Şimdi Ara

İmac fotoğraf işlemek (3. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
58
Cevap
2
Favori
1.713
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
Giriş
  • Bugün üşenmedim mac miniyi söküp içine 2.HDD yi taktım.
    Tasarımını, işçiliğini, pratikliğini gördükten sonra aynı donanım varmış 3 katı fiyatı varmış boş hikaye!
    Zaten tüm bilgisayarlarda böyle bir i5 işlemci var

İmac fotoğraf işlemek

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi SebastianTR -- 8 Aralık 2013; 17:15:30 >

• Windows 7li ultrabook (i5 ulv işlemci + Ssd) ile 100 Tane 20mb civarı raw açıp çok rahat çalışabiliyorum PSde. Yaptığım düzenlemeleri anında uyguluyor. Windows'u yabana atmayın.
    Ne takarsan tak çalıştırıyor adam, mac os'a tak bakalım tanıyor mu?
    Ayrıca 1 hafta sonra kapağını kaldırıp devam etmek apple' a özel bir durum zannetmesin kimse. 2005 model notebook'umu senelerce sleep/hibernate modunda kullandım sorunsuz.
    Apple'ın yaptığı aynı donanıma yüksek fiyat çekerek elit imajı vermekten başka bir şey değil. O kadar parayı verince insanlar tabi farklı buluyor :).

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • Bir şey söylemeyeyim diyorum ama bu sefer kendimi tutamayacağım, yazacağım:

Öncelikle şunu söylemem lazım; ben tüketiciyim, hiçbir teknoloji firmasında hissem yok, bir teknoloji firmasından asla da hisse almam. Yani hangi firma benim için mantıklıysa, hangi firma benim için daha fazlasını sunuyorsa ben onunla çalışırım.
    Bu zamana kadar Mac'lerin endüstri tarafından tercih edildiğini biliyorum. Matbaalar, yayınevleri, film stüdyonları, medya kanalları, fotoğraf ajansları, vesaire... Elbette ki bu durumun bir nedeni olmalı. Neden aslında basit: Mac'ler PC'ye göre daha stabil. PC'de her şeyi yapabilirsiniz, Mac'te işletim sisteminin izin verdiği ölçüde açılabilirsiniz. Bunun doğal sonucu olarak Mac'ler daha güvenli.

Benim Mac deneyimim için teknik özellikleri vermem lazım;
    - iMac 27-inch, late-2012
    - 3.4 GHz Intel Core I7 işlemci
    - 4+4 GB 1600 MHz DDR3 RAM
    - NVIDIA GeForce GTX 680MX 2048 MB ekran kartı
    - 1 TB Fusion Drive
    - OS X 10.9

Şu anda Adobe Photoshop Lightroom içinde Leica M8 ile çektiğim 258 DNG (11 MB/adet), 350 JPEG (4 MB/adet); Leica M ile çektiğim 55 DNG (25 MB/adet), 64 JPEG (11 MB/adet) fotoğraf var. Adobe Photoshop Lightroom'da fotoğraflar arasında gerçek zamanlı dolaşabiliyorum. Ama Leica M ile çekilmiş DNG'leri büyütmeye gelince 1-2 saniyelik gecikme yaşanıyor.
    Bugün hem Adobe Photoshop Lightroom üzerinden DNG işlerken, hem de iTunes'tan .wav müzik dinlerken Leica M ile çekilmiş iki DNG'yi bilgisayarın kendi önizleme programıyla açınca çökme yaşandı. Sanıyorum bir yandan açık olan Safari'nin de bu olayda tuzu oldu. Neyse söylemem gerekir ki Mac çökmez diye bir kaide yok, çöker. Ama çöktükten on saniye sonra aynı programı açar, işinize devam edersiniz. PC'de bir programın çökmesi veya çökmeye bile gücü olmadan "yanıt vermemesi" sistemin dakikalarda bloke olması demek. Benim gözlemediğim en önemli fark bu nokta.

Bu arada 100 tane Nikon D800E RAW'nı aynı ekranda açabilen bir bilgisayar olmadığını düşünüyorum. Aynı program dahilinde yan yana bulunması mümkün ama ayrı pencerelerde ve aynı ekranda görmenin mümkün olmayacağını düşünüyorum.

