verebilir mi ve inşatta çalışması gerçekten zor mu.

Ve şuan haftaiçiokula gidiyorum haftasonları için başlasam ve yaz tatillerinde devamlı çalışsam olabilir mi?

Ben çalıştım gerçekten zor ve aldığın para çok az. Çalıştığın kişiye göre değişir biz mesela sabah 07:00 de kahvede toplanıyorduk birer çay içip 07:30 da iş başı yapıyorduk. Bazen geceye kadar çalışırdık bazen akşam üzeri bırakırdık. Akşam üzeri bıraktığımda 25 TL alırdım günlük.
    İnşaatta çalışmak gerçekten zor aldığın para da çok az.
    İnşaatta başkasının yanında çalışmanın artılarını ve eksilerini söyleyeyim.

Artıları
    1) Hayatın zorluğunu öğrenirsin.
    2) Paranın değerini bilirsin yani babanı anlarsın akşama kadar sırf ailesi için çalıştığını ve ben zamanında onun paralarını nasıl saçma sapan yerlere harcamışım diye dert yanarsın.
    3) Meslek öğrenirsin.

Eksileri
    1) Parası az.
    2) Aralıksız çalışılıyor saatlerce ve yorucu bir iş.
    3) Soğuk hava şartları olsun, güneşin altında amelelik yapmak olsun pey yorar insanı.
    4) Ustan en ufak bir hatanda bile küfürleri saydırabilir genelde agresif olurlar.
    5) Eve geldiğinde yorgun olursun hiç bir sosyal hayatın kalmaz. Eve atarsın kendini yorgunluktan halin kalmaz genelde böyle yaparlar banyo faslı ardından yemek. Sonra bilgisayar başında 1-2 saat yayılma ve dinlenme faslı ondan sonra ya bilgisayardan kalkamaz yorgunluktan o kişi yada direk kendini yatağa atar.

• Fatih arkadaşımız inşaatta çalışma işinden bahsetmiş. Bende birkaç şey eklemek isterim.

1.) İnşatta çalışmak için kas gücü şart. Yani kilon kaç ise en az yarısını hatta mümkünse kilonu birebir kaldırabilmen gerekir.
    2.) Kas gücü gerektiği için yorucu bir iştir inşaatta çalışmak.
    3.) Genelde sabah 8 ile 8.30 arası işbaşı yapılır. Akşam ise en erken 6, en geç ise 11 civarında iş bırakılır.
    4.) İnşatta çalıştığın için az çok o mesleğe alışmaya başlarsın.
    5.) Öğle saatlerinde (12 ile 13 arası) 30 dakikayı geçmeyecek şekilde yemek molası verilir.
    6.) Günlük alacağın para 20 ile 30 TL arasında olur. (Genelde ise 22 ile 28 TL arası)
    7.) Pazar günleri bile çalışman gerekebilir işin durumuna göre.
    8.) Kalfa olarak başlayacağın için ustan anlayışlı biri değilse işi yaparken hata yapma şansın yok denecek kadar azdır.
    9.) Aylık alacağın para asgari maaş civarıdır.
    10.) Sosyal etkinliğinde bariz şekilde azalacaktır.

• quote:

Orijinalden alıntı: All Is Well

Kac yasinda olduguna bagli bu durum. 17 18 yaslarindaysan 60 70 lira alirsin.

17 yaşındayım hocam.
  • quote:

Orijinalden alıntı: PDR_45

quote:

quote:

hocam ücret azmış.

Calistigi yere ve vasifli olmasina bagli. Usta olsa 100-120 alir. Bulundugu semte gore de degisir.
    Bende 50alir diye biliyordum.

hocam şehir Isparta.

Vasıflı değilim.
  • quote:

Orijinalden alıntı: f.t.h17

quote:

Arkadaşlar öğrenciyim ve inşaatta çalışmak istiyorum.

Ben çalıştım gerçekten zor ve aldığın para çok az. Çalıştığın kişiye göre değişir biz mesela sabah 07:00 de kahvede toplanıyorduk birer çay içip 07:30 da iş başı yapıyorduk. Bazen geceye kadar çalışırdık bazen akşam üzeri bırakırdık. Akşam üzeri bıraktığımda 25 TL alırdım günlük.
    İnşaatta çalışmak gerçekten zor aldığın para da çok az.
    İnşaatta başkasının yanında çalışmanın artılarını ve eksilerini söyleyeyim.

