Şimdi Ara

HYUNDAİ BİLGİ PLATFORMU (30. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
1.077
Cevap
1
Favori
88.942
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 2829303132
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • MERHABA ARKADAŞLAR BENDE YAKLAŞIK 3 AYDIR ACCENT ADMİRE 1.3 MPİ KULLANIYORUM 2004 MODEL.ARAÇ 135,000 BİN KM DE VE SERVİS BAKIMLI
    ARAÇTAN GENEL OLARAK MEMNUNUM.
    TEK SIKINTIM YAKIT ORTALAMA ŞEHİR İÇİNDE 9 LİTRE YANİ 0,27 YKR YAKIYOR.
    BU NORMALMİ?
    BİR ARKADAŞ CARBON CLEAR ÖNERDİ NE DERSİNİZ YAKIT SARFİYATI DÜŞERMİ?
    ŞİMDİDEN TEŞEKKÜRLER.
  • Tüm Babaların BABALAR Gününü Kutlar,Sağlık ve Mutluluk Dolu günler Geçirmelerini Dilerim.
  • quote:

Orjinalden alıntı: legion90

quote:

Orjinalden alıntı: westbam

erken kalkan erken yol alır emrecim iş güç derken sabah kalkıyoruz mevlüt abi gibi emeklimiyiz biz ki yatalım gerçi abimiz hala çalışıyor ama olsun kalkma zorunluluğu yok

Öyle Bahri abi .Mevlüd abi gibi emeklilik yok sende Bu arada abilerim kendinize iyi bakın ben Allah nasip ederse yarın Aydın a doğru yola çıkıcam. Heralde 10 gün giremem forum sizlere emanet. 10 gün görüşemicez özlicem sizleri

emrecim sana hayırlı yolculuklar allah kazasız belasız ulaşmayı nasip etsin sevdiklerine kendi arabanla kullanıyorsan dikkatli kullan 10 gün uzunda bir süre formda özleyecez en kısa zamanda seni yine aramızda görmek istiyoruz.

• quote:

Orjinalden alıntı: Emekli Jandarma

Tüm Babaların BABALAR Gününü Kutlar,Sağlık ve Mutluluk Dolu günler Geçirmelerini Dilerim.

öncelikli olarak senin ve tüm babaların hatırlandıgı bu günde babalar gününü kutlarım mevlüt abicim allah kısmet ederse ilerde bende baba olurum her şey nasip baba olmakta zor iş şevkatin tüm ailene yetmeli eş çocuk demeden
  • İyi Akşamlar Arkadaşlar,İş dolayısıyla birkaç gündür forumda yoktum. Bakıyorumda arkamdan atmışsınız, sizi gidi yaramazlar. sizi

quote:

Orjinalden alıntı: legion90

Öyle Bahri abi .Mevlüd abi gibi emeklilik yok sende Bu arada abilerim kendinize iyi bakın ben Allah nasip ederse yarın Aydın a doğru yola çıkıcam. Heralde 10 gün giremem forum sizlere emanet. 10 gün görüşemicez özlicem sizleri

quote:

erken kalkan erken yol alır emrecim iş güç derken sabah kalkıyoruz mevlüt abi gibi emeklimiyiz biz ki yatalım gerçi abimiz hala çalışıyor ama olsun kalkma zorunluluğu yok

Biz emekli de olsak her sabah saat sekizde iş başı yapıyoruz, üstüne bir de cumartesi günleride çalışıyoruz.

quote:

öncelikli olarak senin ve tüm babaların hatırlandıgı bu günde babalar gününü kutlarım mevlüt abicim allah kısmet ederse ilerde bende baba olurum her şey nasip baba olmakta zor iş şevkatin tüm ailene yetmeli eş çocuk demeden

sağol Bahri Teşekkür ederim.Allah sağlık versinde herşey oluyor zaman su gibi akıp geçiyor.Bir bakmışsın sende bizim gibi bebelerin okuludur, işidir koşturur durursun. Zaten herşey onlar için bak bize emekli olduk hala onlar için çalışıyoruz. yeterki canları sağolsun. Emre Aydın'a tatile mi gitti, tabi okullar kapandı o da kaçtı İnşallah kazasız belasız gider gelir.
    Bu aralar ben biraz takılamıyorum malum işlerden dolayı kendinize iyi bakın. Güneşte fazla kalmayın.

