Şimdi Ara

HYUNDAİ BİLGİ PLATFORMU (26. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
1.077
Cevap
1
Favori
88.942
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 2425262728
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Ayrıca bişey sormak istiyorum Bahri ve Mevlüd Abi. Ön ve arka tampondaki çizikler için bi sprey ilaç tarzı bi madde var mı? Benim tamponda baya sürtme çizikleri var. Nasıl kapatabilirim acaba? Servise yeni tampon sormuştum tam hatırlamıyorum ama 300 YTL civarı bişey söyledi çok fazla yani..
  • quote:

Orjinalden alıntı: westbam

ya size birşey soracam
    dün servise götürdüm bakımı yapıldı arabanın akşam eve giderken şunları fark ettim
    1-) araba çekişten düştü yani servis öncesinde baya seriydi şimdi çekişi yok gibi araba fırlamıyor ok gibi olan araba hantallaştı klimayı açtım araba da gazı kesiyorum sonra tekrar gaz veriyorum araba hafif silkeliyor ben konulan yagdan olabilir diye düşünüyorum yaz için kullanım yagından konulmuş yagın alışması durumumu var acaba
    2-) birde yakıt degerleri arttı servis öncesi 4 lerde seyreden araba 5.5, 6, 7 oldu

mevlüd abi bunlar neden olabilir sence servisi aradım götürecem gerçi ama şimdiden neyle karşılacam bilmek isterim yorumun nedir abi

Bahri iyi akşamlar, serviste senin yağı değiştirmişlerde yağ olarak ne marka koymuşlardı, opxito nun dediği gibi Rimula FX 10W-30 motor yagı koymuşlarsa arabanın çekişinde ve güçünde ilk başlarda biraz farkeder.
    Bence bundan sonra siz siz olun yağ değişimini servislerde yaptırmayın, faturaya yazdıkları ile koydukları yağ bile birbirini tutmuyor. Genelde onlar açık yağdan ekliyorlar.Ben Castrol Macnetec kullanıyorum, o yüzden bildiğin yoldan şaşmayacan.
    Ama biraz kullan motor yağa alışır, fakat çekişi biraz farkeder.Yinede servise bir sor.

• Emre tamponlar için bende duymuştum sprey şeklinde boya olduğunu ama hiç kullanmadım. Ben o tip çizikleri ve taş vuruklarını boyacıda rütuş yaptırıyorum. Oto boya satan yerlere sor, boyanın rengini ve kod numarasını söyle varsa sana verirler
  • quote:

Orjinalden alıntı: Emekli Jandarma

Emre tamponlar için bende duymuştum sprey şeklinde boya olduğunu ama hiç kullanmadım. Ben o tip çizikleri ve taş vuruklarını boyacıda rütuş yaptırıyorum. Oto boya satan yerlere sor, boyanın rengini ve kod numarasını söyle varsa sana verirler

Yalnız abi baya derin çizikler var. Rötuşla kapanır mı dersin? Fotolarını çekip koyarım yarın.
  • Emre Oto boyacılar o kadar güzel yapıyorlarki sen bile farkına varmıyorsun.Önce çizik yerleri macunla kapatıp,üstüne rütuş yapıp.sonra bir güzel pasta cila tamamlanıveriyor. Daha olmadı sadece tamponları komple boyatırsın.Yeni tampon almaktan ucuza gelir.
  • valla bende bi senesi merkez servise yaptırmıştım biraz röyuş boyası

bi şişeye koydum çizilen yere kulak temizleme çubuğu ile sürüyom

belli oluyor ama neyse
  • quote:

Orjinalden alıntı: opxito

quote:

ya size birşey soracam
    dün servise götürdüm bakımı yapıldı arabanın akşam eve giderken şunları fark ettim
    1-) araba çekişten düştü yani servis öncesinde baya seriydi şimdi çekişi yok gibi araba fırlamıyor ok gibi olan araba hantallaştı klimayı açtım araba da gazı kesiyorum sonra tekrar gaz veriyorum araba hafif silkeliyor ben konulan yagdan olabilir diye düşünüyorum yaz için kullanım yagından konulmuş yagın alışması durumumu var acaba
    2-) birde yakıt degerleri arttı servis öncesi 4 lerde seyreden araba 5.5, 6, 7 oldu

mevlüd abi bunlar neden olabilir sence servisi aradım götürecem gerçi ama şimdiden neyle karşılacam bilmek isterim yorumun nedir abi

