Şimdi Ara

infa red led seri haberleşme

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
12
Cevap
0
Favori
743
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • mrb ben pic ile kendi çabalarımla amatörce ilgileniyorum seri haberleşme yapabiliyorum serout hserout gibi komutları kullanarak benim programla bir sorunum yok hatta bu bilgileri fm modullede aktarabiliyorum şimdi ise kızılötesi ısınlarla bu işi yapmak istiyorum bunun için bir alıcı verici yapmam için bir bilgim yok bunu nasıl yapabilirim mesela osilatör yapsam ve dijital bilgi ile bunu birleştirsem yani iki sesin mikserle birleşmesi gibi alıcıyada osilatöre uydun bir filte yapsam olurmu. eğer bunu neden denemedinde bize soruyosun derseniz benim bu malzemeleri bulupta denemem için 300km öteye gidip bunları bulmam gerekli ve yakında gidecem yardım edecek arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim

• faydalı olabilecek bir link:http://www.rentron.com/Infrared_Communication.htm

Belli ki malzeme temin etmekte zorlanıyosun.Proteus veya herhangi bir elektronik simülasyon programı kullanman çok işine yarayacaktır...
  • ilgilendigin için saol düşündügüm gibiymiş ve bende o programlar varda gerçekte çalışırmı diye şüpelenmiştim demek ki dogru yoldaymışım
    peki şu fm modul lerde bu yöntemlemi çalışıyor.
  • sayın arkadaşlar bu devreyi amatörce tasarladım çok iyi çalışıyor kızıl ötesi ile iki picle iletişim kurabiliyorum
    fakat şöyle bir sorunum var devrede osilatör olarak iki transistörlü bir flip flop yapıp bunun sinyalinide başka bir transistörle kare dalgaya çevirdim ama tabi zaman sabitesini direnç ve kond. sağladıgı için frekans degerinde zamanla değişiklik oluyor bunu engellemek için kristal kullanarak bir osilatör yapmam gerekli sanırım
    bana bunu nasıl yapabilecegime dair bir mantık verebilirmisiniz ordan burdan buldugum devrelere bakarak değilde kendim yapmak istiyorum eger link verecekseniz lütfen türkçe olsun

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ugurmola -- 19 Ocak 2007; 12:20:04 >
  • problemin osilasyon frekansının değişiminden kaynakandığını nasıl tespit ediyorsun???
  • avometreyle frekansı ölçüyorum, 7-8 metre gibi mesafelerden çok iyi çalışıyor ama ayarladıgım değerden zamanla biraz kayma yapıyor(bu kayma başka devreden söktügüm 2nFlardan kaynaklanabilir çünkü onların zaten degerleri kaymış) buda mesafede değişim yapıyor bunu devreye koydugum potla düzeltebiliyorumda hiç değişmesede sabit dursa daha iyi olur diye düşünüyorum ve ayrıca kristalle bir oslilatör yapmanın mantıgı nedir bunuda merak ediyorum

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ugurmola -- 20 Ocak 2007; 6:09:25 >
  • ne kadarlık bir kayma söz konusu bilemiyorum ama +-1kHz in bu haberleşmede pek önemi olduğunu sanmıyorum. ayrıca taşıyıcı frekansın %50 darbe boşluk oranına sahip olmasıda önemli bir nokta. aklıma gelen bir diğer problem olabilecek nokta ise serin serout komutlarının haberleşme hızının ne olduğu. eğer yüksek hıza sahipse IR ile data taşınmasında sorun çıkacaktır...
  • r2d2droids, evt zamanla 1khz olmasada 500hz e yaklaşıyor mesafe açısından pek kayıp olmuyor ama ben kristalle yapılanı da ögrenmek istiyorum ve aynen dediğin gibi serin serout komutlarını 1446 da gönderdiğimde çok hızlı oldu ve 9600 da denedim şimdi bundan memnunum
  • bence biraz daha baud rate yi düşürün.
    http://www.fairchildsemi.com/ds/CD/CD4060BC.pdf
    uygulama devrelerinde xtal kullanılarak yapılmış bir osc mevcut, yardımcı olabilir. entegrenin bir özelliğide üretilen frekansı bölebilmesidir yani yüksek frekanslı bir xtal dende istediğiniz taşıyıcı frekansını elde edebilirsiniz...
  • r2d2droids, çok teşekkür ederim bu bilgi benim işime çok yarayacak baud hızını değiştirdikten sonra zaten hiç bir sorun yaşamadım çalışmadan memnunum tek sorunum osilatör le ilgiliydi sadece
  • rica ederim.
    iyi çalışmalar...
  • quote:

Orjinalden alıntı: ugurmola

mrb ben pic ile kendi çabalarımla amatörce ilgileniyorum seri haberleşme yapabiliyorum serout hserout gibi komutları kullanarak benim programla bir sorunum yok hatta bu bilgileri fm modullede aktarabiliyorum şimdi ise kızılötesi ısınlarla bu işi yapmak istiyorum bunun için bir alıcı verici yapmam için bir bilgim yok bunu nasıl yapabilirim mesela osilatör yapsam ve dijital bilgi ile bunu birleştirsem yani iki sesin mikserle birleşmesi gibi alıcıyada osilatöre uydun bir filte yapsam olurmu. eğer bunu neden denemedinde bize soruyosun derseniz benim bu malzemeleri bulupta denemem için 300km öteye gidip bunları bulmam gerekli ve yakında gidecem yardım edecek arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim

uğurmola kardeş benimde rf ile pic leri seri haberleştirmem lazım.sen yaptıysan bunun devresini bana gönderirmisin.

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.