Şimdi Ara

İkinci el fiyat karmaşıklığı

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
21
Cevap
0
Favori
1.921
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Değerli forumdaşlar herkese merhaba. Bir kaç ay içinde nasipse bir araç almayı düşünüyorum. Sizlerle kafama takılan bir detayı paylaşmak istedim.Aşağıda fotoğrafını paylaştım. Bu ikinci el araç piyasası bana göre o kadar saçma bir hal aldı ki,herkes çol saçma fiyatlar yazıyor.

Örneğe gelecek olursak birinci ilan 2013 model 1.2 motor joy paket clio 4. Km’si 91bin yazmış, istenen fiyat ise 43950 tl.
    İkinci ilan ise 2011 model 1.2 motor clio 3. Km’si 67bin civarı, istenen fiyatı 43750.

İlanda ki araçların her ikiside hatasız, boyasız olduğunu belirtmiş. Yahu neredeyse aynı paraya ama arada kasa farkı var, yıl farkı var.

Bir kere alıcı olsam tabi ki clio 4’ü alırım. Eski kasayı satan adam bunu düşünmüyor mu? Bir insan aynı paraya neden eski kasasını ve daha yaşlısını alsın ki?

Böyle bir sürü saçma fiyatlar var sahibinden üzerinde. Sonra aracım satılmıyor diye sitem ediliyor. Ederini yazsalar daha kolay satacakları araçları satamıyorlar haliyle. Sizler ne düşünüyorsunuz bu konu hakkında?

İkinci el fiyat karmaşıklığı

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• bir araç boş,beyaz ve filoların tuttuğu modelse,sahibini tanıyıp ilk sahibinden almadıkça ben ona km si düşürülmüş,pertten dönme gözü ile bakarım. bakmanı da tavsiye ederim. insanımız iyice kansız şerefsiz oldu. adam airbag açan araca direnç yapıp içine de atlet dolduruyor. var mı ya böyle bir şey? ekspere götürüyorsun adam yalandan dyno yapıyor,boyanın kalınlığını ölçüyor,ver 100 lira ver 200 lira hadi yallah.
  • iki aracın da o km lerde olduğu şüpheli.ikisi de beyaz. kabak donanımsa birde kesin 250binden düşmedir. işini iyi yapan adamın düşürdüğükm yi teknik olarak anlayamazsın.

daha yaşlı araçlarda da temizliğe göre para isteniyor. araç var 17 yaşında orijinal parçalar ile geziyor,araç var koli bandı ile yama yapılıyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi crow in cornfield -- 11 Şubat 2019; 18:19:23 >
  • crow in cornfield C kullanıcısına yanıt
    Ben km’leri o kadar takmadım kafaya açıkcası orjinal gibi geliyor, yılda 15bin km yapmış oluyor clio 4. Joy paket piyasası bu civarlarda zaten 12-13 modelleri.

Hocam demek istediğinizi anladım ben parasını hak eden araca verilir her zaman hakkı. Ama özellikle şu ilanda ki araçların fabrikasyon orjinal olduğunu varsayalım. Bir üst kasası ve daha genç modeli varken clio 3 sahibinin bu fiyatı yazması bana inanın çok saçma geliyor, anlamlandıramıyorum yani.

• ibrahim0674 İ kullanıcısına yanıt
    bir araç boş,beyaz ve filoların tuttuğu modelse,sahibini tanıyıp ilk sahibinden almadıkça ben ona km si düşürülmüş,pertten dönme gözü ile bakarım. bakmanı da tavsiye ederim. insanımız iyice kansız şerefsiz oldu. adam airbag açan araca direnç yapıp içine de atlet dolduruyor. var mı ya böyle bir şey? ekspere götürüyorsun adam yalandan dyno yapıyor,boyanın kalınlığını ölçüyor,ver 100 lira ver 200 lira hadi yallah.
  • clio4 ilandaki aracın orjinal, hatasız olduğunu sanmıyorum... 40 civarı olanlar genelde ağır/hatrı sayılır hasar kayıtlılar... Birçoğu oynanmış araçlar...

clio3 kasa düşük km orjinal olanlar genelde 40 civarı isteniyor... 3 aşağı 5 yukarı (araç baktığımızdan uzun zamandır fiyatları takip ediyorum)

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • 1.2 manuellerde filo çıkması olmaz pek, lpg hiç takılmamışsa km bilgileri büyük ihtimalle doğrudur.

