Şimdi Ara

i5 6600k O.C. Sonuçları

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
19
Cevap
0
Favori
1.234
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

İşlemci : İntel İ5 6600K
    İşlemci Soğutucu : Corsair H100i
    Anakart : MSI Z170A Gaming M3
    Ekran Kartı : Sapphire R9 390X
    Ram : 16 GB Kingston Fury 2666 Mhz DDR4
    Kasa : Dark N10

Sistemi yeni topladım . Oc şu ana kadar hiç yapmamıştım , biraz araştırarak deniyeyim dedim . Önce 1.250v 4.2 Ghz'de denedim . Aida64 stres testi yaptım bir sorun göremedim sonuçlar iyiydi . Sonra 1.350v 4.6 Ghz'e yükselttim . Aşağıda Aida64 stres testi sonuçlarını paylaşacağım . Acaba bir problem var mı ? Sıvı soğutucunun değerleri nasıl ? Biraz aceleyle yaptım gibi daha tam öğrenmeden yanlış yaptığım veya tavsiye ettiğiniz bir şey var mıdır ? Cevaplarınızı bekliyorum . (2. resimde ekran kartınında değerlerini görebilirsiniz)

i5 6600k O.C. Sonuçları

i5 6600k O.C. Sonuçları

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi addict1ve -- 21 Mart 2016; 16:31:45 >

• 1.2v nin üzerine çıkmazsan iyi olur.. zaten 14nm işlemciler..
  • quote:

Orijinalden alıntı: addict1ve

Sistemim

İşlemci : İntel İ5 6600K
    İşlemci Soğutucu : Corsair H100i
    Anakart : MSI Z170A Gaming M3
    Ekran Kartı : Sapphire R9 390X
    Ram : 16 GB Kingston Fury 2666 Mhz DDR4
    Kasa : Dark N10

Sistemi yeni topladım . Oc şu ana kadar hiç yapmamıştım , biraz araştırarak deniyeyim dedim . Önce 1.250v 4.2 Ghz'de denedim . Aida64 stres testi yaptım bir sorun göremedim sonuçlar iyiydi . Sonra 1.350v 4.6 Ghz'e yükselttim . Aşağıda Aida64 stres testi sonuçlarını paylaşacağım . Acaba bir problem var mı ? Sıvı soğutucunun değerleri nasıl ? Biraz aceleyle yaptım gibi daha tam öğrenmeden yanlış yaptığım veya tavsiye ettiğiniz bir şey var mıdır ? Cevaplarınızı bekliyorum . (2. resimde ekran kartınında değerlerini görebilirsiniz)

i5 6600k O.C. Sonuçları

i5 6600k O.C. Sonuçları

Sıvı soğutmaya göre kötü perfonmas gibi geliyor şuan gözüme. Anakart: GA-Z170X-Gaming 5 / İşlemcim: 6700k 4500mhz v1.35 / Ram: 3200mhz v1.35 / Soğutucu: NOCTUA NH-D15 çift fanlı. Bu değerler ile ortalama 50 civarı geziyor stress testinde makinem.

quote:

Orijinalden alıntı: EcZaNeT

1.2v nin üzerine çıkmazsan iyi olur.. zaten 14nm işlemciler..

Skylake için tavsiye edilen en yüksek voltaj 1.45v. O yüzden şuan kullandığı voltajda bir sorun yok.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi tanerss -- 22 Mart 2016; 16:54:47 >

• tanerss kullanıcısına yanıt
    22nm lik haswell de bile o kadar voltaja gerek yoktu.. 14nm olunca daha aç olmuş işlemciler ..
  • Arkadaslar dün işlemciye o.c çektim i7 6700k 4.7 ghz e çektim.oyunlarda 55 dereceyi geçtiğini görmedim.35 40 45 derecelerde geziyor.5.0 ghz e çıkarmayı düşünüyorum.sogutmam silverstone tundra td 02 sıvı sogutma

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
    Değiştirmem gerekir mi peki voltajı düşürmek gibi ? Ben sadece voltaj ve ghz değerini değiştim başka bir şey yapmak bir ayar yapmak gerekir mi acaba ?
  • quote:

Değiştirmem gerekir mi peki voltajı düşürmek gibi ? Ben sadece voltaj ve ghz değerini değiştim başka bir şey yapmak bir ayar yapmak gerekir mi acaba ?

Düşürebildiğin kadar düşür. En az 20 dakikalık stress testinden sorunsuz geçmesi gerekiyor makinenin. Ufak ufak düşürerek bu hızda en düşük voltaj değerini bulmaya çalış.
    Ne kadar değerlerle düşürmek gerekir ?
  • Skaylak işlemciler çok ısınan işlemciler değil ben 6700k yı emektar bu soğutucu ile kullanıyorum, sıvı soğutucu alacaktım gerek görmedim iyi bişey enaz 500tl http://www.silentpcreview.com/Thermalright_TRUE_Spirit_120M
    en ağır oyunlarda bile 50 yi sttres testlerinde 58i geçtiğini görmedim, onun için mavi ekran verene kadar dene. sıkıntı yok.
  • quote:

Ne kadar değerlerle düşürmek gerekir ?

