Şimdi Ara

i30 dizel otomatik kullananlar. yakıt tüketim hakkında yorum istiyorum (2. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
85
Cevap
1
Favori
118.719
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • citroeni bilmiyorum da, renault gerçekten motor konusunda çok iyidir, en az yakan en performanslı araçlardan birisi. edc 110luk birisi arkadaşımda vardı, yazın 6lt/100km, kışın çok ağır şartlar da varsa 7lt/100km kadar yakıyordu. bana söylediği. tabi o yokuş çıkmıyor sadece dur kalk trafikte seyrediyordu. ben inanıyorum ki, i30 da dur kalklarda 7-7,5 arasında yakar. ben yaktırabileceğime inanıyorum. bu arada ben 16000 km kullanmış birisiyim i30u.
  • 1 hafta önce kayseriden izmire geldim dış hava sıcaklığı 35-39 C kadardı 900 km lik yolun 750,800 km kadarında klima kullandım ve 120-150 km/h hızla. yakıtımda 5,4-5,8 i geçmedi. Aracımı mayısta 0 aldım. dizel otomatik. yeni i30.
  • Manuele göre tam otomatik daha fazla yakıyor. Orası aşikar. Sorunsuz bir otomatiği olması bence asıl önemli nokta. Şu an 1650 civarında bir kilometredeyim. 650'si şehir dışı diyelim. 1000 km'de İstanbul şehir içi (kadıköy, beşiktaş, ümraniye civarında)... Ortalama tüketim 7.2lt/100km gösteriyor. 60bin arabaya verdikten sonra ayda 200 liralık akaryakıt harcamasının %15-20 fazla olmasının fazla üzerinde durmuyorum. Aynı donanımda başka araç alsam bu civarda az da yakacak olsa, alırken vereceğim ekstra 10-15-20 bin lira fazla para dikkate alındığında pek bir farkı olmaz. Sorun çıkaracak bir yarı otomatik yerine sorunsuz tam otomatik de yanıma kar kalır...

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • Ben araci yeni aldim 1 aydir eskisehir trafiginde kullaniyorum.9 un altina inmiyor . 9 ila 10 arasi bi degeri gosteriyor.50 tl ile 150 km falan gdiyor. Biraz hircin kullaniyorum onunda etkisi var. Motor tork iyi olunca da tin tin gidesi gelmiyor insanin .sakin kullanimda daha dusuk olacaktir.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Merhaba,

Şubat ayı içerisinde i30 otomatik aldım. Neden bu aracı aldığımı sizlerle paylaşmak istedim. Öncelikle büyük bir otomotiv şirketinde uzman eğitmen olarak çalışmaktayım.
    1. İ30'da VW araçlarında kullanılan çift kavrama sistemi kullanılmakta fakat çoğu kişi bunu bilmiyor.
    2. Yakıt sarfiyatı söylenenler kadar yüksek değil. Ör: 53 litre depo ile uzun yolda(Aksaray-Kuşadası 765 km'de ortalama 4,8 lt yaktı. Şehir içi trafiğinde 6,4 lt yaktı) ve 276 km daha gideceği ekranda görünüyordu. ve araçta 4 kişi ve bagajları vardı.100-120 km/h hızda
    3. VW alımında ödeyeceğini ücret çok yükse ve aynı donanımı alamıyorsunuz.
    4. Garanti süresi 5 yıl bence çok önemli.
    5. Arka süspansiyon sistemi İ30'da serbest süspansiyo, digerlerinde torsiyon.
    6. Tork ve güç eğrisi rakiplerinden çok üstün.
    7. Araç çok oturaklı ve iç malzeme kalitesi rakiplerinin önünde.
    8. Araç Almanya-Çekostavakya sınırında ağırlıklı Mercedes ve VW den transfer edilen mühendisler tarafından geliştirilmiş ve üretilmiş.
    9.Hızlanması kesinlikle etkileyici(1.6 ekenomik yapılmış araca göre)
    Önceleri şüphe ile yaklaştığım bu aracı şimdi zevkle sürmekteyim. Kabini çok sessiz. Çam tavan sesinden bahsedilmiş. Doğru vardı servis giderdi. Hyundai merkezde aradılar ve sorun takibi yaptılar.

Şunu bilmelisiniz ki kötü araç kalmadı. Zevkinize ve cebinize göre araçlar oluştu.

• Konu baya eskimiş ama yeni araç düşünenler için belki bir fikir verir düşüncesiyle bende bir şeyler yazmak istedim.2012 nin başında 1.3 cdti Astra lll ü 39.500 tl ye aldım.Bu aracı alırken bütçeme uygun olması,donanımı,yakıtı,iç mazeme kalitesi gibi durumları göz önüne alarak karar verdim.Opel dizel araçlarda Fıat ın multijet motorlarını kullanmış yani multijet motorlarla birebir aynı.Aracım şu an 35000 km de ben Ankarada yaşıyorum çok fazla şehiriçi şıkışık trafiğe girmiyorum.Ortalama yakıt tüketimim 5.2 lt ortalama hız 37 km.Geçen hafta Sinopa 58 km ortalama hızla 4.1 le fabrika değeri ile gittim.Forum daki yorumlara bakınca insanın bunlar nasıl dizel diyesi geliyor.Benim aracımdaki motor Euro 4 Yeni nesi 1.6 multijerler in fabrika değerleri çok daha az.Yakıt ekonomisini düşünen yeni araç almak isteyen arkadaşlarımızın Fıat ın Multijet motorlarını kullanan araçlarını da görmelerini tavsiye ederim.

