Şimdi Ara

İmar Barışı Yardımlaşma 2018 (5. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
1.538
Cevap
38
Favori
177.786
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
2 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 34567
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • blowing in the wind B kullanıcısına yanıt
    Bugün sabah itibariyle "başvuru alındı" durumundan, "onay bekliyor"a döndü.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: centaur3535

Bizim bir evin bulunduğu mahallenin %90'ı sadece arsa tapusuna sahip ve bu yapı kayıt belgesine başvuracak. Biz de mahalleliyle konuştuk ve gelebildiğimiz kadar kişiyle bir araya gelerek profesyonel yardım almaya karar verdik. Çünkü yapı kayıt belgesine başvurmak birşey değil fakat sonrasında herkes elektrik,su ve kat mülkiyeti istiyor. Bunları yapacak şirketin bizlere yapı kayıt başvurusu yaparken de destek olması, evleri ölçüp görmesi lazım ki sonrasında hazırlayacağı planlarla yapı kayıt belgesi uyuşsun. Hem firma müşteri aramayacak hem de biz fiyatları kalabalık olduğumuz için düşüreceğimizi düşünüyoruz. Yalnız uyanık, iş bilen firma bulmak lazım. Şuan gittiklerimizi biz yönlendiriyoruz birşeyden anlayamayan insanlara denk geliyoruz. Hani mahalleye doğalgaz gelince firmalar bataklıktaki sinekler gibi toplanır ama henüz bu işe müteahhitlik firmaları uyanamamış. Erken kalkan piyasadan çok ekmek yer gibi geliyor bana. Tabi bu ranttan dolandırılan da birçok insan olacaktır dikkat etmek ve güvenilir olduğundan emin olduğumuz firmaya yaptırmak lazım. Ayrıca sakın firmaya yapı kayıt belgesi ve kat mülkiyeti için gereken parayı vermeyin gidin kendiniz yatırın. Onlarla tek para işiniz plan proje ıvır zıvır işiniz olsun.

1 aşama, Yapı kayıt belgesi
    2 aşama, Kat mülkiyeti

Kat mülkiyeti aşaması kolay bir durum değil

Aslına uygun beyan
    Mimari proje ve
    mimari projenin beyana esas olduğunu gösteren zemin tespit tutanağı gerekli.
    Arsada Umumi alanların terki gerekli yani bir ev, yol park vs olan bir yeri işgal ediyorsa kat mülkiyeti için oranın terki gerekli,

2 aşama olan kat mülkiyeti genelde ruhsatı olup iskanını almamış temelinin yeri kurallara uygun yapılar için geçerli, gayri ihtiyarı inşa edilmiş bir yapıda umumi alan işgalinin olmaması çok düşük bir ihtimal. Bir çoğu dip dibe yapılan inşaatlar zaten illa yolun üstünde olmasına da gerek yok, kaldırımı bile işgal etmesi 2 aşama için engel.

Bu durum için öncelikle belediyeden arsa çapı alınmalı ve harita bürosundan yardım alınıp arsa içindeki yapının uygun sınırlarda olup olmadığı kontrol edilmeli. Yapı şartları sağlıyorsa 1. Ve 2. aşamalar yapılabilir. Yok şartlar sağlanmıyorsa sadece yapı kayıt belgesi alınabilir.

Elektrik su bağlatmak için yapı kayıt belgesi yeterli.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >

• Arkadaslar Hepinize iyi günler istanbul içerisinde 235 metre2 arsa içerisinde 100metrekare ev ve ayrı olarak bir oda ve tuvalet evimiz var 50 yıldan fazla milli emlağa kirasını ödüyoruz ve oturuyoruz imar barışı başvuru yaparsak tapu mu vericekler bize başvuru yaparsak eger bölgedeki imar duruma göre evi büyütme şansımız oluyor mu sonradan yoksa ibar barışında ne gösterdiysek hep o şekildemi kalmak zorunda dır ne önerirsiniz tam anlamayadık konuyu lütfen yardımcı olunuz çünkü karsıda 1+1 çocugumun ve 1oda daha yapıcaz cocukları olucak imar barışı yaparsak buna imkanımız olucakmı acaba ?
    Lütfen yardımlarınızı bekliyorum
  • kahramancenk K kullanıcısına yanıt
    Vede imar barışı yaptığımız zaman hala milli emlaga vergi ödemeye devam edecekmyiz ?
  • m_alone kullanıcısına yanıt
    Hocam özür dilerim rahatsız ediyorum. Babamda bana kitledi bu işi bir foruma bakayım dedim.
    Evimiz depremden önce ustaların kafasına göre yapılan herşeyi bağlı, vergisi ödenen bir ev. Şimdi bu yapı kayıt belgesi denen şey, kat mülkiyetini içermiyor mu? Boşuna mı almış olacağım. Kat mülkiyetiolayını anlamadım şimdi ne yapmamız lazım hocam? Cevabınızı beklerim hocam, kafam karıştı saygılar???
  • mustang_88 kullanıcısına yanıt
    yapı kayıt belgesi adı üstünde yapının kayıt edilmesini sağlayan resmi yöntemin adı.
    kat mülkiyeti ve yapı kayıt belgesi ayrı şeyler.