• Şimdi 100 adet D800 rawı açmak geröekten zor iş zaten öyle birşeye ne zaman ihtiyaz duyulurki , en fazla ps içinde 4 ayrı fotoğraf ve ve bir fotoğraf içinde 10 civarı layer ile işler görülür diye düşünüyorum ben
  • quote:

Orijinalden alıntı: odéon

Şu anda Adobe Photoshop Lightroom içinde Leica M8 ile çektiğim 258 DNG (11 MB/adet), 350 JPEG (4 MB/adet); Leica M ile çektiğim 55 DNG (25 MB/adet), 64 JPEG (11 MB/adet) fotoğraf var. Adobe Photoshop Lightroom'da fotoğraflar arasında gerçek zamanlı dolaşabiliyorum. Ama Leica M ile çekilmiş DNG'leri büyütmeye gelince 1-2 saniyelik gecikme yaşanıyor.
    Bugün hem Adobe Photoshop Lightroom üzerinden DNG işlerken, hem de iTunes'tan .wav müzik dinlerken Leica M ile çekilmiş iki DNG'yi bilgisayarın kendi önizleme programıyla açınca çökme yaşandı. Sanıyorum bir yandan açık olan Safari'nin de bu olayda tuzu oldu.

Sayin Odeon,

Imac konfigurasyonlarimiz oldukca benziyor ama sizdeki 8 GB ram bana biraz az gibi geldi.

Ben 32 GB ram kullaniyorum, simdiye kadar cok program actigim icin bir cokme yasamadim. Ayni anda LR5 ve Imovie'yi ayri desktop'larda kullanabiliyorum. Bu arada Itunes'dan muzik de dinledigimde sorun olmuyor ki bende yaklasik 1500 CD'lik apple lossless arsiv var (bazilari HD 96/24).

Benim Imac'te en sevdigim ozelliklerden biri de ikide bir update etmek gerekmemesi.. Biraktigim gibi durmasi..

• Ben burdaki raw açma tartışmasını hiç anlayamadım...32 gb ramle en uyduruk celeron makina da aynı anda istediğiniz kadar raw açabilir...
  • Sistemlerin performans kalitesi daha çok RAW üstünden Focus Stacking yaparken ortaya çıkıyor. 100 ve üzeri Stack işlemlerinde bir gün açık kalan bilgisayarlar var. RAW açmasına açar sistemler ama önemli olan toplu işleme performansı. Yani 100 tane RAW yan yana sistemi zorlamıyor
  • quote:

Orijinalden alıntı: Sh@rKs-PoWeR

Sistemlerin performans kalitesi daha çok RAW üstünden Focus Stacking yaparken ortaya çıkıyor. 100 ve üzeri Stack işlemlerinde bir gün açık kalan bilgisayarlar var. RAW açmasına açar sistemler ama önemli olan toplu işleme performansı. Yani 100 tane RAW yan yana sistemi zorlamıyor

Buradada SSD disk kendini gösteriyor. Mekanik bir diske 100 raw yani 2gb dosyasın diskten çekilmesi sistemi pes ettiriyor ama SSD diskli bir sistemde bu işlem birkaç saniye sürüyor.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Zommby

Ben burdaki raw açma tartışmasını hiç anlayamadım...32 gb ramle en uyduruk celeron makina da aynı anda istediğiniz kadar raw açabilir...

Valla benim 886 tane D900 RAW ını açan arkadaşım var MAC ile

MAC in RAm kullanım verimi bir başka yoksa bir cacığı yok. Tabi kullanımı da çok daha basit
    Windows da O performansı zaten almak imkansız ama ona ulaşmak için baya bir ince ayar gerektiriyor.

Birde yukarıda bir arkadaş bahsetmiş.
    MAC OS bir kapalı kutu, sana modifiyeye herşeyini kurcalamana izin vermiyor o sebepten stabilitesi bozulmuyor.
    Reset atma, mavi ekran, donma gibi şeyleri gerçek manada 40 yılda bir yaşatıyor.

Windows öyle değil ama her tarafı kurcalanabildiği için çok çabuk stabilitesi bozuluyor.

Misal benim laptop daki windows 7 belki 6aylıktır.
    Program ekle, kaldır, sil, yap, boz falan follo foş olmuş.