• cenakk C kullanıcısına yanıt
    Bize gelen HYUNDAİ'ler otomatik çift kavrama (DCT) değil,AMA KİA'lar çift kavrama (DCT) otomatik geliyor.
    İnsanları YANLIŞ bilgilendirme BÜYÜK FARK çünkü

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Viper74 -- 28 Kasım 2013; 11:18:59 >
    < Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Viper74

Bize gelen HYUNDAİ'ler otomatik çift kavrama (DCT) değil,AMA KİA'lar çift kavrama (DCT) otomatik geliyor.

ya arkadaşlar bende 2012 İ30 crdi elit var. Acayip çok yakıyor. Sebebi ne olabilir. Diyarbakır'dayım şimdi. Bilmeyenler için söyliyim. Evle iş arası 1 km falan ancak. Sabah gidip akşam geliyorum. Bazende gezmek için yakın yerlere gidiyorum araç ile. Trafik falanda yok şehiriçinde. Şehir içi ortalaması 11,5 gösteriyor. Neden böyle yüksek.

• quote:

Orijinalden alıntı: ktorun06

quote:

ya arkadaşlar bende 2012 İ30 crdi elit var. Acayip çok yakıyor. Sebebi ne olabilir. Diyarbakır'dayım şimdi. Bilmeyenler için söyliyim. Evle iş arası 1 km falan ancak. Sabah gidip akşam geliyorum. Bazende gezmek için yakın yerlere gidiyorum araç ile. Trafik falanda yok şehiriçinde. Şehir içi ortalaması 11,5 gösteriyor. Neden böyle yüksek.

Sizin sorununuz evle işin yakın olması motor ısınana kadar zengin karışımla beslenir bu normal sarfiyatın 2 katına kadar çıkarır.Özellikle kış aylarında çok daha kötü olacaktır.Benim tavsiyem evle iş arasında radyatörün önüne bi karton koyun bu motor suyunun çabuk ısınmasını ve yakıt sarfiyatının düşmesini sağlayacak.Yanlız uzun yollorda kartonu çıkaracaksınız.

• quote:

Orijinalden alıntı: sethplate166116

quote:

Orijinalden alıntı: ktorun06

quote:

Sizin sorununuz evle işin yakın olması motor ısınana kadar zengin karışımla beslenir bu normal sarfiyatın 2 katına kadar çıkarır.Özellikle kış aylarında çok daha kötü olacaktır.Benim tavsiyem evle iş arasında radyatörün önüne bi karton koyun bu motor suyunun çabuk ısınmasını ve yakıt sarfiyatının düşmesini sağlayacak.Yanlız uzun yollorda kartonu çıkaracaksınız.

Birde hocam yakıt alınca arabayı çalıştırınca biraz gitmeye başlayınca ört. tüketim 25 lt falan yazıyor. Uzun süredir böyle yapıyor. Gittikçe gittikçe yavaş yavaş düşüyor
    Bu neden. Sizdede durum böylemi

• İlk viteslerde yüksek göstermesi normal bu bi sorun değil bence.Sadece yakıt alınca yapıyorsa yol bilgisayarı yeni yakıt alındığını algılaması uzun sürebilir belki o yüzdendir bence oda bir sorun değil.Bazen bende de oluyor.
  • bitirgic B kullanıcısına yanıt
    Dizel aracı tek geçerim
  • sethplate166116 S kullanıcısına yanıt
    aracın benzin mi ? dizel mi ?
  • quote:

Orijinalden alıntı: jimmy2012

aracın benzin mi ? dizel mi ?