• sen yokken biraz kaynatalım dedik abicim emre sanırım tatil için gitmedi 10 gün sonra yanımızda
  • evet abi zaman gerçekten su gibi akıp gidiyor.
    :(
  • TC ÇEVRE ve ORMAN BAKANLIĞI nın sitesinde yayınlandı.

http://www.cevreorman.gov.tr/belgeler2/arac_yakit.doc

ARAÇLARDA VERİMLİ YAKIT KULLANMA KLAVUZU

Prof. Dr. Mustafa ÖZTÜRK
    (mozturk@cevreorman.gov.tr) 2005-ANKARA

İÇİNDEKİLER

1. GİRİŞ

2. KLİMALAR

3. YAKIT

4. TEKERLEKLER

5. RÖLANTİ

6. ARAC SÜRME

7. VERİMLİ YAKIT TÜKETİMİ

8. FAZLA YÜK

9. EGZOZ

tüm arkadaşlara kazasız belasız ve ekonomik yolculuklar...

• Bahri İşler Nasıl gidiyor. Duyduğuma göre Mutluluktan Göklerde uçuyormuşsun. Allah mutluluğunu bozmasın.
    Kimden duydun dersen kuşlar söyledi.
  • araba parketme teknikleri

--------------------------------------------------------------------------------

arkadaşlar iki aracın arasına en uygun bir şekilde nasıl girip parketmeliyiz, dar bir yere park edecekken geri geri gelip parketmek mi yada aracımızın ön kısmından girip parketmek mi daha avantajlı olur önerilerinizi bekliyorum
    http://go-red.co.uk/game/cargame_v8_red.swf Burada da pratik yapabiliriz

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Mevlüt Aksoy -- 19 Haziran 2007; 22:33:17 >
  • quote:

Orjinalden alıntı: Emekli Jandarma

Bahri İşler Nasıl gidiyor. Duyduğuma göre Mutluluktan Göklerde uçuyormuşsun. Allah mutluluğunu bozmasın.
    Kimden duydun dersen kuşlar söyledi.

allah bozmasın abi ne diyeyim güzel şuan cicim ayları bakalım ilerde ne olacak saygıyı kaybetmedinmi herşey güzel olur şuan hayatımda herşey güzel allah bekar olanlarada nasip etsin evlilik güzel şey

• arkadaşlar benzin lambası yandıgu zaman tahminen kaç km daha yol yapabiliyoruz?
    (2005 model accent 1.3 mpi)
  • quote:

Orjinalden alıntı: wf1x

arkadaşlar benzin lambası yandıgu zaman tahminen kaç km daha yol yapabiliyoruz?
    (2005 model accent 1.3 mpi)

Arkadaşım bende 2000 model 1.5 var Benzin lambası yandığı andan itibaren şehiriçinde 30-35 Km arası yol yapıyorum.Ama sana tavsiyem mümkün olduğunca depoyu çeyrek deponun altına düşürmemeye çalış. Sebebi; servisten söylediklerine göre depo içinde bulunan benzin filtresinin dipte kalan tortulardan dolayı çabuk bozulmasıymış.
  • 2004 accent admire 1,5 dizel aracımın 60.000 bakımı için özel servis mi yetkili servis mi derken triger, V kayışı gibi önemli parçaların değişeceğini düşünerek yetkili servise gitmeye karar verdim. randevu için aradığımda aracın modelini 1.5 dizel diye söylediğimed servisteki arkadaş 360 ytl dedi. ben de bugün uçarak servise gittim. çünkü önceden 600 dedikleri bakıma 360 demişler.ama aklımda acabalar vardı
    servise girdiğimde fiyata 600 dediler .
    ben 360 fiyat verdiniz niye böyle oluyo diye sordum
    bi yanlışlık olmuş biz benzinlinin fiyatını vermişiz diye işin içinden çıktılar,
    ben zaten bakımı yaptıracağım için bu yanlış anlaşılma yüzünden 20 ytl daha indirim koparmayı başardım
    (hiç pazarlık etmeyi beceremem bu ara)

baya bi hikaye anlattım size
    böylece 60,000 bakımını 450 ytl ye halletmiş oldum.

