Şimdi Ara

İlk yurtdışı turu için tavsiye

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
15
Cevap
0
Favori
532
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Arkadaşlar iyi günler, bu yaz ya da sonbahar gibi ailecek yurtdışına gitmeyi planlıyoruz.
    Dilden ötürü endişelerim var.İngilizcem vasat diğer aile üyelerinin ise ingilizcesi sıfır.Turla gitmeyi düşünüyoruz tercihen de orta avrupa olacak gibi duruyor ancak ekstra turların hepsine katılmayı düşünmüyorum.İngilizcesi çok iyi olmayıp da yurtdışına giden arkadaşlar tavsiyelerini yazabilir mi..
    Bir de ilk kez yurtdışına çıkacaklar için orta avrupa uygun mudur başka bir yer tavsiyeniz var mı?

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >

• Merhaba Hocam,
    Öncelikle şunu belirtmek isterim ki yurtdışına çıkacak olmanız çok güzel bir karar.Dil konusunda lütfen kendinize sıkıntı etmeyin.Korkacak hiçbir şey yok. Sonuçta google translate var.Yazın oraya rahat rahat iletişime geçin.Turist ingilizcesi zaten çok çok basit.Cem Yılmaz ın bu konularla ilgili skeçini izlemenizi öneririm.

Herkes ilk yurtdışı seyahati için balkanları filan önerir. Benim size tavsiyem ise Berlin.Şimdi buyrun gelin nedenlerini açıklayayım.

Berlinde ciddi bir türk popülasyonu var.Bundan dolayı çoğu yerde Türkçe hazırlanmış bilgiler yer almakta.Çok basit bir örnek vereyim. Dünyada Türkiye dışında Türkçe dil seçeneği ile metro bileti alabileceğin bir yer yok.Ama bu olay Berlinde var.
    Örneğin Alman Parlementosunu gezeceksiniz. Girişten Türkçe seçeneği olan sesli rehberi alın ve kendi dilinizde rahatça gezmenin keyfini çıkarın.Önemli müzelerin çoğunda türkçe dil seçeneği ile sesli rehberler var.Hem gezdiğiniz yerden zevk alırsınız hem de birçok yeni şey öğrenirsiniz.

İlk defa yurtdışına çıkanlar için yemek olayı tam bir kaos oluyor.Hele ki siz aileniz ile gideceksiniz ki Allah kolaylık versin. Ama Berlin de yemek konusu hiç problem olmuyor. Çünkü her yerde Türk restoranı var.Ben hayatımda yediğim en iyi döneri Berlinde yedim.He siz dünya mutfağından değişik şeyler de yemek isterseniz bir çok seçenek var.Daha da güzeli ,hassasiyetlerinizi bilmiyorum ama helal haram olaylarına karşı hassassanız Berlin dünyanın vegan beslenme başkenti diyebilirim. Birçok sağlıklı ve güvenilir vegan restoranlar var.

Müzeleriyle,tarihiyle,şehrin dokusu ve yeşilliği ile 4-5 gün çok rahat gezilebilecek bir yer berlin.

Burada o ilk defa yurtdışına çıkmanın gerginliğini üzerinizden attıktan sonra orta avrupa da olur, balkanlar da olur her yere gidersiniz.
    Burası için tura da gerek yok.Turları hiç tavsiye etmiyorum.Okuma yazma bilen herkes bir şehri kendi başına çok daha ucuza ve kaliteli bir şekilde gezebilir diye düşünüyorum.

Şimdiden iyi seyahatler dilerim.

• dinamit06 kullanıcısına yanıt
    Çok teşekkürler bilgilendirme için.Berlin de aklımın bir köşesindeydi zaten şuan çok daha mantıklı geldi gerçekten :)
    Otel konusunda bir tavsiyeniz var mı?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: morkartal

Çok teşekkürler bilgilendirme için.Berlin de aklımın bir köşesindeydi zaten şuan çok daha mantıklı geldi gerçekten :)
    Otel konusunda bir tavsiyeniz var mı?
    Hocam otel konusu çok kişisel bir konu.Çünkü insanların istekleri değişebiliyor. Biz mesela bir hostelin iki kişilik odasında kalmıştık. Banyo ve tuvalet ortaktı. Ama hiç problem yaşamadık. Yeri de çok merkeziydi.The circus hostel.