Bugun ben de serviste yıllık bakımını yaptırdım.180 ytl tuttu.Faturaya baktım.Rimula FX 10W-30 motor yagı olarak geciyor.
    Ya sanki bana da arabanın cekişi düştü gibi geldi.Bu nasıl bir yag böyle?Sonucta anlaşmalı yetkili servise gidiyoruz.
    Westbam ,sen eger tekrar servise gideceksen,buradan bize de sonuç hk.bilgi verirsin zaten.Hoşcakalın

servise ugrayacam konuyla ilgili bilgileri burada paylaşırım

• quote:

Orjinalden alıntı: legion90

Ayrıca bişey sormak istiyorum Bahri ve Mevlüd Abi. Ön ve arka tampondaki çizikler için bi sprey ilaç tarzı bi madde var mı? Benim tamponda baya sürtme çizikleri var. Nasıl kapatabilirim acaba? Servise yeni tampon sormuştum tam hatırlamıyorum ama 300 YTL civarı bişey söyledi çok fazla yani..

emrecim öyle bir sprey yoktur sanırım bütün arabaların renk kodları farklı oldugundan rengi tuturman biraz zor olur servis rütuj atıyo ben yıllık bakımda yaptırdım ama oda sırıtıyo çünki boya farkı oluyo kendi boyası olsa bile rütujun zamanla rengi matlaşıp koyulaşır ama yinede ilk günler sırıtıyor sanırım yeni tampon almadan servis tampon üzerine bir daha boya atabilir servise bir sor istersen sana maliyeti 100 ytl geçmez gibi geliyor

• Ben servise yag konusunu tekrar sordum. Yeni konan yag, eskisi yıprandıgı icin ona gore kalın oluyor.(Eski yag incelmis oluyor.) Sonucta birkac gun motorun yeni konan yaga alışması icin bekleyip gercek performansı ondan sonra gorecez.
  • quote:

Ben servise yag konusunu tekrar sordum. Yeni konan yag, eskisi yıprandıgı icin ona gore kalın oluyor.(Eski yag incelmis oluyor.) Sonucta birkac gun motorun yeni konan yaga alışması icin bekleyip gercek performansı ondan sonra gorecez.

saol opxito tam benim düşündüğüm gibi birada yaz için kalın yag koydular alışması 100 km bulur gibime geliyor
  • Bu günkü Hürriyet Gazetesinin verdiği Akaryakıt ekinde Yakıt tasarrufu formülleri başlıklı bir yazı vardı.Daha öncede yazdığımız ve hep söylediğimiz 10 Başlık altındaki yazı

İşte 10 adımda yakıt tasarrufu:

1. Aracı düzgün kullanın:saldırgan araç kullanmak, emniyetli araç kullanmaya oranla üçte bire kadar fazla yakıt harcar. Sert ve ve ani hızlanmalar dan ve frenlerden kaçının ve direksiyon kullanımının da mümkün olduğu kadar düzgün olmasına özen gösterin.

2. Yüksek vites kullanın: Vites ne kadar yüksek olursa motor hızınız o kadar düşer, bu da yakıt verimliğini artırır. Bu yüzden ,motoru zorlamadan mümkün olduğunca bir üst vitese geçin.

3. Yüksek hızlardan kaçının: Ne kadar hızlı giderseniz,aracınızın karşılaşacağı rüzgar direnci o kadar artacak ve sadece hızı sabit tutmak için bile aracınız daha fazla yakıt harcayacaktır. Hız sınırının 7-8 Km üstünde gitmek dahi yakıt tasarrufunu etkileyebilir.

4. Yakıt önemlidir : Tüm yakıtlar eşit yapılmamışlardır.Motorda azami yakıt tasarrufu,iyi sürüş alışkanlıkları ve yakıt tasarrufu formüllü yeni geliştirilmiş, yakıt verimliliğini artıran doğru yakıtı kullanma birleşimi ile sağlanır.

5. Lastiklerinizi doğru basınçta tutun: Doğru şişirilmiş lastikler daha emniyetlidir ve daha uzun dayanır. Sadece 1 psi az şişirilmiş lastik yakıt verimliliğini azaltır.Ayrıca az veya çok şişirilmiş lastikler patlamaya daha müsaittir.

