Şimdi Ara

İki PC'yi Birbirine Bağlamak

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
12
Cevap
0
Favori
980
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

elimde bir adet Linux Mint 17 yüklü Netbook var. Bu aralar 200-300 lira verip bir taşınabilir hard disk alamayacağımdan Netbook'u ana bilgisayarıma bağlayarak bir taşınabilir hard disk gibi kullanabilir miyim?

Bunu bi kablo ile yapmak mümkün mü?

• Bunla uğraşmak yerine bir adet kutu alıp netbook hard diskini harici yapmanız daha iyi olabilir.
  • Bunu bende düşündüm ancak hard disk'i sökemem ki :( ayrıca Netbook'u ara ara kullanıyorum.
  • En pratik çözüm Netbook'a FTP sunucusu kurup yerel ağdan (veya Internetten de) ana bilgisayara da FTP istemcisi kurup netbook içindeki tüm dosya sistemine ulaşmak. Linux ta FTP sunucu olarak pure-ftpd, ana bilgisayarda da Filezilla tavsiye edilir. pure-ftpd'nin Windows versiyonu yok sadece Linux, FreeBSD ve macOS var fakat Cygwin emulatörü ile Windows ta da çalıştırabiirsin. Filezilla ise Linux windows tüm platformlarda var. Bu senaryoda ağdan veya netbook ta ethernet cıkış varsa direkt ethernet kablo ile iki sini bağlayabilirsin. USB'den bağlamak istersen onun için özel USB köprü kablosundan alman gerekli.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Her iki cihazımda zaten Linux, ana pc'de de FTP yüklü zaten.
    Bu durumda sadece Netbook'a pure-ftpd yükleyip, ana bilgisayarla ikisini Ethernet kablosuyla bağlamak mı kalıyor?
  • quote:

Orijinalden alıntı: BasiliKalanCtrl

Her iki cihazımda zaten Linux, ana pc'de de FTP yüklü zaten.
    Bu durumda sadece Netbook'a pure-ftpd yükleyip, ana bilgisayarla ikisini Ethernet kablosuyla bağlamak mı kalıyor?

Evet, netbook a pure-ftpd yükleyip ana bilgisayarda da Filezilla gibi bi ftp istemci ile, ikisi arasında ethernet kablo üzerinden erişim tamamen mümkün. Benim hemen hemen tüm bilgisayarlara muhakkak pure-ftpd kurar ve startup ta calışacak şekilde konfigüre ederim. Bu sekilde ağdan diger bilgisayarlardaki dosya alışverişi cok pratik oluo . Daha önce dosya transferini USB bellekle falan yapıordum, tak cıkar vs . Bu yöntem USB'den yapılan transferlere 10 basar.Not: pure-ftpd 'nin kurulumdan cok konfigürasyon işlemleri önemlidir, README dosyasını iyi okumak gerek.

• Benimde Netbook'ta bolca dosya var, istememin sebepleri de bu yüzden.
    Peki konfigürasyonu tam olarak nasıl yapmalıyım?
  • https://download.pureftpd.org/pub/pure-ftpd/doc/README dosyasını iyi okumak gerek (tekrar gibi oldu sanki : )

• Okuyacaktım indirince zatende, ben sanki özel ayarlarınız var zannetim.
    Adamlar vermiş zaten hangi ayarların nasıl yapılacağını.

Teşekkürler.
  • benim özel ayar yok. sadece bilgisayarlardan birisi 7x24 sunucu ve Internete bağlı old için ondaki pure-ftpd'yi SSL kullanacak şekilde ayarladım. senin durumda 2 bilgisayar direkt bağlanacağı için SSL e gerek yok, konfigürasyonda default olarak SSL devre dışı zaten. Daha sonra sunucu bilgisayarımdan sadece bazı alt klasörleri ftp den açmam gerekti ki onun için virtual users seçeneğini ayarladım, ancak senin durumda ona da gerek yok, default user olan root üzerinden default klasör olan / veya /var/root a erişmen yeterli.

• @tosuntosun PM'den linux-windows ağdan nasıl bağlanır/dosya alışverişi yapar gibi bir soru sormuş. DH PM mesajlaşmamı yasakladığı için buradan cvp veriyorum. linux ve freebsd gibi unix ile windows arasında ağ bağlantısı en iyi SMP protokolu üzerinden yapılır, onu da linux'ta en iyi SAMBA programı yapar. Yani linux ta SAMBA 'yı ayarlamalısın.

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.