dizel astra j
  • Arkadaşlar kusura bakmayın ama bunlar nazıl dizel?Çok büyük şaşkınlıkla karşılıyorum.Ben 1.4 turbo (140BG-200NM) otomatik Astra kullanıcısıyım.Şehiriçinde 9'u geçmiyorum.Şu anda ortalamam 8.0.Ve aracımı otomatik dizel araçlara göre yaklaşık 10-12 bin tl daha ucuza almıştım.Bu değerler çok başarısız değerler olmuş benim fikrimce.
  • Eskişehir-Bursa-Eskişehir arasını ortalama 5,2 ile tamamladım.Genellikle 95-100 civarı cruise ile ilerledim.Birtek bursa cevre yolunda biraz sürat yapmış olabilirim.Eskişehir trafiğinde ise 7 - 7,5 civarı görüyorum.Lakin son günlerdeki en büyük etken soğuk hava sebebi ile ilk çalıştırmada ısınana kadar oldukça fazla yakıt tüketiyor.Dipnot olarak oldukça sakin kullanırım :)
  • Merhaba;
    İstanbul da oturuyorum,ev civarında yokuş bayağı bol ve çok uzun süreli kullanmadım şimdiye kadar,genelde kısa mesafelerde ve ortalama hız da 25km/s gösteriyor şu anda(hiç resetlemedim).Ayrıca ECO modunu daha hiç kullanmadım.
    Bonus petrol ofisi kampanyası nedeniyle depoyu hiç fulleyemedim arabayı ilk teslim aldığımda 50 ve sonrasında 4 defa 100TL olmak üzere toplamda 450TL lik mazot aldım,araba şu anda 1050km oldu ve yakıt ışığı yandı,yol bilgisayarı ilk başta 15lt ile başladı ve 10 lara kadar düştü,birkaç defa resetleme sonrası son olarak şu anda 8lt gösteriyor ama yukarıdaki yakıt hesabına göre 9,1lt yakmış durumdayım.
    Fulleme sonrası tüketim değerleri yine paylaşırım burada.
    Otomatik ilk arabam bu,büyük rahatlıkmış valla İstanbul da.Ayrıca bu araba müthiş rahat ve konforlu geldi bana.

• Ben de i30 dizel otomatik düşünen arkadaşlar için yakıt sarfiyat bilgilerimi güncelleyeyim. Araç 3700 km'de. 900 kmsi şehir dışı kalanı orta sıkışıklıkta istanbul trafiğinde... Yakıt ortalaması 7,5 lt/100 km'de sabitlendi. Daha da yoğun trafikte olanlar şüphesiz daha çok yakar. Ama bu tablo benim için oldukça tatminkar.

• quote:

Orijinalden alıntı: cenakk

Merhaba,

Şubat ayı içerisinde i30 otomatik aldım. Neden bu aracı aldığımı sizlerle paylaşmak istedim. Öncelikle büyük bir otomotiv şirketinde uzman eğitmen olarak çalışmaktayım.
    1. İ30'da VW araçlarında kullanılan çift kavrama sistemi kullanılmakta fakat çoğu kişi bunu bilmiyor.
    ...

İ30'da ki şanzımanın VW'deki çift kavrama ile alakası yok.
    Hidrolik kavrama var. 150.000 km yağı dahi değişmiyor.
    Teorik olarak ömür boyu bakım onarım gerektirmez, arıza yapmaz.
    Belki yeni kia ceed benzinli otomatik ile karıştırıyor olabilirsiniz. Onda çift kavrama var. Sadece benzinlide. Dizel ceed, i30 ile aynı.

Tüketime gelince.
    Herkes kendine göre farklı yakar.
    i30 hidrolik kavrama olduğundan fazla yakar.
    Bildiğim kadarıyla: İstanbul'da cumartesi günü 9 litreden az yakmaz. Golf de 7'den az yakmaz.
    Çok aşırı dikkatli kullarsanız belki 7,5-8 arasına inebilirsiniz. Ama ben bir insanın o derece sakin süreceğini sanmam. Zaten arkanızdakiler buna izin vermez.

Dizel otomatik i30'u benzinli otomatiğin alternatifi olarak düşünün.
    Ankara'da astra easy 7-7,5, citroen 7,5-8.0 civarı yakıyorken i30 9 yakar. Golf de 8.0 civarı yakar. Ama şehir içi trafikten bahsediyorum

Daha önce çok defa yazdım. i30 iyi bir otomobil.
    Elite alçaksanız öneririm. Ben son derece memnunum.
    Şehir içinde son derece atik. Bu sizin için önemliyse aurisi kesinlikle düşünmeyin.
    Golf tartışmasız i30'dan daha iyi. Ama fiyatı çok uçuk. Bir de DSG riski var.
    Düşük tüketim öncelikse dizel Citroen C4 robotize veya Megane EDC test etmenizi öneririm. Bu ikisi auruisten çok daha atik.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi racai -- 14 Ocak 2014; 0:22:28 >

• Arkadaslar muhtemelen
    1.2 ay icerisinde bir arac alacagiz.

Babam kesinlikle 1.6(vergi) ve otomatik vites istemiyor.
    Isin asli cok da km yapmayacagiz gunde 20 km belki.

Gonlum yeni golfden yana ama maalesef onuda istemiyor.

Nissan wolkswagen yok.

geriye

hyundai i30
    Toyota Auris
    Opel astra (gecmiste vectra kronik arizalarindan dolayi ve 2009 modeli kullandigim ve bana direksiyonu kutuk gibi geldiginden pek istemiyorum ama simdi nasildir bilmiyorum)

Muhtemelen 70 milyar seviyesine kadar cikabiliriz.

Istedigim ic mekan konsol konfor ve yakit.

Siz ne dersiniz?

• 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.