Şimdi Ara

İngilizce Hazırlık Atlamak İsteyenler Buraya / Boğaziçi ODTÜ KOÇ Sabancı Hazırlık

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
30
Cevap
32
Favori
3.126
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
 • Konu İstatistikleri
 • Son Yorum geçen yıl
 • Cevaplayan Üyeler 12
 • Konu Sahibinin Yazdıkları 11
 • Ortalama Mesaj Aralığı 2 gün 21 saat 15 dakika
 • Haberdar Edildiklerim (Alıntılar) 1
 • Favoriye Eklediklerim 32
 • Konuya En Çok Yazanlar
 • aemirri (11 mesaj) The Killing Road (3 mesaj) laplasyen (3 mesaj) derainandre (3 mesaj) sl1ent (2 mesaj)
 • Konuya Yazanların Platform Dağılımı
 • Masaüstü (15 mesaj) Mobil (10 mesaj) (4 mesaj) (1 mesaj)
 • @
10 oy
Öne Çıkar
Giriş
Mesaj
 • Arkadaşlar herkese merhaba. Boğaziçi’ne geçenler için Boğaziçi Hazırlık Sınavı ile ilgili bilgi vermek istiyorum. (İngilizce hazırlık olduğu için diğer İngilizce hazırlık sınavcılar da bakabilir) Diğer okulların hazırlık sınavı ve hazırlık dönemleri ile ilgili de içerik hazırlatmaya çalışacağım. Öncelikle İngilizce hazırlık sınavı ile ilgili bilgi aktarmak istiyorum. BOUN bazında olsa da genelde İngilizce hazırlık sınavları aynı formatta olduğundan mütevellit iş görebileceğini de düşünüyorum.


  Boğaziçi Hazırlık Sınavını Nasıl Atlarım?


  Boğaziçi Hazırlık Sınavını atlamak istiyorsanız önce emin misiniz onu sorgulayın derim. Çünkü hazırlık geçme notunuz bir gün karşınıza çıkacak. Öğrenci profilinizde geçme notunuz sürekli yazacak ve aynı zamanda Erasmus-Exchange başvurularında da puan bazında etkileyecek. A=50, B=48, C=46 olarak puanlamaya dahil olacak(Erasmus için puanlama önemli). 2-4 puan ne kadar etkiler bilemiyorum ama etkiler ki böyle bir rütbelendirmeye gitmişler. Aynı zamanda A veya B ile geçmezseniz 1. sömestrınızda Akademik İngilizce dersi de alacaksınız.

  Açıkçası çok korkmayın derim ama bunları da bilmenizde fayda var. Boğaziçi Hazırlık Sınavı ile tüm içerikleri yadyok.boun.edu.tr adresinden bulabilirsiniz. Sınav tarihi, sınav formatı örnek sınavlar vs. SSS olarak sorulanları da cevaplandırmaya çalışacağım.

  Boğaziçi Hazırlık Sınavında Hangi Bölümler Var?


  1- Sınav ücretli değil.


  2- Sınav döneminiz başlamadan yapılacak. Sınav tarihi yadyok’tan ilan edilecek.


  3- Sınav online olursa büyük ihtimal listening olmayacak.*2 dönemdir yok. Online olursa Careful Reading ve Writing olur(2 essay yazarsınız). Yüz yüze olursa normal reading ve selective&careful listening bölümleri de eklenecek.


  4- Hazırlık sınıf kurları BUEPT’ye göre değil, ekstra sınav yapılarak belirlenecek. Yani 2 sınav var.


  5- Evet, IELTS sınavınız varsa kullanabilirsiniz.

  TOEFL® IBT 79, Writing 22

  TOEFL® IBT 79, TWE Pass

  IELTS Academic

  (Paper-based/ Computer-delivered) 6.5, Writing 6.5

  IELTS Academic

  (Paper-based/ Computer-delivered) 6.5, TWE Pass*


  6- Writing için hangi konular çıkıyor derseniz tamamen şans. Geçen sene FOMO çıkmıştı. Eğer anlamını bilmezseniz bile açıklamasını veriyor. Yanlış hatırlamıyorsam 2’den fazla seçenek vardı ve 2 tanesini seçiyorsunuz.


  7– İngilizcem iyi değil, derslerde zorlanır mıyım? Evet. Dersi hocadan dinlerken anlarsınız ama kitap vs. okuması verilince zorlanırsınız. Halledersiniz diye düşünüyorum bir şekilde.