Her işlemcide farklı olur. Bu yüzden kendin deneyerek bulman gerekiyor. 1.340 - 1.335 1.330..... gibi en düşük değeri bulmaya çalış. Mesala bana denk gelen işlemcide(farklı işlemci seninkinden 6700k) 4500 mhz'de 1.33 ile bios ekranını geçemiyorum. 1.34 ile bios ekranını geçip stress testlerini geçemiyorum. 1.35'de ise hiçbir sorun olmadan çalışıyor ve stress testlerinde sorun çıkarmıyor.
    İstersen bios'u geçeceğin en düşük değeri bulup oradan ufacık ufacık arttırarak stress testlerine sok makineni.
    Teşekkür ederim yardımlarınız için . Dediğiniz gibi yaptım . 1.34'de sorun çıkmadı . 1.33'e aldım biosda sorun olmadı ama testte sıkıntı çıktı. 1.335'e aldım sorun olmadı şu an o voltajda kullanıyorum . Birde ekran kartına biraz oc deneyebilirim . Sapphire r390x ekran kartım var . Bunun için oc ayarlarını bulabileceğimiz bir yer var mıdır ya da biz mi bazı şeylere dikkat ederek deneyerek bulacağız ?
  • quote:

Teşekkür ederim yardımlarınız için . Dediğiniz gibi yaptım . 1.34'de sorun çıkmadı . 1.33'e aldım biosda sorun olmadı ama testte sıkıntı çıktı. 1.335'e aldım sorun olmadı şu an o voltajda kullanıyorum . Birde ekran kartına biraz oc deneyebilirim . Sapphire r390x ekran kartım var . Bunun için oc ayarlarını bulabileceğimiz bir yer var mıdır ya da biz mi bazı şeylere dikkat ederek deneyerek bulacağız ?

Ekran kartı OC'i hakkında fazla deneyimim yok. O yüzden Ekran kartı konusunda bir yardımda bulunamam. Son voltaj ayarlarından sonra stress testinde ki değerlerin kaç oldu ?
    Birkaç derece daha düştü ama tam olarak karşılaştırmadım .
    Hocam acaba siz Voltage Mode'larını biliyor musunuz ? Ben voltajın sürekli 1.35'de çalışmasını istemiyordum mesela . Adaptive mode voltajı duruma göre ayarlıyor . Kafamı karıştıran orda 5 mod olmasıydı . Adaptive , Override , Offset , Adaptive + Offset , Override + Offset . Override heralde verdiğimiz voltajında üstüne çıkabiliyor . Mesela Offset ile Adaptive arasındaki fark nedir ? Offset mode'da voltajı biz ayarlıyamıyoruz veya Adaptive ile Adaptive + Offset arasındaki fark nedir ? En uygun ayar ne olacaktır acaba ?
  • Up
  • Adaptive modda bios voltajı kendi ayarlar işlemci hızını düşürdüğünde az voltaj hızını arttırdığında daha fazla voltaj verir.Offset modda işlemci ayarladığın mhz üzerinde sabit aynı akımla çalışır.(sen ayarlarsın)Override modda işlemci hız düşürdüğü zamanda aynı akımla çalışır.Selamlar
  • hapurga H kullanıcısına yanıt
    Anladım hocam teşekkürler . Peki adaptive + offsetin mantığı ne oluyor o zaman ? Ne farkı var acaba adaptive modedan ? Birde siz oc yaptıysanız sizin önerdiğiniz kullandığınız mode nedir ?
  • adaptive+offset te belli bir akım değerini seçiyorsun onun altına akım inmiyor ama üstüne çıkabiliyor.6600k işlemciler genelde stock voltla 4.2-4.3ghz arası sorun çıkmadan o.c. oluyor.1.3 kusur voltla 4.3-4.7ghz alınıyor.4.7ghz üstünde ince ayar yapman lazım.(senin sistemde su soğutma olduğundan 1.4 volta çıkabilirsin.Anakartlaın adaptive ayarlarında genelde işlemciye gerekenden fazla volt veriyorlar bu yüzden ince o.c. yapacaksan sabit volt ver onun haricinde uğraşmak istemiyorsan adaptive modda bırak zaten 4.5ghz den sonra sentetik testler dışında yada render dışında birşey farketmiyor.Benim şansıma sağlam bir işlemci çıktı stock voltla 4.5ghz çıkıyor . 1.34voltla 4.7Ghz de kullanıyorum ama havalar ısınınca 4.5 Ghz ye alacağım.(şu an adaptive modda kullanıyorum)
  • hapurga H kullanıcısına yanıt
    Çok sağol bilgilendirdiğin için . Öğrendiğim iyi oldu
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.