CS5 ile 2 tane fotoğraf açıp işleyim, 3. yü açıp işlerken "ben bu exe yi sonlandırırım arkadaş!" dedi mi sap gibi bırakıyor insanı ortada

• quote:

Orijinalden alıntı: SebastianTR

quote:

Ben burdaki raw açma tartışmasını hiç anlayamadım...32 gb ramle en uyduruk celeron makina da aynı anda istediğiniz kadar raw açabilir...

MAC in RAm kullanım verimi bir başka yoksa bir cacığı yok. Tabi kullanımı da çok daha basit
    Windows da O performansı zaten almak imkansız ama ona ulaşmak için baya bir ince ayar gerektiriyor.

MAC OS bir kapalı kutu, sana modifiyeye herşeyini kurcalamana izin vermiyor o sebepten stabilitesi bozulmuyor.
    Reset atma, mavi ekran, donma gibi şeyleri gerçek manada 40 yılda bir yaşatıyor.

Windows öyle değil ama her tarafı kurcalanabildiği için çok çabuk stabilitesi bozuluyor.

CS5 ile 2 tane fotoğraf açıp işleyim, 3. yü açıp işlerken "ben bu exe yi sonlandırırım arkadaş!" dedi mi sap gibi bırakıyor insanı ortada

Windows da mac gibi photoshop çalışmak istiyorsan sadece photoshop açıp kullanacaksın masaüstünde yada geri planda başka bişey olmıyacak, photshopla beraber içinde adobe flash acrobat falan gibi bişeyler olan web sitesi facebook bilmem ne açarsan onlar çakışır ve windows çakılır bu kadar basit işte olay...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Zommby -- 9 Aralık 2013; 17:35:18 >

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: SebastianTR

quote:

Windows da mac gibi photoshop çalışmak istiyorsan sadece photoshop açıp kullanacaksın masaüstünde yada geri planda başka bişey olmıyacak, photshopla beraber içinde adobe flash acrobat falan gibi bişeyler olan web sitesi facebook bilmem ne açarsan onlar çakışır ve windows çakılır bu kadar basit işte olay...

Facebuk falan kullanmam ama PS kullanırken hiç kapatmam ki safariyi vs yi...
    Safari itunes her daim açıktır.
    Arada bişey olur PS beklerken 40 tane farklı işle uğraşırım sonra hiç bişey olmamış gibi PS e dönerim.

Hiç sıkıntı yaşamıyorum.
    Ancak i5 2.3 + 8gb ram in verebileceği performansa göre hareket ediyorum elbette.
    Ekranı 2 ye ayırıp bir taraftan 1080p film izlerken diğer tarafta fotoğraf işlemiyorum

• Tartışma nasıl windows/mac tartışmasına dönüştü anlayamadım. Konu Imac olunca, doğal olarak kullanım tecrübeleri anlatılıyor.

1993 yılından 2013 başına kadar sadece windows kullandım. Şimdi eski notebook'a win8 yükledim kullanmaya devam ediyorum.

Benim gördüğüm Mac OS çok daha stabil bir işletim sistemi. Kullanmaktan da memnunum.

Siz windows'dan memnunsanız güle güle kullanın.

Bu tip karşılaştırmaları konu dışı topiğinde yaparsanız oldukça da katılım sağlarsınız
  • quote:

Orijinalden alıntı: asukrumercan

Tartışma nasıl windows/mac tartışmasına dönüştü anlayamadım. Konu Imac olunca, doğal olarak kullanım tecrübeleri anlatılıyor.

1993 yılından 2013 başına kadar sadece windows kullandım. Şimdi eski notebook'a win8 yükledim kullanmaya devam ediyorum.

Benim gördüğüm Mac OS çok daha stabil bir işletim sistemi. Kullanmaktan da memnunum.

Siz windows'dan memnunsanız güle güle kullanın.

Bu tip karşılaştırmaları konu dışı topiğinde yaparsanız oldukça da katılım sağlarsınız

quote:

Orijinalden alıntı: mizantropia

Fotoğraf ve video işleriyle uğraşanlar için imac gerçekten çok mu önemli? Ben oyunda oynayan birisi olduğum için 2.500 3.000 gibi bir fiyata pc toplamayı düşünüyorum.

600 civarı da ips monitör almayı düşünüyorum.