  İngilizce Hazırlık Sınavı için Yararlı Siteler Nelerdir?

  Eğer sınavı geçmek istiyorsanız öncelikle şu birkaç linke bakın derim:


  grammarly.com: Yazmış olduğunuz içeriklerde hatalar bularak onlara önermeler yapıyor. Essay yazdığınız zaman buradan gramer hatası vs. kontrol etmek için birebir.


  writeandimprove.com: Bu site de geçen sene faaliyete geçti diye biliyorum. Bu sitenin en güzel özelliği ise paragrafların kendi içerisinde contextini kontrol edip uygun mu değil mi onun hakkında da geri dönüş vermesi. Hatta sizi puanlıyor bile. Bunun yanı sıra bol bol essay konusu öneriyor ki bu da sizin elinizi bayağı hafifletiyor.


  Google Translate: Mümkünse kullanmayın. Bunun yerine farklı sözlükler kullanın derim. Hatta mümkünse matbu sözlük.


  Buowl.boun.edu.tr: Bu site de yadyok’un bir parçası aslında. İçinde yapabileceğiniz alıştırmalar, örnek sınavlar, yapılmış sınavlar ve tam puan almış essayler de mevcut. İçeriyi bir güzel karıştırın derim. Bol bol içerik var.


  Essay Taslakları : Buraya tıklayın ve Essay Taslaklarını ezberleyin. Kalıpları ezberlerseniz çok rahat bir şekilde geçersiniz. Hatta abartmıyorum A bile alabilirsiniz.

  Essay Taslak Linki:

  online yks lgs koçluk - tyt ayt
  Boğaziçi Proficiency Sınavı - BUEPT - Online YKS LGS Koçluk - TYT AYT
  http://www.unikocum.com/blog/bogazici-proficiency/  Buprof.com: Bu sitede de gayet güzel içerikli videolar ve örnekler var. BUEPT kelimeleri vs. de var. Açıkçası ne işe yarar bilemiyorum ama bakılabilir. Aynı zamanda bu kişinin içeriklerine ulaşmak istiyorsanız Hüseyin Demirtaş ismiyle de aratma yapabilirsiniz.


  Çıkmış BUEPT örnekleri :

  www.yadyok.boun.edu.tr
  English Proficiency Test (BUEPT) Example - İngilizce Yeterlilik Sınavı (BUEPT) Örneği
  http://www.yadyok.boun.edu.tr/buept//

  Academia.edu: Makale bakarsınız 1-2, dergi bulursanız okuyun başka bir yerden. Economist, Time vs.

  BUEPT Essay Örnekleri Nelerdir? Boğaziçi Hangi Essayler Sorulur?


  Essaylerin içeriklerine, hangi essayin ne olduğuna hangi türler vs. olduğuna bu linkten bakabilirsiniz. 

  İngilizce Hazırlık Essay Taslakları

  Buraya kadar yazmış olduklarım sizin de erişebileceğiniz bilgilerdi zaten. Bundan sonrasında biraz daha tecrübe odaklı bir yazı aktarmak istiyorum. Sınavın belli başlı parametreleri oluyor. Özellikle paragraf yazma konusunda. Essay tarzlarının belli başlı formatları oluyor. Bu formatları ne kadar İngilizceye hakim olsanız da bilmeniz gerekiyor diye düşünüyorum. Bunları taslak olarak kendi sitemizde derlemiştik. İsterseniz ezberleyin, isterseniz sadece ilham alın ama belli başlı taslak ve kalıplar var. Bunlar puanlarınızı yükseltecektir. İlgili taslaklar için hemen bu bağlantıya tıklayın !


  Yazmaya başlamadan önce lütfen hızlıca planınızı kağıda çizin. Bunu herhangi bir metin bile yazarken yapın ki planlı gözüksün ve ona göre puanlandırılsın.

  BUEPT Prosedürleri Nedir?


  Boğaziçi sınavı online olursa qualtrics sitesini kullanır. Omzunuzun arkasından kamera yerleştirmek zorundasınız. Ekranı görecek şekilde. Genel hatlarıyla bu kadar. Nacizane fikrimi soracak olursanız zaten lisede bir sene hazırlık okudunuz(Genelde nitelikli liseler için). Eğer biraz biraz altyapınız varsa şu 1-2 ay kendinizi zorlayın ve hazırlığı atlayın derim. Ama hazırlık okuyup eğleneceğim, başka işlerle iştigal edeceğim derseniz keyfiniz bilir.