Berlinde ulaşım ağı aşırı gelişmiş durumda. Onun için çok aşırı uzaklarda değilseniz genel olarak her yere ulaşım rahat. Özellikle mitte bölgesini öneririm otel için.
  • Eşimle yurtdışı turu arayışı içindeydik uzun zamandır. İtalya ilk defa gidenler için hem parmak izine hem de mülakata ayrı ayrı çağırıyor dedi ets tur görevlisi. O yüzden onu eledim memur olduğum için ikisine ayrı ayrı izin al, tatile ayrı izin al yapamam dedim.

İspanya ve benelüks turları kaldı elimizde. İlk defa yurtdışına gideceğiz. Devamı yeşil pasaportumu aldıktan sonra olabilir diye düşünüyoruz. Sizce temmuz ayında ispanya turuna mı katılalım yoksa benelüks mü? Çok kararsız kaldık. Gönlümüz ispanyadan yana ama diğer tarafta paris amsterdam cezbediyor. Siz ne önerirsiniz?

• quote:

Orijinalden alıntı: MYılmaz4646

Eşimle yurtdışı turu arayışı içindeydik uzun zamandır. İtalya ilk defa gidenler için hem parmak izine hem de mülakata ayrı ayrı çağırıyor dedi ets tur görevlisi. O yüzden onu eledim memur olduğum için ikisine ayrı ayrı izin al, tatile ayrı izin al yapamam dedim.

İspanya ve benelüks turları kaldı elimizde. İlk defa yurtdışına gideceğiz. Devamı yeşil pasaportumu aldıktan sonra olabilir diye düşünüyoruz. Sizce temmuz ayında ispanya turuna mı katılalım yoksa benelüks mü? Çok kararsız kaldık. Gönlümüz ispanyadan yana ama diğer tarafta paris amsterdam cezbediyor. Siz ne önerirsiniz?
    İlk defa gidiyorsanız her türlü parmak izi vermeye gideceksiniz.Hangi ülke olursa olsun bu böyle.Mülakat işi de muamma.Ben de devlet memuruyum.İtalya benim için mülakata gerek yok dedi.Ama eşime mülakata geleceksin dediler. Biz mülakat gününü beklerken bir baktık ki pasaportlar gelmiş,vize çıkmış.Yani demem o ki italya niyetiniz varsa sırf bir kaç saatlik izin için ötelemeyin.bunu neden diyorum çünkü italya çok güzel.Zevk ala ala gezersiniz.Roma Floransa Venedik şahane şehirler.

• quote:

Orijinalden alıntı: dinamit06

İlk defa gidiyorsanız her türlü parmak izi vermeye gideceksiniz.Hangi ülke olursa olsun bu böyle.Mülakat işi de muamma.Ben de devlet memuruyum.İtalya benim için mülakata gerek yok dedi.Ama eşime mülakata geleceksin dediler. Biz mülakat gününü beklerken bir baktık ki pasaportlar gelmiş,vize çıkmış.Yani demem o ki italya niyetiniz varsa sırf bir kaç saatlik izin için ötelemeyin.bunu neden diyorum çünkü italya çok güzel.Zevk ala ala gezersiniz.Roma Floransa Venedik şahane şehirler.

Alıntıları Göster
    Hocam birkaç saat izin değil. Doğuda görev yapıyorum eşim de memur ben de memurum. Ets de çalışan görevlinin söylediğine göre İtalya ilk defa giden herkesi mülakat için çağırıyor dedi. Benim yıllık iznim çok kısıtlı ve istediğim zaman kullanamıyorum çoğu memur gibi. Hem parmak izi için izne ayrılayım 2 gün gitsin, hem mülakat için 2 gün gitsin zor iş. Riske atmak istemiyorum. Kurumum böyle izinler de sorun çıkarabilir ayrıca izin alsam bile gidip gelmesi külfet. Uçak biletleri 300 küsür lira. Eşimle git gel 1200 den fazla gidecek. O parayla gittiğimiz yerlerde ekstra turlara katılırız diye düşündük..

