Şimdi Ara

İNCELEME: Nikon D800 (4. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
69
Cevap
1
Favori
2.921
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1234
Sayfaya Git
Git
Giriş
  • İlk sayfanın en başındaki İçindekiler kısmını yeniledim.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • @blower siz fe haklısınız ama sizde bi hata var.

Çok loş yerlerde fotoğraf çekmek zorunda kalıyoruz ama bu durumda hızlı lens kullanıyoruz. f4 ve iso 20.000 kullanmak yerine f2 bir sabit tele ile 6400 iso, hatta biraz da düşük pozlayarak 3200 iso kullanmak mümkün.

Iso basarimi iyi diye her halükarda isoyu basarım fotoğrafı çekerim diye düşünmek çok doğru değil. Fotoğrafı işleme safhasını da düşünerek çekim anında en düşük iso'yu verecek değerleri bulmak lazım.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • @crosshair Siz de haklısınız ama olayın maliyet boyutu da işin içine girdiğinde yüksek ISO ya yatırım yapmak hızlı lense yatırım yapmaktan daha hesaplı kalıyor. Yüksek çözünürlüklü baskı gereken durumlarda işe yaramaz belki ama digital ortamda her şekilde günü kurtaracak bir çözüm yüksek ISO başarımına sahip makina kullanmak.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Crosshair

@blower siz fe haklısınız ama sizde bi hata var.

Çok loş yerlerde fotoğraf çekmek zorunda kalıyoruz ama bu durumda hızlı lens kullanıyoruz. f4 ve iso 20.000 kullanmak yerine f2 bir sabit tele ile 6400 iso, hatta biraz da düşük pozlayarak 3200 iso kullanmak mümkün.

Iso basarimi iyi diye her halükarda isoyu basarım fotoğrafı çekerim diye düşünmek çok doğru değil. Fotoğrafı işleme safhasını da düşünerek çekim anında en düşük iso'yu verecek değerleri bulmak lazım.

Eldeki imkanlara göre değerlendirmek lazım bence. 50 mm 1,8 herkeste vardır ama 135 f/2 herkeste yok. 70-200 f4 varken onu kullanabilmek, gerekirse 12800 ISO'ya çıkıp kullanabilmek bence kullanıcıyı tatmin eder. Dediğiniz gibi bir şeyi yapmak elbette daha mantıklı ama imkan yoksa eldeki imkanları kullanabilmek daha önemli bence :)

• quote:

Orijinalden alıntı: Crosshair

@blower siz fe haklısınız ama sizde bi hata var.

Sonuna kadar haklısınız tabi ancak cevabı arkadaşlar vermişler bile... Bu işten para kazanmıyor olduktan sonra tele ihtiyacım için 70-200 f4 is dururken (ki bu lens bile TR'de yüksek fiyatlı) bunun 2.8 versiyonunu 3 kat paraya almam, alamam da zaten... Alınmaz saçmalıktır demiyorum alamam... ISO başarımı yuksek gövde ile f4 lensi kullanıp şükretmektir aslolan... Hadise bundan ibarettir :) Keşke imkanlar elverse de tüm lensleri 2.8 ve altı alabilsek... 135 f2 ye kim sahip olmak istemez ancak öncelikler yüzünden belki de benim için zurnanın son deliği konumunda ( mecburen) ... :)

• Yok, o lensi almak yerine aynı bütçeyle bir 135 f2 alınabilirdi anlamında dedim. Nikon'da alınıyor. Canon'daki fiyatları bilmiyorum ama yakındır diye tahmin ediyorum.
  • 70-200 ün esnek aralığı 135 de yok ama işte o da var. :)
  • Arkadaşlar sizin yerinizde olsam basarım isoyu fotoğrafı 20 mp seviyesine düşürürüm noise kurtarır seviyede fotoğraflar elde ederim. He bu tip çekimler için 8000-9000 harcamak ne kadar mantıklı orasıda tartışılır.

Bu tip çekimlerde kullanıcaksam alırım bir nex5-nex3 bakarım keyfime. Bu arada tiyatro sahnesinde 2.8 bir lens 1600 iso ile tatminkar çekimler yapılabilir. Ben filmli makine ile çekim yaparken en üst 3200 iso film kullanırdım. üstüne gerek yok bence
  • her ne kadar lcd renk tutarsızlığı konusunda çok eleştirilse de bence D800 gerçekten mükemmel bir gövde olmuş. ayrıca image kalitesi olarakta parmak ısırıtıyor kullanan arkadaşlarımda gördüğüm kadarıyla. 36mp sensör olması ve üstelik 12mp lik bir önceki modelden daha iyi iso başarısı yakalaması inanılmaz.. d700 kullanıcısı olarak yüksek iso aşkına feda ettiğim mp leri d800 ile geri alabilirim yani:)
    ayrıca auto iso nun kullanılan lensin odak uzaklığına göre otomatik olarak ayarlanması da çok basit ama çok kullanışlı bir özellik bence.
    36mp i sadece büyük baskı olarak düşünmemek lazım.. çok ciddi crop avantajı veriyor ki özellikle doğa fotoğrafçıları için ciddi bir tercih sebebi olabilir..

bu arada mark 3 Canon un ilk kez imrenerek incelediğim gövdesi oldu.. bence tek eleştirilecek yanı çıkış fiyatı.. d800 ile mark 3 arasında fiyat farkı olmamalıydı.

sonuçta hangisi iyi tartışması yapmadan Nikon için de Canon için de çok başarılı yeni FF gövdeler var.. bir diğeri için marka değiştirip tüm ekipmanı değiştirmek delilik olur.

• 
Sayfa: önceki 1234
Sayfaya Git
Git
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.