6. Fazla yük taşımaktan kaçının: Taşıdığınız her fazla kilo önemlidir ve yakıt verimliliğini düşürür, bu nedenle bagajınızı ve arka koltuğunuzu gerekli olmayan ve sadece aracınıza ağırlık katan eşyalardan temizleyin.

7. Üst bagajı kaldırın:Eğer bagaj taşımak için kullanmıyorsanız ,üst bagajınızı sökün araçların aerodinamik verimliliğini etkiler ,sürtünme yaratarak yakıt tasarrufunu etkiler.

8. Gereksiz rölantiden kaçının : Rölantide çalıştırmak sizi hiçbir yere götürmez ama yinede yakıt harcatır.

9. Doğru yağı kullanın: Her zaman önerilen motor yağını kullanın üreticinin önerdiği yağı kullanmak yakıt tasarrufunu artırabilir ve motorunuzun daha verimli çalışmasına yardımcı olur.

10. Hava filtrelerini ve Bujileri kontrol edin.:Hava filtreleri,pisliklerin motorunuza zarar vermesini önler.Tıkanmış bir hava filtresini değiştirmek yakıt tasarrufunu artırır ve motorunuzu korumaya yardımcı olur.Bujiler ateşleme açısından önemlidir.kurumlanmış bujiler yakıta etki eder.

Arkadaşların kazasız belasız yolculuk yapmalarını ve sıcakların bastırdığı bu yaz günlerinde acele etmeden gidecekleri yere gitmeleri çok önemli. Trafikte yapılan hatanın tekrarı yoktur.Önemli olan gideceğimiz yere sağ salim emniyetli bir şekilde ulaşmaktır.
    Herkese sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

• "ECFI" motor var benim 95 accentte. neyin kısaltılmışı olduğunu bilen varsa yazarsa sevinirim.
  • quote:

Orjinalden alıntı: murat15

"ECFI" motor var benim 95 accentte. neyin kısaltılmışı olduğunu bilen varsa yazarsa sevinirim.

Kardeş "ECFI- (Electronıc controled fuel injection) Elektronik kontrollü yakıt enjeksiyonu sistem" demek
    yani senin anlayacağın Elektronik kotrollü Enjeksiyonlu sistem.

http://www.forumvefa.com/otomobil-motor-sistem-kisaltmalari-t2960.html?s=dc975186667d0bf2861ed981bc5a37fe&p=8809

yukardaki linkten bakarsan motor seceneklerini harf sırasına göre bakabilirsin.

• quote:

quote:

Orjinalden alıntı: legion90

Ayrıca bişey sormak istiyorum Bahri ve Mevlüd Abi. Ön ve arka tampondaki çizikler için bi sprey ilaç tarzı bi madde var mı? Benim tamponda baya sürtme çizikleri var. Nasıl kapatabilirim acaba? Servise yeni tampon sormuştum tam hatırlamıyorum ama 300 YTL civarı bişey söyledi çok fazla yani..

emrecim öyle bir sprey yoktur sanırım bütün arabaların renk kodları farklı oldugundan rengi tuturman biraz zor olur servis rütuj atıyo ben yıllık bakımda yaptırdım ama oda sırıtıyo çünki boya farkı oluyo kendi boyası olsa bile rütujun zamanla rengi matlaşıp koyulaşır ama yinede ilk günler sırıtıyor sanırım yeni tampon almadan servis tampon üzerine bir daha boya atabilir servise bir sor istersen sana maliyeti 100 ytl geçmez gibi geliyor

Ben en iyisi servise bi gideyim hem bakımını yaptırayım hem tampon olayını çözeyim olmazsa sanayideki Mevlüd Abi nin dediği yerde yaptırırım. Bu arada tamponu macunlatıp boyattıktan sonra orjinal boya olmadığı fln anlaşılabilir mi? Amacım orjinalliği bozulmasın yani.