  Sabancı’da ise 2 sınav şeklinde. 1. Sınavı geçerseniz eğer ikinci sınav için hak kazanıyorsunuz. Yok geçemez iseniz hazırlık için kurunuz belirlenmiş oluyor. Test birinci sınav. İkinci sınavda ise writing, speaking var.

  İTÜ Hazırlık Sınavı Nasıl?


  İTÜ için de genel olarak aynı tarz ilerlerken İTÜ kendi sistemini kullanıyor. Okuma, dinleme ve yazma bölümleri var. Reading üzerinden 10-15 tane şıklı sorular karşınıza çıkıyor. Note-Taking’de önce notlar çıkartıyorsunuz sonra soruları cevaplandırıyorsunuz.

  Koç Üniversitesi Hazırlık Sınavı


  Koç da kendi sistemini kullanıyor. Speaking kısmı da mevcut. Reading için 1 tane uzun, 2 tane kısa okuma metninden sorular soruluyor. Writing için 1 adet 450 kelimelik essay mevcut. Listening de dahil.

  http://www.buowl.boun.edu.tr/fessay%20types.htm


  http://www.unikocum.com/blog/bogazici-proficiency/
  < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi aemirri -- 22 Ağustos 2021; 17:37:49 > • Zaten lisede bir sene hazırlık okudunuz derken? Biz Anadolunun bağrındaki liselerden kopup geldik ne hazırlığı hocam

 • Toefl 79u baya alt limitten vermisler, bekledigimden dusuk cikti bu sinir.
 • Hocam açıkçası İngilizceme pek güvenmiyorum.Peki çoğunluk hazırlık okuyor mu
 • Helbram kullanıcısına yanıt

  hocam kusura bakmayın:) kendi lisemin alt dönemine atmıştım. oradaki içeriği herkesle paylaşayım demiştim. düzeltiyorum

 • byebyehappiness b kullanıcısına yanıt

  Evet, çoğunluk hazırlık okuyor. 15k giriş varsa 10kdan fazla kişi hazırlık okuyor.

 • The Killing Road kullanıcısına yanıt

  Sizde kaç koc sabanci da 80 yada 85 sanırım

 • Mertovski53 M kullanıcısına yanıt

  87 veya 89 olmali, onlarda da 80 galiba. Bizde 6.5 denginin ust siniri onlarda alt sınır

 • The Killing Road kullanıcısına yanıt

  hangi üni hocam siz

 • aemirri a kullanıcısına yanıt

  Bilkent

 • The Killing Road kullanıcısına yanıt

  boğaziçinde writing için en az 22 gerekirken bilkentte gerekmiyormuş. ieltsler aynı olmasına rağmen toeflların farklı olması ilginç geldi bana da. genel olarak en zor hazırlık 1-boun 2-sabancı diyorlardı. hiç bilkenti duymamıştım ama bayağı yüksek istiyormuş

 • Faydalı konu bence bilen herkes okulunun hazırlığını açıklasın bu konuda . Ve ufak bir tavsiyem var hocam başlıktaki itü yerine ODTÜ yazın bence en iyi İngilizce hazırlığa sahip olanların hazırlık geçme prosedürünü anlatalım.

 • Windows Xp W kullanıcısına yanıt

  tavsiye için teşekkürler. değiştirdim. odtüden birisinin bizi bilgilendirmesini bekliyorum..

 • Faydali up
 • teşekkürler umarım tüm hazırlıkçılara yardımcı olur

 • Hocam hazırlık atlama sınavı ile kur belirleme sınavı farklı sınavlar mı?
 • derainandre d kullanıcısına yanıt

  evet hocam genelde farklı tarihlerde oluyor sınavlar

 • sl1ent kullanıcısına yanıt
  Hocam o zaman hazırlık okumak istiyorsak ilk sınava girmeyebiliyor muyuz
 • derainandre d kullanıcısına yanıt

  hocam iyiyseniz zaten hazırlığa ihtiyaç duymadan geçersiniz sınavı değilseniz kur belirleme sınavından kurunuz belli oluyor

- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.