Şimdi Ara

ingilizce zaman zarfları time expressions hakkında

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
2
Cevap
0
Favori
160
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
    they usually cycle ten miles every day.

bu zaman zarflarının başta veya sonda olmasını ne belirliyor? şu olursa başta olur bu olursa sona konulur gibi bir şey mi?

yerinin bir önemi olmadığını duymuştum aşağıdaki zarflar içinde böyle mi?

usually
    at the moment
    often
    right now

• Aşağıdakiler için de genelde yerin bir önemi yok ama bazen zamanı vurgulamak için öne alınabilir.

- What are your plans for the day? What are you going to do?
    - Well, at the moment (right now), I'm reading a book. I'll get some lunch after.

- He drank so much wine today, I was surprised.
    - I know, right? Usually, he doesn't partake.

Şimdi diyebilirsin ki ben bu cümlelerde zaman zarflarını ortaya veya sona alabilirdim aynı anlamı verirdi, evet verirdi ama dediğim gibi konuşanın insafına kalmış bir şey. Bazen zamanı vurgulamak isteyebilir konuşan kişi.

///

Bir istisna, 'often' ve 'rarely' başa konulmaz. Ya ortaya, ya sona. Cümlenin başına koyacaksan cümleyi devrik hale getirmen gerek.

- Rarely do I contemplate the lives we had years ago. The past is in the past.
    - Often did he warn me about my employer's misdeeds.
    - Often have I wondered what life could have been like if I had listened to her.

Yalnız uyarayım, bu kullanım doğrudur ancak çok eskidir. En resmi ortamlarda bile kullanılmaz. Sadece eskiyi konu alan tiyatro oyunlarında, filmlerde ya da dizilerde duyarsınız.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi miba54 -- 7 Kasım 2016; 1:56:54 >

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.