• Orjinalden alıntı:ffmsahin

quote:

Arkadaşlar,Periyodik yıllık bakımı bugün ben de yaptırmış oldum.180 ytl (kredi kartı) ye cıktı.
    sıvı gres temizleme 7.5
    polen filtresi(Acc03) 17
    yag tapası contası .34
    Yakıt filtresi 17.13
    Yag filtresi 8.64
    Rimula fx 10w-30 m.yag
    5 lt 56.25
    Hava filtresi 7.52
    işcilik 1.6 saat 40 64
    ERK plaza

bu servisler çok uyanık yaw

normalde getzin yağ kapasitesi filtre dahil 4.5 litre ama adamlar pompayla doldurmalarına rağmen 5 litre parası alıyolar

TAMAMEN KATILIYORUM SANA. VE İŞİN ENTERESAN TARAFI; 4.5 LİTRE KAPASİTEYE SAHİP OLAN MOTORDAKİ YAĞI BOŞALTIP TEKRAR KOYMAYA (DEĞİŞTİRMEYE) KALKARSAN KOYABİLECEĞİN EN MAKSİMUM YAĞ 3.5 LİTRE. (FABRİKA ÜRETİM TEST VERİLERİYLE SABİT, VE KENDİM DENEDİM 3.5 LİTREDEN FAZLA KOYAMADIM)

ADAMLAR "YAZ ABİ" "ŞU GEÇENDE ŞURAYA KULLANDIĞIMIZ YAĞIN MALİYETİNİ DE ÇIKARIRIZ VATANDAŞTAN, YAZ ABİ 2 LİTRE FAZLA YAZ, ÖDESİN VATANDAŞ, ANADINMI" GİBİ BİŞEY BU..

MOTORUN YAĞINI SERVİSTEN DEĞİLDE DIŞARDAN DEĞİŞTİREYİM DEDİM. 4.5 LİTRE YAĞ ALDIM, KAÇ PARA:12 YTL. DEĞİŞTİRMEK İÇİN NE KADAR VERCEZ DİYE SORDUM. CEVAP:SEN YAĞI ALINCA BİZ DEĞİŞTİRMEYİ BEDAVA YAPIYOZ ABİCİM HER YERDE BÖYLEDİR, DEĞİŞTİRMEYE PARA ALMAYIZ. DEDİ..

ŞOK OLDUM..

SERVİSTE DEĞİŞTİRDİM SONRAKİ DEĞİŞİMİ: 5.5 LT YAĞ:55 YTL, ARTI 10 YTL İŞÇİLİK ÜCRETİ..

65 YTLYE 5BUÇUK KERE YAĞ DEĞİŞTİREBİLİRDİM OYSA...

BOŞUNA DEMİYORLAR, ABİ ARABAYI SATARKEN BİŞEY KAZANMIYOZ, ELİMİZDEN GELSE BEDAVA VERCEZ, SERVİSTE KAZANIYOZ ABİ. BİZ SANA ARABAYI BÖYLE UCUZ UCUZ 2-3 MİLYAR İNDİRİMLİ VERİYOZ AMA SEN SERVİSE HEP BİZE GEL OLURMU?..

BAŞKASINI BİLMEM..BANA ÖYLE DEDİLER AÇIK AÇIK...

Getz topiçinde bir arkadaşın yağ değiştirme konusunda servisler hakkında yazdığı yazıyı aktarıyorum.

• Selamlar;
    Tamponun üzerindeki çizikler için , kendiniz ya da serviste rötüş yaptırırsanız ,Tampona çamur bulaşmış gibi bir iz oluşur ,Tabi eski Siyah tamponu görmekten iyidir, Çok rahatsızlık verici ise , "Emekli jandarma" nın dediği gibi, mastar boya , üstüne boya sonra cila - pasta yaptırmak lazım , ki o da bayaa bi zaman alır. Özellikle Accent arabalar için ve tabi diğer tüm arabalar için, Fırçaya girmek çok yanlış. Bu Fırçalar Tamponlardaki boyayı zamanla kaldırıyor, Özellikle accent gibi tamponlarında Lastik bant olmayıp , Tamponda agresif- Sivri uçlar bulunan arabalarda bu sonuç kaçınılmaz, Ben arabayı aldıktan 3 ay sonra fark etmiştim , tamponlarımın soyulduğunu , Arabayı alırken verilen boya ile rötuşladıktan sonra bir daha da Fırçaya girmedim, Basınçlı suyla yıkıyorum, 2 yıldır birşey yok. Ama ne yazık etrafta bir çok accent var tamponları soyuk.

Motor yağı ile ilgili olarak yağınızı kendiniz alıp gidin, Bende arabayı ilk aldığımda servise aşırı bir güven duyuyordum, Herşeyin en iyisini bunlar yapar diyordum, 10.000 km bakımında arabama Petrol ofisinin yağını koydular, Çıkarken Servisin sahibine Şikayet etmiştim, Hiç acımadınız mı , 6 aylık arabaya PO yağ koymaya demiştim, Yok Hyundai bunlara 3-4 yağ ismi vermiş miş de bu da onlardan mışta , Dedim , ben 93 model Skodaya bile magnetec koyuyodum, Hiç acımadınız verdiniz yağı dedim, Kendi arabanızada bunu mu koyduruyonuz falan - filan . Benim Yetkili servislerle tartışmalarım pek çok canım....

