Şimdi Ara

İlk Linux Kurulumu

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
9
Cevap
0
Favori
225
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Merhaba arkadaşlar database ve web sunucusu için windows server kullanıyorum. Linux a geçmek istiyorum . Linux tecribem hiç yok. Hangi dağıtımı kullanmalıyım ve iso dosyasını nereden indirmeliyim ?

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >

• windows serverden linux a geçmek biraz baş ağrıtabilir. Sunucuda ne tür programlar çalıştırıyorsunuz? Hangi database programını kullanıyorsunuz? Web siteniz hangi dille yazıldı?
  • quote:

Orijinalden alıntı: CarnageTR

windows serverden linux a geçmek biraz baş ağrıtabilir. Sunucuda ne tür programlar çalıştırıyorsunuz? Hangi database programını kullanıyorsunuz? Web siteniz hangi dille yazıldı?

Web Sunucusu Oracle Web Logic 11G

Database Sununucu Oracle Database 11G

Dün gece denedim oracle database kurarken hata verdi bıraktım öyle

• flowerhorn kullanıcısına yanıt
    2 programin da linux versiyonları var gözüküyor.

deneme yapmak için kendi bilgisayarınıza virtual box üzerinden veya digital ocean dan 5$ lık sunucu kiralayarak ubuntu server ya da centos yükleyebilirsiniz. her iki linux dağıtımı için de internette yeterince kaynak mevcut.sonrasında sunucu yazılımlarınızı yükleyip mevcut databease ve codebase leri aktarmak gerekiyor.

Codebase kopyala yapıştır kadar kolay olmalı. gerekli ayrları yaparsınız. Database için oracle database nin import export özelliği varsa eğer işiniz kolay. yoksa, verileri birinden alıp aynı şekilde diğerine aktaracak bir kod yazmanız gerekecek. Bildiğiniz herhangi bir dille yapılabilir diye düşünüyorum.(PHP, Python, Ruby, .Net vs)

Genel hatları ile yapılacak şeyler bunlar. Takıldığınız kısım olursa detaylı bir şekilde yazarsanız cevap verecek biri çıkar illa ki.
  • quote:

2 programin da linux versiyonları var gözüküyor.

deneme yapmak için kendi bilgisayarınıza virtual box üzerinden veya digital ocean dan 5$ lık sunucu kiralayarak ubuntu server ya da centos yükleyebilirsiniz. her iki linux dağıtımı için de internette yeterince kaynak mevcut.sonrasında sunucu yazılımlarınızı yükleyip mevcut databease ve codebase leri aktarmak gerekiyor.

Codebase kopyala yapıştır kadar kolay olmalı. gerekli ayrları yaparsınız. Database için oracle database nin import export özelliği varsa eğer işiniz kolay. yoksa, verileri birinden alıp aynı şekilde diğerine aktaracak bir kod yazmanız gerekecek. Bildiğiniz herhangi bir dille yapılabilir diye düşünüyorum.(PHP, Python, Ruby, .Net vs)

Genel hatları ile yapılacak şeyler bunlar. Takıldığınız kısım olursa detaylı bir şekilde yazarsanız cevap verecek biri çıkar illa ki.

Yorumunuz için teşekkür ederim .

Şimdi tekrar sıfırdan ubuntu 16.04 kurulumu yapıyorum

Java jdk yı kurdum sayılır . Sonrasında web logic 11g yi kurmayı deneyeceğim

Benim istediğim şey windowsdaki gibi oracle ın kurulum ekranından kurmak istiyorum . Çoğu kişi terminalden kuruyor

Bunu yapmanı yolu nedir acaba ?

• Ubuntu server sürümünü yüklediyseniz onun içinde masaüstü yok. Sonradan x11 server ve masaüstü ortamı yüklemeniz lazım. Ya da Ubuntu desktop versiyonunu kurup gereksiz uygulamaları kaldırabilirsiniz. Ancak sunucu nun mantığı zaten grafik ekran olmaması. Böylece tüm kaynaklar sunum işine harcanabilir.

Kullandığınız programları daha önce hiç kullanmadığımdan detaylı yardımcı olamayacağım. Büyük ihtimalle GUI vardır ancak olmama ihtimalini de düşünmek lazım. Konsoldan korkmayın. Linux ortamı windows a göre çok daha basit. Tek satır kodla yükleme yapılabiliyor. O mu bu mu sormuyor. Ayarlar da genelde. Bir config dosyası içinde oluyor. Ha GUI den tıklamışsın ha config dosyası içindeki değeri değiştirmişsin, temelde aynı şey.

• quote:

Ubuntu server sürümünü yüklediyseniz onun içinde masaüstü yok. Sonradan x11 server ve masaüstü ortamı yüklemeniz lazım. Ya da Ubuntu desktop versiyonunu kurup gereksiz uygulamaları kaldırabilirsiniz. Ancak sunucu nun mantığı zaten grafik ekran olmaması. Böylece tüm kaynaklar sunum işine harcanabilir.

Kullandığınız programları daha önce hiç kullanmadığımdan detaylı yardımcı olamayacağım. Büyük ihtimalle GUI vardır ancak olmama ihtimalini de düşünmek lazım. Konsoldan korkmayın. Linux ortamı windows a göre çok daha basit. Tek satır kodla yükleme yapılabiliyor. O mu bu mu sormuyor. Ayarlar da genelde. Bir config dosyası içinde oluyor. Ha GUI den tıklamışsın ha config dosyası içindeki değeri değiştirmişsin, temelde aynı şey.

Ubuntu Desktop kurdum hocam.

Dediğiniz gibi Gui var dediğim programların.

Daha önceden linux hiç kullanmadığım için gözüme yabancı geldi sanırım o yüzden zorlandım.

Bir kaç bir şey eksik kurdum o yüzden hata verdi. Youtube da baya video var oracle kurulumlarının . Bu gece tekrar deneyeceğim.

Bir sorum daha var . Bu yüklediğim programları kullanabilmem için windowsta güvenlik duvarından istediğim portlara izin veriyordum . Linuxta var mı güvenlik duvarı ve nasıl porta izin verebilirim ?

• localhost içinde portlar açık oluyo zaten. Web sunucu için de 80 numaralı port otomatik açık. Web sunucunun hendi ayrlarını yapman yeterli

• quote:

localhost içinde portlar açık oluyo zaten. Web sunucu için de 80 numaralı port otomatik açık. Web sunucunun hendi ayrlarını yapman yeterli

Tesekkurler hocam

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.