bu konuda detaylı bilgi çşb nın internet sitesinde mevcut, sitedeki bröşürleri dikkatle okumanızı tavsiye ederim.
  • e devlette başvuru için son kez onay sorup "ödeme bekleniyor" ekranına yönlendiriyor. ama ödemenin nereye yapılacağı henüz belli değil.

• skintas S kullanıcısına yanıt
    Onayladım.Malmüdürlükleri,Muhasbe Müdürlükleri ve ziraat bankası şubeleri internet dahil ödeme yapabilirsiniz diyor. Daha ileri giden var mı. Ödemeyi Yapabilen var mı. Cep internet şubesine girdik arkadaşın ödeyecek yer yok. Ziraat int.şubeye girip bir deneme yapıp sonucu bildiriseniz sevinirim.
    Onayladın mı. Onayladıysan Ziraat İnternet Şubeye bilgisayardan girip denedin mi
  • onayladım. ziraat bankasının şubesimr gittim direkt. referans no istiyor. başvuru numaramı yazdıklarında kabul etmiyor sistem.

ziraat internet şubesine bilgisayardan girdim. ödemeler>vergi başlığında çıkıyor. referans no olarak tc istiyor. yazıyorum böyle bir fatura bulunamadı diyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi skintas -- 21 Haziran 2018; 15:54:15 >
    int. şube de ödemeler-fatura-muhasebat gen.müd. olacakmış. Bankadaki operasyon yetkilisi öyle dedi
  • evet ama çıkmıyor ödeme.

• quote:

Orijinalden alıntı: m_alone

quote:

Bizim bir evin bulunduğu mahallenin %90'ı sadece arsa tapusuna sahip ve bu yapı kayıt belgesine başvuracak. Biz de mahalleliyle konuştuk ve gelebildiğimiz kadar kişiyle bir araya gelerek profesyonel yardım almaya karar verdik. Çünkü yapı kayıt belgesine başvurmak birşey değil fakat sonrasında herkes elektrik,su ve kat mülkiyeti istiyor. Bunları yapacak şirketin bizlere yapı kayıt başvurusu yaparken de destek olması, evleri ölçüp görmesi lazım ki sonrasında hazırlayacağı planlarla yapı kayıt belgesi uyuşsun. Hem firma müşteri aramayacak hem de biz fiyatları kalabalık olduğumuz için düşüreceğimizi düşünüyoruz. Yalnız uyanık, iş bilen firma bulmak lazım. Şuan gittiklerimizi biz yönlendiriyoruz birşeyden anlayamayan insanlara denk geliyoruz. Hani mahalleye doğalgaz gelince firmalar bataklıktaki sinekler gibi toplanır ama henüz bu işe müteahhitlik firmaları uyanamamış. Erken kalkan piyasadan çok ekmek yer gibi geliyor bana. Tabi bu ranttan dolandırılan da birçok insan olacaktır dikkat etmek ve güvenilir olduğundan emin olduğumuz firmaya yaptırmak lazım. Ayrıca sakın firmaya yapı kayıt belgesi ve kat mülkiyeti için gereken parayı vermeyin gidin kendiniz yatırın. Onlarla tek para işiniz plan proje ıvır zıvır işiniz olsun.