yalnız arkadaşlar bu kampanyadaki tampon rütuşlarını ellerinde arabanın renginde (çağla yeşili) boya olmadığı gerekçesiyle yapmadılar

kampanya hediyelerini sorduğumda ise genel bir çekiliş yapılarak çekilişte çıkanların adreslerine gönderileceğini söylediler (galiba keklendim)

20 noktadan ücretsiz dedikleri check up yaptılar mı bilmiyorum ama sonradan baktığımda akü kutup başındaki oksitlenmeler bile duruyorduuu

bi de 50,000 bakımında 4.5 litre motor yağı konulurken bu bakımda 5.5 lt yağ koymuşlar. nereye sığdırabildilersee

coyakari arkadaş bakımda kullandıkları parçaların fiyatlarıyla benim parça fiyatları arasında baya fark var benim parça fiyatları daha yüksek

acaba 1.3 benzinli ile 1.5 dizel araçlarda kullanılan triğer kayışı, V kayışı, hava filtresi, yağ filtresi birbirinden farklı mı?
    faturada parça bilgilerinde accent-getz vb. ifadeler var. bence aynı parçalar kullanılıyor.

parça fiyatları servisten servise değişebiliyor mu?
    2 sene önce falan hyundainin web sitesinde parça fiyatları yayınlanıyordu ve fiyatlar servisler arasında sabitti.

baya başınızı ağrıttım galibaaaa

• bir de servise gitmişken satış bölümüntde yeni eralara da baktım
    gerçekten de hoş arabalar yapmışlar
    takas olayına girince ise tam bir felaket

2004 model 59 bin km. deki aracıma ekspertiz yapıp 15.000 fiyat veriyorlar
    arabada hiçbir darbe ve hasar olmamasına rağmen. eğer bi de darbe falan almış olsa 12-13 diyecek galibaaa

sinir oldum ve satış temsilcisiyle de biraz laf dalaşı ettik.
    adam 3 senellik arabaya yeni kasası ve yeni motora geçildi diye eski teknoloji demez miiii

yuhhhh dedim yaaa
    adam otomotiv sektürünü sanki bilgisayar teknolojisi gibi zannediyor

fazla kalsam adamla baya bi takışacaktık. ben de çektim gittim
  • ARKADAŞLAR BENDEDE 2003 MODEL 1,5 GL VAR ARACIM SIRALI LPG SISTEMLI AMA ARACIM SABAHLEYIN SOĞUK MOTORDA KEKELIYOR MOTORU BUNU BENZINDE IKEN YAPIYOR 4-5 USTAYA GÖTÜRDÜM AMA BIR SONUÇ ALAMADIM HALA AYNI
    SERVISTE TUPU SÖKTUR ÖLE GEL DIYOR
    BILDIĞINIZ BU İŞTEN ÇOOK İYİ ANLAYAN KIMLER VAR
  • herkese günaydın bütün haftanızın mutlu huzurlu ve saglık dolu geçmesini diler şu son zamanlarda yükselen aşırı sıcaklara dikkat etmenizi tavsiye ederim sanırım çarşamba gününede ayrıca dikkat aşırı sıcak dalgası gelecekmiş
  • hihtiyar haklısın kardeş servis konusu hyundainin en büyük zaaflarından ve buna hala bir çözüm bulmuş değil hele 2 el fiyatıda bi o kadar ne diyeyim hyundai mantıgında yiyecen kazıgı oturacan yerine walla ben servisten yana hiç şikayetim olmadı servisim örnek diyebilirim.
  • Selamlar;
    Değerli arkadaşım , öncelikle aramıza hoş geldin. Hem Hyundai cilerin arasına hemde "LPG dönüşümü sonrası sabahları arabası zor çalışanlar" arasına....

Öncelikle bilmelisinki bu sorunu yaşayan bir tek sen değilsin. Yaşadığın sorun çok yaygın bir sorun. Ancak LPG cilere gittiğinde ilk defa duyuyorlarmış gibi yapacaklar, LPG de sorun yok arıza benzin sisteminde motorcuya git diyecekler. , Motorcuya gittiğinde Bujilerden başlayarak, Rölenti motoru ,emme manifolt değişimi , Buji kabloları, Benzin filtresi ,Benzin deposu temizliği , ve daha bir dolu şeyi yapacak , iyice terbiyesizse benzin enjektörlerini değiştirecek. Ve tabi bir dolu para alıcak...

