Şimdi Ara

İktisat ... (3. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
51
Cevap
1
Favori
3.718
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
2 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
Giriş

Orijinalden alıntı: Saul.Goodman

Kesinlikle hocam ben de ODTü iktisat yazmıştım tercihlere biliyorsun

Soranlara Ekonomi diyordum oo süper doları 2.5 yaparsın artık falan diyorlardı xd
    Hahaha aynı muhabbet dönüyor. İktisat desen hemen "Bizim bir akraba vardı onun 3.karısının 2.kocasından doğma 4.çocuğunun kuzeninin yengesinin kardeşi okudu işsiz kaldı evladım. Okuma iktisat."

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Kesinlikle hocam ben de ODTü iktisat yazmıştım tercihlere biliyorsun

Soranlara Ekonomi diyordum oo süper doları 2.5 yaparsın artık falan diyorlardı xd
    Hahaha aynı muhabbet dönüyor. İktisat desen hemen "Bizim bir akraba vardı onun 3.karısının 2.kocasından doğma 4.çocuğunun kuzeninin yengesinin kardeşi okudu işsiz kaldı evladım. Okuma iktisat."

• Hocam ben bunu biraz bizim milletteki memur ol kafasına bağlıyorum

Geçen gün bi arkadaş konu açmıştı çok kısa ve netti gerçekten takdir ettim okul size meslek öğretir işi siz yaratırsınız falan görmüşsündür.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Hocam ben bunu biraz bizim milletteki memur ol kafasına bağlıyorum

Geçen gün bi arkadaş konu açmıştı çok kısa ve netti gerçekten takdir ettim okul size meslek öğretir işi siz yaratırsınız falan görmüşsündür.
    Aynen. Sen hangi hukuktaydın hocam? Anadolu muydu?

• Aynen Hocam yarın gidiyorum Eskişehir'e

• quote:

Aynen Hocam yarın gidiyorum Eskişehir'e
    Hadi yolun açık olsun. Arkadaşın konusunu daha fazla kirletmeyelim.

• Eyvallah hocam sağ ol

Hayırlısı olsun artık..

• quote:

Orijinalden alıntı: Cumhuriyet Kuvvetleri

ANALİZCİ AYAĞINIZA GELDİ !!!!

Yorumlarda arkadaş güzel özetlemiş İKTİSAT İNSANLIK VAR OLDUKÇA ÖLMEZ.

Türkiye'ye gelince ;

İktisat 2017 Kontenjan Sayısı 16-17 Bin Civarı

Dolan Kontenjan Sayısı 12-13 Bin Civarı

İktisat Eğitiminin TÜRKÇE verildiği Dolan Kontenjan Sayısı :10-11 Bin (Yaklaşık)

İktisat Eğitiminin İNGİLİZCE verildiği Dolan Kontenjan Sayısı : 1500

-Neredeyse %80'i İNGİLİZCE eğitime sahip değil.

Okuyanların ise ciddi bir kısmı ÜNİVERSİTE OKUMUŞ OLMAK İÇİN SEÇEN kesimden bir çoğu bölüm hakkında bilgi sahibi bile değil puanı yetiyor diye yazan kişiler bu insanlardan kendisini geliştirip okulda görmediği İngilizce eğitimi eksiksiz alarak alanında uzmanlaşmasını bekleyen var mı? Ben size oranı söyleyeyim bunu başaran oranı iyimser olarak %5'dir bu %5 hayatın getirdiği olumsuzluklardan dolayı potansiyelinin altında bir Üniversiteye girmiş kendisini yükseltme şansına sahip olmuştur ve VİZYONLARI olan gençlerdir.

Kpss ile atanırımcı tayfadan değil. İktisat okuyup vizyonun daha başlar başlamaz memur şartlarından dolayı Kpss'den ibaret ise İngilizce yanında Fransızca,Almanca hatta Çinceyi sular seller gibi bil o zaman helal olsun kardeşim her türlü yolunu bulursun Demek istediğim Kpss ile vizyonunu sınırlandırırsan muhtemelen alanında da uzmanlaşamayacaksın o İktisat olacak düz memurluğa kadar kabule varan bir süreç. (Tabi başından belli Devlette uzmanlaşmak isteyen kişiler hariç lafım memur imkanlarından dolayı Kpss isteyen gruba.)

Özetle kemiksik %75 ciddi bir kariyer olanağını KAYBETTİ.(İstisnalar kaideyi bozmaz.) %5'lik kesim potansiyelini okulun üstüne çıkartarak yükselmeyi başardı.

%20'lik İngilizce okuyan kesimden ise yine yukarıdaki sebeplerden dolayı mezun olana kadar ciddi bir elenme mevcut ki bunların İngilizce eğitimi olup da kalitesiz eğitimden ötürü pratik İngilizce konuşturamayan Üniversitelerini de Türkçelerden ayırmaya gerek yok.