1 aşama, Yapı kayıt belgesi
    2 aşama, Kat mülkiyeti

Kat mülkiyeti aşaması kolay bir durum değil

Aslına uygun beyan
    Mimari proje ve
    mimari projenin beyana esas olduğunu gösteren zemin tespit tutanağı gerekli.
    Arsada Umumi alanların terki gerekli yani bir ev, yol park vs olan bir yeri işgal ediyorsa kat mülkiyeti için oranın terki gerekli,

2 aşama olan kat mülkiyeti genelde ruhsatı olup iskanını almamış temelinin yeri kurallara uygun yapılar için geçerli, gayri ihtiyarı inşa edilmiş bir yapıda umumi alan işgalinin olmaması çok düşük bir ihtimal. Bir çoğu dip dibe yapılan inşaatlar zaten illa yolun üstünde olmasına da gerek yok, kaldırımı bile işgal etmesi 2 aşama için engel.

Bu durum için öncelikle belediyeden arsa çapı alınmalı ve harita bürosundan yardım alınıp arsa içindeki yapının uygun sınırlarda olup olmadığı kontrol edilmeli. Yapı şartları sağlıyorsa 1. Ve 2. aşamalar yapılabilir. Yok şartlar sağlanmıyorsa sadece yapı kayıt belgesi alınabilir.

Elektrik su bağlatmak için yapı kayıt belgesi yeterli.

Alıntıları Göster
    Kendi evim özelinde konuşayım. Evet imarsız yapılmış sadece arsa tapusu olan bir yer ama ev arsa sınırları içinde yapılmış. Yetkili bir harita kadastro şirketine 2 yıl kadar önce 400TL gibi bir para ödeyerek resmi bir belge aldım ve ona göre tam sınırlarda bahçe duvarlarımı yaptırdım. Yani terketmem gereken biryer yok. Diğer konuda zaten ben de yazdım sizinle aynı fikirdeyim. Yapı kayıt belgesi başvurusunu plan proje çizdireceğim firmayla konuşarak yapacağım ki kat mülkiyeti almakta sıkıntı yaşamayayım. Elektrik,su, doğalgazım var zaten ama olmayan ve yaptırmak isteyen için bu firmalarda sadece yapı kayıt belgesi yeter demeyebilir. Elektrik projesi ıvır zıvır masrafı çıkar diye tahmin ediyorum.

• quote:

Kendi evim özelinde konuşayım. Evet imarsız yapılmış sadece arsa tapusu olan bir yer ama ev arsa sınırları içinde yapılmış. Yetkili bir harita kadastro şirketine 2 yıl kadar önce 400TL gibi bir para ödeyerek resmi bir belge aldım ve ona göre tam sınırlarda bahçe duvarlarımı yaptırdım. Yani terketmem gereken biryer yok. Diğer konuda zaten ben de yazdım sizinle aynı fikirdeyim. Yapı kayıt belgesi başvurusunu plan proje çizdireceğim firmayla konuşarak yapacağım ki kat mülkiyeti almakta sıkıntı yaşamayayım. Elektrik,su, doğalgazım var zaten ama olmayan ve yaptırmak isteyen için bu firmalarda sadece yapı kayıt belgesi yeter demeyebilir. Elektrik projesi ıvır zıvır masrafı çıkar diye tahmin ediyorum.

Geçmişte gecekonduya elektrik su nasıl bağlandıysa yapı kayıt belgesi sonrası da benzer şekilde bağlanacaktır diye düşünüyorum, misal gecekonduya elektrik bağlarken tesisat uygun mu değil mi, insan için güvenli mi değil mi diye bakmadıkları gibi bunda da kimse teknik kısımla ilgilenmeyecektir. Bağlantı için gerekli direk vs yi isterler sadece. Zaten bu yasada beyan esas beyan ile yapının deprem vs sorumluluğunu kişi kendi üstüne alıyor hali hazırda yapılan yasaya uygun inşaatlarda bu sorumlulukları yapı denetimler üzerinden mühendisler alıyor.

• quote:

Orijinalden alıntı: kahramancenk

Arkadaslar Hepinize iyi günler istanbul içerisinde 235 metre2 arsa içerisinde 100metrekare ev ve ayrı olarak bir oda ve tuvalet evimiz var 50 yıldan fazla milli emlağa kirasını ödüyoruz ve oturuyoruz imar barışı başvuru yaparsak tapu mu vericekler bize başvuru yaparsak eger bölgedeki imar duruma göre evi büyütme şansımız oluyor mu sonradan yoksa ibar barışında ne gösterdiysek hep o şekildemi kalmak zorunda dır ne önerirsiniz tam anlamayadık konuyu lütfen yardımcı olunuz çünkü karsıda 1+1 çocugumun ve 1oda daha yapıcaz cocukları olucak imar barışı yaparsak buna imkanımız olucakmı acaba ?
    Lütfen yardımlarınızı bekliyorum

