Şimdi Ara

i9 9900k Soğutma Değerleri, Small FFT Yapabilenler Buraya

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
2
Cevap
2
Favori
219
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Herkese merhaba. Öncelikle aşağıdaki testlerin hepsi en altta verdiğim youtube linkinde bulunmaktadır. Yapılan işlemler bana aittir.

Kısa zaman önce 9900k işlemci aldım. Sıvı soğutma araştırma sürecinde iken Cooler Master TX3 soğutucuyu bir süre kullanmak durumunda kaldım. Bu yüzden test vidyoma girmiş oldu. Sıvı soğutmam da gelince hazır iki soğutucu elimde iken de bir test vidyosu çekmeye karar verdim. Yoksa H100i v2 ile kıyaslanacak bir soğutucu tabi ki değil.

Gelelim test ayrıntılarına. Soğutma değerlerini işlemciden çekilen W (watt) değerlerine göre kıyasladım.

TX3 ile 4.5 Ghz, 120W çekildiğinde maks 79°
    TX3 ile 4.5 Ghz, 136W çekildiğinde maks 85°

Bu soğutucuyu stok değerlerde işlemciyi zaptedemediği için Asus bios ayarlarında default hazır seçenek ile 4.5ghz de bu sonuçları aldım.

Şimdi gelelim H100i V2 ye.

H100i V2 4.7 Ghz, 140W çekildiğinde maks 66°
    H100i V2 4.7 Ghz, 190W çekildiğinde maks 81°
    H100i V2 4.8 Ghz, 250W çekildiğinde maks 93°
    (Quiet modda maks 96°)

Yapılan testlerde sıvının ısınmasını beklemedim. 1-2dk uzunluğunda testler oldu. 10dk zorlamalar olsaydı değerler biraz daha yükselebilirdi.

Günümüz masaüstü uygulamalarında işlemcime 250w çektirecek bir işleme henüz rastlamadım. Adobe premier üzerinde yapılan video işlemeleri ve exportları olsun photoshop lightroom işlemlerinde olsun 180W dan fazla çeken bir işleme denk gelmedim. Oyunlarda buna yönelik bir testim olmadı.

Sonuç olarak bu işlemciyi tam kapasitede kullanabilmek için özel uygulamalar oyunlar gerekiyor. Sanıyorum günümüz oyunları CSGO, Dota2, Pubg vb. işlemciyi maks %20-%40 larda kullanacağı için maks 150w anca çeker. Bu sebeple 240mm sıvı soğutmalar kısa vadede bu işlemciye yetiyor gibi görünebilir ancak ağır işlemlerde eğer 250w çeken işlem yaptırabilirseniz yetersiz kalacaktır.

Çektiğim vidyoyu aşağıda sizlere sunuyorum. Sizler de 9900k işlemcide yaptığınız özellikle Small FFT testi varsa paylaşabilirsiniz.

Vidyo Linki

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.