Arkadaşım , Sana bu problemi 1 yıldır yaşayıp hala da çözemeyen bir Tipik Türk vatandaşı olarak şunları önerebilirim.

Arabanıza en az üç gün sadece benzinle binin , Hiç LPG ye geçirmeden , Benim tahminim arabanızda herşey düzelecek. Dediğim gibi herşey düzelirse Arabanızın Benzin sistemi gayet güzel çalışıyor demektir.
    Buradan anlayacağız ki Problem LPG sisteminde. Arabanız LPG ye geçtikten sonra gayet düzgün çalışıyorsa , Yani Çekiş düşüklüğü , Stop etme , Titreme ,Hararet yapma gibi sorunlar yoksa herhangi bir , montaj hatası yok demektir. Montajı hiç kurcalatmayın. Sadece sabah yaşanan boğulma ,ikinci marşı isteme sorunu varsa , Sorun LPG ayarında demektir. Arabanıza yeniden ayar yapılacak.

Bu ayar konusunda arabasına defalarca ayar yapılan , yine Tipik bir Türk vatandaşı olarak şunları önerebilirim ;

Ayar yapılmadan önce Arabanızın Benzin Beynine bakılması gerekiyor. Bu Beyinde İki tane değer var Birisi LFT (Long Fuel Trim) (Uzun yol Benzin Eğrisi) , Diğeri SFT (Slow Fuel Trim) (Anlık Benzin eğrisi) , Şimdilik SFT bizi ilgilendirmiyor. Biz LFT ye bakacağız. Bu LFT değerinin 0 (Sıfır) civarında olması gerekiyor. Eğer - ise zengin yakıyor, + ise fakir yakıyor demektir. Ağer fakir yakmış olsa idi büyük bir ihtimalle Motor arıza ışığı yanacaktı. Arıza lambanız sanırım yanmamış . Bu durumda sizin arabanızda benim kisi gibi , -15 veya -20 gibi bir değer gösterecek. Bu Arabanızın %15 - %20 zengin yaktığını gösterecektir. İşte tüm sorunlar bundan kaynaklanıyor. Ayarı iyi yapamadıkları için arabanız LPG li çalışmasında %15 zengin yakıyor. Lambda sensörü dediğimiz, Bu karışımı ölçen sensör Beyne bu bilgiyi iletiyor , Beyinde bu zengin karışımı geriye çekmeye çalışıyor . Nasıl mı , Arabanız benzinle çalışırken Benzin enjektörlerinin sürelerini uzatıyor. Böylece enjektörler birim zamanda daha az açılıp kapanarak , silindirler içine daha az benzin yolluyor . Neden Çünkü araba %15 lik zengin karışımı sfıra doğru çekmek istiyor. Oysa bu bilgi yanlış , Çünkü Benzin enjektörleri yalnızca sabah çalışıyor. Ve değeri sıfırlamaya çalıştığı için arabayı boğuyor. araba stop ediyor.

LFT değerini görmek için arabanıza yine 15-20 gün LPG ile binin sonrasında yetkili servisten veya LPG cinizde Bu OBD cihazı varsa ondan LFT değerini okumasını isteyin , Benim Tahminin - 15 , -20 çıkacaktır. Sonra LPG ciniz düzgün bir ayar yapsın , arabanız ertesi sabah , - yok bu kadar abartmayayım, 200 km sanra düzgün çalışacak. Çünkü LFT değeri 200 km de güncelleniyor.

Ayrıca LPG dönüşümü sonrası iyice hassaslaşan Arabanızın Hava filtresini 2000 km de bir değiştirin. Hyundailerin can damarı hava filtresidir.

Ben bu yukarıdakileri yaptımda arabamdaki sorunlar bitti mi ??

Hayır.

İyi bir ayar yaptılar , Artık LFT değerlerim değişmiyor, -2,-3 civarında dolaşıyor. Sabah zor çalışma sorunu geçtimi ? Hayır geçmedi. En azından artık ikinci marşı basmıyorum. Arabayı sabahları çalıştırıp , Bir dakika bekliyorum ısınması için yola sonra çıkıyorum. . Ben bu sorunu çözmek için gitmediğim bir İtalya Kaldı. Ve baştada dediğm gibi , problem yaygın bir problem. Nerdeyse Tüm Hyundailerde bu sorun var. Öte yandan Çok ta ekonomik , o yüzden vazgeçilmez. Ben kendi adıma LPG dönüşümü sonrası 10 ayda 30.000 km yaptım. Bu kadar Km yi benzinle yapsaydım. Ocağıma incir ağacı dikilirdi.