Sizce mac ten ne eksiği olur? Mac kullanmadım hiç fotoğraf ve video ile uğraşanlar anlata anlata bitiremiyor o yüzden sormak istedim.

Konu açılma sebebi sizin macta kaç yüz tane raw açtığınız olmadığı için bizim konuya dahil olmamız gayet normal... Arkadaş oyuncu olduğunu da belirttiğine göre bizim tavsiyelerimizi de dikkate alacağı muhakkak...

• asukrumercan A kullanıcısına yanıt
    Yanlış anlamayında bende bu tartışma karşıtı zihniyeti anlamıyorum.
    Forum ortamı burası tabiki tartışma olacak.

Ben MAC seviyorum, ahmet windows seviyor, mehmet piskopat commadore64 hastası

Forumlar bunlar için var tabiki amacı bu.

Delinin biri kuyuya taş atacak, 40 tane kendini akıllı sanan adam onu çıkarmaya çalışacak.
    Burası bir MAC forumu olsa biri gelip MAC mi windowsmu dese işte o saçma olurdu ama böylesine global bir forumda herkesin farklı görüşü olması çok normal.

Aslında bütün bilgi alışverişide böyle kavga dövüş ortamlarında ortaya dökülür

Birde imzanızdaki 1. kat 2. kat olayı nedir?

• Arkadaşlar neden 100 tane RAW dosyasını aynı anda açıp işliyorsunuz?

Günün 3 öğününü aynı anda yiyip sindirmeye de çalışıyor musunuz?

8 tane parçayı aynı anda dinlemeye çalışıyor musunuz?

4 tane filmi aynı anda izlemeye çalışıyor musunuz?

Aynı anda 32 tane fotoğraf çekmeye çalışıyor musunuz?

Hayır işin geyiğini geçtim, çok yüksek sayıda fotoğraflarla çalışan arkadaşlar neden yüksek kalite JPEG çekip de hem kendilerini, hem de makinelerini eziyetten kurtarmıyor?

Bu arkadaşlar muhtemelen 100 tane RAW'u aynı anda process edebilmek için standart bir ayar setini bütün RAW'lara uyguluyorlar. Bunu makineyi ağlatmak yerine kamerada ayarlayıp kamera çıktısı hazır fotoğraf almak neden düşünülmüyor? RAW'un amacı fotoğrafta daha fazla editing esnekliği sağlamaksa, bazı fotoğrafla diğerlerinden fazla editing gerektirdiğinde bu nasıl bilinecek? Onlara da standart ayarlar uygulanıp geçiliyor sonuçta? Fotoğrafların hepsi zaten ideal ayarlarda çekiliyorsa RAW neden çekiliyor?

Şeklinde felsefi sorulara meydan veren bir ortam zuhur etmiş burda.

@sebastian seni es geçiyorum, sen baba sahibisin, torpillisin

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Ed - -- 9 Aralık 2013; 19:36:31 >

• SebastianTR S kullanıcısına yanıt
    Sayın SebastianTR,

Belki de siz haklısınızdır, neyse ki piskopat mehmet forumda yok.

İmza'mda, yaşadığım Suudi Arabistan'da oturduğum 3 katlı evdeki sistemim gözüküyor, networkte birkaç ekleme de yaptım son birkaç ayda..

Mac OS olayına gelince windows'a göre daha stabil demiştim ama teknik olarak da okuğum yayınlarda yeni işletim sistemi olduğu, ilk olarak 2001 yılında yazıldığı buna karşı windows'un ilk versiyonunun henüz internet yokken yazıldığı ve hala aynı temelde olduğu belirtiliyor. Bence bu da oldukça önemli bir fark. Zaten pratik kullanımda da win 95 sonrası ciddi bir değişiklik hatırlamıyorum, win98 dahil.

Mac OS'de sevdiğim birbaşka özellikte, bir proğramda proğram açıkken değişiklik yaparsanız, örnek olarak itunes açıkken ses çıkış parametreleri değiştirirseniz proğram anında algılıyor, windows da proğramı kapatıp açmak gerekiyordu..

Belki birçokları için bu tip özellikler çok önemli değil ama benim gibi elektronik ile ciddi ilgisi olanlar için oldukça pratiklik sağlıyor..