Artıları
    1) Hayatın zorluğunu öğrenirsin.
    2) Paranın değerini bilirsin yani babanı anlarsın akşama kadar sırf ailesi için çalıştığını ve ben zamanında onun paralarını nasıl saçma sapan yerlere harcamışım diye dert yanarsın.
    3) Meslek öğrenirsin.

Eksileri
    1) Parası az.
    2) Aralıksız çalışılıyor saatlerce ve yorucu bir iş.
    3) Soğuk hava şartları olsun, güneşin altında amelelik yapmak olsun pey yorar insanı.
    4) Ustan en ufak bir hatanda bile küfürleri saydırabilir genelde agresif olurlar.
    5) Eve geldiğinde yorgun olursun hiç bir sosyal hayatın kalmaz. Eve atarsın kendini yorgunluktan halin kalmaz genelde böyle yaparlar banyo faslı ardından yemek. Sonra bilgisayar başında 1-2 saat yayılma ve dinlenme faslı ondan sonra ya bilgisayardan kalkamaz yorgunluktan o kişi yada direk kendini yatağa atar.

hocam bilgilerin için sağol haftasonları için işe alırlar mı sence

• orcun170 O kullanıcısına yanıt
    Rica ederim. Benim bildiğim çok zor. Bu tip yerler genelde düzen ve devamlılık ister yani belirli gün gelen adamları pek tercih edeceklerini sanmıyorum. Yani ben çalıştığım şehire göre konuşursam böyle diyebilirim.

Özel değilse şunu öğrenmek isterim.

Neden inşaat ?
    Aileden kaynaklı durum mu ?
    Para kazanmak için mi ?
    Merak mı ?
    Meslek öğrenmek mi ?

Şimdi şöyle cevaplayayım. Aile içi konulara girmeden.
    Eğer amacın para kazanmak ise burger king vb. fast food şirketlerinde pizzacılarda olabilir çoğu part time elemanlar alıyor yada anlaşabilirsinde sadece hafta sonları olmak üzere diye. Çünkü hem daha iyi kazanırsın böylelikle hemde kendini fazla yormazsın.
    Eğer mesleği öğrenicem ileride bu işleri yapıcam diyorsan alacağın o zaman çalış buna saygı duyarım ancak sadece para kazanmak için ise hiç bulaşma derim.

Ben çalıştım çünkü o soğuk havada hiç çekilmiyor hasta olma kısmını geçtim dişleri titremekten tak tak vurmaya başlar. Tabi yazın sıcağı hele o sıcaklar yok mu her yerinden ter akar. Genelde kollar yanar atlet filan giyersen sırtta açık bir yer varsa orası da yanar.

Tabi inşaatçılıkta ne iş yapacaksın bilmiyorum ancak ben çoğunu yaptım.
    Su tesisatı, kalorifer, elektrik, hammallık (çimento ve tuğla taşıma), harç falanda yaptım, ısı yalıtımınıda yaptım. Şimdi şöyle diyeyim her işin tehlikeli kısmı vardır.

Su tesisatının tehlikeli kısımları; Bir kaynak makinesini vardır boruları birleştirmek için genelde 280 ila 320 derece arasında çalışır. O makineye elini parmağını anlıkta olsa değdirirsen yanar ve izde bırakır ama kalıcı olmaz kısa süre değdirdiysen fakat epey yakıyor. Gerçi zamanla da alışırsın. Sonra bazı yerlere boru kaynatmak veya pimaş boru koymak zorunda kalırsın fakat öyle sakat yerlerdedir ki hayati tehlikesi çok büyük ! Yani merdiven ayağından kaysa yada balkonun destek kısmına çıkıp pimaş yapıştırırken bir an dalgınlığına vs. gelse çok kötü sonuçlar ortaya çıkacaktır.

Kalorifer tesisatını riskli tarafı yoktur tabi kalorifer borularının kaynak makinesi ile yapıştırılanları da var onda da elini filan yakma riskin var ama onda dikkatsiz davranırsan olur tabi.