Son bir öneri vermek gerekirse, Arabanızı şu şekilde kullanırsanız bu sorunu yaşamaz, beyin hücrelerinizi boşu boşuna öldürmezsiniz. Arabanızı 15 gün LPG ile 3-4 gün benzinle dönüşümlü binerek kullanın. Ya da 4 depo LPG bir depo Benzin ile dönüşümlü kullanın. Bu sabah zor çalışma sorunu ile binerseniz, Arabanız sabahları çiğ benzin atacağı için ve çiğ benzin katalizör içinde yanacağı için katalizörünüz kısa zamanda bozulabilir. Bu nedenle araba sabahları zor çalışma ya başladığında artık çekilmez hal aldığında Benzine geçin 3 gün benzinle binin , LFT değerleri böylece düzelecek, Sonrasında yeniden LPG ye geçin , 15 gün sizi idare eder.

Aaah aaah , ileri teknoloji arabalara binince böyle oluyor azizim. Bizim Lambda sensörleri çok hassas ,sınırların dışına çıkıldığında hemen emisyon değerlerini düşürebilmek için benzin enjektörlerinin süreleriyle oynuyor, bu da böyle sorunlara neden oluyor. Hyundai ve Honda larda bu sorun daha fazla. 8 valfli Cliolarda ve Fiat ın arabalarında bu sorunlar yok. Wv lerde de yok Çünkü genelde bu LPg sistemleri avrupada en çok satılan arabalar üzerine denenerek yapılmış. Hyundai Avrupa da fazla olmadığı için sanırım bizim arabalara yeterli AR-GE yapılmamış . Böyle sorunlar var ve çok da yaygın. Ve dediğim gibi ben çözümü bu şekilde buldum.

Bu sorunun bir yararı oldumu. İlk aldığımda hiç bir şeyinden anlamadığım arabam konusunda bayaa bi bilgilendim . Tabi hepsi teori.

Sanada kolay gelsin , Fazla sinirlerini bozma arabanı böyle kabullen , Eğer yeni taktırdıysan , bir ayar daha yaptır tutturamazlarsa git söktür paranı geri al. Bu dertle uğraşılmaz.

Sevgiler saygılar.

quote:

Orjinalden alıntı: bonur29

ARKADAŞLAR BENDEDE 2003 MODEL 1,5 GL VAR ARACIM SIRALI LPG SISTEMLI AMA ARACIM SABAHLEYIN SOĞUK MOTORDA KEKELIYOR MOTORU BUNU BENZINDE IKEN YAPIYOR 4-5 USTAYA GÖTÜRDÜM AMA BIR SONUÇ ALAMADIM HALA AYNI
    SERVISTE TUPU SÖKTUR ÖLE GEL DIYOR
    BILDIĞINIZ BU İŞTEN ÇOOK İYİ ANLAYAN KIMLER VAR

• Sayın Emekli Jandarma;

Başka bir başlık altında LPG taktırmayı düşündüğünüzü dile getirmişsiniz. Ben yukarıdaki mesajımda LPG sonrası yaşadığım macerayı anlattım.

Şahsım olarak Hyundai arabalara tavsiye etmiyorum. Ben dert sahibi oldum.
    Ayrıca ;İlk bakışta çok ekonomik gözüküyor , ancak ayrıntılı bir hesap yapılınca çok büyük bir ekonomisi yok. Senede 25.000 km nin üzerimde yapacaksınız ki ekonomik olsun.

Benim arabada sizinki gibi Benzinde 180 bin yakıyor. LPG de 110 bin, Ancak hergün LPG ye geçmesi yaklaşık 2 km sürüyor. Kışın 4 km. Yani bu 2 km lik kısımda da araba 400 bin lik. Benzin yakıyor. Ben günde 50 km (25 git -25 gel) yaptığım halde çok ekonomik bulmuyorum.

İyi günler dilerim.
  • 
Sayfa: önceki 2829303132
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.