Öncelikle hazine arazisini satın almanız gerekiyor, diye biliyorum sonra üzerindeki yapı(lar) için kayıt belgesi çıkaracaksınız.
    Yapı kayıt belgesi ile mevcut yapıların devlete bildirilmesini sağlayacaksınız, imar barışı sonrası kaçak yapılarla ilgili ciddi ve ağır düzenlemeler yapılacağı söylendi, bu söylemlere göre yapı kayıt belgesi sonrası kaçak inşaat yapabilmek zor.
    Mevcut yapı size yetmiyorsa arsanın imar şartlarına göre de inşaat yapabilme hakkınız varsa arsayı aldıktan sonra ilerde resmi olarak ruhsatlı bir şekilde bir yükleniciye inşaat yaptırabilirsiniz.

Kesin bir bilgi için arsanın imar durumunu bilmek gerekli.
    Çşb sitesindeki bilgilere bir göz atın .
    181 çağrı merkezinden de bilgi alabilirsiniz.

• calpt C kullanıcısına yanıt
    Prefabrikler veya Konteyner'ler imar barışına göre yapı olarak görülüyor , fakat nasıl olacak meçhul. Bu konunun takipçisi olacağız , şuan bu tarz bir başvuru almadık.
  • http://apps.csb.gov.tr/imarhesapla İmar Barışı Hesaplama Aracı -- Yardımcı olması için link'i paylaştım.
  • 3-4 saattir imar barışı hakkında araştırma yapıyorum.
    İstanbul'da 3 farklı dairemiz var, ikisi 5 katlı binada hisse tapulu birer daire. Bunların başvurusunu anladığım kadarıyla bireysel olarak kendi dairem için yapamıyorum, tüm bina için başvuru yapılıp toplam tutar ödenmeli, bu tutar da diğer daire sakinlerinden alınmalı. Ama bu imkansıza yakın, hödük çok İstanbul'da. Asıl amacım kat mülkiyeti almaktı benim, ben aslında bu yapı kayıt belgesini alınca direkt kat mülkiyeti tapusu verecekler sanıyordum, araştırmaya başlayınca konuya ne kadar uzak olduğumu anladım. Profesyonel destek almak şart gibi görünüyor. Belediyeler umarım gerekli çalışmaları yaparlar yakında.
  • Ailem 50 yıldır İstanbul Baltalimanı'nda ikamet ediyor. 2 kat 4 daire binamız var, ön görünümde kaldığımız için, tapu tahsis belgemiz olduğu halde imar barışından yararlanamıyoruz. Hangi yandaşa peşkeş planları var bekleyip göreceğiz. Vakti zamanında mahalle kırathanesinde mevcut iktidarın belediye başkan adayının "Tapularınız aracımın bagajında." Cümlesini dün gibi hatırlarım. Bu söylemden sonra 3 dönem belediye bunların yönetimindeydi, tapu falan görmedik. 2 dönemdir CHP' li bir belediyeyiz hala ses seda yok.

• Bugün 4 katlı ruhsatlı ,iskansız bina için başvuru yaptım.Daireler farklı kişilerin.Ayrı birimler için yapı kullanım belgesi vermemeleri kötü oldu.

1_ iyi haber ,para ödenmeden belge verilmeyeceğinden, armut piş ağzıma düşçü sığırlar nedeniyle borçlu duruma düşmeyeceğim.Herkes ödemek zorunda

2_Kötü haber, tek bir sığır bile parasını vermezse(kendi cebinizden ödemezseniz tabi) belge iptal olucak.

Ödeme süresinin geniş olması, parayı toplama işini uzatacak.

Başvurum onaya düştü.Ancak sistemde teknik aksaklık nedeniyle onay veremedim.(bugün için)bu sıkıntıyı yaşayan varmı?

Henüz başvuru yapmamış arkadaşlar için ufak bir tavsiye : eksik bilgilerle gidip mağdur olmayın.Binadaki tüm katların brüt metrajını ölçün.kullanım alanını istiyorlar.Ben biraz tahmini verdim ölçüleri.Sonrasında kat mülkiyeti alacaksanız doğru metrajlar vermeye bakın.

Soruları olan arkadaşlara bildiğim kadarıyla yardımcı olurum.Genel olarak işlem basit.

• 
Sayfa: önceki 34567
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.