Hadi iyi akşamlar,
    (Sayın Emekli Jandarma ben , Aşağıya arabamın birkaç fotosunu koyayım demiştim, onun için sormuştum nasıl eklediniz diye, Avatar'ı da öğrenmiş olduk. Olsun. Teşekkürler.)

• Bu yukardaki arkadaş 4.5 litre yağı 12 ytl ye aldım demiş, O fiyata satılan yağlar, mineral yağ. O yağ 3000 km den fazla gitmez, yanısıra motoru zorlar,

Sonra bu arkadaşın arabayı satdığı adam feryat figan eder.
  • Emekli Jandarma merhaba,
    Aslında ben de 5 lt yag kullandıklarına inanmıyorum serviste.Amma merak edip teknik özelliklere baktım.Yag kapasitesi 5.3 lt görünüyor.Yag filtresi de degişince 5 lt olmasa bile yine de ona yakın yag kullanılmıştır diye düşündüm.Senin verdigin 3.5 lt rakamı acıkçası beni cok şaşırttı.İyi akşamlar.
  • Özür dilerim.
    Ben sonradan farketmiş oldum.Emekli jandarma,meger kendin yazmamışsın bu 3.5 lt yag konusunu.Getz topicten ffmsahin den alıntı yapmışsın.Yazı koyu çıkınca ben de karıştırmış oldum.
  • quote:

Orjinalden alıntı: carenfly

Selamlar;
    Tamponun üzerindeki çizikler için , kendiniz ya da serviste rötüş yaptırırsanız ,Tampona çamur bulaşmış gibi bir iz oluşur ,Tabi eski Siyah tamponu görmekten iyidir, Çok rahatsızlık verici ise , "Emekli jandarma" nın dediği gibi, mastar boya , üstüne boya sonra cila - pasta yaptırmak lazım , ki o da bayaa bi zaman alır. Özellikle Accent arabalar için ve tabi diğer tüm arabalar için, Fırçaya girmek çok yanlış. Bu Fırçalar Tamponlardaki boyayı zamanla kaldırıyor, Özellikle accent gibi tamponlarında Lastik bant olmayıp , Tamponda agresif- Sivri uçlar bulunan arabalarda bu sonuç kaçınılmaz, Ben arabayı aldıktan 3 ay sonra fark etmiştim , tamponlarımın soyulduğunu , Arabayı alırken verilen boya ile rötuşladıktan sonra bir daha da Fırçaya girmedim, Basınçlı suyla yıkıyorum, 2 yıldır birşey yok. Ama ne yazık etrafta bir çok accent var tamponları soyuk.

Motor yağı ile ilgili olarak yağınızı kendiniz alıp gidin, Bende arabayı ilk aldığımda servise aşırı bir güven duyuyordum, Herşeyin en iyisini bunlar yapar diyordum, 10.000 km bakımında arabama Petrol ofisinin yağını koydular, Çıkarken Servisin sahibine Şikayet etmiştim, Hiç acımadınız mı , 6 aylık arabaya PO yağ koymaya demiştim, Yok Hyundai bunlara 3-4 yağ ismi vermiş miş de bu da onlardan mışta , Dedim , ben 93 model Skodaya bile magnetec koyuyodum, Hiç acımadınız verdiniz yağı dedim, Kendi arabanızada bunu mu koyduruyonuz falan - filan . Benim Yetkili servislerle tartışmalarım pek çok canım....

Hadi iyi akşamlar,
    (Sayın Emekli Jandarma ben , Aşağıya arabamın birkaç fotosunu koyayım demiştim, onun için sormuştum nasıl eklediniz diye, Avatar'ı da öğrenmiş olduk. Olsun. Teşekkürler.)

Hocam tamponın rengi siyaha dönmedi yani boyası çıkmadı ama içindeki maddeler görünüyor. Bugün fotosunu koyacaktım ama inemedim arabaya. Babam garaja girerken duvara sürtmüş tamponu , bariz belli oluyor. Bişeyler yapıcaz artık.

• 
Sayfa: önceki 2425262728
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.