Durum böyle olunca ortaya ciddi bir ağlayan kitle çıkması kaçınılmazdır insanlarımız kendi hatalarına bakmadan doğrudan okudukları bölümü suçlamayı daha kolay kabullendikleri için

Örnek ;

-İngilizce biliyor musun?
    Hayır.
    -Ekonomik gelişmeleri güncel olarak takip ediyor musun?
    Hayır.
    -Ekonomide uzmanlaşmak gibi bir amacın var mı?
    Hayır.
    Üniversite ortalaman yüksek mi?
    Hayır.
    -Gelecek hedefin nedir?
    Kpss'ye girip memur olmak.
    -Mezun oldun iş bulabildin mi?
    Ya abi İktisat okuduk biz ne işi bomboş bölüm yhaaa herkes işsiz bu bölümde okumayın abi okumayın Kpss için sürünüyoruz şimdi.

İşin daha ilginci bunu diyenler daha Üniversiteye başlamadan zaten Kpss'ye girerim memur olurum yeter mantığında olan kişiler daha sonra bölümden iş bulamayınca Kpss'de sürünüyoruz oluyor. (Bizzat şahit olunan konuşmalardır.)

Sonuç olarak İibf bölümlerinin genel olarak ÖLMESİ gibi bir durum söz konusu değil dünyanın her yerinde ekmek kazandıracak ve kariyer basamaklarını tırmandıracak vizyonlu bölümlerdir.

Lakin bu bölümlerden mezun olup bu alandan ilerleyen ve uzmanlaşan kişi sayısı tahmini olarak %10'u geçmez. %10 rakamı korkutucu olabilir lakin seviyenin düşüklüğünü göz önüne alırsak çalışkan, disiplinli bir kişi çok rahat bu %10'un arasında yer alarak kendine ciddi kariyer fırsatı bulabilir.

Elbette İngilizce öğrenen kendini geliştiren herkes işini garantiye alacak diye bir şey yok arkadaşlar bunun farkında olun kişinin basit bir iletişim problemi bile iş dünyasında bildikleri bütün her şeyi anlamsız kılabilir hiç bir işte tutunayamabilir bunlar olağan şeyler bugün Tıp Fakültesini son sınıfta bırakan insanlar da var, Odtüden mezun olup iş bulamayanlar da var o yüzden genellemeye bakacaksınız.

Şu da olabilir doğrudan aldığınız eğitim üzerine bir kariyer yapmayabilirsiniz lakin İktisat gibi bir bölümün neredeyse bütün iş kollarıyla bağlantısı olduğunu düşünürseniz görünürde mezun olduğunuz bölüm ile alakasız olan bak İktisat okudu ne iş yapıyor denilecek bir yerde başladığınız kariyerde aldığınız eğitimin işinize yaradığını görebilirsiniz ve basamakları diğerlerinden hızlı tırmanabilirsiniz.

İktisat açıkta bırakacak bir bölüm değil Türkiye,Abd,Almanya,Japonya dünyanın her yerinde ekmeği var.

Hukuk için konuşursam İktisat'ta %10 olan meslekten ilerleme ve memnun olma oranı Hukuk için %80 diyebiliriz. Tabi İktisat mezununa göre kariyer olarak önünüzde oluşturabileceğiniz fırsatlar kendi alanınızdan kıyaslanamayacak derecede sınırlıdır lakin risk almadan standart üstü bir hayat yaşatma olanağı çok daha yüksektir.

Arkadaşa tavsiyem kesinlikle HUKUK okumasıdır. İktisat okurken bu kaygılara devam ederseniz kaybedenler kulubüne katılır bölümü kötüleyenler arasına girersiniz hiç gerek yok yeterince kötüleyen var.
    Hocam Matematik İktisat Çapı veya Hukuk İktisat Çapını önerirmisiniz.Birde bankacılıkta yükselmek için hazine kökenli mi yoksa teftiş kökenli mi daha avantajlıdır bu arada müfettiş yardımcılığı sınavında 27 yaş sınırı var o da sorun olabilir mi bölüme geç başlayanlar için

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Louie-Andy Anderson -- 22 Eylül 2018; 2:8:59 >

• quote:

Orijinalden alıntı: Louie-Andy Anderson

Hocam Matematik İktisat Çapı veya Hukuk İktisat Çapını önerirmisiniz.Birde bankacılıkta yükselmek için hazine kökenli mi yoksa teftiş kökenli mi daha avantajlıdır bu arada müfettiş yardımcılığı sınavında 27 yaş sınırı var o da sorun olabilir mi bölüme geç başlayanlar için

Alıntıları Göster
    GENÇLİK KOLLARI KÖKENLİ OLMAN LAZIM SÜTÇÜ İMAM MEZUNU OLUP TÜRKÇEYİ BİLE DÜZGÜN KONUŞAMASAN SORUN OLMAZ YÜKSELİRSİN.

Türkiye gibi iğrenç siyasetin ve kadrolaşmanın olduğu bir ülkede ben idealist gençlere devlet önermem hocam Özel sektörde ilerleyin.

Araştırmadım ama Hukuk ile çap yapmak çok daha mantıklı gözüküyor sektör için çok büyük bir artı ben şirketimde havada kaparım Ekonomi ve Hukuk bilen adamı özellikle Ticaret kanunu üzerine uzmanlaşmışsa evi arabayı üstüne yapar haftalık yevmiye ile çalışırım

• 
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.