• quote:

Hocam birkaç saat izin değil. Doğuda görev yapıyorum eşim de memur ben de memurum. Ets de çalışan görevlinin söylediğine göre İtalya ilk defa giden herkesi mülakat için çağırıyor dedi. Benim yıllık iznim çok kısıtlı ve istediğim zaman kullanamıyorum çoğu memur gibi. Hem parmak izi için izne ayrılayım 2 gün gitsin, hem mülakat için 2 gün gitsin zor iş. Riske atmak istemiyorum. Kurumum böyle izinler de sorun çıkarabilir ayrıca izin alsam bile gidip gelmesi külfet. Uçak biletleri 300 küsür lira. Eşimle git gel 1200 den fazla gidecek. O parayla gittiğimiz yerlerde ekstra turlara katılırız diye düşündük..

Alıntıları Göster
    Pardon hocam ,ben durumun böyle olduğunu bilmiyordum.

• quote:

Pardon hocam ,ben durumun böyle olduğunu bilmiyordum.

Alıntıları Göster
    Estağfurullah hocam. Benelüx mü önerirsiniz yoksa büyük ispanya turu mu? İkisi de 7 gece 8 gün. Fiyatları aynı sayılır. Temmuz ayında ispanya çok fazla sıcak oluyor diyorlar da zaten diyarbakırda görev yapıyorum daha ne kadar sıcak olabilir çok mu tarihi bir ülke? Paris amsterdam Lüksemburg daha mı eğlenceli olur kararsız kaldık gerçekten

• quote:

Estağfurullah hocam. Benelüx mü önerirsiniz yoksa büyük ispanya turu mu? İkisi de 7 gece 8 gün. Fiyatları aynı sayılır. Temmuz ayında ispanya çok fazla sıcak oluyor diyorlar da zaten diyarbakırda görev yapıyorum daha ne kadar sıcak olabilir çok mu tarihi bir ülke? Paris amsterdam Lüksemburg daha mı eğlenceli olur kararsız kaldık gerçekten

Alıntıları Göster
    Benelüks turları güzel olabilir.özellikle birden fazla ülke görmüş olmak hoş bir duygu. İspanya da çok güzel ama temmuz ayında ciddi sıcak olabilir.Sonuçta akdeniz iklimi yaygın. fakat şöyle bir durum olabilirki ispanya seyahatinizde denize girebilirsiniz.Eğer başka bir deniz tatili planınız yoksa bu ispanyayı avantajlı hale geçirebilir.Paris güzel bir şehir.Yapılacak çok şey var.Ama kısa bir seyahat ile muhtemelen tadı damağınızda kalacaktır.Lüksemburg'da bir şey yok. Amsterdam on numara şehir. Eğlencesi bol, epey farklı kafaların yaşandığı bir şehir. Zor bir karar ama ben yine de sanki ispanyaya daha yakınım. Çünkü orada barcelona faktörü var.

• quote:

Benelüks turları güzel olabilir.özellikle birden fazla ülke görmüş olmak hoş bir duygu. İspanya da çok güzel ama temmuz ayında ciddi sıcak olabilir.Sonuçta akdeniz iklimi yaygın. fakat şöyle bir durum olabilirki ispanya seyahatinizde denize girebilirsiniz.Eğer başka bir deniz tatili planınız yoksa bu ispanyayı avantajlı hale geçirebilir.Paris güzel bir şehir.Yapılacak çok şey var.Ama kısa bir seyahat ile muhtemelen tadı damağınızda kalacaktır.Lüksemburg'da bir şey yok. Amsterdam on numara şehir. Eğlencesi bol, epey farklı kafaların yaşandığı bir şehir. Zor bir karar ama ben yine de sanki ispanyaya daha yakınım. Çünkü orada barcelona faktörü var.

Alıntıları Göster
    Teşekkür ederim hocam

• Benelüx paris turu aldım ben de tammuz ayı için. Bakalım nasıl olacak heyecanla bekliyoruz

• Yurtdışına çıkmak isteyen birisine, 200 bin türkün yaşadığı bir şehiri tavsiye etmek çok komik. Ne içiyorsunuz siz

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi JaCKiE_BrOwN -- 23 Şubat 2020; 14:44:29 >
    < Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.