• quote:

Orijinalden alıntı: Ed -

Arkadaşlar neden 100 tane RAW dosyasını aynı anda açıp işliyorsunuz?

Günün 3 öğününü aynı anda yiyip sindirmeye de çalışıyor musunuz?

8 tane parçayı aynı anda dinlemeye çalışıyor musunuz?

4 tane filmi aynı anda izlemeye çalışıyor musunuz?

Aynı anda 32 tane fotoğraf çekmeye çalışıyor musunuz?

Hayır işin geyiğini geçtim, çok yüksek sayıda fotoğraflarla çalışan arkadaşlar neden yüksek kalite JPEG çekip de hem kendilerini, hem de makinelerini eziyetten kurtarmıyor?

Bu arkadaşlar muhtemelen 100 tane RAW'u aynı anda process edebilmek için standart bir ayar setini bütün RAW'lara uyguluyorlar. Bunu makineyi ağlatmak yerine kamerada ayarlayıp kamera çıktısı hazır fotoğraf almak neden düşünülmüyor? RAW'un amacı fotoğrafta daha fazla editing esnekliği sağlamaksa, bazı fotoğrafla diğerlerinden fazla editing gerektirdiğinde bu nasıl bilinecek? Onlara da standart ayarlar uygulanıp geçiliyor sonuçta? Fotoğrafların hepsi zaten ideal ayarlarda çekiliyorsa RAW neden çekiliyor?

Şeklinde felsefi sorulara meydan veren bir ortam zuhur etmiş burda.

@sebastian seni es geçiyorum, sen baba sahibisin, torpillisin

Benim zaten öyle fantastik düşüncelerim yok.
    Bir kaçkez öyle büyük panaromik fotoğraf çektim de yüklü işleme yaptım.
    Birde fokus stacking olayı var tabiki.

Şimdi şöyle bişey var zaten.
    Ben amatör bir çekiciyim, keza amatör bir işleyiciyim.
    Standart bir ayarım bişeyim ruh halim yok ki her fotoğrafı tık tık tık işlemiyorum saatlerce mal gibi fotoğrafa baktığım bile oluyor
    Yani 100 tane RAW açıp aynı anda işleye bilmesi teknik olarak benim gibi olan hiç kimseye bir faydası olmuyor

• quote:

Orijinalden alıntı: asukrumercan

Sayın SebastianTR,

Belki de siz haklısınızdır, neyse ki piskopat mehmet forumda yok.

İmza'mda, yaşadığım Suudi Arabistan'da oturduğum 3 katlı evdeki sistemim gözüküyor, networkte birkaç ekleme de yaptım son birkaç ayda..

Mac OS olayına gelince windows'a göre daha stabil demiştim ama teknik olarak da okuğum yayınlarda yeni işletim sistemi olduğu, ilk olarak 2001 yılında yazıldığı buna karşı windows'un ilk versiyonunun henüz internet yokken yazıldığı ve hala aynı temelde olduğu belirtiliyor. Bence bu da oldukça önemli bir fark. Zaten pratik kullanımda da win 95 sonrası ciddi bir değişiklik hatırlamıyorum, win98 dahil.

Mac OS'de sevdiğim birbaşka özellikte, bir proğramda proğram açıkken değişiklik yaparsanız, örnek olarak itunes açıkken ses çıkış parametreleri değiştirirseniz proğram anında algılıyor, windows da proğramı kapatıp açmak gerekiyordu..

Belki birçokları için bu tip özellikler çok önemli değil ama benim gibi elektronik ile ciddi ilgisi olanlar için oldukça pratiklik sağlıyor..

Windows da baya değişiklik oldu.
    Ancak 95 den yana aynı taslak üzerinde gidiliyor daha kusursuz hale getiriliyor.

Öyle sanıyorum ki MAC kabuğunu daha sonra değiştirdiği için sistemi daha yeni geliyor.
    Sonuç olarak ikisininde kendisine göre avantaj ve dezavantajları var, önemli olan bizim neye ihtiyacımız var onu kavraya bilmek.

Ben şahsen stabilitesi ve kullanımı daha keyif verdiği için MAC taraftarıyım.
    Mutluyum mesudum

Hocam sizinde evde beslediğiniz kaplan, aslan falan yok inşallah

• 
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.