Fiyatlandırma konusunda da kargaşa hakikaten büyüdü. Eskiden ederi 50 olan araç için acelesi olan 48, öylesine ilan açan 52 yazıyordu diyelim ki. Şu an piyasa durgun ve belirsiz olduğundan ederi 50 olan araca acelesi olan 45 yazarken öylesine ilan veren 55 yazıyor.
  • crow in cornfield C kullanıcısına yanıt
    Aracın lastikleri ele verir detaya inildiğinde. Tabi bu sadece varsayım.
    Arkadasın bahsettiği 2013 90 bin kmdeki aracı en kötü şartlarda kullanılsa bile 60 bin km götürür. Kac yılda 4 yılda
    Yılda 20 bin km güzel rakam.

2013 de sıfır alınan araba
    2017 de 60 bin km olcak lastikler degişecek
    Bu lastik 2016 kasım aralık veya 2017 üretimli olcak

2019 a kadar 30 bin km yapsa
    Lastiklerim durumuna bakılır yarılamış lastik ön diş derinliği arka diş derinliği aynı olmaz.

2019 yılında satılan arabanın kmsi 90 bin
    Lastik tarihi 2017 ve lastik diş derinli o aracın kmsini anca böyle verir.

Lastik 2018-19 üretimse kmde sıkıntı oldugu ortaya çıkar.

Diyebilirsiniz ki çıkma lastik o bu şu , bu sadece normal bir bireyin aracını kullanmasıyla ilişkin.

40 bin kmde lastik eriten var diyelim. Yani 2 yılda lastik degiştiriyor.

2013 model 2015 lastik degiştirdi üretimi 2014 olsun
    2017 yılında lastik degiştir üretimi 2016 olsun
    2019 lastik degişmesi lazım ya o arabanın şuanda lastikleri kabak olması lazım yada yeni olması lazım.
    Üretim yılı 2018.

Üretim yıllarını 1 yıl yeriye attığım halde

Yani bu arabanın 2019 daki kmsi
    2013 model araba 2019 yılında satılıyorsa 120bin km civarını gösterir , lastikler yeni veya degişecek durumdadır lastik tarihi 2016, yeniyse 2018

Bu tamamen ön görü varsayım hesap.

Lastik üzerinden net bilgiye ulaşacaklarsa servis kayıtlarına bakılıpta hesap yapılabilir illaki bakıma girmiştir.

Akü tarihinden de belli olur minumum 4 yıl götürse
    2013 model 2017 de degişmesi lazım
    Akünün tarihi 2017 yi gösteriyorsa ne ala

6 yıl götürdüğünü var sayalım
    2019 yılında ya degişmiş yada degişcek olması,

Bu söylediklerim net birsey degiş bir çok etken var, adam yaz kış lastik söker , lastikler iyi durumdadır ama yanaklar ufaktan catlar, jant agzı çiziklerle doludur. Satarken kışlık veriyorum der kullanan birisi :)

• Bildiğim kadarıyla clio4 ler ilk çıkışları şahibeli oldu yani arıza üzerine arıza, kronik felan söylentileri olmuştu diye hatırlıyorum.
    Almayı düşünürsen 2014 üstü al yada 2013leri araştırıp al.

• Eski olan araç full olan versiyona benziyor. Yeni olan ise joy.
    Ayrıca iki aracıda gidip görmemişsiniz. Sıfır araç almıyorsunuz. Herkes arabasına ayni şekilde binmiyor. Boya değişen km önemli ama arabanın temizliği de önemli.

Eğer ikinci el araçları canlı olarak görüp incelerseniz ve titiz biriyseniz çoğu aracı boyasız, kmsi dusuk, fiyati uygun olmasına rağmen beğenmezsiniz.

• İkinci el fiyatları gerçekten anlamsız. Bir kaç hafta önce 2012 model 93.000 de 1,25 kia rio için göüşmeye gittim. 46,5 satış fiyatıydı 46 ya indi.
    Ağır bakımı yapılmamış araç aramakta istemiyorum, 45,5 teklif ettim kabul etmedi. Eve döndüm ilan fiyatı 49 a çıkmış. Bir hafta sonra 53 e.
  • quote:

Orijinalden alıntı: crow in cornfield

iki aracın da o km lerde olduğu şüpheli.ikisi de beyaz. kabak donanımsa birde kesin 250binden düşmedir. işini iyi yapan adamın düşürdüğükm yi teknik olarak anlayamazsın.