Elektrikte pek risk yok rahat iş. Çekiç ile tuğla filan kırdığında dikkatsizce kırarsan tuğla parçaları yüzüne gelebilir.

Hammallık eğer merdivenlerden vs. çıkartacaksan elinden düşürürsen taşıdığın şeye zarar verirsin ve fırça yersin (ben hiç düşürmedim ama diğer çalışan düşürmüştü).

Harç işi çok karışık ben biraz geç kavradım o işi çünkü iyi yapman gerekir koyacağın su miktarı vs. Ben harç yaptım ama sıva filan yapmadım hiç.

Isı yalıtımına gelelim namı diğer köpük döşeme: En ama en tehlikelisi budur. O inşaatta gördüğün direkler olur üzerlerine tahta falan konulur o sistem uygulanır. Çıkarsın ona binanın dış cephesine yaparsın. Yalnız hayati tehlikesi veya sakatlanma tehliken çok büyük. Biz yaparken adam iyi destekleyememiş onu az daha düşecektik çok fena sallanıyordu. Bide elinde harçla çıkıyorsun ağırlıkta var yani az falanda değil yani mala filanda olur elinde. Her neyse direğin temeli sağlam olsa bile bir anlık boşlukta düşme tehlikesi çok büyük.

Şimdi şöyle söyleyeyim ısı yalıtımı işine girmede hangisine giriyorsan gir tekrar diyorum bak metrelerce yüksektesin 2-3-4 kat filan yukarı çıkıyorsun apartmanın yanı dış cephesini yapacaksın. Güneş altında filan yada soğuk havada esecek olan bir rüzgar seni yerinden oynatabilir. Ben 1 kere çıktım yeter dedim çok sakat iş hafifte esiyordu ama biraz sallandım yani çünkü dar tahtanın üstündesin temel zaten sağlam değildi o gün.

Ekleme yapıyorum. Gambit arkadaşıma bende katılıyorum.
    Bu işlerde kas gücü olmazsa olmazıdır. Hatta bizim nalbur dükkanımız var ben sürekli tuğla, alçı, kalekim ve çimento taşırım.
    Markasına göre değişebilir ancak bize gelen markalarına göre ağırlıklarını yazayım sana.

Çimento = 50 kilo
    Kalekim = 25 kilo
    Toz kireç = 25 veya 30 kilo olması lazım ikisinden biri
    Sıva alçısı = 35 kilo

Tuğlalar 13.5 luk 8.5 luk vs. bir çok çeşiti vardır ağırlıkları değişiyor 500 gram olanıda var 1-2-3 kilo olanıda var.

Belki yürü git işine diyen çıkacaktır bana eminim kimse inanmaz ama ben 2 çimentoyu birden kaldırıyordum istifli bizim depoda 2 çimento alıp aracın kasasına koyuyordum.
    Boyum: 167 cm fakat kilom 63 yalnız ben zamanında vücut geliştirmeye filan gittim ama dükkanda ve inşaatlarda hammallığı ağırlıklı olarak yaptığım için alıştım senelerdir.

Hatta şöyle diyeyim bir keresinde apartmanın içine köpük döşenecekmiş köpüklerin özel alçıları olur 25 kilo onlar. Var ya tam 4 kat çıktım apartmandan. 20 torba çıkarılacaktı. Babam 4 torba çıkardı bende babama sen dinlen yorulma dedim. Tabi ondan önce ben nasıl olsa 100 kilo bile taşıyorum havalarındadyım o zamanlar vaya güçlü hissediyordum kendimi sen al 2 torba alçıyı çık 4. kata varya bacaklarım nasıl ağrıyor. Sonra indim aşağıya 1 er 1 er çıkarmaya başladım. Eve bir atmışım kendimi kollarım filan pek ağrımadı ama bacaklarım gitti resmen.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi f.t.h17 -- 2 Mart 2015; 0:27:53 >

• babam kalıp ustası, bir kaç yazdır yanına uğrarım. maximum 10 gün dayanabiliyorum. çalışma şartları gerçekten çok ağır. bunlari görünce gerçekten babama saygı duymaya başladım. 28 yıldır bu işi yapıyo.
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.