Şimdi Ara

İKİ ÖĞELİ CÜMLE

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
4 Misafir (1 Mobil) - 3 Masaüstü1 Mobil
5 sn
8
Cevap
0
Favori
12.056
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
    Bu konuyla ilgili püf noktalarınız var mı? Bazen karıştırıyorum. Örneğin dünki denemede şu iki şık arasında kaldım.

Hangisi iki öğeli bir cümledir?

A: Şehrin gürültüsünden kaçmak isteyeneler için bulunmaz bir yer burası.
    B: Okul servisinin zamanında gelmemesi sıkıntı verici bir durum.

• CEvap B dir.. Sıkıntı verici bir durum yüklemdir. Çünkü bir tamlamadır. Ögelere ayırırken tamlamalar bölünemez onun için hepsini yüklem olarak alırız.
    Sıkıntı verici bir durum olan ne? Okul servisinin zamanında gelmemesi-->öznedir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi taylant09 -- 25 Mart 2011; 11:56:22 >
  • A şıkkı da iki ögelidir.

"Burası" özne,"Şehrin gürültüsünden kaçmak isteyeneler için bulunmaz bir yer" yüklem.
  • Bende a şıkkını işaretlemiştim ama cevap "B"
  • A şıkkında bence bulunmaz bir yer yüklem. Bulunmaz bir yer olan ne?Burası özne.. Burası ne için bulunmaz bir yer? şehrin gürültüsünden kaçmak isteyenler için. Edat Tümleci değilmi? Edat tümleci aynı zamanda zarf tümlecidir. ÖSYM öyl kabul ediyor.
  • quote:

Orijinalden alıntı: taylant09

A şıkkında bence bulunmaz bir yer yüklem. Bulunmaz bir yer olan ne?Burası özne.. Burası ne için bulunmaz bir yer? şehrin gürültüsünden kaçmak isteyenler için. Edat Tümleci değilmi? Edat tümleci aynı zamanda zarf tümlecidir. ÖSYM öyl kabul ediyor.

Haklısın.
  • bulunmaz bir yer tamlamadır bölemezsiniz. ''Bulunmaz bir yer(dir)'' yüklem. Bulunmaz bir yer ne ? -- (burası) öznedir. ''Şehrin gürültüsünden kaçmak isteyeneler için'' ise zaten kabak gibi edat tümlecidir. Edat tümleci dil bilimciler için tartısmalı oldugu icin zarf tümleci olarak alırız.
  • quote:

Orijinalden alıntı: rosalinda90

Merhaba,
    Bu konuyla ilgili püf noktalarınız var mı? Bazen karıştırıyorum. Örneğin dünki denemede şu iki şık arasında kaldım.

Hangisi iki öğeli bir cümledir?

A: Şehrin gürültüsünden kaçmak isteyeneler için bulunmaz bir yer burası.
    B: Okul servisinin zamanında gelmemesi sıkıntı verici bir durum.

Okul servisinin zamanında gelmemesi. İsim tamlamasıdır. Tüm isim tamlamaları birlikte alınır.

Sıkıntı verici durum. Sıfattır. Onlarda birlikte alınır.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.