daha yaşlı araçlarda da temizliğe göre para isteniyor. araç var 17 yaşında orijinal parçalar ile geziyor,araç var koli bandı ile yama yapılıyor.
    Abs beyninden görünüyor
    Kesin anlaşılıyor

• websosyal kullanıcısına yanıt
    Hocam bende uzun bir süredir takip etmekteyim piyasanın durumunu. 2018 ocak gibi 0.9 icon clio 4'lere 45-46 yazıyorlardı. şimdi patladı gitti onlar 50'den aşağı göremedim. Joy paket için 43-44 görüyorum genelde. model yılı 2012-14 arası olan. 2015 ve üstü yıllarda olanlar daha yüksek tabi ki.

clio 3'ün dıştan tipi fena değil ama aracın içi hiç içime sinmiyor. Bana göre clio 3'lerin edeceğei fiyat maksimum 40bin tl olur oda makyajlı kasalarına yanılmıyorsam 2010-12 arası.
  • husambaster H kullanıcısına yanıt
    Ahh hocam ahh sormayın, zamanında evdekilere sözümü dinletemedim sonra alalım diye almadılar aracı. Çok değil daha 1.5 sene öncesine kadar kia-rio 1.25 olanları 45 bin tl'ye mis gibi alıcaktık. şimdi 45 bin'e bul bulabilirsen. hepsi 50bin ve üzerine yazmışlar. Bütçe 45bin üzerine çıkarsa direk kia-rio fancy paket alacağım.
  • ARES007 A kullanıcısına yanıt
    Joy paket deyip geçmemek lazım hocam, hatrı sayılır derecede dolu sayılır giriş paketine göre. Normalde titiz birisiyim ama araç alırken bu durum tersi bende Sadece km takıntım var, birde fazla boya olmasın kafii hocam benim için.
  • quote:

Orijinalden alıntı: ibrahim0674

Hocam bende uzun bir süredir takip etmekteyim piyasanın durumunu. 2018 ocak gibi 0.9 icon clio 4'lere 45-46 yazıyorlardı. şimdi patladı gitti onlar 50'den aşağı göremedim. Joy paket için 43-44 görüyorum genelde. model yılı 2012-14 arası olan. 2015 ve üstü yıllarda olanlar daha yüksek tabi ki.

clio 3'ün dıştan tipi fena değil ama aracın içi hiç içime sinmiyor. Bana göre clio 3'lerin edeceğei fiyat maksimum 40bin tl olur oda makyajlı kasalarına yanılmıyorsam 2010-12 arası.
    Aynı düşüncedeyim... Temiz, çok düşük km 3 kasa makyajlı için üst sınır max 40...

Arkadaşta belirtmiş fiyatlar eskiye göre tutarlı değil, yani çok geniş aralığa yayıldı. 2013 Joy, 43'e de var 48-50'ye de... Alım-satım fena durgun, ihtiyacı olan aracını hızlı satabilmek için fiyatını düşürebildiği kadar düşürüyor, 'tok' dediğimiz kesim 50bin civarı fiyat çekiyor...

Piyasalar seçimden sonraya odaklanmış, 0 ve ikinci el için rakamlar o zaman daha net belli olur... Tavan mı yapar, taban mı? Belirsizlik, bekleyiş sürüyor...

(şahsi görüşüm rakamların artacağı yönünde, yaza doğru fiyatlar bugünkünü aratır diyorum)

• Bu insanlarda mantık aramayı bırakalı çok oldu.Herkes kafasına göre fiyat yazıp tutturduğuna satma derdinde.İkinci elden mümkün mertebe uzak durmak lazım.
  • ibrahim0674 İ kullanıcısına yanıt
    Şu aralar aşırı derecede yükseldi fiyatlar. Artık tutturabilirsem satarım diye düşünüyorlar heralde. Aynı aracın 3 farklı fiyatla ilana konulduğunu da gördüm. Bir ay satılmayan aracın 3 - 4 bin tl daha yüksek fiyata yeni ilan açıldığını da. Ben 1.4 dizel 120.000 de iki tampon bir çamurluk boyalı fancy paket 47.400 e aldım ayın 1 inde. Şu anda bu fiyata bulabileceğimi düşünmüyorum. Gönlünüze göre bir araç bulabilirsiniz umarım. Fancy paketlerin bazı versiyonlarında hız sabitleyici yok araç bakarken göz önünde bulundurun.
  • Olur böyle vakalar. Uyanık alıcılar yakalar.

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.